کاغذ دیواری برای دیوار شاخص

بعضی دیوارهای خانه یا اتاق‌های خانه این ظرفیت را دارند که طراحی و رنگ متفاوتی از دیگر دیوارها داشته باشند که به این دیوارها دیوار شاخص می‌گوییم. اگر می‌خواهید رنگ، نقش و طراحی متمایزی در یک اتاق داشته باشید، باید ابتدا دیوار شاخص آن را انتخاب کنید و هنگام انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای آن، باید طرح یا رنگی را انتخاب کنید که بسیار چشمگیر و حتی جسورانه باشد. البته که کاغذ دیواری‌های با طرح و رنگ معمولی هم باعث زیباتر شدن اتاق می‌شوند، اما از آن‌ها می‌توانیم برای دیوارهای معمولی‌تر  استفاده کنیم. کاغذدیواری دیوار شاخص باید کاملاً متمایز و متفاوت از دیوارهای معمولی باشد و ظاهر جدیدی به اتاق یا خانه شما ببخشد.

چه دیواری را باید به عنوان دیوار شاخص انتخاب کنید؟

هنگام ورود به یک اتاق، دیواری که در اولین نگاه چشم شما را به خود جذب می‌کند، دیوار شاخص است. اگر می‌خواهید یک دیوار، بیشترین توجه و تمرکز را به خود جذب کند، می‌توانید آن را به عنوان دیوار شاخص انتخاب کنید. پس دیوار پشت تخت خواب یا دیوار کنار شومینه می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند. فراموش نکنید که هنگام انتخاب کاغذ دیواری، مدل با طرح و رنگی را انتخاب کنید که متمایز از کاغذ دیواری‌های معمولی و همیشگی باشد.

پس از انتخاب کاغذ دیواری مناسب، زمان نصب آن فرا خواهد رسید. اگر تا به حال خودتان کار نصب یک کاغذ دیواری را انجام نداده‌اید، بهتر است بدانید که این کار فرآیندی زمان‌بر و نسبتاً چالشی است. البته خبر خوب این است که فعلاً فقط می‌خواهید یک دیوار، یعنی دیوار شاخص را کاغذ دیواری کنید. با این حال، باید لوازم و ابزار مناسب را قبل از شروع به کار فراهم کنید.

امروزه کاغذدیواری‌های آماده نصبی وجود دارند که دیگر برای نصب آن‌ها، لازم نیست از قبل درون چسب و آب قرارشان بدهید. آن‌ها یک لایه با نصب آسان دارند که باعث می‌شود کار نصب کاغذ دیواری بسیار راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود.

بیشتر بخوانید
رنگ آمیزی و کاغذدیواری خانه چه مزایا و معایبی دارد؟

کاغذدیواری

لوازم مورد نیاز برای کاغذ دیواری

  • چسب کاغذ دیواری مناسب به اندازه کافی
  • رولر
  • یک اسفنج یا ابرحمام
  • یک قلموی نرم‌کننده
  • یک چاقوی تیز یا کاردک
  • یک شاغول یا تراز بزرگ

آماده‌سازی دیوار شاخص

ابتدا باید مطمئن شوید که دیوارها تمیز و بدون گرد و خاک هستند. یک اسفنج یا پارچه نیمه‌مرطوب برداریم و نظافت دیوار را انجام دهیم. اگر روی دیوارها چربی وجود دارد، باید با محلول سرکه یا صابون، چربی‌ها را از بین ببریم. وقتی که دیوارها به اندازه کافی تمیز و خشک شدند، می‌توانیم کار را شروع کنیم.

نصب کاغذ دیواری روی دیوار شاخص

۱. در ابتدا باید مرکز دیوار شاخص را پیدا کنیم. اولین بخش کاغذ دیواری را قرار است اینجا نصب کنیم. عرض دیوار را تقسیم بر نصف کنیم و از طریق آن، نقطه مرکزی دیوار را پیدا کنیم و نقطه دیگری در سمت چپ یا راست مرکز دیوار علامت بزنیم.

۲. اکنون با استفاده از تراز، وزنه شاغول را در تقاطع با دومین نقطه‌ای که علامت زدیم، قرار دهیم. این‌جا باید دقیقاً گوشه کاغذ دیواری را قرار دهیم تا مطمئن شویم که در مرکز دیوار، به شکل درست و منظمی قرار گرفته است.

۳. با استفاده از رولر، مقدار قابل‌توجه و مناسبی از چسب را روی دیوار شاخص پخش کنیم. چسب را نباید در تمام دیوار پخش کنیم و سپس به سراغ نصب کاغذ دیواری برویم. بلکه باید دیوار را به بخش‌های کوچکی تقسیم کنیم و چسب را فقط روی همان قسمت پخش کنیم. ممکن است چسب سریعاً خشک شود و نتوانیم کل دیوار را پوشش دهیم. مطمئن شویم که چسب در سراسر آن قسمت دیوار و حتی چند سانتی‌متر وسیع‌تر پخش شده است.

۴. بالای رول کاغذدیواری را روی بالای دیوار شاخص در همان بخش چسب‌زده قرار دهیم. می‌توانیم چند سانت هم بالاتر برویم. در این صورت، اگر دیوار خانه ما کاملاً صاف نباشد، در ادامه کار با مشکلی مواجه نخواهیم شد.

بیشتر بخوانید
بهترین گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری از آنها با راهکارهای ساده

۵. رول کاغذدیواری را به آهستگی روی بخش چسب‌زده باز کنیم. کاغذ دیواری را از بالا و به شکلی نرم، به سمت پایین بیاوریم و اگر در طول کار، حبابی زیر کاغذدیواری ایجاد شد، سعی کنیم که به آرامی آن را به سمت لبه کاغذ دیواری و با استفاده از قلموی نرم‌کننده حرکت دهیم.

۶. اگر چسب روی قسمت جلویی و ظاهری کاغذدیواری پدیدار شد، با استفاده از اسفنج نیمه‌مرطوب، آن را از روی کاغذدیواری و قبل از این که خشک شود، حذف کنیم.

۷. کارمان را تا پایین دیوار شاخص ادامه دهیم. هنگام رسیدن به بخش پایینی دیوار، کاغذدیواری را از روی رول ببریم و جدا کنیم.

۸. برای رول بعدی کاغذدیواری، باید مطمئن شویم که طرح آن ادامه‌دهنده و در واقع، هم‌راستای طرح کاغذ دیواری نصب‌شده روی دیوار باشد. برای همین، ممکن است مجبور به بریدن بخشی از قسمت بالایی رول کاغذدیواری شویم. پس از پیدا کردن قسمت مطابق با کاغذدیواری نصب‌شده، روش‌های ذکرشده را تکرار کنیم تا به پایین دیوار برسیم و دوباره از یک قسمت دیگر، کار را شروع کنیم و بدین ترتیب، کل دیوار شاخص را کاغذ دیواری کنیم.

با استفاده از روش بالا می‌توانیم برای نصب کاغذ دیواری روی کل دیوار اقدام کنیم. البته توجه به چند نکته ضروری است. تا زمانی که کاغذدیواری خشک نشده، آن را با کاردک یا چاقو و قیچی از رول اصلی خود جدا نکنیم، چون در صورت مرطوب بودن کاغذدیواری، امکان پاره شدن آن وجود دارد. وقتی که کاغذدیواری را بریدیم، با استفاده از یک تکه پارچه نیمه‌مرطوب، کل سطح دیوار شاخص را تمیز کنیم تا چسب‌های باقی‌مانده جدا شوند و فرصت خشک شدن روی کاغذ غذ-این دیواری را نداشته باشند. البته اگر بخشی از کاغذدیواری جمع شده، بهتر است که هیچ چسبی روی آن نباشد، چون در غیر این صورت ممکن است جدا کردن چسب بسیار سخت شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*