گچ کاری سقف پذیرایی و انواع مدلهای آن به همراه ابزارهای مورد نیاز

0 12,414

گچ کاری دیوار و سقف منازل در معماری داخلی خانه‌های ایرانی از دیرباز مورد علاقه و توجه قرار داشت. به‌خصوص در اتاق خواب و پذیرایی برای جذابیت بیشتر از گچ کاری بسیار استفاده می‌شود. انواع مدل گچ کاری سقف پذیرایی و دیوار منزل می‌تواند زیبایی و جذابیت معماری داخلی منزل را بیشتر کند و علاوه بر این، استفاده از گچبری سقف با طرح‌های باشکوه و متفاوت فضای مختلف و متفاوتی را در درون دکوراسیون داخلی منزل شما به وجود می‌آورد.

عکس گچ کاری سقف عکس گچ کاری سقف

انواع مدل گچ کاری ساختمان را می‌توان در نقاط مختلف منزل به کار برد. گچ کاری سقف پذیرایی، گچ بری دور لوستر، گچ بری نور مخفی سقف کاذب، گچ کاری دور لامپی، گچ کاری تزئینی دور شومینه، گچ بری ستون‌ها، گچ بری گلویی، گچ بری‌های نمای رومی، گچ بری آرک اپن آشپزخانه برخی از رایج‌ترین گچ کاری‌ها در دکوراسیون منازل است. ویژگی اصلی کاربرد گچ برای دکوراسیون داخلی، شکل‌پذیری، قدرت چسبندگی و رنگ‌پذیری آن است.

ابزار  گچ کاری سقف پذیرایی

گچ کاری دستی بدون داشتن ابزار حرفه‌ای، حتی با وجود گچ کار ماهر، نتیجۀ مطلوبی نخواهد داشت. ابزار بخصوصی در گچ کاری به کار می‌روند که عبارت‌اند از:

 1. ماله ابزاری کوچک است که برای پخش نمودن گچ و پرداخت کردن اسکلت اصلی نیاز است.
 2. استانبولی ظرفی است که مصالح را در آن مخلوط می‌کنند.
 3. دمبر ابزاری است که با تیزی نوک آن گچ را می‌برند.
 4. بوم خوار برای تمیز کردن زمینه بوم استفاده می‌شود
 5. ابزار نقالی برای زیر و رو کردن کارهای گچ بری و ساخت و ساز گل و برگ به کار می‌رود.
 6. وردنگی برای خط کشی کردن جای گرته شده استفاده می‌شود که بعد از عمل بتوان برش را انجام داد.
 7. قلم بوم گیر برای قاشقی کردن کلیۀ مکان‌ها حتی برگ‌ها و دیگر کارهای قاشقی‌دار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رابیتس کاری سقف پذیرایی

انواع سبک گچ کاری سقف پذیرایی

گچ کاری سقف به دو سبک کلی سنتی و مدرن تقسیم می‌شود.

گچ کاری سنتی، طرح‌هایی پر از جزئیات ظریف، سقف‌های شلوغ و استفاده از رنگ است. سبک سنتی گچ بری در ایران، معمولاً تداعی‌کننده باغ‌ها و بهشت بوده است. به همین دلیل در طراحی‌های آن انواع گل‌ها و پرنده‌ها مشاهده می‌شده است. این سبک خود چندین زیر مجموعه دارد.

در گچ بری به سبک مدرن دیگر خبری از گل‌ها و مرغان بهشتی نیست. این سبک با طراحی‌ها و خطوط ساده شناخته می‌شود. در گچ کاری سقف پذیرایی به سبک مدرن معمولاً فقط از خطوط راست و زاویه‌های قائمه یا خطوط نرم و منحنی استفاده می‌کنند و تلفیق هر دوی این خطوط در یک فضا بسیار نادر است.

رابیتس کاری سقف پذیرایی ابزار گچ کاری سقف

جدیدترین مدل گچ کاری سقف پذیرایی

گچ بری از تکنیک‌های سنتی گچ کاری روی سقف است. با پیشرفت تکنولوژی ایده‌های جدیدی برای تزیین سقف پذیرایی به کار گرفته شد به طوری که امروزه برای تزیین سقف پذیرایی از سقف‌های کاذب و سقف کناف استفاده می‌شود؛ اما هنوز گچ کاری سقف جایگاه خود را حفظ کرده است. گچ کاری سقف پذیرایی اگر همراه با نورپردازی باشد، زیبایی دکوراسیون پذیرایی را صد چندان می‌کند. در ادامه عکس گچ کاری سقف پذیرایی جدید همراه با نورپردازی مناسب می‌بینید.

بیشتر بخوانید
انتخاب مبلمان اداری مدرن برای شرکت شما

گچبری سقف گچبری سقف گچبری سقف

ابزار گچ کاری سقف پذیرایی پیش ساخته و قیمت گچبری سقف پذیرایی

 • ابزار گچی یکی از قدیمی ترین نوع ابزارهای گچ کاری سقف و دیوار است که در دو نوع پیش ساخته و دست ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع ابزار کمی سنگین هستند.
 • ابزارهای پیش ساخته چوبی را می‌توان هم از نوع چوب طبیعی و هم چوب‌های فراوری شده مورد استفاده قرار داد. ابزارهای چوبی به دلیل وجود الگوهای رنگی چوب به اتاق گرما اضافه می‌کند. از مشکلات استفاده از ابزارهای چوبی این است که نسبت به تغییرات دمایی و رطوبت بسیار حساس است و همچنین قیمت تمام شده آن بسیار گران خواهد بود.
 • از ابزارهای پیش ساخته MDF می‌توان در بازسازی خانه‌ها استفاده نمود MDF. جایگزینی پایدار و کم هزینه برای چوب جامد است. عدم نیاز به رنگ از مزایای استفاده از این ابزارها به نسبت چوب طبیعی است. MDF ضد آب نیست و در محیط‌های مرطوب و در دمای متغیر تغییر شکل می‌دهد.
 • ابزارهای گچ بری پیش ساخته از جنس پلی یورتان یکی از به صرفه‌ترین ابزارهای گچ کاری سقف پذیرایی موجود در صنعت ساختمان است. این ابزارها پایداری بیشتری از چوب در مقابل پوسیدگی دارند. پلی یورتان کمی نرم‌تر از چوب است و دارای رنگ اولیه سفید هستند که به دلخواه می‌توان آن را رنگ‌آمیزی کرد. ابزارهای پلی یورتان کاملاً ضد آب و رطوبت هستند و حتی در محیط‌هایی مثل استخر و سرویس‌های بهداشتی هم قابل استفاده است.
 • ابزارهای پیش ساخته پلی استایرن را می‌توان با قیچی و یا چاقو برش داد و با چسب ساختمانی نصب نمود. پلی استایرن دارای بافت نازک و ضعیف و حساس به رطوبت و آب است.

طرح‌های گچ کاری سقف پذیرایی جدید آماده

طرح و عکس گچ کاری سقف پذیرایی جدید آماده

گچ بری‌های آماده و مدرن هم سقف‌های ساده را زیباتر و جذاب‌تر می‌کند. این مدل گچ کاری سقف پذیرایی، طیف وسیعی از سلیقه‌ها را پوشش می‌دهند. می‌توانید با اضافه کردن نور‌های LED یا هالوژنی در سقف زیبایی زیادی به سقف منزلتان بدهید و همچنین با اضافه کردن لوستر و لامپ‌های زیبا، سقف پذیرایی را تبدیل به مدلی شگفت انگیز کنید که حس بودن در فضایی رؤیایی را به وجود می‌آورد.

سقف‌های کاذب

سقف کاذب هم به عنوان یک پوشش برای سقف اصلی در نظر گرفته می‌شود. این پوشش نه تنها زیبایی سقف را دو چندان می‌کند، بلکه با استفاده از آن می‌توان تأسیسات و سیم کشی‌ها را پوشش داد و همچنین عیوب سقف را پنهان کرد. این سقف به سقف اصلی و دیوارهای اطراف متصل می‌شود و سازه اصلی بار آن را تحمل می‌کند. سقف کاذب برای عایق نمودن سقف در برابر صدا و حرارت، اجرای نورپردازی‌های دکوراتیو، پوشش سیم‌های تأسیسات کاربرد دارد. جنس این سقف از PVC، آهن، گچ، چوب، فلز، تلق، آلومینیوم، آهن، کامپوزیت، صفحات فلزی روکش‌دار و یا ترکیبی از این متریال‌ها است. بعضی از انواع سقف کاذب در ادامه معرفی شده‌اند.

بیشتر بخوانید
انواع سنگ های ساختمانی با عکس و کاربردی که هریک دارند

سقف‌های کاذب

 • سقف کاذب با پنل‌های از پیش ساخته گچی، از جنس آلومینیوم هستند که قطعات از پیش آماده گچی درون آن قرار می‌گیرند. امکان ایجاد طرح‌های گوناگون و تعویض قطعات سقف کاذب وجود دارد و می‌توان آن را با پرداخت کم رنگ‌آمیزی کرد. این سقف از مقاومت بالایی در برابر حریق سازگاری بسیاری با محیط زیست دارد. علاوه بر آن ایمنی آن در برابر زلزله بالا و اجرای آن سریع و آسان است.

رابیتس کاری سقف پذیرایی

 • سقف کاذب رابیتس نوعی سقف کاذب است که با استفاده از توری‌های گالوانیزه به نام رابیتس و با زیرسازی متشکل از نبشی و میلگرد که با استفاده از جوش به یکدیگر متصل می‌شوند، ساخته می‌‌شود. از مزایای این نوع سقف، دسترسی آسان به مصالح، طرح پذیری متنوع و سرعت اجرای مناسب آن است. این سقف معایبی نظیر مصرف زیاد گچ، وزن زیاد، سرعت اجرای پایین و محدودیت آب و هوایی هنگام گچ کاری دارد.
 • سقف‌ها و دیوارهای جداکننده (تیغه) کناف سازه‌های فلزی یکپارچه گالوانیزه هستند که صفحات روکش‌دار گچی و سیمانی بر روی آن‌ها پیچ می‌شوند. درز بین صفحات با بتونه درزگیری پر شده و سطوح صاف به وجود آمده قابل رنگ‌آمیزی هستند. این سقف وزن بسیار سبکی دارد و قیمت آن نیز ارزان است.

گچبری سقف پذیرایی

سخن پایانی

گچ کاری ساختمان به منظور جذابیت بیشتر در اغلب منازل ایرانی به چشم می‌خورد، داشتن سقف‌های مدرن با استفاده از گچ کاری سقف تأثیر بیشتری نسبت به سقف‌های ساده و سفید در فضای منزل ایجاد می‌کند. به همین دلیل انتخاب بهترین مدل متناسب با محیط خانه در زیبایی دکوراسیون تأثیر زیادی خواهد گذاشت.

اجاره
در جست‌و‌جوی چه خانه‌ای هستید؟
دنبال خانه‌ای با پول پیش و ماهیانه در می‌گردم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید