گرم کردن خانه با استفاده از دکوراسیون را چطور انجام دهیم؟

0 690

یکی از راه‌های کاهش سرما در خانه، عایق‌سازی دیوارها، کف و سقف محل زندگیمان است. البته نمی‌توان به آن به عنوان یک راه‌حل همیشگی و کاربردی نگاه کرد. اگر ما در آپارتمان زندگی کنیم، شاید اصلاً عایق‌بندی کل خانه ممکن نباشد. شاید هم صاحب خانه‌ای بزرگ و ویلایی باشیم که در این صورت هم، ممکن است در طول ماه‌های سرد سال، بودجه یا زمان کافی برای اجرای چنین پروژه‌ای را نداشته باشیم. خیلی از مواقع عدم وجود عایق حرارتی مناسب ما را از خرید خانه خاصی منصرف می‌کند. اما نکته این است که گرم کردن خانه آنقدرها هم که به نظر می‌رسد کار سختی نیست. در این مطلب قصد داریم درباره‌ی برخی تکنیک‌های گرم کردن خانه با استفاده از دکوراسیون صحبت کنیم.

استفاده از قالی و فرش روی بخش‌های سرد کف خانه

خانه‌هایی که کف آن‌ها سرامیک یا پارکت است، سردترند و به همین خاطر، پوشاندن آن‌ها با هر نوع زیراندازی که دوست داریم، می‌تواند به عنوان یک عایق‌سازی موقت عمل کند و باعث گرم شدن کف خانه شود. اضافه کردن چندین لایه قالیچه و فرش مختلف، حتی می‌تواند باعث زیباتر شدن فضای خانه هم شود.

اگر بودجه‌ی بیشتری داریم، می‌توانیم قالی‌های دست‌بافی را بخریم که در آن‌ها، از گره‌های بیشتری برای بافتن استفاده شده است. هر چه تعداد گره‌ها بیشتر باشد، درهم‌فشردگی مواد به کار رفته در آن قالی بیشتر خواهد بود که در مقایسه با یک فرش ماشینی با گره‌های کم‌تر، عملکرد بهتری برای جلوگیری از ورود هوای سرد خواهد داشت.

گرم کردن خانه

البته فرش‌های ماشینی هم می‌توانند جلوی سرمای کف خانه را بگیرند. فرش‌ها و قالی‌های پرزبلند معمولاً گرمای بیشتری دارند، اما اگر دنبال چیزی هستیم که شستن آن هم راحت باشد، می‌توانیم فرش‌ها یا گلیم‌های صاف و مسطح را انتخاب کنیم. پخت و پز علاوه بر این که خانه را از رایحه‌های دلنشین و خوشایند پر می‌کند، می‌تواند باعث گرم شدن خانه هم بشود. زمستان زمان بسیار مناسبی برای پختن نان یا کیک‌های متنوع است. می‌توانیم آن‌ها را نوش جان کنیم، به دیگران هدیه بدهیم یا برای بعد ذخیره کنیم.

آویختن تابلوفرش روی دیوارهای سرد

اگر حتی با لمس کردن دیوارهای خانه، متوجه سرد بودن آن می‌شویم باید بدانیم که تا ۳۳ درصد از گرمایش خانه که هزینه‌ی آن را پرداخت می‌کنیم، در حال از هدر رفتن است. قدیم‌ترها هزینه‌های گرمایشی خانه ارزان‌تر بود، خانه‌ها را به اندازه‎‌ای گرم می‌کردیم که نبود عایق‌بندی مناسب جبران شود. حتی اگر مقدار زیادی از انرژی هدر می‌رفت بازهم خانه‌مان گرم و مطبوع باقی می‌ماند! اما امروزه عایق‌سازی خوب دیوارها جزء ضروریات ساخت‌وساز خانه است.

بیشتر بخوانید
کاغذ دیواری برای دیوار شاخص را چگونه انتخاب کنید؟

با این حال، ممکن است خانه‌های امروزی هم عایق‌سازی دیواری مناسبی نداشته باشند. در این صورت، می‌توانیم برای گرم کردن خانه با استفاده از دکوراسیون، از تابلوفرش‌ها یا فرشینه‌های متنوع، برای پوشاندن دیوارهای خانه استفاده کنیم. این دیوارپوش‌های خانگی هر چقدر سنگین‌تر باشند، بهتر است؛ حتی می‌توانیم از لحاف هم برای این کار استفاده کنیم.

دیوار پوشانده‌شده با پارچه هم می‌تواند جلوی ورود سرما را بگیرد، می‌توانیم با استفاده از نشاسته مایع، پارچه را به دیوارهای صاف بچسبانیم. بر خلاف کاغذدیواری‌های سنتی، پارچه‌های نشاسته‌ای را به راحتی می‌توان از دیوار برداشت و به همین خاطر این روش، به اجاره‌نشین‌ها هم توصیه می‌شود.

گرم کردن خانه

پوشاندن پنجره‌هایی که در مسیر بادند

اگر پنجره‌های خانه در مسیر باد و گذر جریان سرد قرار دارد، بهتر است آن‌ها را با پرده‌های حرارتی بپوشانیم. پرده‌ها علاوه بر این که باعث زیباتر شدن محیط اتاق یا خانه می‌شوند، نقش مهمی در کاهش هزینه‌های گرمایشی دارند. پرده‌های حرارتی در واقع مثل پتو برای پنجره‌ها هستند و با جلوگیری از نفوذ هوای سرد به گرم کردن خانه کمک می‌کنند.

اگر خیاطی بلد هستید، می‌توانید با سلیقه خودتان پرده‌ای مناسب برای پنجره‌ها بدوزید. اگر هم علاقه‌ای به دوخت و دوز نداریم، می‌توانیم این پرده‌ها را خریداری کنیم. برای انتخاب پرده مناسب هم می‌توانیم از مطلب برای انتخاب پرده به چه نکاتی توجه کنیم استفاده کنیم. فقط فراموش نکنیم که هنگام خرید، به دنبال پرده‌هایی باشیم که پنل‌های حرارتی جداشدنی دارند.

بیشتر بخوانید
کاغذ دیواری صدفی نمایی روشن و دلباز به خانه شما می‌بخشد

نکتهما می‌توانیم با کمک پنکه سقفی هم خانه را گرم کنیم! هوای گرم معمولاً در بالای یک محیط بسته و نزدیک به سقف جمع می‌شود که در صورت استفاده از پنکه‌های سقفی، همین موضوع باعث خنک شدن اتاق می‌شود. اما اگر پنکه در جهت مخالف کار کند، هوای گرم جمع‌شده در فضای نزدیک به سقف، به داخل اتاق بازمی‌گردد.

استفاده بیشتر از بالش و روتختی در مبلمان خانه

داشتن یک کاناپه گرم و نرم، یکی از ضروریات زمستان است. می‌توانیم با استفاده از بالش، ملافه و روتختی‌های مختلف، مبلمان خانه را بپوشانیم و قلعه گرمی درست کنیم! این روش علاوه بر گرم کردن خانه با استفاده از دکوراسیون، راه‌حل مناسب و هوشمندانه‌ای برای راحت‌تر کردن و البته مخفی کردن کاناپه راحتی است.
اولویت‌هایی که باید موقع انتخاب بالش‌ها و کوسن‌ها در نظر داشته باشیم، راحتی و گرم بودن آن‌ها است. همچنین، یادمان باشد پارچه‌هایی را انتخاب کنیم که هنگام شسته شدن با ماشین لباسشویی، خراب نمی‌شوند تا شست‌و‌شوی راحت‌تری هم داشته باشیم.

گرم کردن خانه با استفاده از دکوراسیون در خانه های اجاره ای، علاوه بر این که برای خود ما به صرفه و اقتصادی است، باعث کاهش هدر رفت انرژی هم می‌شود. بنابراین خوب است با در نظر گرفتن نکات بالا، به حفظ منابع انرژی برای نسل‌های آینده کمک کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید