گذاشتن جاکفشی جلوی درب آپارتمان چه حکمی دارد؟

گذاشتن جاکفشی جلوی درب آپارتمان چه حکمی دارد؟

نوشته  |  ۱۷ دی ۱۳۹۹
۹۸۶۰
۰

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon

زندگی در آپارتمان های امروزی نیازمند یادگیری و آموزش نوعی جدید از فرهنگ است. فرهنگ آپارتمان نشینی. که بخشی از آن به آرامش و بخش دیگر آن به آسایش خود ما و دیگران مرتبط است. در آپارتمان‌ها فضاهایی به عنوان فضای مشاع شناخته می‌شود که برای استفاده شریکی اهالی و ساکنین آن است. راه پله آپارتمان یکی از این فضاهای مشاع است که قوانین مربوط به خود را دارد. در ادامه درباره گذاشتن جاکفشی در راه پله از لحاظ قانونی صحبت می‌کنیم.

معمولا آخر هفته‌ها این اتفاق میفتد، واحدی در ساختمان شما یک مهمانی برگزار کرده و به دلیل این که آپارتمان دارای متراژ کوچکی است کفش مهمانان را در جلوی درب واحد رها شده. این تعداد کفش حتی اگر به صورت منظم هم کنار هم چیده شده باشند، می‌تواند منظره بدی به ظاهر ساختمان بدهد.

اگر ساختمان دارای آسانسور هم باشد، استفاده از راهرو و راه پله، حق ۱ یا چندنفر به صورت شخصی نیست. این فضاها همگی مشاع هستند حتی اگر قرار باشد به دلیل وجود آسانسور، از فضای راه پله استفاده‌ای توسط ساکنین دیگر طبقات نشود.

نظم ساختمان و نکته حقوقی آن چیست؟

هر فردی می‌تواند اقداماتی برای فضاهای اختصاصی در محل زندگی خود ایجاد کند تا مطابق با سلایق خود تغییرات اعمال شود. اما موضوع زمانی نیاز به اذن دیگر ساکنین هم دارد که در قسمت‌های مشاع ساختمان باشد.

بنابراین ایجاد تغییر به هر دلیل، حتی برای نظم بیشتر ساختمان در قسمت مشاعات لازمه اجرای قوانین و اجازه از دیگر ساکنین دارد. برای مثال تغییر در سردر خانه، قسمت راهرو و راه پله، پارکینگ و حیاط، نمای ساختمان و قسمت بیرونی بالکن نیازمند هماهنگی با دیگر ساکنین ساختمان است.

گاهی اوقات ساکنین برای ایجاد نظم بیشتر داخل خانه، جاکفشی خود را بیرون از منزل و در راه پله قرار می‌دهند. با این کار نظم راه پله و نمای آن را تغییر می‌دهند. بهتر است در ادامه این موضوع را از منظر قانون دنبال کنیم.

چرا برخی از افراد جاکفشی را جلوی درب واحد می‌گذارند؟

این کار چند دلیل دارد.

بسیاری از افرادی که این کار را انجام می‌دهند، فضای کافی داخل منزل ندارند. شاید شکل ورودی منزل به طوری ساخته شده که فضایی مخصوص به قرار دادن جاکفشی نباشد. اما در هر صورت این موضوع دلیل قانع کننده‌ای برای قرار دادن جاکفشی در فضای راه پله نیست.

افراد دیگری که این کار را انجام می‌دهند، به دلایل شرعی و اسلامی که می‌گویند ممکن است کفش نجس باشد، آن را در بیرون از خانه قرار می‌دهند. یا حتی ممکن است به دلیل وسواس در تمیزی زیاد بگویند خاک چسبیده به ته کفش داخل خانه نیاید.

اما قرار نیست با داخل گذاشتن کفش‌ها، وسایل ما آلوده و کثیف شوند.

برای حل این مشکلات چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

  • جاکفشی متناسب با فضای داخلی خانه خود خریداری کنید.

پیشنهاد می‌کنیم اگر مستاجر هستید، جاکفشی اصطلاحا جمع و جور خریداری کنید تا برای سکونت در هر خانه‌ای بتوانید آن را درون خانه و نزدیک به درب ورودی قرار دهید.

  • پادری به کمک شما می‌آید.

یک پادری مناسب جلوی درب خانه قرار دهید تا برای مثال در روزهای بارانی سال، بتوانید خیسی و کثیفی کفش خود را کمی جلوی درب کم کنید و بعد به داخل خانه و درون جاکفشی قرار دهید. هر چند روز یکبار هم بسته به میزان کثیف شدن پادری، آن را بشویید.

با کمی خلاقیت پشت یا کنار درب ورودی خانه را محلی برای قرار دادن جاکفشی درست کنید. به کمک یک پارتیشن چوبی زیبا می‌توانید این فضا را از قسمت دیگر خانه جدا کنید. این کار مزیت دیگری هم دارد، زمانی که درب واحد شما باز باشد، حریم خصوصی و امنیت خانه شما بیشتر حفظ می‌شود.

در قانون تملک آپارتمان گذاشتن جاکفشی بیرون درب ورودی چه حکمی دارد؟

اگر از وکلای باتجربه این سوال را بپرسید متوجه می‌شوید که گذاشتن جاکفشی جلوی درب آپارتمان طبق قانون تملک آپارتمان ها ممنوع است. این تبصره در حالت کلی و شرایط همه ساختمان‌هاست. اما اگر تمامی ساکنینی که به صورت مشترک از فضای مشاع راه پله استفاده می‌کنند، بر سر این موضوع به توافق برسند، مانعی ندارد.

شرایط هر ساختمان می‌تواند متفاوت باشد. بر همین اساس اگر همه ساکنین با این موضوع مشکلی نداشته باشند و تنها یکی از ساکنین موافقت نداشته باشد، گذاشتن جاکفشی جلوی درب ورودی خانه ها ممنوع است.

گذاشتن جاکفشی جلوی درب آپارتمان چه حکمی دارد؟

گذاشتن جا کفشی همسایه جلوی درب واحد مجاز است؟

از نظر قانونی این کار ممنوع است. اما به طور کلی استفاده از فضاهای مشاع در ساختمان، با داشتن اذن تمامی ساکنین می‌توان از فضا استفاده کرد. بنابراین در صورتی که همه همسایگان در یک ساختمان، با قراردادن کفش جلوی درب واحد مشکلی نداشته باشند، این کار مانعی ندارد.

چرا نباید جاکفشی و کفش ها را درون راه پله بگذاریم؟

طبق فرهنگ آپارتمان نشینی می‌دانیم که هماهنگی و یکدست بودن فضای راهروی هر ساختمان، نظم و زیبایی بیشتری ایجاد می‌کند. تصور کنید اگر هر واحد، جاکفشی و کفش های خود را در بیرون از خانه و داخل راه رو قرار دهد، با توجه به این که هر خانواده بر طبق سلیقه خود جاکفشی را می‌خرد، تفاوت در سلیقه هم وجود دارد. پس متفاوت بودن هر جاکفشی در راهروی ساختمان، باعث عدم یکدستی در ظاهر راهرو می‌شود.

اما موضوع تنها به خاطر زیبایی راه پله ها نیست.

در بیشتر مواقع، شلوغی راه پله ها باعث ایجاد دردسر در رفت و آمد دیگر ساکنین می‌شود. این موضوع در ساختمان هایی که آسانسور ندارند، پر رنگ‌تر است. برای مثال اگر هر واحدی، کفش های خود را بیرون از در ورودی واحد درآورد، می‌تواند باعث زمین خوردن افراد در رفت و آمد شود. بنابراین خطرات جسمی هم برای دیگران به دنبال دارد.

از طرفی قرار دادن جاکفشی در راه پله های کوچک، می‌تواند فضا را برای رفت و آمد افراد سخت‌تر کند. اگر واحدی در ساختمان قصد اثاث کشی داشته باشد، برای انتقال وسایل خود به دردسر میفتد. البته این موضوع را هم در نظر بگیرید که احتمالا وسایل افراد به جاکفشی شما برخورد کند و به آن آسیب برساند.

قرار دادن جاکفشی داخل منزل یک حسن بزرگ هم دارد. حتما شما هم این موضوع را شنیده‌اید که سارقانی وجود دارند که تنها کفش هایی که بیرون از خانه و جلوی درب واحد گذاشته‌اید را سرقت می‌کنند. با گذاشتن کفش ها و جاکفشی داخل خانه، از اموال خود هم محافظت خواهید کرد.

برای این که تمامی ساکنین از نظم و قانون ساختمان مطلع باشند، مدیر ساختمان می‌تواند تمامی قوانین را بر روی تابلو اعلانات آپارتمان که معمولا در قسمت لابی نصب می‌شود، بنویسد تا همه در جریان قوانین قرار بگیرند.

حکم گذاشتن جاکفشی بدون هماهنگی با همسایگان چیست؟

طبق قانون این کار می‌تواند حکم مزاحمت برای همسایه ها داشته باشد! این کار در برخی از موارد می‌تواند نمونه‌ای از جرایم کیفری تصرف عدوانی باشد.

ساکنین می‌توانند مانع از گذاشتن جاکفشی بیرون از واحد یکی از همسایگان شوند؟

بله. در صورتی که یکی از ساکنین جاکفشی خود را بیرون از منزل گذاشته باشد، دیگر همسایه‌ها می‌توانند با او مخالفت کنند. چرا که طبق قوانین مدنی ایران، استفاده نادرست و شخصی از مشاعات ساختمان ممنوع است.

شاید همسایه طبقه آخر بگوید به دلیل این که در طبقه بالای ساختمان کسی رفت و آمد نمی‌کند، پس حق دارد از فضای راه پله استفاده شخصی کند. اما این موضوع امکان پذیر نیست. راهرو در همه طبقات به صورت مشاع شناخته می‌شود و نمی‌تواند بیشتر از سایرین حق استفاده از مشاعات را داشته باشد.

گذاشتن کفش جلوی در واحد چه حکمی دارد؟

این کار طبق قانون تملک آپارتمان نیز مانند قراردادن جاکفشی جلوی درب خانه، ممنوع است و به دلیل این که می‌تواند فضای مشاعات ساختمان را بی‌نظم کند، غیر قانونی است. در آوردن کفش جلوی درب واحد و قرار دادن آن در این فضا می‌تواند همسایگان را آزار دهد.

در آخر…

بهتر است برای این که آسایش بهتری در فضاهای ساختمان داشته باشیم، مطابق با قوانین و فرهنگ آپارتمان نشینی پیش برویم.

علاوه بر این موضوع، قرار دادن کفش و جاکفشی داخل منزل می‌تواند باعث امنیت بیشتر ساختمان شود. سارقینی که یکبار دست پر از ساختمان خارج شوند، ممکن است بارها طمع کنند و سرقت بیشتری از کفش‌ها داشته باشند.

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon
به آسانی رزرو هتل، خانه اجاره کنید