چک اجاره: نکاتی که باید در تنظیم چک اجاره به آن‌ها دقت کنیم کدام‌اند؟

0 590

نوشتن چک اجاره یکی از بخش‌های اجاره خانه‌ جدید است که نیاز به اطلاعات تخصصی و حقوقی دارد. بنابراین خوب است بیشتر درباره‌ی آن بدانیم تا متحمل خسارت نشویم. قبل از هرچیز این نکته را یادآوری کنیم که منظورمان از چک، چک‌های عادی و روزمره‌ای است که بانک‌ها صادر می‌کنند و بین مشتریان رد و بدل می‌شود. عموماً اولین چیزی که در چک‌ها توجهمان را جلب می‌کند جاهای خالی است که خودمان باید آن را پر کنیم. اگر در این کار تجربه‌ای نداشته باشیم احتمال خطا زیاد می‌شود و دردسرهایی برایمان درست می‌کند.

بخش‌های مختلف چک

تاریخ چک

یکی از مواردی که حتماً باید در چک ثبت شود، تاریخ است. سفید گذاشتن جای تاریخ به این معناست که دارنده‌ی چک هر زمان که بخواهد می‌تواند به بانک مراجعه و مبلغ چک را دریافت کند. بهتر است تاریخ چک را هم به عدد و هم به حروف بنویسیم تا احتمال جعل و اعمال تغییرات در آن کم شود.

مبلغ چک اجاره

بخش بعد که باید در چک تکمیل شود، مبلغ چک است. بهتر است مبلغ  را هم به عدد و به حروف، و هم به ریال و به تومان در چک اجاره درج کنیم. همچنین باید بدانیم که مرسوم است روی مبلغ را با چسب شفاف می‌پوشانند تا امکان تغییر مبلغ وجود نداشته باشد. هرگز نباید چک را بدون درج مبلغ به کسی تحویل بدهیم. وقتی به شخصی چک سفیدامضا می‌دهیم به این معناست که به او حق داده‌ایم هر مبلغی را که خواست روی آن بنویسد.

بیشتر بخوانید
تغییر کاربری ملک مسکونی به اداری یا تجاری را چطور انجام دهیم؟

نکتهمشخص کردن گیرنده‌ی چک بسیار مهم است. بعضی‌ها در قسمت گیرنده‌ی چک می‌نویسند «در وجه حامل»، که یعنی هرکسی می‌تواند از آن چک استفاده کند. بهتر است تا حد امکان چک را در وجه حامل صادر نکنیم تا کسی به جز صاحب‌خانه نتواند ادعا کند که چک متعلق به اوست.

 

موضوع چک

اگر در وجه چک عبارت «بابت» درج شود یا شرطی قید شود، وصول چک ما منوط به اجرا و اثبات موضوعی می‌شود که چک بابت آن کشیده شده است. بنابراین بهتر است در چک بنویسیم: «بابت قرارداد اجاره خانه»، مثلاً، آقای ——— بابت اجاره ماهانه واحد مسکونی/ــــــــــــــــــــــــــــ .

امضاء چک اجاره

قسمت مهم بعدی در چک، موضوع امضا است، زیرا چک بدون امضا اعتباری ندارد. بهتر است امضاء ما ساده نباشد تا کسی به راحتی نتواند آن را جعل کند. نکته‌ی مهم این است که به هیچ وجه نباید چک را قبل از نوشتن، امضا کنیم. بعد از امضاء چک، در قسمت پایین آن، نام و نام خانوادگی را به همراه تاریخ بنویسیم.

چک اجاره

نکته‌های مهم در نوشتن چک اجاره

  • در هنگام نوشتن چک اجاره یا هر چک دیگری، فقط از یک خودکار استفاده کنیم.
  • هیچ‌وقت تنظیم تمام یا قسمتی از چک را به دیگران واگذار نکنیم.
  • در صورتی‌که قراردادی تنظیم می‌کنیم، مشخصات چک شامل مبلغ، تاریخ و شماره چک را در قرارداد ثبت و پیوست کنیم. اگر برای پرداخت‌های سنگین از چک استفاده می‌کنیم، حتماً از آن کپی بگیریم و در نسخه کپی از گیرنده‌ی چک اثر انگشت بخواهیم.
  • در قسمتی که باید مبلغ به عدد نوشته شود سعی کنیم از سمت چپ، با کمترین فاصله به حرف «ر» در کلمه‌ی «ریال» شروع به نوشتن کنیم. بعد از نوشتن مبلغ تا انتهای مستطیل، خط تیره بگذاریم.
  • در صورتی که چکی را بابت ضمانت یا تخلیه‌ی ملکی به طرف مقابل دادیم، باید حتماً از او رسید بگیریم.
  • سعی کنیم متن چک را با آرامش و بدون عجله بنویسیم و تا آنجا که ممکن است نوشتن چک را بدون خط‎خوردگی به پایان برسانیم.
  • اگر چک را بدون خط‌خوردگی نوشتیم و امضا کردیم، می‌توانیم در پایین یا بالای مبلغ این عبارت را امضا کنیم: ×بدون خط خوردگی× و دو طرف آن را علامت ضرب‌در «×» بزنیم.
  • اگر موقع نوشتن چک، بخشی دچار خط‌خوردگی شد، پشت چک قید کنیم که: «مبلغ فلان و تاریخ فلان صحیح است و قلم‌خوردگی از اینجانب می‌باشد». بعد جلوی آن را امضا کنیم و زیرش را خط بکشیم.
  • بعد از صدور چک، ته‌چک را هم کامل کنیم و در آن بنویسیم که چک را در چه تاریخی، با چه مبلغی و به چه کسی داده‌ایم.
  • از ثبت نمونه‌ی امضایمان در قسمت ته‌چک و برگ‌های دیگر چک خودداری کنیم تا امکان جعل نمونه‌امضا وجود نداشته باشد.
بیشتر بخوانید
حق کمیسیون اجاره را چطور به شیوه‌ای ساده محاسبه کنید؟

نوشتن چک اجاره با رعایت نکته‌هایی که مطرح کردیم، کار سختی نیست و تنها به دقت و آگاهی ما نیاز دارد. با رعایت این نکته‌ها در هنگام صدور چک، اعتمادبه‌نفس بیشتری داریم و خود را نسبت به خطرهای احتمالی صدور چک مقاوم می‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید