چوب ترموود چیست؟ همه چیز درباره چوب ترموود و کاربردهای آن

0 223

زندگی انسان‌های نخستین و نحوه پاسخ‌گویی آن‌ها به نیازهای اولیه‌شان همواره یکی از جذاب‌ترین و شیرین‌ترین داستان‌های تاریخی برای همه ما بوده است.
این‌که برای اولین بار چگونه یاد گرفتند آتش درست کنند، از کجا فهمیدند که پختن غذاها آن‌ها را سالم‌تر و لذیذتر می‌کند و یا این‌که چطور می‌توانند با استفاده از مواد و مصالح پیرامون خود از قبیل سنگ و چوب، سر از غارها بیرون آورده، سرپناهی برای خود دست و پا کنند، وسایل شکار و حفاظت فردی طراحی کرده و بسازند و زندگی را برای خود، خانواده و فرزندانشان بهبود دهند.
در این سیر شگفت‌انگیز، که برخلاف دیگر داستان‌های تاریخی هیچ بویی از خسته کنندگی نبرده است، چوب یکی از اولین و مهم‌ترین موادی بوده است که برای بشر سرنوشت ساز ظاهر شده است. شاید بتوان چوب را اولین کشف بشر برای نیل به زندگی انسانی‌اش دانست.
ماده‌ای که توانست با هدیه دادن آتش به معیشت انسان بدوی، گرما، نور، غذا و حیات را به او ارزانی کند. ماده‌ای که به وفور در همه جای جهان یافت می‌شود و رد پای آن را می‌توان در جای جای تاریخ، از مصر باستان، روم باستان و یونان گرفته تا اروپای شمالی و شبه قاره هند مشاهده کرد.

چوب ترموود

معجزه‌ای از طبیعت، که رفته رفته جای پای خود را زندگی ما باز کرده است و اکنون، در مدرن‌ترین عصر زندگی بشر، بخش عمده‌ای از ابزارها، تجهیزات، خانه‌ها و در حالت کلی حیات ما را تشکیل داده است و صنعت‌گران و هنرمندان بسیاری را قادر به خلق ایده‌های خارق‌العاده‌شان کرده است.
صنعت‌گران و هنرمندانی که توانسته‌اند با دست بردن در طبیعت و ماهیت این ماده، انواع جدید و فراورده‌های نوینی از آن را به بشریت معرفی کنند و کاربردهای آن را در سطوح مختلف ارتقا دهند. چوب ترموود یکی از انواع خاص چوب است که در نتیجه پیشرفت علم و نیاز ناگزیر بشر به این ماده حیاتی پا به عرصه وجود گذاشته است و در این مقاله قصد داریم در مورد این نوع چوب خاص صحبت کنیم.

تعریف چوب ترموود

چوب ترمو وود همان‌طور که از نام آن نیز بر‌می‌آید، حاصل فراوری ترمال یا حرارتی چوب است. ترموود یا همان Thermo Wood بر گرفته از عبارت Thermally modified wood است که در حقیت به بهبود و فرآوری ترمال چوب اشاره دارد. فرایندی که در آن با استفاده از حفاظت توسط بخار آب و عملیات حرارتی – تا دمای ۱۸۰ الی ۲۱۵ درجه سانتی گراد – چوب را تیمار می‌کنند.
البته بخار آب استفاده شده در این پروسه فراوری، در کنار نقش محافظت کنندگی، بر تغییرات شیمیایی صورت گرفته روی چوب نیز تاثیر می‌گذارد و باعث بهبود خواص شیمایی و افزایش مقاومت شیمیایی آن می‌شود.
با این حال، امروزه برخی روش‌های دیگر فراوری یا ترمو کردن چوب نیز معرفی شده‌اند که در آن‌ها، از روغن‌ها، بخار آب و … نیز استفاده می‌شود تا نتیجه مطلوب‌تری حاصل شود.

بیشتر بخوانید
دکوراسیون داخلی حیاط و ساختمان ویلا

تاریخچه چوب ترموود

اگر بخواهیم در مورد تاریخچه چوب و انواع آن صحبت کنیم، شاید تمام صفحات وب نیز کافی نباشند! چوب، این ماده ارزشمند که اغلب قدر آن را نیز نمی‌دانیم، از همان نخستین روزهای آغاز تاریخ بشریت با ما بوده است. اما تاریخچه چوب ترموود به حول و حوش دهه ۱۹۳۰ میلادی می‌رسد. فنلاند، اولین کشوری است که روش ترمو کردن چوب و به عبارت دیگر فرایند تولید چوب ترموود را کشف کرده و آن را در اختیار سایر کشورها قرار داده است.
به همین دلیل نیز با وجود این‌که در حال حاضر، اغلب کشورهای جهان از جمله کشورمان ایران تکنولوژی تولید این چوب را در اختیار دارند، اما امتیاز اصلی تولید چوب ترموود و استانداردهایش در اختیار کشور فنلاند است.

چوب ترموود

پروسه فراوری چوب ترموود

همان‌طور که عنوان شد، چوب ترموود حاصل تیمار کردن چوب با استفاده از عملیات حرارتی، برخی روغن‌ها و بخار است. این عملیات به صورت کاملا طبیعی و در سه مرحله انجام می‌شوند. مراحلی که فارغ از نوع فراوری، در همه انواع چوب ترموود مشترک هستند و در زیر شرح داده شده‌اند:

۱) عملیات خشک کردن چوب ترموود

نخستین مرحله در فرایند فراوری چوب ترموود گرم کردن و خشک کردن آن است. در این مرحله، پس از این‌که چوب در ابعاد و اندازه‌های مناسب برش خورد، درجه حرارت آن را با استفاده از گرما و بخار به حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد می‌رسانند.
این افزایش دما، با سرعت بالایی انجام می‌شود. پس از رسیدن به این درجه حرارت، دمای قطعات چوبی به تدریج با حفاظت بخار آب به حدود ۱۳۰ درجه سانتی گراد ارتقا پیدا می‌کند. استفاده از بخار آب در این مرحله، در حقیقت در وهله اول برای جلوگیری از خشکی بیش از حد و ترک برداشتن چوب است.
البته، استفاده از بخار آب در این مرحله، نقش حفاظت شیمیایی نیز دارد و از فعل و انفعالات شیمیایی در داخلبافت چوب نیز جلوگیری می‌کند. نتیجه نهایی این مرحله، به صفر رسیدن درصد رطوبت چوب و به عبرات ساده‌تر خشک شدن آن است.

۲) عملیات حرارتی چوب ترموود

دومین مرحله، ارتقای درجه حرارت چوب ترموود به حدود ۱۸۰ الی ۲۱۵ یا حتی ۲۲۰ درجه سانتی گراد است. این‌که این درجه حرارت چند درجه باید باشد، بسته به نوع کاربری چوب ترموود و میزان تیمار آن دارد.

پس از رسیدن به دمای دلخواه، درجه حرارت چوب برای مدتی در همین نقطه نگه داشته می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، حتی ۱۸۰ درجه سانتی گراد نیز دمای بسیار بالایی است و امکان آتش گرفتن چوب در این مرحله بالا است.

به همین دلیل نیز برای جلوگیری از اشتعال، در کنار حذف گاز اکسیژن از محیط به عنوان یکی از اضلاع مثلث آتش، از بخار آب به عنوان محافظ استفاده می‌شود. رنگ انواع مختلف چوب‌های ترموود دقیقا حاصل این مرحله است.

کلیه صموغ و رطوبت باقی مانده در چوب در این مرحله از آن خارج شده و باعث تغییر رنگ چوب می‌شود. در حالت کلی، استفاده از روش‌های ترمال برای فراوری چوب باعث تیره‌تر شدن رنگ آن‌ها می‌شود و در این مورد، هرچه درجه حرارت نهایی چوب بالاتر باشد، رنگ چوب ترموود تولیدی نیز تیره‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
حدس بزن: چطور در جمع‌های خانوادگی دلی خوش داشته باشیم؟ (سری دوم)

چوب ترموود

در صورت انتخاب درجه حرارت ۱۸۰ یا ۲۲۰ برای فرایند عملیات حرارتی چوب ترموود، دو کلاس متفاوت از این چوب به دست می‌آید که عبارتند از:

چوب ترموود پایدار یا ترمو اس (Thermo S)

که در صورت انتخاب ۱۸۰ درجه سانتی گراد حاصل می‌گردد و از عبارت لاتین Stability گرفته شده است و به معنای پایداری ابعادی در چوب ترموود است. چوب ترموود در صورت قرار گرفتن در رطوبت محیط، تغییرات ابعادی از خود نشان می‌دهد و به همین دلیل نیز سعی می‌شود تا پارامتر ثبات ابعادی در آن رعایت شود. میزان تغییرات ابعادی چوب ترموود ترمو اس چیزی در حدود ۶ الی ۸ درصد است. چوب ترموود ترمو اس، بهترین گزینه برای محیط‌های داخلی است.

چوب ترموود ترمو دی (Thermo D)

که از عبارت لاتین Durability گرفته شده است و به دوام و استحکام چوب ترموود اشاره دارد. در صورت انتخاب درجه حرارت ۲۲۰ درجه سانتی گراد در مرحله دوم، چوب ترموود حاصل بالاترین مقاومت را در قبال کلیه شرایط و تغییرات جوی خواهد داشت و بهترین انتخاب برای محیط‌های خارجی و نمای بیرونی است.

۳) عملیات رطوبت‌زنی و خنک‌سازی

پس از دو عملیات اول و گرم کردن تدریجی و مرحله به مرحله چوب ترموود، اکنون نوبت آن رسیده است که رطوبت مورد نظر به چوب داده شده و دمای آن کاهش پیدا کند. بهترین و آسان‌ترین راه برای رطوبت‌زنی و خنک‌سازی، استفاده از آب است.
روش باران استوایی و پاشیدن آب روی چوب‌های ترموود تولید شده، میزان رطوبت و درجه حرارت آن را به حد نرمال خواهد رساند. رطوبت نهایی ایده‌آل در این مرحله، اغلب بین ۴ الی ۶ درصد متغیر است.

چوب ترموود

ویژگی‌های چوب ترموود

 • دوام و ثبات ابعادی در قبال تغییرات جوی و رطوبت
 • تعادل رطوبتی و تبادل گرمایی با محیط اطراف
 • مقاومت در قبال پوسیدگی و حمله حشرات به دلیل علت شکست و تجزیه همی سلولزها
 • تنوع رنگی و یکنواختی رنگ در کل سطح چوب
 • خلوص بالای چوب و فقدان صموغ و رزین‌ها
 • وزن مخصوص پایین‌تر نسبت به چوب معمولی
 • مقاومت خارق‌العاده در قبال سایش
 • قابلیت برش، شکل دهی، نصب، نگهداری، شست و شو و جداسازی آسان

قیمت هر متر مربع چوب ترموود

قیمت چوب نما ترموود به موارد زیر بستگی دارد:

 • ضخامت چوبهای ترموود (هرچه ضخامت بیشتر باشد قیمت بالاتر است)
 • نوع چوب فراوری شده (گونه‌های نرم نظیر کاج ارزان‌تر از گونه‌های سخت نظیر زبان گنجشک هستند)
 • گرید کیفیت چوب
 • نحوه برش‌کاری و ابزار برش
 • سطح چوب، خمیدگی‌های موجود در آن، صافی و تاب‌خوردگی‌های آن
 • ابعاد چوب

اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید