محله سعادت آباد

سعادت آباد محله‌ای در شمال غرب تهران و واقع در منطقه ۲ شهرداری است. این محله در مجاورت شهرک غرب قرار دارد و از مرفه‌ترین مناطق تهران به شمار می‌رود. پیشنیه تاریخی این محله به حوالی سال ۱۳۲۰ بر می‌گردد که سیدضیاء‌الدین طباطبایی زمین‌های این منطقه را خریداری و تعدادی از اقوام و آشنایان خود را که همگی سید بودند برای کار روی این زمین‌ها استخدام کرد. از همان زمان این محله به نام سادات آباد معروف شد. ساکنین جدید به مرور زمان علاوه بر کشاورزی به پرورش خرگوش در این زمین‌ها پرداختند و از آن زمان این ناحیه رونق گرفت و افراد دیگری از مناطق دیگر برای زندگی به این محل آمدند. به مرور زمان و به علت سادگی در بیان سادات آباد به سعادت آباد تبدیل شد.

مقایسه موقعیت جغرافیایی بخش‌های مختلف سعادت آباد

سعادت آباد در منطقه ۲ شهرداری تهران واقع شده است. حدود جغرافیایی این منطقه از شمال به فرحزاد از غرب به پونک از شرق به بزرگراه چمران و از جنوب به شهرک غرب محدود می‌شود. مرز محله سعادت آباد در جنوب خیابان سرو، در شمال اتوبان یادگار امام، در شرق اتوبان چمران و در غرب بلوار پاک‌نژاد است.

بلوار اصلی سعادت آباد یک بلوار شمالی- جنوبی است و در مسیر خود از میدان کاج عبور می‌کند. سایر بلوارهای شمالی جنوبی این محله عبارتند از بلوار ۲۴ متری و بلوار علامه در شرق بلوار اصلی، و بلوار فرحزادی و پاک‌نژاد در غرب آن. بلوار اصلی شرقی غربی سعادت آباد که به نام بلوار سرو شناخته می‌شود در مسیر خود از میدان‌های مهم این منطقه یعنی میدان شهرداری، میدان کتاب میدان سرو و میدان کاج عبور می‌کند.

بهترین بخش سعادت آباد از نظر آب‌وهوا، ساختمان‌سازی و امکانات به ترتیب خیابان ۲۴ متری سعادت آباد، خیابان علامه، بلوار اصلی سعادت آباد و خیابان صرافها است. بافت سعادت آباد در بخش شمالی که به سمت شهرک بوعلی می‌رود اصالت کمتری نسبت به سایر بخش‌ها دارد و جمعبت مهاجر آن بیشترند. شهرک بوعلی شهرکی تعاونی در قسمت شمالی سعادت آباد است که بخش‌هایی از آن هنوز ناتمام مانده است. البته با ساخت هتل اسپیناس پالالس و چند پروژه دیگر این ناحیه در حال پیشرفت و ترقی است.

بیشتر بخوانید
محله جردن : بخش‌های مختلف این محله چه ویژگی‌هایی دارند؟

همان طور که گفتیم خانه‌های محله سعادت آباد در بخش‌های شمالی و به خصوص شمال شرقی یعنی کوی فراز و اطراف پل مدیریت قیمت ارازن‌تری دارند. اما در قسمت شرقی و اطراف خیابان دشت بهشت قیمت خانه‌ها مجددا افزایش می‌یابد. به طور مثال پروژه باغ بهشت یکی از پروژه‌های معروف و گران‌قیمت سعادت آباد به شمار می‌رود.

بررسی دسترسی به اتوبان‌ها در محله سعادت آباد

یکی از ویژگی‌های مثبت محله سعادت آباد که برتری این محله نسبت به محله‌های نیاوران و میرداماد به شمار می‌رود دسترسی‌های خوب و فراوان به اتوبان‌ها است. بزرگراه‌های چمران، نیایش، اشرفی اصفهانی، باکری، همت، تمام مسیرهای شرق به غرب یا شمال به جنوب را به طور کامل پوشش می‌دهند. بلوار اصلی سعادت آباد که بهترین بخش این محله به حساب می‌آید شامل تعداد زیادی مراکز تفریحی-رفاهی و… است. به طور مثال بیمارستان مدرس یا رستوران نایب سعادت آباد در این خیابان واقع شده‌اند.

خیابان علامه شمالی دارای کوچه‌ها و فرعی‌های زیادی است که موقعیت برخی از آن‌ها مثل خیابان ۳۴ متری غربی به علت مجاورت با بوستان و مراکز خرید، نسبت به نواحی همجوار آن بهتر است.

یکی از خیایان‌های پر طرفدار سعادت آباد خیابان مروارید است که در بخش جنوبی به بلوار سرو منتهی می‌شود و تعداد زیادی دفاتر کار و مطب پزشکی و دندان‌پزشکی، سالن‌های زیبایی و … در این خیابان واقع شده‌اند. ساختمان‌های زیبا و گران‌قیمتی در این خیابان وجود دارد اما یکی از نقص‌های این خیابان وضعیت دسترسی و ترافیک و کمبود جای پارک در بعد از ظهرهاست.

بیشتر بخوانید
محله جردن : بخش‌های مختلف این محله چه ویژگی‌هایی دارند؟

محله سعادت آباد

توزیع امکانات در محله

محله سعادت آباد از نظر امکانات محله‌ای بسیار غنی است. وجود مراکز تجاری مشهور مثل اریکه ایرانیان و مجتمع گلستان و بوستان‌هایی مثل پرواز، بوستان آسمان، بوستان ژوراسیک و … در خود محله یا اطراف آن باعث شده روزانه افراد زیادی از سایر محله‌ها برای بازدید از این محله مراجعه کنند. البته این موضوع تا حدی هم منجر به شلوغی این منطقه شده است.

در مورد محبوبیت خانه‌ها در اطراف این مراکز نمی‌توان با قطعیت اظهارنظر کرد. همان طور که قابل حدس است این بخش های محله شلوغ و پر رفت‌آمد هستند اما خانه‌های اطراف این مراکز طرفداران خودشان را دارند و در هر بخش آن خانه‌هایی وجود دارد که بسیار محبوب و پرطرفدراند.

حمل‌ونقل عمومی

خطوط اتوبوس‌رانی انقلاب-صنعت و سروغرب-سرو شرق، آزادی-صنعت و ایستگاه مترو صنعت از دسترسی‌های حمل‌ونقل عمومی در این محله‌اند. بهترین بخش محله سعادت آباد از نظر حمل‌ونقل عمومی میدان صنعت است. در این میدان ایستگاه مترو، پایانه اتوبوسرانی و تاکسیرانی برای مقصدهای مختلف در سراسر شهر وجود دارد.

بافت محله

محله سعادت آباد از نظر بافت فرهنگی خیلی یکسدت نیست. بخش‌هایی از این محله بافت فرهنگی مدرنی دارد اما بسیاری از ساکنین قدیمی آن بافت سنتی و مذهبی خود را حفظ کرده‌اند. علاوه بر این ساکن شدن مهاجرین شهرهای مختلف در بخش شمالی این محله تا حدی بافت یکدست قدیمی آن را تحت تأثیر قرار داده است.

در پایان باید گفت محله سعادت آباد یکی از بهترین محله‌های غرب تهران برای سکونت است و اگر چه به دلیل قیمت‌های بالای آن خرید خانه در محله سعادت آباد برای بسیاری از افراد شبیه به رویاست اما با یک جست‌وجوی درست و اصولی برای انتخاب خانه ممکن است گزینه‌های مناسبی را برای خرید یا اجاره آپارتمان در محله سعادت آباد پیدا کنید. برای این کار می‌توانید صفحه خرید یا اجاره خانه را در وبسایت آدرس مشاهده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*