جدیدترین پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹ در شهرهای مختلف ایران

0 49

پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹ امر چندان ساده‌ای نیست زیرا با توجه به وضعیت شیوع کرونا در سراسر جهان و رکود اقتصادی، نوسانات شدیدی در مورد قیمت ارز و طلا را نیز شاهد بودیم که این مسائل هر کدام به نوبه خود تاثیرات زیادی بر مسکن می‌گذارد.

برای پاسخ به پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹ بیایید روند بازار مسکن را از اسفند ۹۸ بررسی کنیم: به علت شیوع کرونا بنگاه‌های املاک از هفته‎های پایانی اسفند ۹۸ وارد یک تعطیلی خودخواسته با مدت زمان نامعلوم شدند. رئیس اتحادیه املاک تهران می‌گوید شیوع کرونا معاملات مسکن را به صفر رساند. روند معاملات در سال ۹۸ نسبت به زمان مشابه آن در سال گذشته، ۳۸ درصد افت داشته است.

در پایان سال ۹۸  اجاره منزل نیز رونقی نداشته است. افراد به دلیل ترس از کرونا اجازه بازدید را به شهروندان تهرانی نمی‌دادند. مشاورانی هم که کلید واحدهای مسکونی را در دفاتر مسکن در اختیار دارند نیز نتوانستند قرارداد خرید و اجاره مسکن منعقد کنند. چرا که مردم به دلیل ترس شدید از کرونا پای معاملات مسکن حاضر نمی‌شوند.

در فروردین ۹۹ تعداد محدودی آگهی‌ فروش واحدهای مسکونی در سایت‌های خرید و فروش مسکن منتشر شد. به علت محدود بودن آگهی‌های عرضه‌شده، بخش زیادی از واحدهای مسکونی به قیمت میانگین اسفندماه پیشنهاد شده‌اند.

قیمت مسکن

پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹ طبق گفته مسئولین

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک جدیدترین پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹ را این گونه اعلام کرد:

حسام عقبایی اظهار کرد : نیمه اول سال ۹۸ (پایان شهریور) رکود تورمی بر بازار مسکن حاکم بود. اما طی نیمه دوم وارد رکود غیرتورمی بازار مسکن شدیم، بیان کرد: از نیمه بهمن سال گذشته بازار مسکن از حالت رکود غیرتورمی ایجادشده، وارد رکود تورمی (افزایش قیمت مسکن) شد که این وضعیت تا هفته اول اسفندماه ادامه‌دار بود. از هفته اول اسفندماه، با جدی شدن بحث شیوع ویروس کرونا حجم معاملات کاهش یافت.

وی با تأکید بر  کاهش حجم معاملات افزود: البته میزان کاهش معاملات مسکن طی اسفندماه سال گذشته حداقل ۲۴ درصد بوده است، شاید بیشتر از این هم کاهش‌یافته است. در رابطه با رشد قیمت نیز باید باید بگویم از نیمه دوم بهمن این افزایش قیمت آغاز شده و تا اوایل اسفند ۹۸ ادامه داشته است.

نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص دلایل رشد قیمت مسکن در اسفندماه سال گذشته گفت:‌ بازار مسکن از یک رکود تورمی در نیمه اول سال وارد یک رکود غیرتورمی شده بود و مردم حدس داشتند، شاید کاهش بیشتری در قیمت مسکن ایجاد شود.  ازاین‌رو با توجه به این‌که اتفاق مذکور روی نداد وارد بازار مسکن شدند تا قبل از سال جدید (معمولاً متناسب با تورم قیمت‌ها افزایش می‌یابد)، خرید خود را انجام دهند.

عقبایی بیان کرد:‌ باوجود آن‌که در فروردین‌ ماه بازار مسکن تعطیل بوده و مشاوران املاک حق فعالیت را نداشتند، اما در فضای مجازی هنوز کاهش قیمتی در نرخ‌های اعلامی ایجاد نشده بود. نمی‌توان گفت با توجه به رشد بالای قیمت مسکن در سال ۹۸، امسال این اثرگذاری وجود نخواهد داشت. تورم عمومی حاکم بر کشور روی قیمت پایه زمین، کارگر، مصالح ساختمانی،هزینه‌های صدور پروانه ساخت و… اثر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید
عایق صدا کردن اتاق‌ها و خانه‌مان را چطور انجام دهیم؟

تاثیر تورم بر نرخ مسکن

وی ادامه داد: مسکن با سهم ۳۵ تا ۴۰ درصدی از اقتصاد کشور از تورم عمومی متأثر خواهد شد. ازاین‌رو باید ببینیم تورم عمومی اعلام‌شده از سوی دولت و تورم واقعی چه میزانی است.

وی با اشاره به این‌که امیدواریم مرکز آمار تورم واقعی را اعلام کند که همین انتظار هم می‌رود،‌ اضافه کرد: بنابراین تا سقف اعلامی برای تورم، قیمت مسکن در سال ۹۹ افزایش خواهد یافت. سال گذشته قیمت مسکن بیش از ۲ برابر تورم افزایش یافت، اما امسال پیش بینی می‌شود، قیمت مسکن در نیمه اول امسال از مرز تورم عبور نخواهد کرد.

نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: پیش‌بینی می‌کنیم گرچه عملاً چند ماه ابتدایی امسال بازار مسکن کم رونق بود،‌ اما رکود تورمی بر بازار حاکم است.

عقبایی اظهار کرد:‌ در مجموع رشد قیمت مسکن، در شهرهای بزرگ کشور، طی امسال به سقف تورم اعلامی از سوی دولت نزدیک می‌شود،‌ چون توازن بین عرضه و تقاضا کمتر است. اما این افزایش قیمت برای شهرهای کوچک کمتر بوده و فاصله آن با خط تورم بیشتر است.

تاثیر دلار بر مسکن

برای پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹ بیایید نگاهی به نوسانات قیمت دلار بیندازیم. تاثیر قیمت دلار بر بازار مسکن بر کسی پوشیده نیست و با توجه به افزایش دلار در ماه‌های اخیر بازار مسکن به یک فضای شکننده تبدیل شده است. با توجه به روند صعودی قیمت طلا و بورس و مسکن می‌توان نتیجه گرفت که این دو از هم تاثیر می‌پذیرند.

تاثیر نوسانات دلار بر خانه

در دنیای اقتصاد تمام داد و ستدها و معاملات به یکدیگر وابسته هستند. هر تغییر در یک بخش از اقتصاد کشور می‌تواند سایر بخش‌ها را تحت تاثیر قراردهد و موجب سود یا زیان شود. برای پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹ این مهم را نیز باید در نظر گرفت که تاثیر دلار بر مسکن گاها تنها بر روی قیمت مسکن مشاهده نمی‌شود، بلکه می تواند عامل اساسی ایجاد تورم یک کشور گردد.

قیمت دلار چگونه بر مسکن تاثیر می‌گذارد؟

برای پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹ به این موارد توجه داشته باشید.

تاثیر قیمت دلار بر مسکن به دو شکل کوتاه مدت و بلندمدت صورت می‌گیرد:

اگر نوسانات در کوتاه مدت بررسی شوند، قیمت ارز و دلار با قیمت مسکن رابطه عکس دارد.

اما چنانچه در بلند مدت قصد بررسی داشته باشید، متوجه خواهید شد که این ارتباط به صورت مستقیم است. در واقع می‌توان گفت اگر در کوتاه مدت دلار سیر صعودی داشته باشد تاثیر به صورت منفی است و بازار از رونق خواهد افتاد. این رکود برای مستاجران خوب است چرا که با هزینه متعادلی مسکن را رهن یا اجاره خواهند کرد. به این دلیل سرمایه‌داران بیشتر تلاش می‌کنند تا سرمایه خود را وارد بازار ارز سرمایه کرده و از سودهای کوتاه مدت، بهره ببرند. به همین منظور ممکن است املاک خود را حتی با قیمت کمتری نیز بفروشند.

اما در بلند مدت این تاثیر کاملا مستقیم است و بالا رفتن قیمت دلار می‌تواند به بالارفتن قیمت خرید ملک و مسکن شود. در این شرایط تمام مصالح مرتبط با مسکن از جمله میلگرد، سنگ، سیمان و … گران می‌شود که باعث می‌شود در نهایت قیمت تمام شده ساختمان افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید
چیدمان تابلو را چطور انجام دهیم که خانه زیباتری داشته باشیم؟

این افزایش هزینه‌ها برای یک کشور بسیار خطرناک است، چرا که منجر به بالا رفتن بهای تک تک اقلام مصرفی خانوارها می‌شود.

تاثیر نوسانات دلار بر بازار مسکن چه تغییراتی بر سرمایه‌گذاری دارد؟

قطعا شما نیز با این سوالات روبرو شده اید که با توجه به تاثیر دلار بر مسکن بر روی کدام یک سرمایه‌گذاری کرد؟ برای پاسخ به این سوال حدس ها گفته‌های مختلفی از کارشناسان به گوش می‌رسد. موافقان و مخالفان با توجه به تاثیر دلار بر مسکن دلایل اقتصادی و سیاسی خاصی برای نظرات خود ارائه می‌دهند. عوامل مختلف چون تحریم ها، افزایش قیمت دلار، کاهش ارزش ریال، تورم و … می‌تواند تصمیم‌گیری صحیح را سلب کند.

بازار ارز یکی از بازار هایی است که هر گونه تغییر قیمتی به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر روی مسکن ملک تاثیر دارد. بیشترین تاثیر دلار بر مسکن، باعث بالا رفتن مواد اولیه ساخت و ساز می‌شود. وقتی هزینه تمام شده ساخت، افزایش یابد، برای خرید آپارتمان باید هزینه بالایی نمود. از طرف دیگر، باید در نظر داشته باشید که اگر قدرت خرید مسکن  در جامعه کم شود، مردم و بازار به سمت سرمایه‌گذاری در موارد دیگر چون طلا، ارز و … روی می‌آورند و همین امر موجب می شود که تاثیر دلار بر مسکن،  یک رکود طولانی مدت را ایجاد کند.

با توجه به رشد ارز و دلار در بازار؛ می توان تاثیرات مستقیم آن را در خرید و اجاره خانه و آپارتمان مشاهده نمود.  تاثیر دلار بر مسکن  یکی از عوامل مهم در رشد قیمت آن است، این مورد می‌تواند نیرو محرکه اصلی برای تغییر بازار محسوب شود. در واقع می‌توان به این شکل بیان نمود که دلایل افزایش قیمت مسکن به دلیل عرضه و تقاضا نیست بلکه این مورد ناشی از تورم و بالا رفتن قیمت دلار است. اقتصاددانان عنوان می‌کنند که در این شرایط بازار مسکن  تنها در صورتی به ثبات نسبی می‌رسد که بازار دلار ثابت شود و قیمت ارز واحد تصویب شود.

پیش بینی قیمت خانه و دلار

آیا کاهش قیمت دلار قیمت مسکن را نیز کاهش می‌دهد؟

کاهش قیمت دلار موجب به فروش رسیدن دلارهای خانگی شده و به تبع آن نقدینگی را افزایش خواهد یافت. این نقدینگی وارد بازار های دیگر می‌شوند و این بین بازار خرید املاک از دیرباز یک بازار پرطرفدار بوده است. البته در این خصوص نمی‌توان به صورت قطعی انتظار افت شدید را داشت اما آنچه ثابت شده است، این است که این دو بر یکدیگر تاثیر مستقیم دارند.

نکته مهم این است که باید دقت کنید، سود در بازار مسکن در دراز مدت نمایش داده می‌شود. نمی‌توان بر اساس تغییرات روزانه و نوسانات مقطعی اقتصاد  نتیجه را مشاهده کرد. محققان می‌گویند که برای رفع چالش تاثیر دلار بر مسکن، زمانی که تقاضا بالا می‌رود باید این تقاضا تعدیل شود. در غیر این صورت، این امکان دو برابر شدن تورم وجود دارد.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به بحث پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹ بپردازیم. با در نظر گرفتن نظرات اقتصاددانان و موارد بالا دیدید که پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹ با توجه به نوسانات ارز به چه صورتی خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید