هم خانه خوب ; نکاتی که قبل از انتخاب هم‌خانه باید بدانید

0 229

اگر همین روزها خبر قبولیتان در دانشگاه‌های شهرهای دیگر غیر از شهر خودتان را دریافت کنید باید خیلی زود خودتان را برای یک زندگی متفاوت آماده کنید. ممکن است بخواهید در خوابگاه دانشجویی بمانید یا این که خانه دانشجویی اجاره کنید. در هر صورت اگر قصد دارید چند سال دانشگاه را با یک یا چند هم اتاقی زندگی کنید، مهم است که برای تعریف هم اتاقی ایده آلتان وقت صرف کنید.
قبل از تصمیم گیری در مورد هم اتاقی، باید چندین فاکتور مهم از جمله خلق‌و‌خوی و اعتماد و … را در نظر بگیرید. در این مطلب قصد داریم تعدادی از ویژگی‌های مهم برای انتخاب هم خانه خوب را معرفی کنیم.

تصمیم بگیرید که دقیقا چه چیزی می‌خواهید

قبل از اینکه بتوانید جستجو برای یک هم خانه خوب را شروع کنید، باید تصمیم خودتان را در مورد نحوه زندگی که می‌خواهید در طول مدت دانشجویی داشته باشید بگیرید. مثلا، برخی دانشجویان یک هم خانه خوب می‌خواهند که با آن‌ها به مهمانی و پارک و سینما برود. برخی دیگر فقط یک هم اتاقی را می‌خواهند که با تقسیم مبلغ اجاره هزینه‌هایشان کم شود. شما ممکن است بخواهید با شخصی زندگی کنید که علاقه هایتان را با او به اشتراک بگذارید، یا ممکن است بخواهید شخصی با سرگرمی‌های متفاوت را در کنارتان داشته باشید تا باعث یادگیری و پیشرفتتان شود. در هر صورت باید از قبل بدانید که چه می‌خواهید.

اطمینان حاصل کنید که خلق‌وخویتان با یکدیگر هم‌خوانی دارد

شما و هم اتاقی جدیدتان لازم نیست که کپی یکدیگر باشد، اما مهم است که اخلاقتان با هم مطابقت داشته باشد. اگر تفریح، مهمانی و معاشرت‌های زیادی را دوست دارید، از داشتن یک هم اتاقی که ترجیح می‌دهد در تنهایی و سکوت کتاب بخواند راضی نخواهید بود. در این شرایط شاید بتوانید مدتی یکدیگر را تحمل کنید اما اولا در طی این مدت دچار ناراحتی و رنج خواهید بود و دوما در نهایت کارتان به اوقات تلخی و شاید دعوا خواهد رسید. در هر دو صورت نتیجه مطلوب نیست. پس بهتر است قبلا در مورد خلق‌وخوی یکدیگر اطلاع کافی داشته باشید.

بیشتر بخوانید
انواع کولر و سیستم‌های سرمایشی کدام‌اند و مزایا و معایب هر یک از آن‌ها چیست؟

هم خانه خوب

بر سر یک برنامه مشخص به توافق برسید

قبل از نهایی کردن انتخاب هم خانه خود، برنامه مشخصی را تنظیم کنید که در آن شرایط هر دوی شما لحاظ شده باشد. دقت کنید نیازی نیست برنامه شما به هم اتاقیتان کاملا شبیه به هم باشد بلکه می‌توانید برنامه رو طوری تنظیم کنید که با داشتن گزینه‌های متفاوت انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد و در نتیجه در بدترین حالت هم دچار مشکل نشوید. اما دقت کنید که باید با یکدیگر صادق باشید و در مورد شرایطتان تعارف نکنید.

مطمئن شوید که هم‌خانه شما می‌تواند سهم خود را از اجاره پرداخت کند

شاید بهترین دوست شما از دبیرستان هم اتاقی کاملی به نظر برسد، اما اگر تا به حال موقعیتی را با آن‌ها تجربه کرده‌اید که در پرداخت دنگشان تعلل کرده‌اند، پرداخت اجاره همراه آن‌ها ممکن است مشکل‌ساز باشد. هم اتاقی را انتخاب کنید که می‌دانید می‌تواند اجاره هر ماه را به موقع پرداخت کند. کسی که شغل ثابت و شرایط مالی قابل اطمینانی داشته باشد یا کسانی که از او حمایت می‌کنند.

به عادات نظافتی مشابه دقت کنید

برای برخی از دانشجویان دانشگاه، داشتن خوابگاه یا آپارتمان تمیز بسیار مهم است. با این حال، عده دیگری با شلوغی و درهم و برهم بودن اتاق مشکلی ندارند. اگر شما و هم اتاقی خود انتظارات متضادی از نظافت دارید، خیلی زود بر سر این موضوع به مشکل برخواهید خورد. بهترین کار این است که علاوه بر دقت به عادات نظافتی مشابه در توافق اولیه‌ای که تنظیم می‌کنید برنامه نظافتی را هم بگنجانید.

بیشتر بخوانید
برنامه ریزی بخش‌های مختلف اسباب کشی را چطور انجام دهیم؟

روابط اجتماعی خوب اهمیت زیادی دارند

زندگی با کسی که به خوبی ارتباط برقرار کند، کلید آرامش دوران دانشجویی شماست. شما و هم خانه‌تان مسئولیت نگهداری آپارتمان یا خوابگاه خود را بر عهده خواهید گرفت. هیچ کس دیگر برای پاکسازی اتاق شما یا پرداخت اجاره‌تان قدمی برنمی‌دارد. برای جلوگیری از موقعیت‌های مشکل‌ساز، باید با شخصی زندگی کنید که مایل به گفتگو درباره نحوه به اشتراک گذاشتن مسئولیت‌ها است.

علایق و منافع مشترک را پیدا کنید

اگرچه به اشتراک گذاشتن علایق با هم اتاقی برای شما ضروری نیست، اما می‌تواند کمک زیادی به ایجاد صمیمیت بکند و درواقع این کار راهی برای آغاز گفتگو در اختیار شما قرار دهد. اگر از بازی‌های ویدیویی لذت می‌برید، داشتن یک هم اتاقی به معنای داشتن یک شریک بازی برای شماست اما لازم است که این موضوع را با او در میان بگذارید. دو هم خانه که از موسیقی لذت می‌برند، می‌توانند گروه‌های مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارند و به این ترتیب به صمیمی شدن روابطشان با یکدیگر کمک کنند. داشتن یک هم خانه خوب که علایقش را با شما به اشتراک می‌گذارد باعث می‌شود در انجام هیچ کاری تنها نباشد. حتی اگر مرتکب جرمی بشوید حداقل یک شریک جرم خواهید داشت.

 

منبع: آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید