آشپزخانه خود را بزرگتر کنیم

آشپزخانه کوچک بخشی از خانه است که شاید ما بیشترین زمان خود را در آن می‌گذرانیم. اگر این اتاق، فضای کافی و مناسبی برای انجام کارهای ما نداشته باشد، ممکن است در چشم به هم زدنی، تبدیل به بخش غیرقابل‌تحمل خانه برایمان شود و این قطعاً اتفاق خوشایندی نیست. با این حال، ترفندها و راهکارهایی وجود دارند که می‌توانیم با استفاده از آن‌ها، کوچک‌ترین آشپزخانه‌ها را هم به محیط‌های وسیع و پرکاربردی تبدیل کنیم.

کابینت آشپزخانه مناسب خریداری کنیم

یکی از نگرانی‌های هر خانم خانه‌داری این است که بتواند بهترین استفاده را از فضای کابینت در آشپزخانه کوچک خود ببرد. برای این کار بهتر است از مدل کابینت‌هایی استفاده کنیم که تا سقف کشیده شده‌اند، این نوع غالباً قفسه‌های زیادی را در اختیارمان قرار می‌دهند. البته رنگ و طرح کابینت نیز از عوامل مؤثر در جذابیت و بزرگ‌تر شدن آشپزخانه کوچکمان است.
سعی کنیم رنگ‌های روشن و یا طرح‌هایی را انتخاب کنیم که مکمل یکدیگرند. رنگ‌های تند باعث ایجاد عمق در آشپزخانه می‌شوند که آن را کوچک‌تر از آنچه هست نشان می‌دهد. کابینت آشپزخانه هایگلاس نیز به دلیل براق بودن و شفافیتی که ایجاد می‌کنند مناسب است.

لوازم غیرضروری را اهدا کنیم

قبل از اسباب‌کشی به خانه جدید، تمام لوازم و وسایل آشپزخانه که دیگر بهشان نیاز نداریم را جمع و آن‌ها را به نهادها یا افراد نیازمندی که می شناسیم، اهدا کنیم.
شاید چندین و چند ظرف و تجهیزات دیگر مخصوص کیک‌پزی داشته باشیم که حتی سالی یک بار هم از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم. در این صورت، به فکر اهدای این لوازم باشیم. شاید فرد دیگری بتواند استفاده بیشتری از آن داشته باشد و ما هم در عوض، می‌توانیم از فضای خالی آن برای وسایل دیگر استفاده کنیم.

از تمام فضای دیوار استفاده کنیم

قفسه‌ها و محفظه‌های عمودی یک روش ثابت‌شده برای بیشترین بهره‌بری از هر فضا و محیطی است. آشپزخانه فرصت مناسبی است که بتوانیم از این تکنیک استفاده کنیم و فضای بیشتری را در اختیار داشته باشیم.
از قوری‌های کوچک و کاردهای مختلف گرفته تا گیره‌هایی برای حوله و پیش‌بند و حتی لوازم کوچک، همه و همه را می‌توانیم روی دیوار و به شکل عمودی آویزان کنیم. در این حالت، کف آشپزخانه و بخش‌های پایینی آن فضای خالی بیشتری دارد.

تجهیزات شست‌وشوی زیبا پیدا کنیم

حقیقت این است که بسیاری از لوازم روزانه زندگی و خانه ما باید همیشه در دسترس باشند، اما مجبور نیستیم که از زشت‌ترین آن‌ها استفاده کنیم!
از لوازم پلاستیکی صرف‌نظر کنیم و یک تی چوبی زیبا، فرچه ظروف با فیبر طبیعی و یک دستگاه پخش‌کننده مایع ظرفشویی شیشه‌ای بگیریم. این لوازم هزینه چندانی ندارند، اما باعث چشم‌نوازتر شدن فضای کلی آشپزخانه می‌شوند.

بیشتر بخوانید
فضای خانه: راهکارهای استفاده بهینه از تمام فضاهای خانه

از تغییر نترسیم

شاید آشپزخانه کوچک ما جای تعیین‌شده‌ای برای ماشین ظرفشویی نداشته باشد، اما این نباید مانع استفاده ما از این وسیله شود. می‌توانیم با کمی تغییرات، جای مناسب آن را ایجاد کنیم. اگر از شیر آب موجود در سینک آشپزخانه خوشمان نمی‌آید و فکر می‌کنیم در صورت تعویض آن با یک شیر آب باکیفیت‌تر می‌توانیم شست‌وشوی راحت‌تری داشته باشیم، حتماً این کار را انجام دهیم! فقط فراموش نکنیم که پس از پایان یافتن مدت اجاره، تغییرات را به حالت اول برگردانیم و تجهیزات خریداری‌شده توسط خودمان را برداریم.
اگر فضا و بودجه کافی برای تغییرات دیگری هم داریم، آن‌ها را بررسی کنیم. به عنوان مثال، ماشین‌های ظرفشویی قابل‌حمل کار شست‌وشوی ظروف را بسیار راحت‌تر می‌کنند و مدل‌های آن، تنوع زیادی هم دارد. می‌توانیم درباره گزینه‌های مختلف مربوط به آشپزخانه فکر کنیم.

از فضای وسط آشپزخانه کوچک خود استفاده کنیم

میزهای مخصوصی برای فضای خالی وسط آشپزخانه وجود دارند که به «جزیره آشپزخانه» معروف شده‌اند. می‌توانیم از آن‌ها برای ایجاد فضایی بیشتر اسفاده کنیم.
فرقی نمی‌کند که آشپزخانه ما چقدر است، این میزها که برخی از مدل‌های آن متحرک است، توانایی تبدیل کردن هر محیط کوچکی به فضایی دوستانه و صمیمی را دارد و می‌توانیم از کمدهای زیر آن هم برای قرار دادن وسایل مختلف مربوط به آشپزخانه استفاده کنیم.

نورپردازی کافی و مناسبی برای آشپزخانه کوچک خود داشته باشیم

یکی از مهم‌ترین نکات هر آشپزخانه‌ای، میزان روشنایی آن است. اگر آشپزخانه برای ما مرکز خانه است و روزمان را با آن آغاز می‌کنیم، بهتر است از نورپردازی‌های سرد استفاده کنیم که باعث بیداری و حس سرزندگی می‌شود.
اگر نورپردازی‌های رمانتیک را بیشتر دوست داریم و می‌خواهیم از تک تک لحظاتی که در آشپزخانه می‌گذرانیم لذت ببریم، از نورپردازی‌های گرم استفاده کنیم.
لامپ‌های هوشمند مخصوصی هم وجود دارند که می‌توانیم نوع رنگ و میزان روشنایی آن را با استفاده از برنامه‌ای در گوشی‌های همراه خود تنظیم کنیم.

بیشتر بخوانید
انتخاب محله مناسب برای خرید خانه را چطور انجام دهیم؟

از کاغذدیواری استفاده کنیم

یکی از رایج‌ترین شکایات مربوط به خانه‌های خسته‌کننده، دیوارهای سفید آن‌ها است. می‌توانیم از کاغذدیواری‌هایی با قابلیت جداسازی راحت استفاده کنیم که هم باعث زیبایی خانه می‌شوند و هم هزینه نسبتاً کمی دارند.
برای شروع، بهتر است یک دیوار بزرگ و اصلی آشپزخانه را کاغذدیواری کنیم. از طرح‌های با رنگ‌های جذاب و خاص استفاده کنیم. کاغذیواری باعث بزرگ‌تر به نظر آمدن هر فضایی می‌شود.

بخش‌های مخصوص نمایش درست کنیم

یکی از بهترین راه‌ها برای کنار هم قرار دادن لوازم در آشپزخانه کوچک این است که آن‌ها را در معرض دید عموم و به شکل دکور کنار هم قرار دهیم. می‌توانیم هر بخش از آشپزخانه یا دیوار آن را به این کار اختصاص دهیم.
شاید مادربزرگمان مجموعه‌ای از ظروف قدیمی به ما هدیه داده یا چندین جعبه فلزی شیرینی و بیسکوییت بزرگ و کوچک داشته باشیم که نمی‌توانیم آن‌ها را در کشوها جا دهیم. این‌ها بهترین موارد برای دکوراسیون آشپزخانه به خصوص در دیزاین آشپزخانه کوچک ایرانی هستند. از قفسه‌های مختلف یا گیره‌های با نصب آسان برای چنین مواردی استفاده کنیم و در عین این که از یک فضای باز برای قرار دادن وسایلمان استفاده کرده‌ایم، باعث زیباتر شدن آشپزخانه‌مان هم شویم.

از گیاهان مختلف در دکوراسیون آشپزخانه کوچک استفاده کنیم

هر اتاقی در خانه ما، لایق داشتن گیاهان زنده است. آن‌ها نه تنها زیبا به نظر می‌رسند، بلکه باعث افزایش کیفیت هوای اطرافشان می‌شوند. اگر فضای کافی برای قرار دادن گل و گیاه در کف آشپزخانه یا روی کابینت‌ها و پیشخوان را نداریم، می‌توانیم از گلدان‌های سقفی استفاده کنیم. اگر حیوان خانگی داریم، بهتر است قبل از خرید گیاهان طبیعی درباره سموم آن‌ها و تاثیرشان روی حیوان خانگیمان تحقیق کنیم.
اگر هم نور طبیعی در آشپزخانه ما وجود ندارد یا تجربه کافی در نگه‌داری از گیاهان نداریم و در واقع به جای نگه‌داری، باعث مردن آن‌ها می‌شویم، اشکالی ندارد. امروزه گیاهان مصنوعی جذابی وجود دارند که البته کمکی به کیفیت هوای آشپزخانه نمی‌کنند، اما حداقل می‌توانند باعث زیباتر شدن آن شوند.

 

دورهمیاهمیتی ندارد که آشپزخانه ما چقدر کوچک است. همیشه می‌توانیم با استفاده از ابزارآلات و تجهیزات مختلف و البته کمی خلاقیت، استفاده بیشتری از فضای کوچک آشپزخانه کنیم.

 

 

منبع: architecturaldigest

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*