عادت بد نظافت: کارهایی که باید انجام دادن آن‌ها را کنار بگذاریم

0 181

وقتی که در حال انجام نظافت خانه هستیم، همیشه به دنبال راه‌هایی ساده‌تر و سریع‌تر می‌گردیم. بااین‌حال، بعضی مواقع ممکن است روش‌هایی که به نظر خودمان بهتر هستند، در درازمدت سختی‌های بیشتری برایمان درست کنند. شاید حتی چندین عادت بد نظافت داشته باشیم که مانعی برای انجام درست امور شوند. الآن وقت آن رسیده که این عادت‌ها را با هم مرور کنیم و به این نتیجه برسیم که برای داشتن خانه‌ای مرتب‌تر، باید آن‌ها را کنار بگذاریم. یک راه ساده برای کنار گذاشتن آن‌ها این است که هفته‌ای یک یا دو عادت اشتباه را انتخاب کنیم و سعی کنیم که آن‌ها را تغییر دهیم.

عادت بد نظافت

۱۵ عادت بد نظافت

۱. اجازه می‌دهیم که اسناد و مدارک انباشته شوند

باوجودی که امروزه بیشتر کارهایمان را با سرویس‌های مختلف اینترنتی انجام می‌دهیم اما باز هم قبض‌ها و اسناد کاغذی مختلفی سر از خانه ما درمی‌آورند؛ مجلات، روزنامه‌ها، پروژه‌ها و اطلاعیه‌های مدارس فرزندانمان که روی هم انباشته می‌شوند و ما نباید اجازه چنین اتفاقی را بدهیم.
یک محل مشخص نزدیک به در ورودی برای این اسناد تعیین کنیم. یک سطل زباله یا دستگاه خردکن کاغذ نیز نزدیک به آن قرار دهیم و حداقل هفته‌ای یک‌بار، به سراغ آن‌ها برویم. تمام نامه‌ها، مجلات، قبوض و دیگر اسناد کاغذی را مرتب کنیم و آن‌هایی که نمی‌خواهیم را دور بیندازیم. آن‌هایی که ممکن است بعداً بهشان نیاز پیدا کنیم را در جای دیگری ذخیره کنیم. یادمان باشد که خیلی از این اسناد و مدارک در زمان خرید و اجاره خانه مورد نیازند. مجله‌هایی که نمی‌خواهیم را به مدارس یا خانه‌های سالمندان اهدا کنیم. به همین ترتیب، سرنوشت بقیه اسناد و مدارک را نیز تعیین کنیم و فراموش نکنیم که هفته‌ای یک‌بار این کار را انجام دهیم.

۲. حوله‌های خیس را رها می‌کنیم

اگر می‌خواهیم وقت کم‌تری را در حمام به خاطر پاک کردن و جرم‌گیری از دست بدهیم، بهتر است که حوله‌های خیسمان را پس از استحمام روی زمین رها نکنیم.
این یکی از عادت‌های بدی است که کنار گذاشتن آن نیز بسیار راحت است. اگر وان داریم، پس از هر بار استفاده حوله‌ها را روی لبه وان بگذاریم درصورتی‌که وان نداریم هم جایی را برای آویزان کردن حوله در نظر بگیریم تا فرآیند خشک شدن سریع‌تر انجام شود.

۳. از محصولات شست‌وشو زیاد استفاده می‌کنیم

یکی از باورهای غلطی که در اکثر ما وجود دارد این است که استفاده بیشتر از مواد تمیزکننده به معنای تمیزی بیشتر خواهد بود. این در حالی است که استفاده بیش از حد از این مواد شیمیایی، ممکن است باعث ایجاد صدماتی شود. اگر هنگام شست‌وشو، بخش کوچکی از این مواد هم در لوازم ما وجود داشته باشد، ممکن است به محل جمع شدن باکتری تبدیل شود. به همین خاطر است که همیشه باید قبل از استفاده، روش درست و میزان استفاده از یک مواد شوینده را بخوانیم و حتی کم‌تر از مقدار گفته‌شده از آن استفاده کنیم. در صورت استفاده بیش از حد از مواد شوینده، نه تنها باعث زودتر تمام شدن آن محصول می‌شویم، بلکه آب زیادی را هم برای شستن هدر خواهیم داد.

۴. نظافت را با لوازم کثیف انجام می‌دهیم

چطور انتظار داریم که با ابزاری کثیف، بتوانیم نظافت درست و دقیقی انجام دهیم؟ اگر ماشین لباسشویی ما به خاطر باکتری‌های جمع شده بوی نامطبوعی گرفته است، مطمئن باشیم که لباس‌هایمان هم همین بو را خواهند داشت. اگر کیسه یا فیلتر زباله جاروبرقی‌مان با گردوخاک پر شده است، قطعاً نمی‌تواند وظیفه نظافت خود را به خوبی انجام دهد. یک تی یا اسفنج کثیف فقط باعث پخش شدن باکتری بیشتری می‌شود.
برای داشتن خانه‌ای تمیز، باید ابزار نظافتمان هم هیچ جرم یا کثیفی نداشته باشد. زمانی را به شست‌وشوی وسایل تمیزکاری اختصاص بدهیم و آن‌ها را پس از مدتی، با ابزار جدید جایگزین کنیم. با این روش می‌توانیم از بروز چندین عادت بد نظافت جلوگیری کنیم.

بیشتر بخوانید
مصرف انرژی و هزینه‌های مربوط به آن را چطور کاهش بدهیم؟

۵. از یک دستمال ضدعفونی برای کل سرویس دستشویی و توالت استفاده می‌کنیم

دستمال‌های یک‌بار مصرف ضدعفونی راه بسیار سریع و مؤثری برای دستمال کشیدن روی سینک دستشویی هستند، اما میزان ماده ضدعفونی‌کننده موجود در آن‌ها، بسیار کم است؛ یعنی نمی‌توانیم از یک دستمال یک‌بار مصرف، برای کل سرویس دستشویی یا حتی سینک آن استفاده کنیم.
برای این که نظافت مؤثری داشته باشیم، دستمال ضدعفونی باید به قدری خیس باشد که رطوبت سطوح تا حداقل ۴ دقیقه ادامه پیدا کند. از چندین دستمال یک‌بار مصرف ضدعفونی یا یک دستمال تمیز و خشک و مایع ضدعفونی‌کننده کافی و آب برای نظافت سرویس دستشویی و توالت استفاده کنیم.

۶. ظروف کثیف را در سینک رها می‌کنیم

اگر ماشین ظرف‌شویی داریم، ظروف کثیف را به جای رها کردن در سینک، درون ماشین قرار دهیم. جمع شدن ظروف کثیف در سینک می‌تواند باعث جذب حشرات شده و به محلی برای رشد باکتری‌های مختلف تبدیل شود.
به تمام اعضای خانواده یاد دهیم که یا ظروف را در ماشین ظرف‌شویی بگذارند، یا آن‌ها را سریعاً و پس از استفاده، بشویند و به این ترتیب این عادت بد نظافت را در خانواده ریشه‌کن کنیم.

۷. کفش‌های بیرون را در داخل خانه می‌پوشیم

با کفش بیرون وارد خانه شدن نیز یکی از عادت‌های بدی است که اگر بتوانیم آن را ترک کنیم، زمان کم‌تری برای جارو کشیدن صرف خواهیم کرد. همچنین، باعث جلوگیری از ورود جرم‌ها و باکتری‌های مختلف می‌شویم.
ورودی خانه ما از هر نوعی هم که باشد، بهتر است محلی برای درآوردن کفش‌ها در نظر بگیریم. می‌توانیم یک صندلی کوچک نزدیک به در ورودی بگذاریم و جای مخصوصی برای کفش‌های کثیف و گلی تعیین کنیم.

۸. محصولات شوینده را به شکل غلط نگه‌داری می‌کنیم

اگر زمان زیادی صرف پیدا کردن ابزارها و محصولات شوینده صرف می‌کنیم، باید بدانیم که روش درست نگه‌داری و مرتب کردن آن‌ها را نمی‌دانیم. این هم یک عادت بد دیگر است که می‌توانیم به‌راحتی آن را تغییر دهیم.
تمام لوازم و محصولات موردنیاز برای نظافت هر بخش از خانه را نزدیک به همان بخش نگه داریم. به‌عنوان‌مثال، فرچه‌ها و محصولات شوینده مخصوص سرویس دست‌شویی و توالت را در سبدی کوچک زیر سینک دستشویی قرار دهیم.

۹. غذای زیاد و بیش از حد در یخچال قرار می‌دهیم

اگر می‌دانیم که بقیه اعضای خانواده از غذای تکراری و ته‌مانده خوششان نمی‌آید، پس چرا زحمت نگه‌داری آن‌ها در یخچال را به خودمان بدهیم؟ اگر قرار نیست باقی‌مانده غذا را دوباره مصرف کنیم، آن را دور بیندازیم. غذایی که به شکل نادرست و مدت طولانی در یخچال نگه‌داری می‌شود، فضای رشد مناسبی برای قارچ و باکتری‌های مختلف است و باعث می‌شود نظافت یخچال فریزر به کار بسیار سخت‌تری تبدیل شود. این کار علاوه بر این که یک عادت بد نظافت است سلامتی ما و اعضای خانواده را به خطر می‌اندازد.

۱۰. تختخواب را آشفته و نامرتب رها می‌کنیم

فرقی نمی‌کند که بقیه اتاق مرتب و منظم باشد. یک تختخواب نامرتب و آشفته، باعث بی‌نظم به نظر رسیدن کل اتاق می‌شود. هر روز صبح پس از بیدار شدن، تخت را مرتب کنیم. این عادتی است که می‌تواند منجر به داشتن اتاق یا حتی خانه‌ای مرتب‌تر شود.
با انتخاب پتو و بالش‌های راحت، کار مرتب کردن تخت را هم به شکل ساده‌تری می‌توانیم انجام دهیم. مرتب کردن تختی که یک یا دو بالش دارد، بسیار راحت‌تر از تختی است که چندین و چند بالش مختلف دارد.

۱۱. دستورالعمل‌ها را نمی‌خوانیم

تا به حال شده که کاری مربوط به نظافت خانه را دوباره و با محلول یا وسیله‌ای جدید انجام دهیم؟ آیا به این موضوع دقت کرده‌ایم که اگر دستورالعمل محصول اول را درست خوانده بودیم، ممکن بود همان بار اول کار را به درستی انجام دهیم؟ بسیاری از ما با وجود دانستن این موضوع انجام آن را تکرار می‌کنیم و این به معنای داشتن یک عادت بد نظافت است.
اکثر مواد شوینده نیاز به زمان دارند تا بتوانند به درستی کار کنند. برای انجام مؤثرتر نظافت، باید زمان لازم را به آن‌ها بدهیم تا بتوانیم شست‌وشوی سریع‌تری داشته باشیم. ۳۰ ثانیه زمان بگذاریم و دستورالعمل محصولات و شوینده‌های مختلف را بخوانیم و از صرف کردن ۳۰ دقیقه برای انجام دوباره یکی از کارهای نظافت خانه جلوگیری کنیم.

بیشتر بخوانید
انواع سرامیک کف ساختمان و راهنمای انتخاب آنها براساس معیارهای مختلف

۱۲. از مواد شوینده بسیار قدرتمند استفاده می‌کنیم

همان‌طور که استفاده بیش از حد از یک ماده شوینده یک عادت بد است، استفاده از ماده‌ای که بسیار قدرتمند است نیز می‌تواند یک عادت بد نظافت باشد. اگر ماده شوینده قوی‌تر از چیزی باشد که برای کار نظافت احتیاج داریم، ممکن است باعث از بین رفتن سطوح یا حتی آسیب رساندن به اعضای خانواده و حیوان خانگی‌مان شود.
یکی از مثال‌های این موضوع می‌تواند مایع سفیدکننده یا وایتکس باشد که اگرچه ماده ضدعفونی خوبی است، اما برای از بین بردن گردوخاک و چربی مناسب نیست و بخار و گاز آن می‌تواند سمی باشد. سعی کنیم همیشه از مواد شوینده ملایم و بدون ضرر استفاده کنیم.

۱۳. گردگیری را پس از نظافت انجام می‌دهیم

بهترین راه برای انجام نظافت مؤثر و سریع خانه این است که قبل از روشن کردن جاروبرقی، کار گردگیری را انجام دهیم. قبل از نظافت کلی خانه، هر اتاق را از بالا به پایین گردگیری کنیم تا گردوخاک جمع شده در کف اتاق، پس از کشیدن جاروبرقی از بین برود. اگر شما هم جزء افرادی هستید که این فرآیند را به صورت برعکس انجام می‌دهند باید بدانید که این کار یک عادت بد نظافت است.
همان‌طور که از یک دستمال برای کل سرویس دستشویی نمی‌توان استفاده کرد، از یک پارچه یا کهنه هم برای گردگیری کل اتاق‌ها و خانه استفاده نکنیم. پس از هر بار تغییر رنگ پارچه و خاکستری شدن آن، یک تکه پارچه تمیزتر برداریم و از آن برای گردگیری استفاده کنیم. فراموش نکنیم که گردگیری با دستمال کثیف، صرفاً منجر به جابجایی گردوخاک می‌شود و آن را از بین نمی‌برد پس بهتر است انجام این عادت بد نظافت را متوقف کنیم.

۱۴. کارهای نظافت را تمام نمی‌کنیم

همه ما ممکن است هنگام انجام کاری، حواسمان پرت شود و اتمام آن را فراموش کنیم. سعی کنیم تا جایی که امکان دارد، کارهای مربوط به نظافت خانه را سریع انجام دهیم و به پایان برسانیم.
اگر فقط ۱۵ دقیقه برای مرتب کردن بخشی از خانه زمان داریم، کارمان را با جمع کردن وسایل اضافی و قرار دادن آن‌ها در جای خود شروع کنیم. در این حالت اگر حواسمان هم پرت شد، می‌توانیم دوباره به سراغ آن برگردیم و کار موردنظر را تمام کنیم.

۱۵. تا حدی که کار نظافت خانه چالش‌برانگیز و خسته‌کننده شود صبر می‌کنیم

یکی از چندین و چند عادت بد نظافت که اغلب ما به آن دچاریم و کنار گذاشتن آن بسیار سخت است، این است که انقدر صبر می‌کنیم و کارهای مختلف نظافت را به تعویق می‌اندازیم که باعث خسته‌کننده شدن آن‌ها می‌شویم. در این حالت، وقتی که می‌خواهیم کار نظافت را شروع کنیم، ممکن است حجم عظیم کارهای باقی‌مانده باعث ناراحتی و نگرانی ما شود.
اما اگر بتوانیم با کمک دیگر اعضای خانواده، هر روز فقط بخش کوچکی از کارهای نظافت را به شکل منظم انجام دهیم، دیگر باعث انباشته شدن بیش از حد آن‌ها نخواهیم شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید