چک اجاره خانه : راهنمای صفر تا صد نوشتن چک اجاره

0 298

نوشتن چک اجاره خانه یکی از بخش‌های اجاره خانه‌ جدید است و با توجه به اینکه چک اجاره هم مثل تمام چک‌های دیگر دارای مسئولیت حقوقی است، بهتر است برای نوشتن آن عجله نکنید و قبل از هر کاری تمام نکات حقوقی لازم را درباره نوشتن چک بدانید تا متحمل خسارت‌های ناشی از ندانم کاری نشوید.

ابتدا باید بدانید که منظور از چک اجاره خانه، همان چک‌های عادی و روزمره‌ای است که بانک‌ها صادر می‌کنند و بین مشتریان رد و بدل می‌شود و تفاوت آن تنها در پر کردن جاهای خالی موجود در چک است و این دقیقا همان قسمتی است که باید نهایت دقت را در انجامش به کار گیرید. اگر در این کار تجربه‌ای نداشته باشید احتمال خطا زیاد می‌شود و دردسرهایی برایتان درست می‌کند. برای کم کردن احتمال خطا در این مطلب یک چک بانکی را همراه هم پر می‌کنیم.

بخش‌های مختلف چک اجاره خانه

تاریخ چک

همان طور که می‌بینید در گوشه بالا و سمت راست چک اجاره خانه اولین جای خالی مربوط به تاریخ چک است. پر کردن چک را از همین جا شروع می‌کنیم. وقتی می‌خواهید برای کسی چک بنویسید قطعا از قبل تاریخی برای پاس شدن چک در نظر گرفته‌اید. مثلاً شما می‌دانید که حقوقتان روز پنجم هر ماه پرداخت می‌شود و در این روز به اندازه کافی در حسابتان پول هست. بنابراین با صاحب‌خانه توافق می‌کنید که برای پنجم هر ماه چک بنویسید. این تاریخ دقیقا همان تاریخی است که باید در چک بنویسید. حواستان باشد که یک وقت اشتباهی تاریخ همین امروز را در چک ننویسید چون در آن صورت صاحب‌خانه می‌تواند همین امروز چک شما را به اجرا بگذارد.

تاریخ چک جز بخش‌هایی است که حتماً باید پر شود. سفید گذاشتن جای تاریخ به این معناست که دارنده چک هر زمان که بخواهد می‌تواند به بانک مراجعه و مبلغ چک را دریافت کند. تنبلی را کنار بگذارید و تاریخ چک را هم به عدد و هم به حروف بنویسید تا احتمال جعل کردن و تغییر دادن آن کم شود.

مبلغ چک اجاره خانه

بخش بعد که باید در چک تکمیل شود، مبلغ چک اجاره خانه است. مبلغ را باید هم به عدد و هم به حروف داخل چک بنویسید. یادتان باشد که در نوشتن مبلغ به حروف به هیچ عنوان تنبلی نکنید چون برای تغییر دادن آن کافی است یک صفر کم و زیاد شود تا شما بمانید و یک عالمه پشیمانی. معمولاً مبلغ چک‌ها باید به ریال نوشته شود اما در چک بعضی بانک‌ها لازم است مبلغ را هم به ریال و هم به تومان بنویسید.

بیشتر بخوانید
قانون آپارتمان نشینی : خلاصه قوانین شارژ، مشاعات و پارکینگ

قسمتی که باید مبلغ چک اجاره خانه را به عدد بنویسید به صورت یک جدول خانه خانه در پایین چک قرار گرفته است. در هر خانه باید یک رقم را وارد کنید و بهتر است ابتدا با مداد این اعداد را وارد کنید و وقتی مطمئن شدید با خودکار پررنگ کنید. یادتان باشد مبلغ چک به عدد را باید طوری وارد کنید که خانه‌های خالی در پشت رقم موردنظرتان باقی بماند نه در قسمت جلویی. بعد از آن می‌توانید خانه‌های باقی‌مانده را با کشیدن خط یا ضربدر ببندید که امکان تغییر آن وجود نداشته باشد. از آن جا که کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند در نهایت بهتر است روی مبلغ چک را چسب نواری بچسبانید.

اصطلاح چک سفید امضا را شنیده‌اید؟ اگر قسمت مربوط به مبلغ چک را خالی بگذارید و آن را امضا کنید شما یک چک سفیدامضا دارید که اگر به دست کسی غیر از خودتان بیفتد حسابتان با کرام‌الکاتبین است. چک سفیدامضا به این معناست که دریافت‌کننده چک می‌تواند هر مبلغی را که خواست از حساب شما برداشت کند.

گیرنده چک

مشخص کردن گیرنده چک اجاره خانه بسیار مهم است. قسمتی از چک که با عبارت «در وجه….» شروع می‌شود مربوط به گیرنده چک است. در این قسمت باید نام دقیق و کامل گیرنده چک را به همراه کد ملی یا شماره‌شناسنامه او بنویسید. یادتان باشد که در تنظیم چک اجاره گیرنده شخص صاحب‌خانه است که شما قرارداد اجاره را با نام او ثبت کرده‌اید. پس اگر صاحب‌خانه از شما خواست که چک را به نام همسر و فرزند و همکارش بنویسید زیربار نروید.

یکی از اصطلاحاتی که شاید به گوشتان خورده باشد «در وجه حامل» است. بعضی‌ها در قسمت گیرنده چک می‌نویسند «در وجه حامل»، این عبارت یعنی هرکسی می‌تواند این چک را وصول کند. چک‌های در وجه حامل بیشتر در معاملات تجاری و بین بازاری‌ها مرسوم است. در وجه حامل برای چک‌های اجاره هیچ دلیل موجهی ندارد و باید تا حد امکان از آن پرهیز کنید تا کسی به جز صاحب‌خانه نتواند ادعا کند که چک متعلق به اوست.

چک اجاره خانه

موضوع چک اجاره خانه

بخشی از چک که باعث تفاوت چک اجاره با باقی چک‌ها می‌شود موضوع چک است. اگر در وجه چک عبارت «بابت» درج شود یا شرطی قید شود، وصول چک شما وابسته به اجرا و اثبات موضوعی می‌شود که چک بابت آن کشیده شده است. مثلا وقتی در چک بنویسید: در وجه آقای محمدی بابت اجاره ماهانه واحد مسکونی شماره ۴ مجتمع گلستان در خیابان… کوچه… پلاک…. مشخص می‌شود که چک ضمانت شما بابت قرارداد اجاره است و در صورتی که قرارداد به هر دلیلی فسخ شود امکان وصول چک وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
هزینه وام مسکن برای ساکنین شهرهای مختلف چقدر است؟

امضا چک اجاره

قسمت مهم بعدی در چک، موضوع امضا است، زیرا چک بدون امضا اعتباری ندارد. بهتر است امضای شما ساده نباشد تا کسی به راحتی نتواند آن را جعل کند. نکته مهم این است که به هیچ وجه نباید چک را قبل از نوشتن، امضا کنید. حتما بعد از امضا کردن چک اجاره خانه، در قسمت پایین آن، نام و نام خانوادگیتان را به همراه تاریخ بنویسید.

شماره حساب یا شماره شبا

آخرین قسمت چک مربوط به شماره حساب یا شما شبا است. در کادری که روبه‌روی این عبارت وجود دارد شماره حساب خودتان را یادداشت کنید.

چند نکته مهم در نوشتن چک اجاره

  •  برای نوشتن چک اجاره خانه یا هر چک دیگری، فقط از یک خودکار استفاده کنید.
  • هیچ‌وقت تنظیم تمام یا قسمتی از چک را به دیگران واگذار نکنید.
  • در صورتی‌که قرارداد اجاره تنظیم می‌کنید، مشخصات چک شامل مبلغ، تاریخ و شماره چک را در قرارداد ثبت و پیوست کنید. اگر مبلغ چک سنگین است، حتماً از آن کپی بگیرید و در نسخه کپی از گیرنده‌ی چک اثر انگشت بخواهید.
  •  در صورتی که چکی را بابت ضمانت یا تخلیه‌ی ملکی به طرف مقابل دادید، باید حتماً از او رسید بگیرید.
  •  سعی کنید متن چک را با آرامش و بدون عجله بنویسید و تا جایی که ممکن است نوشتن چک را بدون خط‎خوردگی به پایان برسانید.
  • اگر چک را بدون خط‌خوردگی نوشتید و امضا کردید، می‌توانید در پایین یا بالای مبلغ این عبارت را امضا کنید: ×بدون خط خوردگی× و دو طرف آن را علامت ضرب‌در «×» بزنید.
  •  اگر موقع نوشتن چک، بخشی دچار خط‌خوردگی شد، پشت چک قید کنید که: «مبلغ فلان و تاریخ فلان صحیح است و قلم‌خوردگی از اینجانب می‌باشد». بعد جلوی آن را امضا کنید و زیرش را خط بکشید.
  •  بعد از صدور چک، ته‌چک را هم کامل کنید و در آن بنویسید که چک را در چه تاریخی، با چه مبلغی و به چه کسی داده‌اید.
  •  از ثبت نمونه‌ی امضایتان در قسمت ته‌چک و برگ‌های دیگر چک خودداری کنید تا امکان جعل نمونه‌امضا وجود نداشته باشد.

نوشتن چک اجاره خانه با رعایت نکته‌هایی که مطرح کردیم، کار سختی نیست و تنها به دقت و آگاهی شما نیاز دارد. با رعایت این نکته‌ها در هنگام صدور چک، اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهید داشت و خود را نسبت به خطرهای احتمالی صدور چک مقاوم می‌کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید