کد رهگیری املاک خرید یا اجاره خانه چیست و چگونه می‌توانیم این کد را دریافت کنیم؟

0 2,827

کد رهگیری املاک یکی از پروسه‌هایی است که در زمان خرید یا اجاره خانه باید پشت سر بگذاریم و یکی از مهمترین دغدغه‌های همه افرادی که در فرآیند معامله ملک به صورت خرید و فروش یا اجاره هستند، گرفتن این کد ۱۳ رقمی است. خرید خانه برای همه ما سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت به حساب می‌آید و برای همین باید مطمئن شویم که خانه‌ای که انتخاب کردیم استانداردهای لازم را دارد و به لحاظ مالیاتی و قانونی نیز مشکلی نداشته باشد تا پولی که سال‌ها برای آن زحمت کشیده‌ایم هدر نرود. در ادامه درباره این موضوع بیشتر صحبت می‌کنیم.

نکته‌های مهم برای گرفتن کد رهگیری املاک

چطور می‌توانیم از قانونی بودن معامله مطمئن شویم؟

خبرهایی که در روزنامه‌ها بابت کلاه‌برداری و فروش یک خانه به چندین نفر مختلف منتشر می‌شوند را همه‌مان شنیده‌ایم یا مواردی که یک خانه بدهی هنگفتی به بانک داشته، اینکه ملک در طرح‌های شهرداری قرار دارد، فروشنده خانه را در زمان مقرر تحویل نمی‌دهد و … برای جلوگیری از چنین مشکلاتی هیئت دولت مصوبه‌ای در سال ۱۳۸۷تنظیم کرد که بر اساس این بخشنامه همه دفاتر مشاور املاک موظف شدند که در سامانه هوشمند معاملات مسکن ثبت‌نام کنند و با درج مبایعه‌نامه‌ها در این سامانه کد رهگیری به مشتریان خود اعلام نمایند.

بیشتر بخوانید
تبدیل سند منگوله دار به تک برگی را چطور انجام دهیم؟

با کد رهگیری املاک می‌توانیم مطمئن باشیم که معامله انجام شده کاملاً براساس ضوابط قانونی کشوری است و هیچ‌یک از طرفین معامله نمی‌تواند تغییری در محتوای آن ایجاد کند. در واقع با این کار علاوه بر اطمینان از خریدی مطمئن، خریدار و فروشنده متعهد می‌شوند که براساس شروط قرارداد عمل کنند و نمی‌توانند آن را فسخ کرده و یا قیمت را بالا یا پایین ببرند.

در صورتی که هریک از طرفین از معامله منصرف شوند و یا سعی کنند که بر خلاف توافق قانونی عمل کنند می‌توانیم با در دست داشتن قولنامه و کد رهگیری به مراجع قضایی مراجعه و از آنها شکایت کنیم.

کد رهگیری املاک

چه مبلغی برای دریافت کد رهگیری باید بپردازیم؟

برای دریافت کد رهگیری املاک نیاز به پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای نیست و مشاورین املاک به درخواست شما این کار را انجام می‌دهند. تنها توجه کنیم که حتماً بنگاهی که به آن مراجعه می‌کنیم آژانس رسمی و معتبری باشد که توسط ارگان‌های دولتی مجوز لازم برای این کار را دارد.

چه طور کد رهگیری املاک دریافت کنیم؟

این کد توسط مشاورین املاک در هنگام انتقال سند ملک قابل دریافت است که تمامی مفاد قولنامه مانند تاریخ قرارداد، تاریخ تحویل ملک، مبلغ فروش یا اجاره، بیعانه پرداخت شده، امکانات خانه، مشخصات هویتی خریدار و فروشنده به همراه کد پستی و پلاک ثبتی ملک و … در سامانه معاملات املاک ثبت می‌شود. سپس کد رهگیری برای هر دو خریدار و فروشنده به‌صورت پیامکی ارسال می‌شود که در قولنامه نیز مشخص شده است.

بیشتر بخوانید
خانه ارزانقیمت ؛ پیشنهادهایی برای خرید خانه یا آپارتمان در تهران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید