گیاهان مناسب اتاق خواب ؛ چه گلهایی را می‌توانیم در این اتاق نگه داریم؟

0 108

وجود گل و گیاه در خانه علاوه بر زیبایی، طراوت و سلامت را به ارمغان خواهد آورد. ولی این روزها نقش گیاهان در خانه ها کم رنگ شده است. شاید یکی از دلایل آن، حذف حیاط ها و کوچک شدن خانه ها است. شاید این موضوع هم آن‌قدر مهم نباشد. مهم‌ترین دغدغه نگهداری از گیاهان در منزل است. اگر فکر می کنید ممکن است نتوانید از گل‌ها و گیاهان به خوبی نگهداری کنید، این مطلب را بخوانید. انواع گوناگونی گیاهان مناسب اتاق خواب وجود دارند که نگهداری خاصی هم نیاز ندارند. این گیاهان علاوه بر تصفیه هوا و کاهش اضطراب، زیبایی را با خود به ارمغان می آورند. با آدرس مگ همراه شوید.

سانسوریا شمشیری

سانسوریا با نام عامیانه زبان مادر شوهر یکی از گیاهان محبوب و بادوام مناسب برای اتاق خواب است. سانسوریا انواع مختلفی از جمله پوست ماری، لب طلایی، نیزه ای، پاکوتاه دارد که هر کدام از این‌ها گونه های مختلف دیگری هم دارند. تنوع و زیبایی این گیاه بی نظیر است.

سانسوریا گیاه مناطق خشک است و با توجه به برگ های آبداری که دارد خشکی طولانی را تحمل می کند. پس نگران سهل انگاری بابت آب دادن به آن نباشید. بیماری های کمی سراغ سانسوریا می آید ولی شایع ترین نوع بیماری در آن بیماری قارچی ناشی از آب دادن زیاد و زهکشی کم خاک آن است که باعث می شود آب داخل خاک باقی مانده و ریشه در آن غوطه ور شود.

سانسوریا شب ها دی اکسید کربن موجود در هوا را به خود جذب کرده و اکسیژن برایتان فراهم می کند.

آلوئه ورا

خواص بسیاری که آلوئه ورا دارد باعث معروفیت آن شده است. گلدآن‌های کوچک آلوئه ورا زیبایی به اتاق خوابتان می دهد و در کنار آن یک داروخانه کوچک را به شما هدیه خواهد داد. ژل آلوئه ورا برای درمان فوری خراشیدگی ها و سوختگی درجه یک، آفتاب سوختگی، سرمازدگی و زخم هایی که ناشی از سرمازدگی است، استفاده می شود. حتی از ژل داخل برگ‌های این گیاه به عنوان خوراکی استفاده می شود که خواص درمانی زیادی دارد.

آلوئه ورا از گیاهان مناسب است که هیچ دردسری برای نگهداری ندارد. به راحتی رشد می کند و تکثیر می شود و مهم تر از همه اکسیژن تولید می کند.

بیشتر بخوانید
فوق تخصص خشک کردن گیاهان آپارتمانی

نور غیر مستقیم، آبیاری هر دو هفته یک‌بار برای آلوئه ورا کفایت می کند تا این گیاه رؤیایی، زیبایی را به اتاق خواب شما هدیه کند.

گندمی (عنکبوتی)

یکی از گیاهان مناسب اتاق خواب گندمی است. این گیاه با برگ های زیبایی که دارد جزو گیاهان تصفیه کننده هوا معرفی شده است.

گندمی در رطوبت متوسط و نور غیرمستقیم به خوبی رشد می کند و امکان تکثیر آن از طریق پا جوش های کوچکی که روی ساقه های آویزان آن رشد می کنند، وجود دارد.

کاکتوس

کاکتوس ها تنوع زیادی دارند. زیبایی آن‌ها حتی با وجود داشتن تیغ هایش مثال زدنی است. کاکتوس ها جزو گیاهان مقاوم هستند و با داشتن برگ های گوشتی کمبود آب را تحمل می کنند. حرارت دوست هم هستند به همین دلیل جزو گیاهان مناسب اتاق خواب به حساب می آیند. با این حال حواستان به کاکتوس هایتان باشد. آبیاری زیاد و پاشیدن آب روی کاکتوس باعث رشد قارچ و پوسیدگی آن‌ها می شود. بد نیست هر چند وقت یک‌بار از قارچ کش های محلول در آب استفاده کنید و آن‌ها با این محلول آبیاری کنید. برای ضدعفونی شدن خاک کاکتوس ها هم از پودر زغال یا دارچین استفاده کنید.

ساکولنت ها

ساکولنت ها کاکتوس های بدون خار هستند. یا شاید بهتر است بگوییم کاکتوس ها از خانواده ساکولنت ها اما خاردار هستند. ساکولنت ها از گیاهان مناسب اتاق خواب و بسیار متنوع و زیبا هستند. نگهداری و تکثیر اکثر گونه های آن آسان است و مانند کاکتوس تنها ضعفشان قارچ ها هستند. در صورت فراهم آوردن نور مناسب برایشان هم ساکولنت ها و هم کاکتوس ها گل های زیبایی می دهند.

یکی از خصوصیات خاص کاکتوس ها و ساکولنت ها جذب تشعشعات موجود در هواست که سبب می شود برای اتاق خواب بسیار مناسب باشند.

اسطوخودوس

 بوی اسطوخودوس سبب تسکین بی قراری، عصبانیت، اضطراب، افسردگی و بی خوابی می شود و از دسته گیاهان مناسب اتاق خواب نوزادان هم هست و از گریه و بی قراری کودکان می کاهد. اسطوخودوس برای رشد کامل نیاز به نور کامل دارد ولی با این حال در هر شرایطی رشد می کند. این گیاه چند ساله و همیشه سبز و زیبا است.

پاپیتال

پاپیتال یا عشقه برگ های زیبا و رونده دارد. این گیاه از جمله گیاهان مناسب اتاق خواب است که نگهداری خاصی نیاز ندارد. این گیاه بادوام و همیشه سبز در دماهای مختلف به خوبی رشد می کند. با داشتن عشقه در منزل از شر قارچ ها و کپک ها راحت خواهید شد. این گیاه با تصفیه هوا سبب می شود تنفس برای شما راحت تر شود به همین دلیل به کسانی که آسم دارند توصیه می شود از این گیاه در اتاق خواب استفاده کنند.

بیشتر بخوانید
چه گیاهان آپارتمانی را می‌توانیم بیرون از پنجره اتاق با فلاورباکس نگهداریم؟

نخل شامادورا (پروانه ای)

گیاه نخل پروانه ای علاوه بر زیبایی مثال زدنی، مناسب اتاق خواب های کم نور است. چون در نور زیاد برگ هایش می سوزد. از مزایای نخل پروانه ای برای محیط اتاق خواب این است که دارویی قوی برای افراد سرما خورده است و با آزاد کردن رطوبت به طور ملایم تنفس راحت تر را برای افراد بیمار فراهم می کند.

اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم به این دلیل که کم نوری را تحمل می کند؛ از جمله گیاهان مناسب اتاق خواب است. اگر اتاق خواب شما پنجره دارد، قرار دادن این گیاه آپارتمانی در کنار پنجره موجب رشد بیشتر گل های سفید آن می شود. این گل های سفید تا هفته ها دوام می آورند و می توانید از زیبایی آن‌ها لذت ببرید.

سرخس برگ شمشیری

سرخس برگ شمشیری یک گیاه زیبا و جذاب و مناسب اتاق خواب است که در لیست ۵۰ گیاه تصفیه کننده هوا قرار دارد. این گیاه آلودگی های درون اتاق خواب خصوصاً فرمالدئید را کامل از بین برده و حذف می نماید.

پوتوس

پوتوس از گیاهان مناسب اتاق خواب است که هیچ نوع حشره ای ندارد. پوتوس علاوه بر زیبایی باعث حفظ رطوبت هوا و تصفیه هوا می شود. پوتوس شرایط نوری کم را تحمل می کند ولی برای رشد کامل بهتر است در محیط با نور متوسط قرار گیرد و برای آب دهی هم سعی کنید خاک را مرطوب نگه دارید، اما مراقب باشید که زیاد آب ندهید.

از گیاهان برای دکوراسیون اتاق خواب استفاده کنید

گیاهان مختلفی برای اتاق خواب وجود دارند که علاوه بر زیبایی باعث افزایش سلامت می شود. نگهداری آن‌ها هم چندان سخت نیست. در این مطلب اعدادی از آن‌ها معرفی شد ولی انواع مختلف دیگری هم وجود دارند کافی است تحقیق کنید و بهترین را انتخاب کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید