چند کوسن جذاب، نمایی جذاب و متفاوت به خانه شما می‌بخشد

0 218

دکوراسیون داخلی از المان‌های زیادی تشکیل شده است. طراحی داخلی یک ساختمان یک بعد از قضیه است و اسباب و اثاثیه‌ای که قرار است تکمیل کننده دکوراسیون باشند یک بعد دیگر. سرویس‌های مبلمان و ناهارخوری، پرده‌ها و کوسن‌ها، لوسترهایی که متناسب با فضای خانه استفاده شده‌، کمدها، ویترین‌ها و کنسول‌هایی که در بسیاری از خانه‌های ایرانی سراغ داریم و حتی ظروف دکوراتیوی که استفاده می‌کنیم، در نهایت دکوراسیون منزل ما را تشکیل می‌دهند. از همین رو، در این مقاله از وبلاگ آدرس، به یکی از این المان‌های کوچک اما مهم خانه‌های ایرانی می‌پردازیم. کوسن ها.

کوسن‌ها جزو اسبابی هستند که شاید به نظر اهمیت چندانی نداشته باشند، اما جالب است بدانید که شما، قادر خواهید بود تنها با استفاده از چند کوسن مناسب، زیبایی و جلوه سرویس مبلمان و به تبع آن منزل‌تان را دو چندان کنید. در صورتی که تمایل دارید با انوع و اقسام این کوسن‌ها آشنا شوید و نحوه ست کردن آن‌ها با مبلمان و دکوراسیون کلی خانه را بیاموزید، با این مقاله همراه ما باشید.

کوسن ۱

کوسن چیست؟

کوسن‌ها (Cushions) را به عبارت ساده، می‌توان بالشت‌های کوچکی قلمداد کرد که برای دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند. با وجود این‌که کوسن‌ها، عموما جنبه تزئینی دارند، اما امروزه در مورد بسیاری از سرویس‌های مبلمان مدرن، به ویژه سرویس‌های راحتی ترک، به نوعی جزو ملزومات ست نیز هستند و شما، تنها با یک‌بار استفاده از آن‌ها عاشق‌شان خواهید شد.

کوسن ۲

کافی است یک بار جلوی تلویزیون روی یک کاناپه راحتی ترک لم بدهید، یک کوسن پشت‌تان و یک کوسن در بغل‌تان بگیرید و به تماشای فوتبال تیم محبوب‌تان بپردازید. در این صورت است که حتی جای خواب‌تان را هم به این نقطه از منزل انتقال خواهید داد. جدا از مبحث راحتی کوسن‌ها و تاثیر آن‌ها در سلامت فیزیکی و ستون و فقرات و امثال آن، کوسن‌ها را می‌توان جزو ملزومات دکوراسیون در یک خانه برشمرد. صرف نظر از این‌که چه سبکی برای دکوراسیون منزل‌تان در نظر گرفته‌اید یا حتی چه سرویس مبلمانی تدارک دیده‌اید، تنوع بسیار بالایی از کوسن‌ها در دسترس شما هستند که می‌توانید به راحتی متناسب‌ترین‌شان را انتخاب کنید.کوسن ۲

انواع و اقسام کوسن‌ها

کوسن‌ها را به دو روش می‌توان دسته‌بندی کرد:

  1. براساس شکل ظاهری و ابعاد
  2. براساس رنگ و طرح

کوسن ۳

انواع کوسن بر اساس شکل ظاهری و ابعاد

عموما، کوسن‌ها را می‌توان به سه روش طراحی کرد:

  • کوسن‌های چهارگوش

این کوسن‌ها، در حقیقت متداول‌ترین نوع کوسن‌ها هستند که معمولا با هر نوع مبلمان، دکوراسیون و سلیقه‌ای هماهنگ می‌شوند. این‌که گوشه‌های کوسن‌تان تیز باشد یا انحنا داشته باشد، کاملا به انتخاب و سلیقه شما بستگی خواهد داشت. در مورد ابعاد و اندازه‌های این کوسن‌های چهارگوش هم تصمیم گیرنده نهایی شما هستید. می‌توانید چند کوسن هم‌سایز و هم‌شکل چهارگوش انتخاب کنید؛ یا تعداد آن‌ها را بیشتر کنید و در ابعاد و اندازه‌های متنوعی کنار هم بچینید.

کوسن ۴

  •  کوسن‌های دایروی

این کوسن‌ها، بر خلاف کوسن‌های چهارگوش که بیشتر برای راحتی افراد طراحی شده‌اند، صرفا جنبه تزئینی دارند. عمولا در اغلب سرویس‌های استیل ایرانی، در کنار چند کوسن چهارگوش، یک کوسن دایروی هم برای کاناپه سرویس در نظر گرفته می‌شود که در وسط کوسن‌های چهارگوش قرار می‌گیرد و تا آخر عمر هم استفاده نمی‌شود!

کوسن ۵

  • کوسن‌های سوسیسی

همان‌طور که از نام این کوسن‌ها هم می‌توان حدس زد، روی صحبتمان با کوسن‌هایی است که استوانه‌ای هستند. کوسن‌هایی که چند سالی است با روی کار آمدن سبک‌های مینیمال و ویکتوریایی و مدرن، که سبک‌هایی ساده پسند‌تر هستند تنوع‌شان کمتر شده است. این کوسن‌ها، معمولا مناسب سرویس‌های مبلمان استیل هستند و تناسب چندانی با سرویس‌های مدرن و راحتی ندارند.

کوسن ۶
کوسن ۶

انواع کوسن بر اساس رنگ و طرح

در حالت کلی، آنچه که بیشتر از شکل و ابعاد اهمیت دارد، رنگ و طرح کوسن است. این رنگ کوسن شما، طرح آن و تناسب آن با محیط اطراف است که روی بیننده تاثیر می‌گذارد. این‌که گرد است یا چهارگوش که عمدتا هم چهارگوش هستند، اهمیت چندانی ندارد. تنوع کوسن‌ها بر اساس رنگ، طرح و جنس بسیار بالا است:

  •  کوسن‌هایی از جنس رویه

در کشورمان ایران، متداول‌ترین نوع کوسن‌ها، همان کوسن‌هایی هستند که از جنس رویه مبلمان دوخته می‌شوند. احتمالا مبلمان اکثریت قریب به اتفاق مادران‌مان، دست کم تا همین چند سال پیش مزین به همین نوع کوسن‌ها بوده است.

کوسن‌هایی که در سه شکل مربعی، دایروی و سوسیسی دوخته می‌شوند و اتفاقا، تناسب بسیار زیادی هم با سبک‌های مجلل دارند. سبک‌های ایرانی، ویکتوریایی و مراکشی، سبک‌های دکوراسیون بسیار ایده‌الی برای این قبیل کوسن‌ها هستند. به ویژه اگر سرویس مبلمانی را انتخاب کرده‌اید که رنگ پارچه آن خیلی خاص است یا دارای طرح‌های ویژه‌ای است که به این راحتی نمی‌توانید ستش کنید، این قبیل کوسن‌ها پیشنهاد خوبی برای شما خواهند بود.

کوسن ۷

  •  کوسن‌های مخمل

نوع دوم کوسن‌ها، کوسن‌های مخملی هستند. کوسن‌هایی که معمولا از پارچه‌های مخمل ساده دوخته شده‌اند و به دلیل همین سادگی هم با اغلب انواع دکوراسیون‌ها تناسب دارند. در صورتی که سرویس مبلمانی را انتخاب کرده‌اید که طرحی ندارد و در عین حال، رنگ آن هم در چشم نیست، کوسن‌های مخملی، آن‌ هم در رنگ‌هایی که به چشم می‌زنند انتخاب جالبی می‌توانند باشند.

کوسن ۸

کوسن‌های مخملی، یکی از محبوب‌ترین اکسسوری‌های در سبک‌های مینیمال و اسکاندیناویایی هستند و هم با سرویس‌های مبلمان استیل، و با سرویس‌های راحتی ست می‌شوند.

کوسن ۸

  • کوسن‌های طرح‌دار

این‌که طرح این کوسن‌ها چه باشد، بستگی به سلیقه و ذکاوت شما دارد. می‌توانید طرح کوسن‌هایتان را متناسب با کاغذدیواری‌ها انتخاب کنید. می‌توانید آن‌ها را یا دست کم تعدادی از آن‌ها را با پرده‌هایتان ست کنید. یا حتی این امکان به شما داده شده تا کوسن‌های خانه‌تان را، با رومیزی‌ها و رانر ناهارخوری متناسب کنید.

کوسن ۹

  •  کوسن‌های متضاد

ایجاد تضاد در دکوراسیون، همواره یک ترفند فوق‌العاده بوده است. این‌که همه عناصر و المان‌های محیط ست و همگون باشند و یک عنصر، در تضاد کامل با آن‌ها باشد.

کوسن ۱۰

البته این تضاد، می‌تواند صرفا شامل سرویس مبلمان و کوسن‌های آن هم باشد. برای مثال، کوسن‌ها را درست رنگی انتخاب کنید که در تضاد با رنگ سرویس مبلمان شما است.

چند کوسن جذاب، نمایی جذاب و متفاوت به خانه شما می‌بخشد

  • کوسن‌های رنگی

چند سالی می‌شود که کوسن‌های رنگی و اسپورت طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. نسل جدیدی از مبلمان راحتی، مبل‌های چستر، طی چند سال اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند. مبل‌هایی که در رنگ‌های مشکی، سفید، طوسی و کرمی روانه بازار می‌شوند و دست شما را برای استفاده از تمام طیف‌های رنگی کوسن باز می‌گذارند. چند کوسن جذاب، نمایی جذاب و متفاوت به خانه شما می‌بخشد

چند نکته در مورد انتخاب کوسن و ست کردن آن را دکوراسیون خانه

به خاطر داشته باشید که کوسن‌ها، لزوما قرار نیست ست باشند. همان‌طور که اشاره کردیم، به ویژه در مورد سبک‌های دکوراسیون مدرن، گاهی تضاد بیشتر از تطابق جواب می‌دهد.

چند کوسن جذاب، نمایی جذاب و متفاوت به خانه شما می‌بخشد

تنوع بسیار بالایی برای جنس کوسن‌ها وجود دارد. کوسن‌هایی که پولکی هستند، کوسن‌هایی که روی آن‌ها گلدوزی، روبان‌دوزی یا چاپ انجام شده، و کوسن‌هایی که از جنس خز و این قبیل پارچه‌های خاص تولید شده‌اند و به شدت هم مورد استقبال قرار گرفته‌اند. برای ست کردن این قبیل کوسن‌ها، شاید فقط کافی است باقی وسایل دکوری خانه را ساده انتخاب کنید. یک مبلمان ساده، انتخاب خوبی برای یک کوسن پولکی و زرق و برق‌دار است.

چند کوسن جذاب، نمایی جذاب و متفاوت به خانه شما می‌بخشد

 کوسن‌ها، صرفا برای مبلمان مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. موارد و نکاتی که عنوان شد، در مورد سرویس خواب هم صادق هستند.

چند کوسن جذاب، نمایی جذاب و متفاوت به خانه شما می‌بخشد

بیشتر بخوانید
کفپوش گرانولی چیست و در چه مکانهایی می‌توان آنها را به کار برد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید