بازدید از خانه

هنگام بازدید از خانه برای خرید یا اجاره مسائلی وجود دارند که نکات مهم خرید خانه هستند و شاید در نگاه اول به چشم نیایند، مخصوصاً اگر در این زمینه تجربه‌ زیادی نداشته باشید. اغلب این موارد جزئی و نهفته روی تصمیمتان تأثیر زیادی می‌گذارند و شما را در انتخاب درست کمک می‌کنند. این نکات چه هستند و چطور می‌توانند نظر شما را نسبت به انتخاب خانه‌ جدید جلب یا شما را از انتخابتان منصرف کنند؟ با هم نگاهی به این موارد می‌اندازیم:

نکات مهم خرید خانه و مواردی که باید در هنگام بازدید بررسی کنیم

موارد مهم درون خانه:

نور خانه

بی‌شک وجود نور کافی در فضاهای مختلف خانه، تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی شما خواهد گذاشت. اگر نوری که به فضاهای خانه وارد می‌شود از نظر شما زیاد باشد، می‌توانید پرده‌هایی مناسب برای مهار کردن شدت نور خانه‌ جدید تهیه کنید. معمولاً خانه‌های جنوبی و واحدهایی که در طبقات بالاتر قرار گرفته‎اند نور بهتری دارند. اگر اطلاعات کافی برای تشخیص نورگیری خانه ندارید، می‌توانید با مشاور املاک مشورت کنید و برای اطمینان بیشتر یک بار در روز و یک بار قبل از غروب، از خانه بازدید کنید.

کمد دیواری

کمد دیواری از موارد مهمی است که خیلی وقت‌ها در اطلاعات اولیه‌ خانه کم اهمیت به نظر می‌رسد یا به هنگام بازدید از خانه نادیده گرفته می‌شود. شاید در نگاه اول تصور کنید که وجود کمد دیواری اهمیت چندانی ندارد، اما نباید فراموش کنید که این کمدها کمکتان می‌کنند تا از به‌هم‌ریختگی جلوگیری کنید و مجبور به خرید کمد‌های مختلف نشوید. جنس کمد دیواری، سلامت و استحکامش از نکات مهم خرید خانه هستند که باید در بازدید از ملک به آن‌ها دقت کنیم.

رطوبت خانه

رطوبت خانه از عوامل بااهمیت در بازدید از خانه و نکات مهم خرید خانه است، اما در عین حال تشخیص آن کار آسانی نیست.  رطوبت خانه علاوه بر ظاهر نامطبوعی که دارد به وسایل آسیب می‌رساند و برای کسانی که بیماری‌های تنفسی دارند مضر است. آسان‌ترین راه برای تشخیص رطوبت، بررسی دیوارها و سقف خانه است که در صورت وجود رطوبت به رنگ زرد در می‌آیند و دچار ترک می‌شوند.

آنتن

امروزه که تلفن همراه یکی از ضروری‌ترین ابزارها محسوب می‌شود، نمی‌توان از اهمیت قدرت آنتن در نقاط مختلف خانه غافل شد. باید در هنگام بازدید از خانه، تلفن همراهتان را بررسی کنید و قدرت آنتن آن را بسنجید. در صورتی که خانه‌ جدید تلفن ثابت نداشته باشد، مجبورید از دیتا برای اتصال به اینترنت استفاده کنید و اگر اوضاع آنتن و اینترنت خانه‌ جدید وخیم باشد، در آینده دردسر زیادی خواهید داشت.

کابینت

نکات نهفته خانه

اگر قصد تغییر و بازسازی فضایی را در خانه‌ جدید ندارید، جنس و وضعیت کابینت‌های آشپزخانه از نکات مهم خرید خانه است که باید در هنگام بازدید بررسی کنید. کابینت‌های فلزی، نباید زنگ‌زدگی یا خردگی داشته باشند و کابینت‌های چوبی و ام‌دی‌اف نباید رطوبت گرفته باشند. بد نیست تمام کابینت‌ها و کشوها را بررسی کنید تا از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید.

بالکن

وجود بالکن در خانه اهمیت زیادی دارد. اگر اهل گل و گیاه باشید، این بخش از خانه جای خوبی برای نگهداری از طیف وسیعی از گیاهان است. اگر اهل دورهمی و درست کردن کباب‌های مختلف باشید، باز هم بالکن بهترین گزینه برای قرار دادن منقل یا باربکیو است. اما یکی از اصلی‌ترین مزایای بالکن، خشک کردن لباس‌ها است که در نبود خشک‌کن می‌تواند بسیار کاربردی و مهم باشد.

بیشتر بخوانید
آپارتمان‌نشینی ؛ هر آنچه باید راجع به زندگی در آپارتمان بدانیم

آشپزخانه

آشپرخانه یکی از کلیدی‎ترین و پررفت‎وآمدترین فضاهای هر خانه‌‌ است که تأثیر زیادی در انتخاب ما برای خرید یا اجاره‎ خانه خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آشپزخانه‌ خوب، نورگیر بودن آن است. نورگیر بودن این فضا باعث می‌شود موقع آشپزی و جمع شدن اعضای خانواده، حس و حال بهتری در خانه در جریان باشد. علاوه بر آن، باید به اتصالات مربوط به سینک، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و پکیج یا آبگرمکن در آشپزخانه دقت کنید و از سالم بودنشان مطمئن شوید.

نکتهیکی از نکات مهم در بازید از هر خانه‌ای بررسی سیستم سرمایش و گرمایشی است. دمای خانه تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی و میزان راحتی‌تان در خانه می‌گذارد، بنابراین باید هنگام بازدید و بررسی خانه دقت زیادی به این موضوع داشته باشید و از کیفیت مناسب تهویه‌ هوا و سلامت سیستم‌های گرمایش و سرمایش اطمینان پیدا کنید. اگر سیستم سرمایشی خانه‌ مورد نظرتان کولر آبی است، خوب است سری به پشت‌بام بزنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

کف‎پوش

در اغلب موارد جنس کف‎پوش به عنوان بخشی از اطلاعات خانه مطرح نمی‌شود. در هر صورت، در هنگام بازدید از خانه باید حواسمان به جنس کف‌پوش باشد و میزان  صدمه‌ وارد شده به آن را بسنجید. علاوه بر آن شاید مجبور شوید متناسب با کف‎پوش خانه‎ جدید، فرش یا موکت تازه تهیه کنید. همچنین اگر از روش نگهداری و شست‎و‎شوی کفپوش خانه‎ جدیدتان اطلاع ندارید حتما باید راجع به آن تحقیق کنید و یا طرز نگهداری آن را از صاحب‎خانه بپرسید.

نکات مهم خرید خانه و فضای بیرونی

عرض راه پله‌ها

راه‌پله‌ استاندارد بین یک تا یک‌ونیم متر عرض دارد. هرچه راه‌پله‌ ساختمان عریض‌تر باشد، رفت‌وآمد شما و جابه‌جایی وسایل آسان‎تر خواهد بود.

طول و عرض ورودی ساختمان و آپارتمان

برای جابه‎جایی وسایل بزرگی مثل یخچال و میز ناهارخوری باید به طول و عرض درهای ورودی ساختمان دقت کنید تا دچار دردسر نشوید.

طبقه‌ آپارتمان

انتخاب طبقه آپارتمان، بحثی است تا حدی سلیقه‌ای که بستگی به شرایط هر یک از ما دارد. اما به طور کلی می‎توان گفت معمولاً طبقات میانی برای زندگی بهترند و در صورت امکان انتخاب، خوب است خانه‎های طبقات اول و آخر را که به ترتیب به دلیل رفت‌وآمد زیاد و تابش مستقیم آفتاب مشکلاتی ایجاد می‌کنند، انتخاب نکنید.

پارکینگ

اگر وسیله‌ نقلیه دارید و یا قصد دارید در آینده‌ نزدیک خودرو بخرید، پارکینگ برایتان مسئله‌ مهمی خواهد بود که  از نکات مهم خرید خانه محسوب می‌شود و به راحتی قابل چشم‎پوشی نیست. اگر آپارتمانی که قصد دارید بخرید یا اجاره کنید پارکینگ مخصوص ندارد، باید بررسی کنید که در نزدیکی خانه، فضای پارک مناسب و کافی موجود است یا نه. اگر خانه‌ انتخابی شما پارکینک داشته باشد، باید مسقف بودن و یا باز بودن پارکینگ را در نظر گرفت. علاوه بر آن باید از امنیت فضای پارکینگ خصوصی یا عمومی هم اطمینان پیدا کنید. یکی از مواردی که کم‌تر به چشم می‌آید این است که هرچه شیب ورودی پارکینگ کمتر باشد، رفت‌وآمد آسان‌تری خواهید داشت. یکی از گزینه‎های مطلوب هم وجود پارکینگ برای خودروی اضافه یا مهمان است که به عنوان مزیتی برای آپارتمان به شمار می‌آید.

بیشتر بخوانید
بازدید از پارکینگ: نکات مهمی که باید به آن‌ها دقت کنیم کدام‌اند؟

کنتور آب، برق و گاز

اغلب اوقات کنتور آب، برق، و گاز آپارتمان‎ها مجزا هستند، اما در صورتی که کنتورها از هم جدا نباشند، باید از مدیر ساختمان یا صاحب‎خانه درباره‌ نحوه‌ محاسبه‌ هزینه‌ها پرس‌وجو کنید.

شارژ ماهیانه

مبلغ شارژ ماهیانه، بخشی از مخارج نهفته است که باید در محاسبه‌ هزینه‌های خانه‌ جدید در نظر گرفته شود. برای اطلاع از این هزینه باید با مدیر ساختمان یا صاحب‌خانه گفت‌وگویی داشته باشید و از توانایی خود در پرداخت آن مطمئن شوید.

عرض کوچه

کم بودن عرض کوچه در تردد خودروها اشکال ایجاد می‌کند که احتمال به وجود آمدن چنین مسئله‌ای در روز اسباب کشی بسیار بیشتر می‌شود. با بررسی این مورد، می‌توانید دردسرهای اضافی روز اسباب‌کشی را کمتر کنید و از درگیری‌های احتمالی روزمره جلوگیری کنید.

امکانات رفاهی

 دسترسی به امکانات رفاهی برای شما و زندگی روزانه‌تان مهم است، پس باید این نکته را در نظر بگیرید که تا چه حد می‌توانید نیازهای روزانه‌تان را از محل زندگی‌تان تهیه کنید. این که سوپرمارکت، نانوایی، میوه‌فروشی، خشک‌شویی، باشگاه و… تا خانه‌ی ما چقدر فاصله است؟

وسایل حمل و نقل عمومی

 دسترسی به ایستگاه‌های تاکسی، اتوبوس و مترو یکی از نکات مهم خرید خانه است که تأثیر زیادی بر قیمت ملک می‌گذارد. در صورتی که خودروی شخصی ندارید یا ترجیح می‌دهید از وسایل حمل‌ونقل عمومی برای ترددهای روزمره استفاده کنید، باید مسیرهای تردد خانه‌ جدید را بررسی کنید. خوب است قبل از تصمیم‌گیری، هر یک از این مسیرها را امتحان کنید و میزان راحتی آن‌ها را بسنجید.

فضای کلی اطراف خانه

 اگر سکوت و دنج بودن محله برایتان مهم است باید خانه‌ای انتخاب کنید که از اتوبان دور باشد تا از صدای تردد ماشین‌ها در امان باشید. همسایگی با مدارس، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های دولتی و مراکز تجاری هم از عواملی هستند که می‌توانند آرامش و آسایشتان را تحت تأثیر قرار دهند. بهترین راه برای اطمینان از فضای کلی غالب بر محله، محله‌گردی است.

همسایه ها

از آنجایی که بخشی از این بررسی‌ها به روابط اجتماعی و زندگی ما با سایرین ارتباط دارد، کارتان کمی سخت‌تر است. همسایه‌ها تأثیر زیادی در آسایش شما در خانه‌ جدید خواهند داشت، بنابراین بهتر است قبل از هر تصمیمی با مدیر ساختمان، فروشنده‌های محلی و همسایه‌های آپارتمان گپی بزنید تا با شرایط محله و خانه جدید آشنا شوید. البته با چند بار رفت‌وآمد می‌توانید اطلاعاتی کلی به دست آورید، مثلاً اگر خانه‌ مورد نظرتان آپارتمانی است، توجه به تمیزی راهروها به هنگام بازدید اهمیت زیادی دارد.

با دقت و توجه به این مسائل جزئی و در عین حال کلیدی به هنگام بازدید از خانه احتمال این‌که انتخابتان منطقی و معقول‌ باشد و در آدرس جدید با کم‌ترین مشکل مواجه شوید، بسیار بیشتر خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*