asbabkeshi

شرایط جدید بانک مسکن برای متقاضیان وام مسکن ۹۸ چیست؟

نوشته  |  ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
۱۸۶۰۹۱
۰

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon

با وجود این که نوسانات قیمت خانه را می‌توان ویژگی رایجی در بازار مسکن دانست با این حال افزایش قیمت خانه در سال ۹۷ به میزان قابل توجهی بیشتر از حد انتظار بود. همین موضوع باعث کاهش قدرت خرید افراد، به ویژه زوج‌های جوان مسکن اولی شده است. تا پیش از این وام مسکن به طور میانگین بیش از ۵۰ درصد قیمت خانه را برای افراد تأمین می‌کرد، در حالی که امروزه به سختی ۳۵ درصد از این مبلغ را پوشش می‌دهد. بر همین اساس، بسیاری از متقاضیان امیدوار بودند که مبلغ وام مسکن در سال ۹۸ افزایش یابد. در ادامه می‌توانید جزئیات مربوط به شرایط و تغییرات وام مسکن ۹۸ را مطالعه کنید.

وام مسکن چه تفاوتی با سایر وام‌ها دارد؟

به طور کلی وام مسکن تسهیلاتی است که برای خرید مسکن به متقاضیان پرداخت می‌شود و نرخ سود و مدت زمان بازپرداخت آن متفاوت با سایر وام‌هاست. طبق قانون مصوب بانک مرکزی کلیه بانک‌ها مجوز پرداخت وام مسکن را دارند، اما تقریبا تمام این بانک‌ها به دلیل نداشتن اعتبار کافی، چنین تسهیلاتی را به متقاضیان پرداخت نمی‌کنند.

کدام بانک‌ها وام مسکن ارائه می‌دهند؟

وام مسکن به طور معمول توسط بانک تخصصی مربوطه، یعنی بانک مسکن ارائه می‌شود. بانک مسکن تسهیلات خرید خانه را به دو صورت وام مسکن یکم و وام اوراق در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. علاوه بر این، در حال حاضر بانک ملی و بانک سامان هم تسهیلاتی را تحت عنوان وام مسکن ۹۸ با شرایط و سود متفاوت ارائه می‌‌دهند.

وام مسکن یکم

وام مسکن یکم طرح ملی مسکن برای متقاضیان مسکن اولی است. یعنی به کسانی که تا به حال برای خرید خانه از تسهیلات بانک مسکن استفاده نکرده‌اند، وام مسکن یکم به دو صورت انفرادی و زوجین پرداخت می‌شود. برای دریافت این وام، باید مبلغی را (حداقل ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان) در بانک سپرده‌گذاری کنید.

بعد از گذشت ۱۲ ماه می‌توانید دو برابر مقدار سپرده‌گذاری شده را از بانک وام بگیرید. البته سقف مشخصی برای این وام وجود دارد که مقدار آن در تهران برای هر فرد ۸۰ میلیون تومان، در سایر شهرهای بزرگ با جمعیت بیش از ۲۰۰هزارنفر ۶۰ میلیون تومان و برای سایر مناطق شهری ۴۰ میلیون تومان است.

در حالتی که متقاضیان زوج باشند، هر یک از آن‌ها می‌تواند سقف مجاز وام را دریافت کند. سود بازپرداخت این وام ۸ درصد و حداکثر زمان بازپرداخت ۱۲ سال است. نکته مهمی که باید بدانید این است که در حال حاضر مبلغ و شرایط وام مسکن ۹۸ در بخش مسکن یکم تغییری نکرده است.

وام اوراق

وام اوراق امکان دیگری است که بانک مسکن برای متقاضیان تسهیلات مسکن که پس‌انداز کافی ندارند و یا به دلایل مختلف نمی‌خواهند ۱۲ ماه در انتظار بمانند، فراهم کرده است. در این طرح متقاضیان می‌توانند در ازای خرید اوراق بهادار، به میزان مشخصی وام مسکن دریافت کنند.بانک مسکن روی هر برگ اوراق ۵۰۰ هزار تومان وام می‌دهد. بنابراین اگر شما بخواهید مبلغ ۲۰ میلیون تومان وام بگیرید، باید ۴۰ برگ اوراق خریداری کنید.

به طور مثال اگر قیمت هر برگ اوراق ۸۰ هزار تومان باشد شما باید ۳ میلیون و ۲۰۰هزار تومان برای خرید اوراق بپردازید و بابت این مقدار ۱۶میلیون و ۸۰۰هزار تومان وام بگیرید که مجموعاً می‌شود ۲۰ میلیون تومان.

نرخ سود وام اوراق ۱۷.۵ درصد و حداکثر مدت بازپرداخت آن ۱۲ سال است. برای تهیه اوراق می‌توانید به شعب بانک مسکن مراجعه کنید. قیمت اوراق متغیر است و بسته به زمانی که اوراق را خریداری می‌کنید و بازار عرضه و تقاضای اوراق بستگی دارد. این بدان معناست که هر چقدر نسبت عرضه به تقاضا در بازار بیشتر شود، قیمت اوراق کم می‌شود.

شرایط دریافت وام مسکن ۹۸ چیست؟

شرایط دریافت وام مسکن ۹۸ نسبت به قبل هیچگونه تغییری نکرده است. بر طبق این شرایط متقاضی باید ۱۸ سال تمام و درآمد مستقل داشته باشد و بر طبق فیش حقوق دریافتی وی، تأیید شود که توانایی پرداخت اقساط وام را دارد یا خیر. متقاضی نباید پیش از این از هیچ گونه وام و تسهیلات خرید، ساخت یا تعمیر واحد مسکونی (از بانک مسکن و یا هر بانک دیگر) و یا امکانات دولتی در حوزه ملک (مثل مسکن مهر) استفاده کرده باشد. نکته‌ قابل توجه این است که صاحب خانه بودن مهم نیست. در واقع اگر خانه‌ای به نام شما است اما برای خرید آن از هیچ نوع تسهیلاتی استفاده نکرده‌اید مشکلی برای دریافت این وام نخواهید داشت.

همچنین ملکی که خریداری می‌ِشود باید دارای ویژگی‌های مشخصی باشد. یعنی اولاً، از تاریخ جواز ساخت خانه حداکثر ۱۵ سال گذشته باشد و دوماً، طبق بررسی کارشناس ۸۰% قیمت ملک کفاف مبلغ وام را بدهد. به یاد داشته باشید که وثیقه مورد نظر بانک برای اعطای وام مسکن، سند ملکی است که خریداری می‌کنید. در حقیقت سند ملک شما تا زمان پرداخت تمام اقساط وامی که دریافت کرده‌اید در رهن بانک خواهد بود و اگر قصد فروش آن را داشته باشید باید خانه را فک رهن کنید.

وام مسکن بانک مسکن چه تفاوتی با وام مسکن بانک ملی دارد؟

همانطور که گفتیم علاوه بر بانک مسکن بانک ملی نیز تسهیلات مسکن را در طرحی تحت عنوان “طرح ویژه بانک ملی” ارائه می‌دهد. مشتریان بانک ملی می‌توانند با افتتاح حساب در این طرح علاوه بر دریافت سود سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، از وام نیز استفاده کنند.

شرایط وام، مشابه وام اوراق است، به این شکل که به ازای هر برگ اوراق ۵۰۰ هزار تومان، وام به شما تعلق می‌گیرد، مدت اعتبار این اوراق دو سال بوده و یک ماه پس از افتتاح حساب امکان خرید و فروش این اوراق در بازار آزاد بورس وجود دارد.

اما تفاوت آن در این است که شما مستقیماً برای خرید اوراق اقدام نمی‌کنید، بلکه بانک در ازای سپرده‌ی شما (بسته به این که در طرح شماره ۱، ۲ یا ۳ ثبت نام کرده‌ باشید) این اوراق را در اختیار شما قرار می‌دهد. سود این وام ۱۷/۵ درصد، مدت زمان بازپرداخت آن ۱۲ سال و وثیقه مورد نظر آن مانند بانک مسکن، سند ملکی است که خریداری می‌شود.

وام مسکن ۹۸ چه تغییراتی کرده است؟

اخبار اخیر حاکی از آن است که تغییرات وام مسکن ۹۸ تنها در بخش وام ساخت اتفاق افتاده است. بنا به گزارش بانک مرکزی سقف تسهیلات مسکن بخش ساخت، برای زوج‌ها در تهران از ۱۰۰ میلیون به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

این مقدار در سایر مناطق شهری نیز تغییر کرده و به طول کلی در هر بخش به میزان ۶۰ درصد افزایش داشته است. اما نکته مهم‌تر در رابطه با این تغییرات این است که وام ساخت قابل انتقال به خریدار بوده و این موضوع در خرید خانه به متقاضیان کمک زیادی خواهد کرد.

در انتها اگر به دنبال محاسبه وام مسکن مناسب خودتان همراه با میزان سود، مبلغ سپرده و مدت زمان بازپرداخت آن هستید می‌توانید از صفحه وام سنج آدرس استفاده کنید.

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon
مقالات مرتبط
مراحل خرید خانه و نکات حقوقی ملک

مراحل خرید خانه و نکات حقوقی ملک

شاه‌نشین

خرید خانه یکی از مهمترین تصمیم و خریدهای هر شخص در زندگی‌اش است. تصمیمی که برای […]

هنگامه شیرازیان
|
۱ سال قبل
میز سفید

استفاده از میز سفید ایده جذاب و شیک برای خانه های مدرن امروزی

شاه‌نشین

با این‌که به نظر خیلی از ماها فکر رنگ سفید، رنگ بی‌رنگی است، اما این رنگ […]

هنگامه شیرازیان
|
۲ سال قبل
رنگ سیسمونی پسرانه - چیدمان

ایده هایی کاربردی برای انتخاب رنگ سیسمونی پسرانه

شاه‌نشین

همان‌طور که می‌دانید سیسمونی یک جشن در دوران بارداری است که طی آن خانواده‌های عروس و […]

هنگامه شیرازیان
|
۲ سال قبل
محاسبه کمیسیون املاک سال ۹۹

درباره محاسبه کمیسیون املاک سال ۹۹ بیشتر بدانید

شاه‌نشین

به سبب رونق یافتن شهرها و افزایش جمعیت و نیاز به خرید و فروش یا رهن […]

هنگامه شیرازیان
|
۲ سال قبل
انواع وام مسکن

با شرایط انواع وام مسکن در سال ۹۹ بیشتر آشنا شوید

شاه‌نشین

خرید مسکن و وام مسکن، مسئله بسیاری از افراد، به‌خصوص جوانان است. انواع وام مسکن وجود […]

هنگامه شیرازیان
|
۲ سال قبل
به آسانی رزرو هتل، خانه اجاره کنید