چک ضمانت چیست و در تنظیم آن باید به چه نکاتی دقت کنید؟

0 3,893

یکی از اختلافات همیشگی میان مستأجران و صاحب‌خانه‌ها مربوط به اتمام قرارداد اجاره و تخلیه ملک است. البته قوانین پیش‌بینی شده در روابط موجر و مستأجر راه‌حل‌هایی را برای این موضوع در نظر گرفته‌اند اما اطلاع از آنها پیش از بستن هر قراردادی می‌تواند جلوی خیلی از مشکلات را پیش از اتفاق افتادن بگیرد. از جمله قوانینی که ریزه‌کاری‌های بسیار دارد موضوع چک ضمانت است. در ادامه این مطلب به قوانین مربوط به چک ضمانت می‌پردازیم.

چک ضمانت چیست و در چه موردی استفاده می‌شود؟

همانطور که می‌دانید برای عقد قرارداد اجاره علاوه بر مبلغ اجاره ماهیانه، مبلغی تحت عنوان پول رهن خانه تعیین می‌شود. این مبلغ توسط مستأجر نزد صاحب‌خانه به ودیعه گذاشته می‌شود و در قرارداد اجاره قید می‌شود که تا زمان پایان قرارداد، مستأجر نمی‌تواند پول رهن را مطالبه کند (مگر اینکه به صورت توافقی باشد). در پایان مهلت اجاره مستأجر باید ملک را تخلیه کند و در مقابل موجر هم موظف است مبلغ رهن را به مستأجر بازگرداند.

اما نکته مهم اینجاست که اگر مستأجری در پایان مهلت اجاره حاضر به تخلیه ملک نباشد تکلیف موجر چیست و چه اقدامی می‌تواند انجام دهد؟ راهکاری که قانون برای این موضوع پیش‌بینی کرده این است که اگر قرارداد اجاره با امضای دو شاهد و به صورت رسمی انجام شده باشد، در پایان مهلت اجاره، موجر می‌تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف یا دادگاه، درخواست تخلیه ملک را داشته باشد. پس از واریز مبلغ ودیعه به حساب دادگستری ظرف مدت ۱۰ تا ۱۵ روز به درخواست رسیدگی می‌شود.

بیشتر بخوانید
قانون آپارتمان نشینی : خلاصه قوانین شارژ، مشاعات و پارکینگ

چک ضمانت

با وجود این، مدتی است که صاحب‌خانه‌ها برای اطمینان بیشتر در زمان تنظیم قراداد اجاره، چکی تحت عنوان چک ضمانت را از مستأجران درخواست می‌کنند. چک ضمانت چکی است که مستأجر برای ضمانت تخلیه ملک به موجر می‌دهد. در نتیجه اگر به هر دلیلی مستأجر در پایان مهلت قرارداد حاضر به تخلیه ملک نباشد موجر می‌تواند برای وصول چک ضمانت اقدام کند. البته این طور نیست که موجر بلافاصله بتواند مبلغ چک را دریافت کند بلکه باید با مراجعه به محاکم قضایی ابتدا مبلغ ودیعه را به حساب دادگستری واریز کرده و پس از اثبات تخلف مستأجر، چک ضمانت را وصول کند. لازم به ذکر است، بر خلاف سایر چک‌ها که طبق قانون در صورت عدم وصول قابل پیگیری و شکایت کیفری هستند، در مورد چک ضمانتی امکان شکایت کیفری وجود ندارد.

چک ضمانت را چطور بنویسید؟

طبق ماده ۳ قانون صدور چک کلیه چک‌ها اعم از چک‌های تضمینی باید دارای مندرجات کامل شامل امضا، تاریخ، عدم وجود قلم‌خوردگی و یکسان بودن عدد و حروف باشند و در صورتی که هر یک از این موارد وجود نداشته باشد، چک فاقد ارزش قانونی بوده و وصول نخواهد شد.

علاوه بر این دقت کنید که ضمن تنظیم چک ضمانت، در قرارداد اجاره به طور دقیق و مشخص ذکر کنید که چک ضمانت بابت چه مواردی تنظیم شده ( فقط بابت ضمانت تخلیه یا ضمانت پرداخت به موقع اجاره‌بها یا جبران خسارات وارده به ملک یا…) مبلغ آن چه مقدار بوده و تاریخ تنظیم و وصول آن برای چه زمانی است.

بیشتر بخوانید
قرارداد اجاره خانه و جزئیات آن به زبان ساده

خسارت تأخیر در پرداخت مبلغ رهن

اما قانون برای طرف دوم مرافعه هم قوانینی را در نظر گرفته است. بر این اساس در صورتی که موجر در پرداخت مبلغ رهن به مستأجر تأخیر داشته باشد، مستأجر می‌تواند طبق شرایط مشخصی برای دریافت خسارت از موجر اقدام کند. بر طبق ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی، تشخیص میزان خسارت وارده از طریق موجر به مستاجر طبق شاخص بانک مرکزی تعیین می‌شود و تشخیص کارشناس ملاک ارزیابی نیست. از طرف دیگر طلبکار باید استحقاق دریافت خسارت را داشته باشد.

درخواست خسارت باید به صورت کتبی و از طریق تقدیم اظهارنامه، نامه رسمی، یا به هر طریق دیگر انجام شود. زمانی که مستاجر طلب خسارت می‌کند، اگر موجر تمکن مالی نداشته باشد، خسارت به مستاجر تعلق نمی‌گیرد؛ اما اگر خسارت وارده مستند به چک باشد از تاریخ سررسید چک، آن مبلغ طبق شاخص بانک مرکزی محاسبه می‌شود.

نکته مهم این است که در پایان مهلت اجاره خانه مستأجر به هیچ عنوان حق ماندن در خانه را ندارد. حتی اگر موجر مبلغ رهن را به مستأجر بازنگرداند مستأجر موظف است ابتدا اقدام به تخلیه خانه کرده و سپس با شکایت به مراجع قانونی برای مطالبه ودیعه (پول رهن) خود اقدام کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید