کفپوش گرانولی چیست و در چه مکانهایی می‌توان آنها را به کار برد؟

0 285

کفپوش گرانولی یا پلاستیک برای پوشاندن سطح‌های مختلف به خصوص فضاهای ورزشی کاربرد دارند. به این کفپوش‌ها کفپوش ضربه‌گیر، کفپوش ورزشی و کفپوش پارکی هم می‌گویند. با توجه به وزن زیاد این کفپوش‌ها، بعد از قرار گرفتن روی زمین خود به خود ثابت باقی می‌مانند اما برای مستحکم‌تر شدن، گاهی آن‌ها را با چسب و پیچ محکم می‌کنند.

گرانول چیست؟

برای تولید کفپوش گرانولی از دانه‌های گرانول استفاده می‌شود. گرانول اصطلاحی است که برای نامیدن دانه‌های ریز پلیمری حاصل از بازیافت ضایعات پلاستیکی و لاستیکی، به کار می‌رود. اولین بار در سال ۱۹۸۵ و از بازیافت لاستیک اسقاطی تولید شد و امروزه تولید گرانول به صنعتی پیشرو تبدیل شده است. لاستیک‌های فرسوده زیادی به صورت روزانه در انبارها دپو می‌شوند. سالانه چندین هزار تن لاستیک فرسوده تولید می‌شود که با تبدیل به گرانول می‌توان از آن‌ها استفاده مفید کرد. دانه‌های گرانول از ترکیب لاستیک با مش مناسب و چسب لاستیک صنعتی، در قالب‌های مخصوصی حرارت دهی و تولید می‌شوند و خاصیت ارتجاعی و ضربه گیر دارند که این خاصیت باعث می‌شود برای تولید کفپوش‌های گرانولی یا لاستیکی مورد استفاده قرار گیرند.

هر چه گرانول مورد استفاده یک‌دست‌تر باشد، از کیفیت بالاتری برخوردار است و کفپوش تهیه شده از آن با کیفیت‌تر خواهد بود. همچنین هر چه تراکم بیشتر و فضاهای خالی بین گرانول‌ها کمتر باشد استحکام و سختی آن بیشتر خواهد بود.

کفپوش گرانولی

موارد استفاده از کفپوشهای گرانولی

کفپوش لاستیکی یا گرانولی با استحکام و ماندگاری مناسب در مکان‌هایی که در معرض تردد زیاد، وزن‌های بالا و عوامل محیطی شدیدی هستند استفاده می‌شوند مانند پارک‌ها، حیاط مهد کودک، حیاط مدرسه ها، پیاده روها، استخرها، باشگاه بدنسازی و ورزشی و اصطبل حیوانات.

کفپوش گرانولی

هرچند شکل ظاهری کفپوش‌های گرانولی مختلف هم یکسان هستند ولی تراکم مناسب، نوع متریال و فرمولاسیون، تفاوت فراوانی در کیفیت و کارکرد کفپوش‌های لاستیکی به وجود می‌آورد. نامناسب بودن تراکم کفپوش می‌تواند باعث ترک خوردن، پوسته پوسته شدن و کاهش عمر و کارکرد این محصول گردد. هر چه تراکم کفپوش‌ها بالاتر باشد ذرات لاستیک به هم چسبیده و فشرده هستند و سختی و دوام بالاتری در مقابل فشارهای مختلف دارند.

بیشتر بخوانید
تاریخچه کاغذدیواری : سر و کله کاغذدیواری‌ها از کجا پیدا شد؟

مزایای کفپوشهای گرانولی

دوام و ماندگاری بالای کفپوش مدیون مقاومت بالای آن است. به علت خاصیت الاستیسیته این کفپوش‌ها تمام ضربه‌ها را به خود جذب می‌کند. در باشگاه‌های بدن‌سازی که انواع وزنه‌های سنگین استفاده می‌شوند انتخاب مناسبی هستند.

کفپوش گرانولی

این کفپوش‌ها در برابر تابش نور خورشید مقاومند و تغییر رنگ نمی‌دهند. در مقابل باران و برف هم مقاومت بالایی دارند بنابراین قابل استفاده در فضاهای باز مثل پارک بازی یا حیاط مدارس هستند.

کفپوشهای گرانولی در ضخامت‌های ۲۰، ۲۵ و ۳۰ میلی‌متر تولید می‌شوند و ابعاد معمول آن‌ها ۵۰*۵۰ سانتی‌متر و یا ۱*۱ متر است البته می‌توان به صورت سفارشی در ابعاد دیگری هم درخواست تولید آن را داد. این نوع کفپوش‌ها در رنگ‌بندی‌های مختلف و مناسب با محیطی که قرار است مورد استفاده قرار گیرند، وجود دارند.

تفاوت کفپوش تاتامی و گرانولی

کفپوشهای گرانولی و تاتامی در ابعاد و اندازه‌های مشابه تولید می‌شوند اما استفاده از متریال منحصر به فرد، چسب‌های آلمانی و فرمولاسیون ویژه و همچنین به کارگیری دستگاه‌های پیشرفته در ساخت کفپوش‌های لاستیکی باعث شده‌اند تا این محصولات با تراکم بسیار بالا تولید شوند. به همین دلیل در کارگاه‌ها و محیط‌های صنعتی که کفپوش‌های تاتامی به سرعت آسیب می‌بینند و نابود می‌شوند تا مدت‌ها دوام می‌آورند. کفپوش تاتامی هم مصارف کاملاً منحصر به فرد خود را برای ورزش‌های رزمی، مهدکودک و کف‌پوش خانه بازی دارند و قیمتی بسیار مناسب‌تر دارند.

کفپوشهای تاتامی

انواع کف‌پوش‌های گرانولی

کفپوش گرانولی پازلی

پازل‌های به شکل مربع هستند که مهم‌ترین ویژگی مثبت آن‌ها حمل و نقل و نصب آسان آن‌ها است، می‌توانید بعد از خرید خودتان به راحتی آن را به محل مورد نظر منتقل و نصب کنید. فرایند نصب این کفپوش‌ها بسیار راحت است و بدون کمک چسب کفپوش گرانولی و تنها با چفت شدن تکه‌های پازل نصب انجام می‌گیرد.

کفپوش پازلی کفپوش پازلی

کفپوش گرانولی رولی

کفپوش رولی بیشتر برای مکان‌هایی با مساحت بالا استفاده می‌شود، نصب این کفپوش‌ها کمی سخت‌تر از کفپوش پازلی است و قیمت بالاتری دارند؛ اما زمان نصب آن نسبت به کفپوش پازلی بسیار کمتر است. این کفپوش‌ها نسبت به انواع پازلی برش کمتری نیاز دارند چون می‌توان دقیقاً آن را به اندازه محل مورد نیاز سفارش داد.

بیشتر بخوانید
وسایل رنگ آمیزی خانه که به آن‌ها احتیاج داریم کدام‌اند؟

کفپوش رولی

 کفپوش‌های گرانولی رولی و پازلی به دو نوع کفپوش پشت ساده و کفپوش پشت شانه تخم‌مرغی دسته‌بندی می‌شوند.

کفپوش گرانولی پشت شانه تخم‌مرغی، فوم ضخیمی است که به علت پایه‌هایی که دارد بعد از نصب بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرد. از این نوع کفپوش برای پوشش سطوح فضای بازی پارک‌ها، محوطه‌های فضای سبز استفاده می‌کنند و به نام کفپوش پارکی هم معروفند. با وجود این فاصله هنگام بارندگی یا آبیاری و شستشو آب زیر آن جمع نمی‌شود. برای یک سطح سست و ناصاف، کف‌پوش‌های پازلی بهترین گزینه هستند، این نوع کفپوش‌ها به شما این امکان را می‌دهند که آن‌ها را از مکان‌های پر تردد و فشار بالا، به مناطق کم تردد جا به جا کرده تا کفپوش عمر بیشتری داشته باشد.

پشت شانه تخم‌مرغی

مدل‌های کف صاف دارای ضخامت کمتر بوده و در اماکن ورزشی و باشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. کفپوش‌های ساده به طور کامل با چسب کفپوش گرانولی به زمین می‌چسبند.

قیمت کفپوش گرانولی

از نقطه نظر قیمت در میانه جدول کفپوش‌های ورزشی و کف قرار می‌گیرد. عواملی که بر قیمت کفپوش گرانولی تأثیر می‌گذارند ارتباط مستقیمی با مواد سازنده این محصول و کیفیت آن دارند. عمده‌ترین موارد کیفی کفپوش عبارتند از تراکم لاستیک تشکیل دهنده، وزن کفپوش و نوع چسب.

قیمت کفپوش

نکات مهم در نگهداری کفپوش

این کفپوشها را هر روز باید تمیز کرد. برای این منظور هر روز باید گرد و خاک‌های کفپوش را زدود تا درخشندگی خود را از دست ندهد.

برای شستشوی کفپوش باید از مواد شوینده خانگی استفاده کرد. استفاده از اسید، وایتکس و … آسیب جدی به کفپوش وارد می‌کند.

به هیچ وجه از جلا دهنده استفاده نکنید.

در صورت تغییر رنگ به هیچ وجه از رنگ استفاده نکنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید