حق کمیسیون اجاره به زبان ساده

حق کمیسیون اجاره

شفافیت داشتن در مذاکره یکی از مهترین فاکتورهایی است که می‌تواند مذاکره را به یک بازی برنده برنده تبدیل کند. برای این شفافیت و اطلاعات، سالهاست که گوگل برایمان حکم منبعی معتبر را پیدا کرده که برای پاسخ به سوال‌هایمان به آن مراجعه می‌کنیم. یکی از مواردی که حداقل یکبار همه‌مان جستجو کرده‌ایم نحوه تبدیل انواع و اقسام پارامترها به یکدیگر است که در مورد تبدیل رهن و اجاره  و محاسبه حق کمیسیون اجاره هم صدق می‌کند.

زمانی که می‌خواهیم خانه‌ای اجاره کنیم محاسبه کمیسیون بنگاه  یا حق کمیسیون اجاره آپولویی است که باید هوا کنیم و متاسفانه گوگل نمی‌تواند چاره‌ای سر راهمان بگذارد چون این محاسبات در کشورهای دیگر به شیوه‌ای متفاوت انجام می‌شود. همچنین این ضرب و تقسیم‌ها و درصدی که برای هر کار باید در نظر بگیریم علاوه بر فشار کم شدن از جیب و پس‌انداز کار را سخت‌تر می‌کند. یک راه برای محاسبه کمیسیون اجاره، در نظر گرفتن خانه به عنوان شی دوست داشتنی است که در اطرافمان وجود دارد مانند یک سیب قرمز آبدار.

سیبی که گاز زده نشده

تصور کنید که یک سیب خوشمزه در یک مغازه دیدید که شما با دیدن رنگ و لعابش شیفته اجاره کردنش شدید و می‌خواهید برای مدت مشخصی آن را پیش خود نگه دارید. باغبان یا صاحب سیب بابت اجاره آن به شما مبلغی را بصورت ماهیانه دریافت می‌کند و صاحب مغازه هم بابت معرفی شما دو نفر به یکدیگر ۲۵ درصد از معامله را می‌گیرد. برای قانونی شدن این معامله نیز باید مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را به این هزینه‌ها اضافه کنید.

بیشتر بخوانید
انتقال سند ملک چه هزینه‌هایی دارد و بر عهده چه کسی است؟

حالا اگر صاحب سیب برای اجاره آپارتمان، مبلغی را بصورت ماهیانه نمی‌خواست و تنها ودیعه‌ای بابت سالم ماندن و عدم وسوسه شما برای خوردنش درخواست کرد باید این عدد را به اجاره تبدیل کنید و در فرمول بالا بگذارید.

در واقع به ازای هر ۱ میلیون تومان، ۳۰ هزار تومان اجاره محاسبه کنید.
به همین سادگی …

حق کمیسیون اجاره

ریاضی به زبان ساده

حالا اگر بخواهیم یک روش ذهنی برای محاسبه درصد داشته باشید کافی است جای درصد را در عددتان عوض کنید.

با یک مثال آن را بیشتر توضیح می‌دهیم. فرض کنید اجاره خانه مورد نظرتان ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان است.

همان طور که گفتیم اولین قدم محاسبه ۲۵ درصد است. شاید بگویید این بخش که خیلی کار سختی نیست و با محاسبه یک چهارم راحت به جواب میرسیم اما بعضی از عددها به این آسانی نیست. باید ۱۰ درصد ۲۵ را محاسبه کنید که با گذاشتن صفرهای حذف شده معادل ۲۵۰٫۰۰۰ تومان می‌شود.

حالا وقت محاسبه ۹ درصد و قسمت سخت ماجراست.

باید ۲۵ درصد ۹ را محاسبه کنید که می‌شود: ۲٫۲۵ یعنی ۲۲۵۰۰ تومان باید به مبلغ بالا اضافه کنید که در نهایت یعنی ۲۷۵۰۰۰ تومان.

 

دورهمیبا همه این اوصاف برخی مشاورین املاک این قانون را رعایت نکرده و مبلغی بیشتر با نام حق‌الزحمه مشاور به حق کمیسیون اجاره اضافه می‌کنند. برای جلوگیری از چنین تخلفاتی بنگاه‌ها موظف هستند که قبضی برای پرداخت کمیسیون صادر کنند که عدم اطلاع مردم موجب می‌شود که این مسئله در بسیاری از قراردادها فراموش شود.

بیشتر بخوانید
قرارداد اجاره خانه چه بخش‌هایی دارد و مهم‌ترین بخش‌های آن کدام است؟

 

شما برای حق کمیسیون اجاره چه مبلغی پرداخت می‌کنید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*