وسایل ضروری خانه که همیشه باید دم‌دستتان باشد کدام است؟

0 476

وسایل ضروری خانه که وسایلی هستند که در موارد اورژانسی، برای حفظ سلامت و امنیت خود و خانواده‌تان باید آن‌ها را در خانه‌هایتان داشته باشید تا از هرگونه مشکلی جلوگیری کنید.

جعبه کمک‌های اولیه

همه می‌دانند که داشتن یک جعبه کمک‌های اولیه کامل و مجهز در آشپزخانه امری ضروری است. باید یک جعبه برای مواقع ضروری و یکی هم برای استفاده روزانه در خانه نگه دارید. به این ترتیب یکی از جعبه‌ها همیشه کامل است و محتویاتش کم و کسری ندارد.

وسایل ضروری خانه

وسایل ضروری خانه در زمان قطع برق

داشتن چراغ قوه‌های سالم چه در برق‌گرفتگی‌های کوتاه‌مدت و چه درازمدت نقش حیاتی ایفا می‌کند، پس همیشه باید چندین چراغ قوه دم‌دست داشته باشید. شمع، باطری، کنسرو و بطری آب از موارد ضروری دیگری هستند که باید در خانه نگه دارید.

کپسول آتش‌نشانی

باید در آشپزخانه، گاراژ، پارکینگ حیاط و طبقه‌های مختلف خانه یک کپسول آتش‌نشانی دستی داشته باشید. در این صورت، حادثه در هر کجای خانه که اتفاق بیفتد آماده خواهید بود.

سوت

در هر طبقه از خانه باید چندین سوت در دسترس بگذارید و به اعضای خانواده یاد دهید چطور هنگام مواجهه با شرایط خطرناک و اضطراری، مثلاً وقتی جایی آتش گرفته از آن‌ها استفاده کنند. از قبل باید به همه بگویید که این سوت‌ها چه فایده‌ای دارند و اگر خودتان در خانه تنها زندگی می‌کنید آژیری داشته باشید و آن‌ها را طوری تنظیم کنید که مسئولان آتش‌نشانی را خبر کند.

وسایل ضروری خانه برای کارهای روزمره

در ادامه به مواردی اشاره می‌کنیم که اگر در کمدتان داشته باشید، می‌توانید قبل از اینکه مهمانی سر زده وارد شود منزلتان را به سرعت تمیز کنید.

جارو و خاک‌انداز

بهتر است جاروهایی بخرید که خاک‌اندازهایشان به دسته آن‌ها متصل می‌شوند تا هر موقع به آن‌ها نیاز دارید هر دو را در کنار هم پیدا ‌کنید. (اگر مدل دسته‌بلندش را بخرید تمیز کردن گوشه دیوارها راحت‌تر می‌شود).

پارچه‌های میکروفیبری

این‌ها پارچه‌های مصنوعی غیرمخربی هستند که اغلب در یک کیسه فروخته می‌شوند و چربی و خاک را مثل آهنربا به خود جذب می‌کنند. هم می‌توانید به‌صورت خشک از آن‌ها از استفاده کنید و هم می‌توانید آن‌ها را خیس کنید (البته در این صورت باید تا جایی که می‌شود آن را فشار دهید تا آب از آن خارج شود).

بیشتر بخوانید
کابینت آشپزخانه مدرن راهنمای انتخاب و انواع مختلف آن

دستکش‌های لاستیکی

فرقی نمی‌کند که می‌خواهید گاز را تمیز کنید یا جاهای کثیف‌ دیگر را بشویید، در هر صورت دستکش از لوازم محافظتی‌تان محسوب می‌شود. علاوه بر این استفاده از دستکش باعث می‌شود کار نظافت خانه خیلی برایتان چندش‌آور نباشد و بعد از تمیزکاری احساس نکنید ساعت‌ها در کثیفی‌های منزل غلت خورده‌اید..

دستمال مرطوب

این مورد برای هنگامی‌که مدت‌زمان کمی برای تمیز کردن دارید بسیار مناسب است. با دستمال مرطوب می‌توانید دستشویی، روشویی و کابینت‌ها را تمیز کرده و کل محیط دستشویی را از آلودگی پاک کنید.

تی های دستی

اگر بخواهید آینه‌ها و پنجره‌ها برق بزنند، بدون تی‌های دستی نمی‌توانید این کار را بکنید. پولی که برای این نوع شیشه‌شورهای تی‌مانند می‌دهید کاملاً ارزشش را دارد؛ مخصوصاً زمانی که دستتان راحت به پنجره‌ها نمی‌رسد.

سبد

با سبد می‌توانید خیلی راحت موقع تمیزکاری اشیاء اضافه روی زمین را جمع کنید؛ بخصوص اگر خانه خیلی به هم ریخته و پر از وسایل اضافه باشد. همچنین وقتی مهمان ناخوانده‌ای سر می‌رسد می‌توانید خیلی سریع لوازمی که نمی‌خواهید مهمانان ببینند را داخل سبد بیندازید و آن را از دید پنهان کنید.

دستمال کهنه

برای پاک کردن مکان‌هایی که خیلی کثیف هستند، می‌توانید از لباس‌ها یا حوله‌های کهنه استفاده کنید. سپس کافی است بعد از تمیزکاری آن‌ها را در ماشین لباس‌شویی بیندازیم و دفعه بعد دوباره استفاده کنید.

جاروبرقی

قبل از خرید جاروبرقی باید نیازهایمان را در نظر بگیرید. اگر حیوان خانگی دارید که موهایش مدام روی زمین می‌ریزد باید مدلی را خریداری کنید که مکش بالایی دارد. اگر آلرژی داشته باشید باید جارویی بخرید که فیلتر هوا دارد و اگر خانه‌تان طوری باشد که مجبور باشید جارو را تا طبقه پایین یا بالا حمل کنید، وزن جارو هنگام خرید عامل مهمی به حساب می‌آید. اگر مبتلا به آرتروز باشید هم باید به دنبال مدل ارگونومیکی بگردید که استفاده از آن به مچ دست آسیبی نزند.

فرچه

بعضی از لکه‌های روی ظرف آنقدر سفت هستند که پاک کردن آن‌ها فقط با فرچه‌های دستی قدیمی ممکن است. حتماً باید یکی از این فرچه‌ها را در خانه داشته باشید چون هیچ‌چیز به اندازه لک ظرف جلوی مهمان آبروی آدم را نمی‌برد!

آشپزی

وقتی می‌خواهید خیلی سریع شام را آماده کنید، داشتن این ابزارها کمک می‌کند هر نوع غذایی را بپزید.

بیشتر بخوانید
نظافت خانه کلیدنخورده: وسایل مورد نیازی که باید تهیه کنیم کدام‌اند؟

چاقوی تیز

برای پخت بیشتر غذاها به چاقو احتیاج دارید. یک مجموعه چاقوی تیز و برنده شامل چاقوی سرآشپز، چاقوی نان، چاقوی خردکن و چاقوی برش از واجبات آشپزخانه است.

قابلمه و ماهیتابه

لزومی ندارد حتماً همه ابعاد و اندازه‌های مختلف قابلمه و ماهیتابه را داشته باشید اما ماهیتابه‌های سرخ‌کردنی کوچک و بزرگ، قابلمه‌های دردار بزرگ و کوچک و یک زودپز بزرگ از لوازم ضروری آشپزخانه است.

کاسه‌های بزرگ فلزی و ضدلک برای هم زدن

می‌توانید در فروشگاه لوازم آشپزخانه رستوران‌ها این کاسه‌ها را پیدا کنید. تمیز کردن این کاسه‌ها آسان است و از آنجایی که همه‌شان به یک رنگ هستند خیلی سریع لکه‌ها خودشان را روی آن نشان می‌دهند.

کفگیر و لوازم جانبی

وسایل ضروری خانه مانند کفگیر، ملاقه و غیره را باید در کنار هم روی کابینت بگذارید و خبر خوب این است که نیازی نیست نوع گران‌قیمت آنها را بخرید.

سینی فر

این نوع سینی‌ها برای کباب کردن سبزیجات، پختن کیک و کلوچه و خیلی از کارهای دیگر کاربرد دارند.

سینی کبابی

اگر یک سینی کبابی بزرگ بخرید بهتر است چون می‌توانید گوشت‌های کوچک را هم در یک سینی بزرگ کباب کنید اما پختن یک تکه گوشت بزرگ در یک سینی کوچک غیرممکن است.

مخلوط‌کن

این روزها دیگر فقط برای درست کردن شیرموز از مخلوط‌کن استفاده نمی‌کنید. مخلوط‌کن استفاده‌های زیادی دارند و می‌توانید با آن‌ها حتی سوپ و کره بادام زمینی هم درست کنید.

وسایل ضروری خانه برای سرگرمی مهمان‌ها

در اینجا وسایلی برای میزبانی مهمانان ناخوانده آورده‌اید:

لیوان‌های متنوع

در پذیرایی و سرو نوشیدنی، نوع لیوان اهمیت زیادی دارد. مثلاً اگر بخواهید شربتی خنک سرو کنید، هیچ‌چیز مانند لیوان مخصوص نیست؛ چه بهتر که آن را از قبل در فریزر گذاشته و خنک کرده باشید. یا اگر می‌خواهید چای یا نوشیدنی داغ برای مهمانمان ببریم داشتن لیوانی دسته‌دار و یا فنجان مناسب قهوه بسیار مهم است.

یخ

اگر در خانه یخ‌ساز ندارید باید همیشه از قبل تکه‌های یخ آماده کنید. البته می‌توانید داخل تکه‌های یخ گل یا برگ بگذارید تا زیباتر باشند. اگر یخ داخل لیوان شکل خوبی داشته باشد همه متوجه آن می‌شوند.

منبع: آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید