محله جدید: راهکارهایی برای این که زودتر در محله جدید جا بیفتیم

0 356

نقل مکان به یک محله‌ی جدید کار سختی است و کار سخت‌تر می‌شود اگر بخواهیم به یک محله‌ی دور برویم که آشنایی چندانی با آن نداریم. مثلاً اگر تا پیش از این در محله استاد معین زندگی می‌کردیم و اکنون قصد اجاره خانه در امیرآباد را داریم تا بتوانیم به دانشگاه فرزندانمان نزدیک‌تر باشیم، اوضاع برایمان کمی سخت خواهد شد. احتمالاً ارتباط برقرار کردن با همسایگان جدید کار راحتی نباشد و ممکن است برای پیدا کردن نانوایی چندین بار در محل گم شویم. با همه‌ی این‌ها جا افتادن در محله جدید هم مثل باقی کارها راهکارهای مخصوص به خودش را دارد. در این مطلب می‌خواهیم به تعدادی از این راهکارها اشاره کنیم.

محله جدید

راهکارهایی برای جا افتادن در محله جدید

قدم اول: محله گردی کنیم

اولین کاری که باید انجام بدهیم این است که زمانی را برای محله گردی در محله جدید در نظر بگیریم. سعی کنیم ابتدا مکان‌هایی که به آن‌ها نیاز داریم را شناسایی کنیم و چندین بار از مسیرهای مختلف به آن‌ها سر بزنیم. مثلاً نزدیک‌ترین نانوایی و سوپر مارکت، میدان تره‌بار، درمانگاه و اگر فرزند محصل داریم مدرسه‌های محل را به خوبی بشناسیم. در کنار همه‌ی این‌ها خوب است پاتوق‌های تفریحی محله‌مان را بشناسیم و از ساعت‌های شلوغی خیابان‌های اطرافمان هم مطلع شویم.

دورهمی

 

اگر حیوان خانگی داریم حتماً پارک‌ها و مسیرهای پیاده‌روی اطراف خانه را یاد بگیریم و ساعتی در روز که خیلی شلوغ نیست را برای بیرون بردن حیوان خانگیمان در نظر بگیریم. با این کار هم قدمی در اطراف خانه زده‌ایم و هم زودتر با محله آشنا می‌شویم.

قدم دوم: عادت‌های زندگی قبلیمان را از سر بگیریم

اگر در خانه‌ی قبلیمان عادت داشتیم سه روز در هفته به باشگاه محله برویم، یا بعد از ظهرها برای صرف قهوه به کافه‌ی سر خیابان می‌رفتیم، بهتر است این عادت‌ها را در محله جدید از سر بگیریم. باشگاه‌های محله را بشناسیم و در کلاس‌های آن‌ها ثبت نام کنیم. به این ترتیب می‌توانیم با تعدادی از همسایه‌ها و اهالی محل نیز آشنا شویم. یک کافه‌ی مناسب پیدا کنیم و هر از چندگاهی به آن سر بزنیم وسعی کنیم باب گپ‌وگفت را با صاحب کافه و مشتریان ثابت آن باز کنیم. با این کار خیلی زود دوستان جدید پیدا می‌کنیم و محله جدید هم برایمان دلنشین‌تر و دوست‌داشتنی‌تر خواهد شد.

بیشتر بخوانید
نورپردازی و روشنایی هر اتاق را در خانه‌مان چطور انجام دهیم؟

 

محله جدید

قدم سوم: حال‌وهوای محله و آداب‌ورسوم آن را بشناسیم

سعی کنیم در مورد اتفاقات و رویدادهای خاصی که در محله جدید به شیوه‌ی خاصی برگزار می‌شوند اطلاع پیدا کرده و در آن‌ها شرکت کنیم. مثلاً ساکنین محله تجریش محرم‌ها مراسم عزاداری و تعزیه‌خوانی را با شکوه و جدیت خاصی برگزار می‌کنند و بیشترشان هر ساله برای شرکت در این مراسم‌ها در بازار تجریش حاضر می‌شوند یا مثلاً شهرک اکباتان هر ساله در هفته‌ی منتهی به عید نوروز جشنواره‌ی غذا برگزار می‌کند. ممکن است در محله‌ای برگزاری جشن نیمه شعبان، یا عید نوروز به شیوه‌ی خاصی رواج داشته باشد. بنابراین سعی کنیم با آداب‌ورسوم محله‌مان آشنا شویم و با شرکت در مراسم‌ها زودتر با محله جدید انس بگیریم.

قدم چهارم: با همسایه‌ها ارتباط برقرار کنیم

ممکن است ما هم جزء آن دسته‌ای باشیم که علاقه‌ی چندانی به رفت‌وآمدهای اضافه، به خصوص با همسایه‌ها ندارند. اما برای ارتباط برقرار کردن با همسایه‌ها نیازی نیست حتماً به خانه‌ی هم رفت‌وآمد داشته باشیم و راه‌های دیگری هم برای این کار هست. مثل این که اگر یک روز برای نهار آش پختیم، یک ظرف هم برای همسایه کناری ببریم. یا اگر در راهروها با همسایه‌ای برخوردیم که دست‌وبالش پر از وسیله بود، در حمل وسایل به او کمک کنیم و در این حین گپ کوتاهی هم با او بزنیم. همین کارهای ساده می‌تواند منجر به ایجاد ارتباط خوب و احترام‌آمیزی میان ما و همسایگانمان شود و کمک کند که زودتر در محله جدید جا بیفتیم.

بیشتر بخوانید
مشاوره هوشمند سازی ساختمان را چطور به بهترین شکل انجام دهیم

در پایان یادمان باشد که جا افتادن در محله جدید هم مثل چیزهای دیگر به خودمان وابسته است. تا زمانی که تصمیم نگیریم که برای داشتن احساس راحتی در محله جدید کاری بکنیم، احساس غریبگیمان از بین نخواهد رفت. پس بهتر است زودتر دست به کار شویم و از همین امروز برای آشنایی بیشتر با محله جدید تلاش کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید