پیدا کردن مستاجر خوب

پیدا کردن مستاجر خوب برای ملک

نوشته  |  ۱۹ دی ۱۳۹۹
۳۱۸۰
۰

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon

اگر به تازگی خانه ای خریداری کرده باشید و قصد از خرید شما اجاره دادن ملک به یک مستاجر باشد، سوالات زیادی برای شما به وجود خواهد آمد. ما در این مطلب می‌خواهیم روش های پیدا کردن مستاجر خوب برای شما را توضیح دهیم.

اول از همه به عنوان صاحب خانه، کمی درباره وظایف مالک صحبت کنیم.

لازم است خانه را برای سکونت یک خانواده آماده کنید. اگر شیرآلات، پکیج و به طور کلی سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه به تعمیر نیاز دارد، آن‌ها را قبل آگهی کردن خانه برای پیدا کردن مستاجر تعمیر کنید.

مستاجر در قبال هزینه ای که بابت رهن و اجاره خانه به مالک می‌پردازد می‌تواند به صورت موقت با توجه به قوانینی، صاحب خانه باشد. اما این بدان معنی است که مستاجر حق سکونت دارد و صاحب خانه اصلی نیست. مالک نباید آسایش مستاجر را به هم بزند و از روزی که قرارداد اجاره تنظیم و امضا می‌شود، لازم نیست هر ماه به خانه سر بزنید.

تمامی قوانین و بندهای لازمه به عنوان تعهد طرفین در لحظه معامله ملک ثبت می‌شود. یعنی اگر شما خانه و امکانات را سالم در اختیار مستاجر قرار دهید، او هم موظف است خانه را سالم به مالک تحویل دهد.

حالا برای پیدا کردن مستاجر چه کارهایی انجام دهیم؟

قبل از این که مستاجر مورد نظر خود را پیدا کنید، باید قیمت رهن و اجاره ملک خودتان را بررسی کنید. تعیین قیمت ملک به عوامل زیادی بستگی دارد. محله ای که ملک در آن ساخته شده، میزان دسترسی محله به مترو و مراکز خرید و بیمارستان، ویژگی ها و امکانات ملک مانند سن بنا، داشتن آسانسور و انباری، و دیگر مسائل بر تعیین مبلغ رهن و اجاره تاثیرگذار است.

بعد از این که مبلغ متعارف رهن و اجاره ملک خود را شناسایی کردید، باید برای ملک یک آگهی متناسب ایجاد کنید. این آگهی برای مرحله قبل از بازدید حضوری مستاجران از خانه شماست. درواقع آن‌ها با دیدن این آگهی متوجه می‌شوند امکانات و شرایط ملک تا چه حد به بودجه و شرایط خودشان متناسب است.

پیدا کردن مستاجر خوب که بخواهد چندین سال در خانه شما بماند

بسیاری از افراد بعد از خرید ملک به عنوان سرمایه گذاری، تصمیم می‌گیرند خانه خود را به یک خانواده برای چند سال اجاره دهند. ما به چند علت می‌گوییم که این کار را انجام ندهید.

بهتر است قرارداد اجاره خود را چندین ساله تنظیم نکنید. شما از اتفاقات سال های آینده باخبر نیستید. ممکن است شرایطی به وجود آید که لازم باشد خانه را بفروشید یا خودتان در آن سکونت داشته باشید. در هر صورت پیشنهاد می‌کنیم قرارداد اجاره با مستاجر را به صورت هر ساله تمدید کنید.

از طرفی هم ممکن است با مستاجر بر سر مسائلی بعد از قرارداد به توافق نرسید. بنابراین اگر بخواهید قرارداد را فسخ کنید باید ضرر مالی آن را پرداخت کنید.

به پلتفرم های آنلاین مراجعه کنید

سایت و اپلیکیشن هایی هستند که حتی تمامی شهرهای ایران را هم پوشش می‌دهند. البته برخی دیگر از این پلتفرم ها به صورت شهری و تخصصی کار می‌کنند. سایت و برنامه هایی که در شهر شما خدمات فعال دارند را پیدا کنید و آگهی ملک خود را در آن ثبت کنید.

برای ثبت آگهی ملک، هر سایت یا اپلیکیشنی قوانین خاص خود را دارند. بهتر است ابتدا قوانین آگهی گذاری را مطالعه کنید و سپس یک آگهی از اجاره ملک خود بسازید.

عکس های با کیفیت از ملک خود داشته باشید. بهتر است این عکس ها را در روز ثبت کنید که میزان نورگیری ملک مشخص باشد. برای عکسبرداری از فضای داخلی خانه، در سه کنج دیوار بایستید و عکس بگیرید. هر چقدر اطلاعات شما کاملتر باشد، سوالات تکراری مستاجران از شما کمتر می‌شود.

علاوه بر امکان قرار دادن عکس در وب سایت های اجاره خانه، شما امکان نوشتن توضیحاتی درباره ملک دارید. در این قسمت از امکانات و شرایط ویژه خانه بنویسید. برای مثال اگر ملک دارای ۲ پارکینگ سندی است، با مترو و ایستگاه تاکسی فاصله کمی دارد و … را می‌توانید در قسمت توضیحات بنویسید.

به دوستان و آشنایان خود اطلاع دهید

گاهی اوقات دوستان و نزدیکان شما هم به دنبال خانه‌ای برای اجاره هستند. شاید ترجیح بدهید که خانه خود را به دست افرادی بسپارید که شناختی از آن‌ها دارید. اما اگر نظرتان درباره این گزینه مثبت است، حتما تمامی مراحل قانونی را با هم طی کنید تا بعد به مشکلی نخورید.

اگر هم از بین دوستان شما کسی به دنبال خانه‌ای برای اجاره نباشد، ممکن است بتواند شخصی را برای این منظور معرفی کند. به هر حال اگر کمی درباره مستاجر از قبل اطلاعاتی داشته باشید، اعتماد شما بیشتر جلب خواهد شد.

احتمالا دوستان شما هم دوره‌ای برای پیدا کردن مستاجر خوب زمان گذاشته‌اند. یکی از مزیت های این کار این است که بتوانید از تجربیات آن‌ها هم بهره ببرید.

در صورت امکان می‌توانید آگهی اجاره دادن ملک خودتان را در شبکه های اجتماعی هم قرار دهید. هر روزه افراد زیادی در این فضاها فعالیت می‌کنند بنابراین آگهی شما در معرض دید افراد زیادی قرار خواهد گرفت و به زودی مراحل پیدا کردن مستاجر برای شما طی می‌شود.

از مشاورین املاک کمک بگیرید

بنگاه های املاکی محله خود را شناسایی کنید. مشخصات خانه را در اختیارشان بگذارید تا برای پیدا کردن مستاجر به شما کمک کنند. مشاورین املاک با روش های مذاکره‌ای خودشان، مستاجر مناسب برای ملک شما را پیدا می‌کنند و در موقع امضای قرارداد، حق مشاوره را از طرفین دریافت می‌کنند.

سپردن خانه به بنگاه یکی از روش های مرسوم برای معاملات ملکی هست که هنوز هم طرفداران زیادی دارد. اما در این روش دقت کنید که معمولا عکسی از خانه شما به مستاجر ارائه نمی‌شود. مشاورین املاک چند اطلاعات جزئی از خانه به مستاجرین می‌دهند و او را با یک دنیا سوال به خانه شما برای بازدید حضوری راهی می‌کنند.

در این روش ممکن است افراد زیادی برای بازدید حضوری خانه شما مراجعه کنند که دلیل آن هم این است که اطلاعات کافی و ذهنیت دقیقی از خانه نمی‌توانند داشته باشد. اما چون یک مشاور مسلط به امور معاملات مسکن حضور دارد، معمولا این روش انتخاب می‌شود.

یک روش منسوخ شده!

این روش دیگر کاربردی برای پیدا کردن مستاجر ندارد. مگر در ۱ صورت! اگر ملک شما خیلی اکازیون باشد می‌توانید شرایط خاص آن را در چند خط مختصر چاپ کنید و این آگهی چاپ شده را در فضاهای مجاز سطح شهر نصب کنید. اما چون تعداد زیادی کاغذ به واسطه این کار از بین می‌رود، پیشنهاد می‌کنیم روش های دیگری را انتخاب کنید.

 

با این چند راه می‌توانید مستاجر مناسب برای ملک خودتان را پیدا کنید. در برخی از ماه های سال ممکن است معاملات ملکی کم شود. بهتر است کمی هم صبور باشید تا بهترین مستاجر برای خانه شما پیدا شود. شما تجربه دیگری برای پیدا کردن مستاجر خوب می‌دانید؟ در بخش نظرات برای ما بنویسید تا دوستان دیگر هم از آن استفاده کنند.

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon
به آسانی رزرو هتل، خانه اجاره کنید