از آن جایی که در زمان خرید خانه، محاسبه‌ی متراژ دقیق خانه اهمیت زیادی پیدا می‌کند، ممکن است این سؤال برایمان پیش بیاید که آیا متراژ انبار ، اندازه‌ و نوع پارکینگ و سایر قسمت‌های خانه که جزء بنای اصلی نیستند، جزء متراژ خانه محسوب می‌شوند یا نه؟
برای جواب دادن به این سؤال بهتر است آن را به دو سؤال مجزا تقسیم کنیم.

آیا متراژ انبار در قدرالسهم آپارتمان حساب می‌شود؟

در جواب ابن سؤال باید بگوییم که اگر متراژ انبار (یا هر قسمت غیرمسکونی دیگر) و موقعیت دقیق آن، در سند خانه ثبت شده باشد، در محاسبه‌ی قدرالسهم آپارتمان در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که این متراژ به طور اختصاصی در سند هر واحد ذکر نشده باشد، جزء فضای مشاع (عمومی) ساختمان خواهد بود و در قدرالسهم آپارتمان حساب نمی‌شود.متراژ انبار

آیا قیمت هر متر مربع از مساحت انبار، با قیمت هر متر مربع از فضای مسکونی یکسان است؟

در جواب این سؤال دو حالت وجود دارد:

اگر انباری در سند اختصاصی آپارتمان ثبت نشده باشد:

در این صورت حق خریدوفروش و قیمت هر متر مربع از مساحت انباری، بر اساس توافق همه‌ی ساکنان صورت می‌گیرد. طبق قوانین جدید، شهرداری به هنگام صدور گواهی پایان ساختمان، انباری را جزء قسمت‌های اختصاصی قرار می‌دهد و این موضوع در صورت‌مجلس تفکیکی هم ثبت می‌شود.

بیشتر بخوانید
بشینم یا پاشم ؟ چالش همیشگی مستأجران در فصل اجاره

نکتهلازم است بدانیم که حتی در صورت اختصاصی بودن انبار، اجاره، واگذاری و یا خرید و فروش آن به افرادی غیر از ساکنین ساختمان غیر قانونی است. در واقع، گرچه انبار جزء ملک اختصاصی صاحب‌خانه است، چون در قسمت عمومی ساختمان قرار دارد، مشمول قوانین مشاعات می‌شود. یعنی اگر به شخصی خارج از ساختمان واگذار و یا اجاره داده شود، باعث ایجاد مزاحمت و حتی ناامنی برای سایر ساکنین ساختمان می‌شود و در نتیجه قانونی نیست.

 

اگر متراژ انبار در سند اختصاصی هر واحد ثبت شده باشد:

در این حالت هم، قیمت هر متر مربع از مساحت انباری متفاوت با هر متر مربع از خود واحد خواهد بود. این مقدار با اعمال یک ضریب (معمولاً یک دهم یا یک بیستم) در قیمت هر متر مربع خود آپارتمان حساب می‌شود.

دانستن نکات مربوط به محاسبه‌ی مساحت خانه، متراژ انبار و سایر قسمت‌ها، از این جهت مهم است که در خرید خانه مبلغی بیش از آن چه باید، نپردازیم و به اصطلاح ضرر نکنیم. اما مهم‌تر آن است که باعث می‌شود معامله‌ای کاملاً قانونمند انجام دهیم و خیالمان از بابت هر نوع مسئله‌ی حقوقی مرتبط با آن راحت باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*