نکات مهم و کاربردی برای چیدمان اتاق کودک دو نفره

0 100

با توجه به سبک‌های امروزی و کوچک شدن ابعاد خانه‌ها، به خصوص در پایتخت، ممکن همیشه فضای مستقل برای هر کدام از فرزندان خانواده وجود نداشته باشد. چیدمان اتاق کودک دو نفره همیشه کار چالش برانگیزی بوده است. چون هر کدام از کودکان سلیقه خود را دارند. پس ممکن است در برابر پیشنهادات شما مقاومت نشان دهند و یا به سختی راضی شوند. این تفاوت وقتی زیاد است که یکی از دو کودک دختر و دیگری پسر باشد.

به همین منظور چیدمان اتاق کودک دو نفره  را می‌توان به ۴ دسته زیر تقسیم کرد:

  • اتاق مشترک با اختلاف سنی ۱ تا ۳ سال (هر دو پسر یا هر دو دختر)
  • اتاق مشترک با اختلاف سنی ۱ تا ۳ سال (یک پسر و یک دختر)
  • اتاق مشترک با اختلاف سنی ۴ تا ۶ سال (هر دو پسر یا هر دو دختر)
  • اتاق مشترک با اختلاف سنی ۴ تا ۶ سال (یک پسر و یک دختر)

چیدمان اتاق کودک دو نفره با اختلاف سنی ۱ تا ۳ سال (دو پسر یا دو دختر)

این گزینه، ساده‌ترین راه برای چیدمان اتاق کودک دو نفره است. در این رده سنی علاقمندی‌ها مشترک است. چون جنسیت هر دو فرزند یکی است و اختلاف سنی چندان زیاد نیست. هر دو با اسباب‌بازی‌های هم بازی می‌کنند، با هم به مدرسه می‌روند و زمان بیشتری را با هم می‌گذرانند.

چیدمان اتاق کودک دو نفره دخترانه

در این موارد بهتر است اتاق را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. می‌توانید از وسایل تقریبا مشابه برای چیدمان هر دو فضا استفاده کنید. در این شیوه، استفاده از تخت‌های هم‌اندازه، یا دو طبقه، کمد و میز تحریر هم‌اندازه و به صورت قرینه، پیشنهاد می‌شود. فضای بازی نیز بهتر است مشترک باشد.

با توجه به همجنس بودن دو کودک، رنگ بندی دیوارها، تزئینات اتاق و هر المان سرگرم کننده‌ای می‌تواند متناسب با روحیات مشترک دو کودک (آبی یا صورتی) انتخاب شود.

 چیدمان اتاق کودک دو نفره با اختلاف سنی ۱ تا ۳ سال (یک پسر و یک دختر)

وقتی یک دختر و یک پسر دارید، نیازمندی‌های این دو باهم تفاوت زیادی دارد. بنابراین طراحی اتاق مشترک سخت است. حتی اگر اختلاف سنی کم باشد. چرا که دختر علاقمند به اسباب بازی است و پسر به ماشین‌های بزرگ و کوچک علاقه دارد. شیوه درس خواندن و بازی کردن متفاوتی دارند. اما این تفاوت باعث نمی‌شود که نتوانند در یک فضای مشترک باشند.

چیدمان اتاق کودک دو نفره پسر و دختر

در انتخاب رنگ مشترک چیدمان اتاق کودک دو نفره می‌توان از رنگ‌های خنثی مانند خاکستری برای پس زمینه استفاده کرد. رنگ مشترک نیز یکی از رنگ‌های سبز، بنفش، زرد و یا بژ می‌تواند باشد.

اگر فضای کافی دارید، اتاق را به دو قسمت تقسیم کرده و در هر قسمت رنگ‌های دخترانه (صورتی) و پسرانه (آبی) رنگ آمیزی کنید. یا با استفاده از پارتیشن، اتاق را به دو اتاق کوچک‌تر تقسیم کنید. در این صورت به هر کودک فضای منحصربه‌فردی می‌دهید. به هر کدام فضای برابر بدهید. اما میز و صندلی و مبل آن‌ها متفاوت باشد. در چیدمان اتاق کودک دو نفره در این حالت، باید کمدها و قفسه‌های جداگانه برای لباس و وسایل شخصی آن‌ها در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید
ظرف های شیشه ای: راهکارهای کاربردی برای استفاده از ظروف شیشه‌ای

چیدمان اتاق کودک دو نفره با اختلاف سنی ۴ تا ۶ سال (دو پسر یا دو دختر)

وقتی اختلاف سنی بین فرزندانتان زیاد باشد، علایق و ویژگی‌های شخصیتی متفاوتی خواهند داشت. شما باید وقت زیادی صرف کنید تا اتاق برای هر دو فرزندتان راحت باشد.در این گروه با این که هم جنس هستند، اما چون اختلاف سنی زیاد است، منافع مشترکی ندارند. فرزند بزرگتر حس بزرگی و توقع بیشتری دارد. به اسباب بازی نیاز نداشته و بیشتر طالب ابزارهای مدرن و تکنولوژی است.

 کاغذ دیواری در چیدمان اتاق کودک دو نفره

اگر در تخت دو نفره برای اتاق در نظر دارید، بهتر است طبقه بالا را به فرزند ارشد اختصاص بدهید. اما اگر از دو تخت استفاده می‌کنید، فضا را بایک پارتیشن جدا کنید.تا هنگامی که فرزند کوچکتر خوابیده، فرزند بزرگتر به مطالعه و انجام تکالیفش برسد. در این حالت از چیدمان اتاق کودک دو نفره بهتر است از کمدهای مجزا استفاده شود. چرا که فرزند بزرگتر احساس استقلال بیشتری دارد و ممکن است نخواهد لوازمش در دسترس کودک دوم قرار گیرد.

چیدمان اتاق کودک دو نفره با اختلاف سنی ۴ تا ۶ سال (یک پسر و یک دختر)

سخت‌ترین چیدمان اتاق کودک دو نفره، برای زمانی است که دو کودک غیر هم جنس دارید که تفاوت سنی قابل توجهی دارند. چرا که هر دو به فضای جداگانه برای بازی و استراحت خود دارند و نیز دنیای ذهنی متفاوتی دارند.

اتاق مشترک با اختلاف سنی 4 تا 6 سال (یک پسر و یک دختر)

اگر فضای کوچکی دارید و تصمیم به خرید تخت دو طبقه دارید بهتر است پله‌های آن غیر مرتبط و غیر هم جهت باشد. اما اگر دو تخت دارید، تخت ها باید در گوشه‌های مخالف همدیگر باشد.

در این گروه، حریم خصوصی اهمیت ویژه دارد. بهتر است از پارتیشن برای جداسازی محیط استفاده کنید. در این حالت از چیدمان اتاق کودک دو نفره، فضای بازی، کمد لباس و قفسه کتاب‌ها بهتر است از هم جدا باشند. باید فضای اطراف هر کودک متناسب با خواست خودش تزیین شود.

چیدمان اتاق کودک دو نفره با وسایل ساده

با وسایلی که در دسترستان است و کمی خلاقیت می‌توانید بهترین طرح‌ها را برای چیدمان اتاق کودک دو نفره داشته باشید. در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

استفاده از پارچه‌های رنگی

برای چیدمان اتاق کودک دو نفره می‌توانید با پارچه‌های رنگی و کارتونی، چندین کوسن رنگی یا پرده‌ای زیبا برای اتاق یا روتختی‌های فانتزی بدوزید و از آن برای تزیین اتاق کودکانتان استفاده کنید. همچنین می‌توانید ترتیب حروف الفبای اسم هر کودک را طراحی کرده و با نمد آن را بدوزید و در دیوار اتاق کودکان نصب کنید.

 استفاده از پارچه‌های رنگی در دکوراسیون اتاق کودک

استفاده از کاغذ رنگی

کاغذ رنگی‌ها در دسترس و ارزان هستند و به راحتی می‌توانید گل‌های کاغذی بزرگ و زیبایی متناسب با رنگ محیط بسازید. طرح‌های زیادی با کاغذ رنگی می‌توان ساخت که با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توان به ایده‌های زیادی برای تزیین اتاق دست یافت. تزیین و چیدمان اتاق کودک دو نفره با کاغذ رنگی بسیار ساده است.

بیشتر بخوانید
از صفر تا صد اصول طراحی چیدمان منزل عروس ایرانی

استفاده از کاغذ رنگی

خلق شخصیت‌های کارتون‌های داستانی

اگر شخصیت کارتونی خاصی مورد علاقه‌ کودک هست، می‌توانید آن را بسازید و در چیدمان اتاق کودک دو نفره از آن استفاده کنید. مطمئن باشید این عروسک یکی از بهترین عروسک‌ها برای کودکانتان خواهد بود.

خلق شخصیت‌های کارتون‌های داستانی

 استفاده از گلدان‌های طبیعی در فضای اتاق

بهتر است در چیدمان اتاق کودک دو نفره از گلدان استفاده کنید. اگر اتاق دارای طاقچه است گلدان‌ها را روی طاقچه بچینید. سعی کنید به کودک خود بیاموزید، خودش گل‌های اتاقش را آبیاری کرده و از آن‌ها مراقبت کند.

استفاده از گلدان های طبیعی در فضای اتاق

استفاده از وسایل دور ریختی و ایده پردازی با آن‌ها

می‌توانید سبدهای کوچک را با پارچه‌های زیبا پوشش داده و به عنوان نظم‌دهنده در قفسه یا کتابخانه قرار دهید. شیشه‌های سس را با نخ‌های کنفی بپوشانید و جامدادی رومیزی بسازید.

استفاده از وسایل دور ریختی و ایده پردازی با آن‌ها

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری نیز یکی از بهترین راه‌ها برای چیدمان اتاق کودک دو نفره است. طرح‌های مختلف و رنگ‌بندی وسیعی در بازار موجود است که با توجه به رنگ غالب دکوراسیون می‌توانید آن‌ها را تهیه و نصب کنید. کاغذ دیواری عنصری است که حال و هوای زیبا و نظم و چارچوب به اتاق می‌دهد.

 کاغذ دیواری در چیدمان اتاق کودک دو نفره

پروانه‌های رنگی کاغذی

پروانه‌های رنگی کاغذی، یکی دیگر از ایده‌های خلاقانه و زیبایی است که می‌توانید در چیدمان اتاق کودک ‌دو نفره از آن استفاده کنید. می‌توانید پروانه‌ها را در رنگ‌های مختلف تهیه و مطابق رنگ‌های رنگین کمان روی دیوار نصب کنید.

 پروانه‌های رنگی کاغذی

چیدمان اتاق نوجوان

طراحی و چیدمان اتاق نوجوانان، باید براساس سلیقه‌ آن‌ها باشد. باید فضایی برای نوجوان بسازید تا از ساعات بودن در خانه بیشترین لذت را ببرد. نوع طراحی اتاق و استفاده از لوازم خوب، بیشتر به این امر کمک می‌کند و شرایط را برای حضور طولانی در خانه مطلوب می‌کند.

در طراحی اتاق نوجوانان باید به این نکات توجه شود.

  • رنگ‌های شاد را فراموش نکنید

رنگ‌های شاد و باب سلیقه نوجوان شما، به زیباسازی محیط اطرافش کمک زیادی می‌کند. سعی کنید این رنگ را در کاغذ دیواری، کتابخانه، کمد دیواری و سایر عناصر به گونه‌ای به کار برید تا ایجاد هماهنگی کند.

  • کتابخانه

یکی از لوازم ضروری برای اتاق نوجوان، کتابخانه است. بهتر است کتابخانه‌های بزرگ و جادار با قفسه‌های عمیق را در نظر بگیرید. چرا که با بزرگتر شدن نوجوان، حجم و تعداد کتاب‌ها زیاد شده و به فضای بیشتری نیاز خواهد داشت. کتابخانه جادار، به شرط رعایت نظم اتاق را زیبا و مرتب نشان می‌دهد.

  • نورپردازی

نوردپردازی اتاق نوجوان بسیار پر اهمیت است. نور کافی از افسردگی و بی‌حالی جلوگیری می‌کند و شادابی و سرزندگی را به محیط به ارمغان می آورد. تا حد امکان اتاقی که دارای پنجره است برای اتاق در نظر بگیرید.

سخن آخر

چیدمان اتاق کودک دو نفره مزایایی هم دارد. این کار، راهی عالی برای آموزش کودک است تا فضایی یکسانی را با خواهر یا برادر خود به اشتراک بگذارد. اگر دو فرزند و یک اتاق دارید باید راه‌کارهای خلاقانه‌ای پیدا کنید، تا فضای کافی برای بازی و استراحت هر دو فراهم باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید