شاید بسته بندی کتاب ها در اسباب کشی یکی از آسان‌ترین کارها به نظر بیاید، چون کتاب‌ها عموماً در اندازه‌های نزدیک به هم چاپ می‌شوند و شکستنی هم نیستند! بر خلاف این تصور، کتاب ها وزن زیادی دارند و اگر درست بسته بندی نشوند ممکن است جای زیادی را اشغال کنند. گاهی در هنگام اسباب کشی، کتاب ها به خاطر وزن بالا، کارتن را پاره می‌کنند و دردسر زیادی به وجود می‌آورند، مخصوصاً اگر خیلی اهل کتاب باشیم و بخش کتابخانه‌ی خانه‌مان از همه جا پروپیمان‌تر باشد. در این صورت است که باید گفت یک خبر بد و یک خبر خوب داریم:

  • بسته بندی کتاب ها در اسباب کشی و جابه‌جایی‌شان آن‌قدرها که به نظر می‌رسد آسان نیست.
  • با رعایت چند نکته‌ی ساده در بسته بندی کتاب ها می‌توانیم اسباب‌کشی آسانی داشته باشیم.

نکات بسته بندی کتاب ها در اسباب کشی

کتاب‌های سنگین‌وزن

به طور میانگین، یک کتاب متوسط حدود ۳۵۰ گرم وزن دارد. البته باید به این نکته توجه کنیم که کتاب‌های جلد سخت وزن بسیار بیشتری دارند و گاهی از یک کیلو فراتر می‌روند. اگر بخواهیم کتاب‌های جلد سخت را در یک کارتن بگذاریم، جمع وزنشان بسیار فراتر از تحمل کارتن‌های اسباب‌کشی می‌شود. بنابراین بهترین راه، تقسیم انواع کتاب‌های سنگین، متوسط و سبک در هر کارتن است.

کارتن‌هایی با اندازه متوسط اما محکم

گاهی وسوسه می‌شویم چند کارتن بزرگ بگیریم و کتاب‌هایمان را توی همان‌ها بچینیم تا مجبور نباشیم زیاد رفت‌وآمد کنیم. اما این تصور اصلاً درست نیست و ممکن است در حین اسباب‌کشی دردسر زیادی ایجاد کند. همانطور که گفتیم کتاب‌ها وزن زیادی دارند و در صورتی که تعداد زیادی کتاب را در کارتن‌های بزرگ بچینیم تا حدی سنگین می‌شوند که حملشان غیرممکن خواهد بود. حتی گاهی ممکن است در میان اسباب‌کشی و شلوغی، کارتن کتابمان به خاطر وزن زیاد پاره شود. پس بهترین راه چیست؟

بیشتر بخوانید
بسته بندی آشپزخانه را در اسباب کشی به خانه جدید چطور انجام دهیم؟

ساعتبهترین کارتن برای بسته بندی کتاب ها کارتن‌هایی هستند که اندازه‌های متوسط و استحکام بالایی دارند. بهتر است بررسی کنیم و مطمئن شویم که کارتن‌ها رطوبت نداشته باشند. کارتن‌های بازیافتی برای حمل کتاب مناسب نیستند و احتمال پارگی در حین اسباب کشی را افزایش می‌دهند.

 

یکی از بهترین کارتن‌ها برای حمل کتاب، کارتن‌های موز هستند که استحکام و اندازه‌ی خوبی دارند. البته قبل از هرچیزی باید کف کارتن را با یک تکه کارتن بپوشانیم تا چیزی از قسمت کف کارتن بیرون نیفتد. برای محکم کردن کف کارتن‌های دیگر هم می‌توانیم از همین روش استفاده کنیم. بعد از این‌که کتاب‌ها را در کارتن‌ها قرار دادیم باید با استفاده از چسب کارتن از محکم شدن بسته بندی کتاب ها مطمئن شویم.

سینا که می‌خواهد از شهرک غرب به مرزداران اسباب‌کشی کند، می‌گوید:برای من کتاب‌هام ارزشمندترین دارایی‌هام هستن! اکثر کتاب‌هام هم جلد سخت دارن. مدتی درگیر بودم تا بتونم امن‌ترین راه رو برای بسته بندی کتاب پیدا کنم. کتاب‌هام رو روی هم چیدم و داخل یه کارتن بازیافتی مثل بقیه‌ی کارتن‌ها قرار دادم. متأسفانه حتی قبل از اینکه به کامیون برسیم کارتن پاره شد و تمام کتاب‌هام پخش زمین شدن!

بسته‌بندی کتاب های جلدسخت

بهترین روش قرار دادن کتاب‌های جلد سخت، چیدن عمودی آن‌ها است، به شکلی که هر کتاب مثل یک ستون در کنار دیواره‌ی کارتن قرار بگیرد. البته همانطور که اشاره کردیم باید اصل تقسیم وزن را رعایت کنیم و تمام کارتن را با کتاب‌های سنگین پر نکنیم. مهم‌ترین روش برای محافظت از کتاب‌ها این است که تمام فضای کارتن را را پر کنیم تا کتاب‌ها امکان تکان خوردن نداشته باشند. در صورتی که وزن کارتن زیاد باشد می‌توانیم از پلاستیک‌های حبابی یا فوم‌های سفید استفاده کنیم تا فضاهای خالی کارتن را پر کنیم.

بیشتر بخوانید
کسانی که زیاد سفر می‌کنند: گل و گیاه آپارتمانی مناسب برای این افراد کدام است؟

بسته‌بندی کتاب‌های نفیس یا قدیمی

بسته بندی کتاب ها

بسته‌بندی کتاب‌های قدیمی و کتاب‌هایی که ارزش مادی بیشتری دارند، حساسیت بیشتری ایجاد می‌کند. بهترین راه برای اطمینان از ایمنی این کتاب‌ها این است که قبل از جابه‌جایی، آن‌ها را با کاغذ، روزنامه و یا جلد نایلونی بسته‌بندی کنیم و بعد در کارتن قرار دهیم. زیر این کتاب‌ها از کتاب‌های جلد سخت استفاده کنیم و دیواره‌ی کارتن را با کتاب‌های محکم پر کنیم تا مانند لایه‌ی محافظ عمل کنند. مانند مورد قبل، بهتر است همه‌ی فضاهای کارتن را با پلاستیک حبابی یا فوم پر کنیم تا کتاب‌ها تا لحظه‌ی آخری که در کارتن می‌مانند، از جایشان تکان نخورند.

با رعایت کردن این موارد برای بسته بندی کتاب ها در اسباب کشی ما کتابخوان‌ها و کتاب‌دوست‌ها هم خیالمان از بابت اسباب‌کشی راحت است و تا لحظه‌ی آخر اسباب‌کشی کتاب‌ها را دست‌نخورده نگه می‌داریم، درست مثل روز اول.

منبع: آدرس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*