وام اجاره بانک مسکن

خرید مسکن تقریبا همیشه با سختی‌های زیادی همراه بوده است اما در سال‌های اخیر و با افزایش بیش از اندازه قیمت‌ها و نرخ تورم، صاحب‌خانه شدن برای خیلی‌ها تبدیل به رویا شده است. همین موضوع باعث شده جمعیت اجاره‌نشین‌ها روز به روز بیشتر از قبل شود. در این میان که برای عده زیادی از مردم اجاره‌نشینی تنها راه موجود به نظر می‌رسد، رشد مبلغ ودیعه و اجاره‌بها هم بیش از حد انتظار بوده و مستأجران را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است و بسیاری از افراد را به فکر راهکارهایی مثل تسهیلات و وام اجاره بانک مسکن انداخته است.

از طرف دیگر کمک‌هزینه و تسهیلاتی که همواره برای خرید خانه توسط بانک مسکن ارائه می‌شده آنقدر ناچیز است که دردی از مردم دوا نمی‌کند. در حال حاضر مبلغ وام مسکن یکم برای زوجین در شهر تهران ۱۶۰ میلیون و میانگین قیمت خانه حدود متری ۱۳ میلیون تومان است. معنای این حرف این است که یک زوج مسکن اولی با کمک تسهیلات وام مسکن می‌توانند یک خانه ۱۲ متری بخرند.

کنار هم گذاشتن تمام این موارد باعث شده که نهادهای دولتی به فکر بیفتند و راهکارهای جدیدی برای مشکل مسکن بیابند. یکی از این راهکارها طرح وام اجاره مسکن است.

نرخ افزایش اجاره‌بها

بررسی شاخص اجاره خانه در تهران و در اردیبهشت ماه نسبت به سال گذشته همین زمان افزایش حدود ۲۲ درصد را نشان می‌دهد و این آمار حاکی از آن است که اجاره‌نشین‌ها در تأمین اجاره‌بها با مشکل جدی روبه‌رو هستند ضمن این که این روند منجر به کاهش میزان پس‌انداز افراد می‌شود چون مجبورند بخش زیادی از درآمد خود را صرف اجاره‌بهای خانه کنند. در این شرایط فراهم کردن تسهیلات و وام اجاره بانک مسکن برای بهبود وضعیت اجاره‌نشینان ضروری به نظر می‌رسد.

بیشتر بخوانید
فک رهن چیست و چطور می‌توان خانه را از رهن بانک خارج کرد؟

طرح وام اجاره بانک مسکن

بانک مسکن به منظور کمک به مستأجران و بهبود بازار املاک اقدام به بررسی طرحی با مضمون وام اجاره مسکن نموده که این طرح طبق اطلاعات موجود به دو شیوه جداگانه مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است.

شیوه اول راه‌اندازی صندوق حمایت از مستأجران است؛ به این شکل که تأمین موجودی این صندوق از طریق پس‌اندازهای مردمی و بدون هیچ وابستگی به منابع دولتی صورت گیرد. مستأجران واجد شرایط می‌توانند برای تأمین تمام یا بخشی از مبلغ ودیعه (رهن) خانه خود در این صندوق سپرده‌گذاری کرده و از تسهیلات آن بهره‌مند شوند.

روش دوم در تأمین اجاره‌بها به مستاجران کمک می‌کند. در این روش متقاضیان می‌توانند مبلغی را در بانک مسکن سرمایه‌گذاری کرده و با دریافت سود سپرده قدرت بیشتری برای پرداخت اجاره بها پیدا خواهند کرد.

وام اجاره بانک مسکن

در طرح وام اجاره بانک مسکن کدام شیوه قابلیت بیشتری برای اجرایی شدن دارد؟

با توجه به اینکه در شیوه اول متقاضیان می‌توانند از تسهیلات موجود برای تأمین مبلغ ودیعه استفاده کرده و به این ترتیب پس‌انداز خود را حفظ کنند، به نظر می‌رسد روش اول قابلیت اجرایی بیشتری نسبت به روش دوم دارد. علاوه بر این در روش دوم موضوع تعیین سود سپرده‌گذاری اهمیت زیادی دارد. با توجه به اینکه طبق اعلان بانک مسکن این رقم نمی‌تواند بیش از ۲۰ درصد باشد به نظر می‌رسد که این روش کمک چندانی برای اجاره‌نشین‌ها به حساب نمی‌آید چون سود آن تفاوتی به سود سپرده‌گذاری سایر بانک‌ها ندارد.

بیشتر بخوانید
۵ سؤال مهم وام مسکن که باید قبل از دریافت وام بپرسیم کدامند؟

در پایان لازم است بدانید هیچ یک از این دو شیوه هنوز تصویب نشده‌ و در دستورکار اجرایی مراکز مربوطه قرار نگرفته‌اند. طرح وام اجاره بانک مسکن همچنان در مرحله بررسی و ارزیابی است و باید دید که در صورت اجرایی شدن، مراکز مربوطه کدام شیوه از این طرح را گزینه مناسب‌تری برای مردم و دولت خواهند یافت.

منبع: ایسنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*