بهترین فضا برای استفاده از پترن گورخری در طراحی منزل

0 94

بیشتر افراد علاقه‌مند به استفاده از پترن در منزل خود هستند و می‌خواهند فضای خانه را تبدیل به یک محیط فوق‌العاده کنند. در بسیاری از قسمت‌های خانه، می‌توان از این الگوهای زیبا استفاده کرد. زیرا پترن‌ها می‌توانند به هر فضایی الگوهای گرافیکی اضافه کنند. اکثر افراد از این می‌ترسند که استفاده از پترن گورخری در منزل سبب عدم ایجاد توازن و شلوغی می‌شود.

نکاتی که باید در این پترن جذاب رعایت شود، هماهنگی مبلمان، رنگ پوستر دیواری یا کاغذدیواری و تم محیط است که باکمی دقت می‌توان تمامی موارد گفته‌ شده را با بهترین شکل ممکن عملی کرد. بهترین فضا برای استفاده از پترن گورخری در منزل، اتاق‌ها یا قسمت پذیرایی هستند. حتی می‌توانید از چند وسیله برای این کار استفاده کنید.

مثلا از کوسن، مبل یا قالیچه با این طرح استفاده کنید. از آنجایی که این پترن بسیار خاص بوده، نمی‌توان از آن برای استفاده از کل خانه استفاده کرد زیرا ممکن است با بسیاری از سلیقه‌ها همخوانی نداشته باشد. به همین دلیل بهتر است قسمتی از خانه را با این پترن طراحی کنید.

در حقیقت، اگر پترن گورخری به‌درستی اجرا شود، باعث افزایش جذابیت‌های داخلی و زیبایی فضای خانه می‌شود. اما اگر این پترن به ‌درستی مورد استفاده قرار نگیرد، امکان دارد موجب خراب شدن یک فضای ایده‌آل با چیدمان مناسب شود و در فضا موجب عدم ایجاد توازن گردد. بنابراین در این مطلب ۱۰ نکته کاربردی نحوه ترکیب پترن در چیدمان داخلی برای شما بازگو می‌شود.

۱۰ نکته مهم کاربردی برای پترن گورخری در چیدمان داخلی

 • درباره طرح رنگی تصمیم بگیرید: از مهم‌ترین نکات قبل از شروع طراحی دکوراسیون داخلی، این است که بهترین رنگ و طرح را برای چیدمان منزل خود در نظر بگیرید. همچنین رنگ‌هایی را انتخاب کنید که باهم ترکیب زیبایی ایجاد کنند. این رنگ‌ها بهترین شروع برای انتخاب رنگ پترن هایتان هستند. اگر دکوراسیون خانه شما رنگش سیاه ‌و سفید است، می‌توانید از خال‌ خال یا راه‌ راه سفید مشکی استفاده کنید و الگوی رنگی موجود در دکوراسیون را در پترن ها هم مجددا تکرار نمایید. ایجاد هماهنگی و نگاهی منسجم در چیدمان فضا از خوبی‌های انجام دادن این کار است.
 • طراحی خود را با طرح‌های چاپی و پترن های موردعلاقه خود شروع کنید: می‌توانید از طرح‌های چاپی و گرافیکی و پترن های موردعلاقه خود ایده بگیرید. سپس با رنگ‌های موجود در چیدمان داخلی خود آن‌ها را بیازمایید. یا در صورت علاقه، می‌توانید برای ایجاد نقاط کانونی و قسمت‌هایی که به آن علاقه دارید برای قرار دادن مرکز توجه بصری، از رنگ‌هایی بهره ببرید که با دیگر اجزای خانه شما هماهنگی داشته باشد یا بالعکس متضاد یکدیگر باشند. برای انتخاب طرح‌ها باهدف تاثیر گذاشتن بیشتر، به‌اندازه و کوچک و بزرگ بودن پترن ها دقت کافی داشته باشید. از به کار بردن پترن های ریز در نقاط دور از دید چشم اجتناب کنید. و همچنین برای تاثیرگذاری بیشتر بصری مثبت در چیدمان و خوب دیده شدن، اندازه پترن را با ابعاد اجزایی از دکوراسیون که پترن در آن استفاده می‌شود مورد توجه قرار دهید.
 • با رنگ‌های خنثی بازی کنید: اگر خیال می‌کنید اضافه کردن الگوهای بیشتر و رنگارنگ، باعث شلوغ شدن و نابسامان دیده شدن چیدمان منزلتان می‌شود، می‌توانید به‌جای به کار نبردن از پترن های گوناگون در کنار هم از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. مثلا: می‌توانید از طیف‌های رنگی سفید، کرم یا بژ استفاده کنید. این رنگ‌ها می‌توانند برای پترن ها، پایه و زمینه مناسبی باشند تا در صورت تمایل، بدون هراس از پترن های بیشتری بهره ببرید.
 • به‌اندازه پترن‌ها دقت کنید: یکی از موارد بسیار مهم، ترکیب پترن در دکوراسیون داخلی و توجه به‌اندازه‌ی پترن ها است. مثلا برای پرده از الگوی بزرگ‌تر و برای کوسن‌ها از الگوی کوچک‌تر استفاده کنید. ترکیب‌های مختلف مقیاس و اندازه الگوها موجب هماهنگی بیشتری در منزل شما می‌شود. استفاده از این نکته در پترن گورخری می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای داشته باشد.
 • رنگ‌های پررنگ را با پترن‌ها قاطی کنید: درواقع به‌دور از شکل و طرح‌های مختلف، پترن ها به دلیل دارا بودن طرح و اضافه شدن الگوهای گرافیکی به فضا، کمی باعث شلوغ‌تر دیده شدن فضای شما می‌شوند. این تاثیرات بصری بارنگ‌های شاد و پررنگ بیشتر شده و می‌تواند تاثیرات بیشتری در چیدمان شما ایجاد کند.
 • تعداد پترن ها در کنار هم: پیشنهاد طراحان برای استفاده از چند الگو در یک فضا به‌ این‌ترتیب است که در دکوراسیون منزل خود از سه تا چهار الگو در مقیاس یا اندازه‌های متفاوت بهره ببرید. بهتر است که یکی از پترن ها در اندازه‌ی بزرگ‌تر مورد استفاده قرار بگیرد تا دیگر الگوها را تحت تاثیر خود قرار دهد و ترکیب مناسب‌تری را ایجاد کند.
 • از ترکیب پترن سفید با یک رنگ تک بهره ببرید: یکی دیگر از نکته‌های قابل‌توجه در ترکیب پترن، ترکیب الگوها بارنگ سفید یا به‌تنهایی انتخاب یک الگو با پس‌زمینه سفید است. تلاش کنید ترکیب رنگ‌های متفاوت یک پترن خاص را با پایه‌ی رنگ سفید آزمایش کنید. یکی از مواردی که می‌توانید استفاده کنید، پترن گورخری است. البته باید در جریان باشید که با این کار پترن ها کمتر جلوه می‌کنند. اگر چیدمان منزل شما شلوغ باشد و علاقه‌مند به استفاده از پترن ها باشید، یا اگر ترجیح می‌دهید چیدمان مینیمال داشته باشید، این انتخاب درستی برای شما است.
 • از پترن‌هایی با تناژهای مختلف یک رنگ استفاده کنید: اگر از پترن هایی با تناژهای متفاوت یکرنگ استفاده کنید، باعث هم‌خوانی و همرنگی بیشتر چیدمان شما می‌شود. همچنین اجزای چیدمان در مطابقت و سادگی بیشتری در کنار هم قرار داده می‌شوند. ولی اندازه را در استفاده از این روش فراموش نکنید. شما می‌توانید با انتخاب یک الگوی بزرگ‌تر پترن هایی ریز و کوچک‌تر را به آن اضافه کنید.
 • از الگوهای متفاوت و تک‌رنگ استفاده کنید: شما می‌توانید با استفاده از پترن‌های مختلف در یک رنگ در قسمت‌های متفاوت دکوراسیون مثل پرده یا کوسن‌ها از شلوغی و به کار بردن رنگ‌های مختلف جلوگیری کنید.
 • از تصاویر الهام‌بخش کمک بگیرید: اگر هنوز از نحوه‌ی ترکیب پترن در چیدمان داخلی مطمئن نشده‌اید، می‌توانید با دیدن تصاویر بیشتر چیدمان داخلی و استفاده از پترن ها در طرح‌ها، رنگ‌ها یا در قسمت‌های مختلف خانه از وب‌سایت‌های اینترنتی و مجله‌های مختلف کمک بگیرید. اما فراموش نکنید که حتما کوچکی یا بزرگی خانه‌ی خود، علاقه و ترکیب رنگ‌ها متناسب با دکوراسیون خود را در نظر داشته باشید. شاید برخی از پترن‌ها در تصاویر خوب دیده شوند ولی تعادل چیدمان شما را بر هم می‌زنند.
بیشتر بخوانید
برچسب کاشی با کمترین هزینه سطوح خانه شما را نو می‌کند

در آخر می‌توان گفت پترن‌ها واقعا باعث زیباتر شدن فضای خانه می‌شوند. هنگامی ‌که تصمیم به استفاده از این عنصر برای چیدمان خانه خود می‌گیرید از راهکارهای بالا کمک بگیرید و از راهنمایی‌های متخصصین این حوزه بهره بگیرید تا فضایی جذاب و آرامش‌بخش و متعادل از نظر بصری داشته باشید.

تزیینات با پترن گورخری یا راه راه

اگر در قسمت‌های مختلف خانه از پترن گورخری استفاده می‌کنید، از به‌کارگیری رنگ‌ها و پترن‌های پیچیده و شلوغ دوری‌کنید. چون راه‌ راه چه به‌صورت افقی و چه به‌صورت عمودی به‌اندازه کافی گرافیک بصری تاثیرگذاری دارد. بنابراین مهم است که حتی در راه ‌راه‌ها از رنگ‌ها و طرح‌های همانند و هم‌خانواده استفاده شود.

۷ ایده رنگی برای طراحی داخل منزل

 • ایده‌ رنگارنگ برای طراحی داخل منزل: درحالی‌که طرح‌های رنگی برگرفته از دکوراسیون مدل کشورهای اسکاندیناوی یک‌ ترند و مد در صنعت دکوراسیون است، شما هم می‌توانید با استفاده از این رنگ‌ها به سبک و مدل مورد نظر خود دست ‌یابید.
 • طرح‌های رنگ روشن برای استفاده در حمام: وقتی برای اولین بار، پا در محیطی از رنگ‌ها قرار می‌دهید کمی نگران‌کننده است. به همین علت پیشنهاد ما این است که همیشه برای تغییرات از یک یا دو نقطه‌ دلخواه برای اضافه کردن رنگ استفاده کنید تا چشم‌هایتان به آن‌ها عادت کنند. استفاده از کاشی‌های گرافیکی، تزیینات فانتزی، ترکیب رنگ‌های روشن و حتی تغییر شیرآلات گزینه خوبی برای شروع کار است.
 • نقاشی‌های انتزاعی و سایه‌های ساختگی در خانه: اگر ذهن شما با درخشندگی و روشنایی خانه رابطه خوبی ندارد، پیشنهاد ما این است که مانند یک آرایشگر، خانه خود را تزئین کنید. استفاده از یک مبل راحتی آبی روشن با کوسن‌های طرح دار مثل پترن گورخری می‌تواند ایده‌ رنگی جالبی برای طراحی داخل منزل باشد.
بیشتر بخوانید
اسباب کشی راحت : ایده‌ها و ترفندهایی برای بسته بندی و جابجایی آسانتر

اتاق نشیمن راه راه

 • اتاق نشیمن جواهرنشان: استفاده از یک مبل با رنگ متضاد در خانه، می‌تواند مانند یک جواهر در خانه شما بدرخشد. اگر فضای خانه و نشیمن شما روشن باشد می‌تواند تکمیل ‌کننده چیدمان باشد.
 • کاغذدیواری با طرح پروانه‌های رنگی: استفاده از این طرح ریسک بزرگی است اما اگر به ‌درستی و در جای مناسب قرار گیرد می‌تواند طرحی جذاب برایتان ایجاد کند.
 • فرش رنگارنگ: یک قالی ترک با سایه‌های تیره در طرح و نقش خود و همچنین وجود رنگ‌های همانند در درون خود، به‌تنهایی می‌تواند در به وجود آوردن یک طرح بی‌نظیر به شما کمک کند. چیدمان بارنگ زرد خردلی؛ این طراحی یادآور خانه‌های روستایی، قدیمی باروحیه‌ای شاداب و الهام‌بخش خانه‌های مدرن امروزی با احساسات هوشمندانه است.
 • روشن کردن یک فضای خنثی با پرده‌های رنگارنگ: زمانی که در اتاقی هستید که سرد و بی‌روح است و اجازه تغییرات بسیار در آن را ندارید و همچنین بودجه کمی برای این تغییرات در دست دارید، راه ‌حل شما استفاده از یک پرده‌ رنگارنگ است. در واقع با استفاده از یک پرده‌ رنگارنگ می‌توانید یک تغییر ویژه ایجاد کنید.

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با پترن گورخری در منزل و پترن‌های مختلف صحبت کردیم و به نکات بسیار مهمی در این رابطه اشاره کردیم. استفاده از پترن گورخری را فراموش نکنید. زیرا این طرح با جذابیت و زیبایی خاصی که دارد می‌تواند باعث افزایش زیبایی و جذابیت محیط خانه شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید