شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن از همه‌ی بانک‌ها در سال ۹۹

0 533

وام تعمیرات مسکن یا وام جعاله، به منظور مدیریت هزینه‌ها و کمک به بازسازی و تعمیر ملک متقاضیان در نظر گرفته شده است. واقعیت این است که با گذر زمان، ساختمان‌ها کهنه و فرسوده می‌شوند. رسیدگی نکردن به مشکلات ساختمان، باعث ایجاد پیچیدگی‌های به مراتب جدی‌تری خواهد شد. در عین حال، این امر هدر رفتن میزان قابل توجهی انرژی و صرف هزینه‌های هنگفتی را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این‌ها، اعمال برخی تغییرات، در بهبود روحیه ساکنان ساختمان هم موثر خواهد بود. در این جا، تلاش خواهیم کرد، به سوالات شما درباره نحوه‌ی گرفتن وام جعاله مسکن فرسوده پاسخ دهیم.

وام تعمیرات مسکن چیست؟

وام تعمیرات مسکن یا جعاله، تسهیلاتی است که بانک‌ها برای تعمیرات اساسی یا تکمیل واحدهای مسکونی ارائه می‌کنند. تصور کنید، سالیان طولانی در منزلی سکونت داشته‌اید؛ یا شاید، سال‌ها است که منزل خود را اجاره داده‌اید و حالا، مستأجران شما قصد دارند خانه را تخلیه کنند. طبیعی است که این ملک به رسیدگی‌های کلی نیاز خواهد داشت.

با توجه به شرایط اقتصادی، واضح است که پرداخت این هزینه کار دشواری است. بنابراین، بانک‌ها مبلغی را به عنوان وام جعاله و کمک هزینه در نظر گرفته‌اند تا فشار مالی ناشی از تعمیرات را برای شما کاهش دهند.

وام تعمیرات مسکن چقدر است؟

مبلغ وام تعمیرات جعاله، ممکن است بسته به بانک محل مراجعه متغیر باشد. لازم به ذکر است، وام تعمیرات توسط بانک مسکن و سایر بانک‌های خصوصی و دولتی اعطا می‌شود. میزان این وام، توسط شورای پول و اعتبار، بازنگری شده و تا سقف ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن سال ۹۹

شرایط دریافت وام تعمیرات در بانک‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. با این حال، در مجموع، نحوه‌ی گرفتن وام جعاله به این صورت است که فرد وام گیرنده متعهد می‌شود، مبلغ دریافتی را صرف انجام اموری نظیر تکمیل یا تعمیر ملک کند. البته، این تسهیلات به عنوان وام تکمیلی خرید ملک نیز کاربرد دارد. یعنی، متقاضیان می‌توانند آن را برای تکمیل و افزایش موجودی خرید خانه هم دریافت کنند. شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن بانک‌ها متفاوت است. برای مثال، وام تعمیر مسکن فرسوده بانک مسکن از دو طریق سپرده‌گذاری قرض‌الحسنه یا خرید اوراق گواهی ممتاز امکان‌پذیر است.

به منظور دریافت وام ۴۰ میلیون تومانی تعمیرات مسکن مهر، ابتدا لازم است، مشکلات ملک به وسیله کارشناسان بانک مسکن، کارشناسی و تأیید شوند. سپس، متقاضیان باید اوراق تسهیلات بانک مسکن را تهیه کنند. انجام این کار، از طریق افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه یا خرید اوراق تسهیلات فرد دیگر نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

شرایط وام تعمیرات از طریق اوراق گواهی ممتاز

متقاضیان ثبت‌نام وام تعمیرات مسکن از طریق اوراق گواهی ممتاز، پیش از هر چیز باید اوراق مورد نظر را تهیه کنند. انجام این کار، از طریق مراجعه به یکی از شعبه‌های کارگزاری بورس یا بانک مسکن امکان‌پذیر خواهد بود. در عین حال، لازم است این افراد در سامانه سجام (سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان) نیز ثبت نام و کد مخصوصی را دریافت کنند.

بیشتر بخوانید
لیست تمام وسایل خانه برای اسباب کشی را چطور تهیه کنیم؟

در حال حاضر، هر یک از این اوراق به بهای ۵۰ هزار تومان در اختیار متقاضی قرار گرفته و هر برگ از آن، تا ده برابر ارزش ریالی خود، یعنی تا سقف ۵۰۰ هزار تومان ایجاد اعتبار می‌کند. به این ترتیب، برای دریافت وام تعمیرات ۴۰ میلیون تومانی، لازم است ۸۰ برگ اوراق گواهی ممتاز خریداری شود.

شرایط وام تعمیرات از طریق سپرده قرض‌الحسنه

متقاضیان اخذ وام تعمیرات از طریق سپرده قرض‌الحسنه، باید در یکی از حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن، صندوق پس‌انداز یکم، صندوق پس‌انداز ساخت مسکن و صندوق پس‌انداز مسکن جوانان حساب سپرده خود را افتتاح کنند. مبلغ سپرده‌، حداقل به مدت ۶ ماه باید نزد بانک، دست‌نخورده باقی بماند. سقف وام تعمیر ملک از طریق سپرده‌گذاری در بانک مسکن ۵ میلیون تومان است. نرخ سود این وام ۱۱ درصد بوده و زمان بازپرداخت آن ۵ ساله است.

انواع وام جعاله مسکن

انواع وام جعاله مسکن عبارت است از:

 • وام تعمیرات مسکن
 • وام تکمیل مسکن

وام جعاله تعمیر شامل چه مواردی است؟

موارد زیر از اصلی‌ترین تعمیراتی هستند که برای انجام آن‌ها می‌توان درخواست وام تعمیرات مسکن کرد:

 • تعمیرات عمده آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و حمام
 • ترمیم چاه
 • ترمیم قیرگونی پشت‌بام
 • جابه‌جایی و تعویض در و پنجره
 • تعمیرات اساسی سیستم سرمایش و گرمایش
 • لوله‌کشی گاز و آب
 • کاشی‌کاری
 • برخی تعمیرات داخلی ساختمان
 • نقاشی
 • خرید انشعاب برق و آب
 • تعمیرات کلی سیم‌کشی ساختمان

وام جعاله تکمیل شامل چه مواردی است؟

موارد زیر از جمله کارهایی هستند که برای تکمیل آن‌ها می‌توان برای درخواست وام تعمیرات مسکن اقدام کرد:

 • حیاط و محوطه‌سازی
 • لوله‌کشی
 • نصب کلیه تأسیسات
 • کابینت
 • حفر چاه
 • تکمیل زیرزمین
 • نصب کف
 • تغییر و بازسازی داخلی

مدارک مورد نیاز وام جعاله مسکن فرسوده

هر یک از بانک‌ها بسته به قوانین داخلی، ممکن است مدارک مختلفی را از متقاضیان وام درخواست کنند. لازم به ذکر است، بازنشستگان تامین اجتماعی هم می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. طبق ضوابط و قوانین بانکی، متقاضیان می‌توانند علاوه بر وام مسکن مهر از تسهیلات جعاله نیز بهره‌مند شوند. موارد زیر از اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز وام تعمیرات مسکن به حساب می‌آیند:

مدارک مورد نیاز وام جعاله مسکن فرسوده

 • تکمیل فرم درخواست وام
 • اصل و کپی گواهی پایان کار ساختمان
 • اصل و کپی سند مالکیت
 • فهرست برآورد هزینه‌ها
 • مدارک ارزیابی ملک همراه با تأییده کارشناس
 • رسید پرداخت قبض ارزیابی ملک
 • کپی و اصل مدارک شناسایی از قبیل، شناسنامه و کارت ملی متقاضی دریافت وام و ضامن
 • فیش برق، گاز یا آب ملک

ضامن وام جعاله مسکن

دریافت وام جعاله بالاتر از ۲۰ میلیون تومان، نیازی به ضامن ندارد و در عوض، سند ملک در رهن بانک خواهد بود. با این حال، دریافت مبالغ پائین‌تر از ۲۰ میلیون تومان نیازمند ۲ ضامن و گواهی کسر از حقوق آن‌ها است. شایان ذکر است، در پایان دوره پرداخت اقساط و پس از تسویه حساب با بانک، سند از رهن بانک خارج شده و به اصطلاح، فک رهن می‌شود.

بیشتر بخوانید
اثاث‌کشی و جابه‌جایی؛ ۵ اشتباهی که باعث کند شدن سرعتمان می‌شود

وام تعمیرات مسکن چند درصد است؟

تا این جا با نحوه‌ی گرفتن وام تعمیرات مسکن و شرایط آن آشنا شدید. لازم است بدانید، سپرده‌گذاران بانک مسکن، پس از خرید اوراق تسهیلات، می‌توانند از وام تعمیرات بهره‌مند شوند. نرخ سود وام تعمیرات مسکن مهر ۱۸ درصد است. برای دریافت حداکثر ۴۰ میلیون تومان، لازم است، مشتری ۸۰ برگه ۵۰ هزار تومانی اوراق تسهیلات را تهیه کند. به بیان دیگر، در ابتدای امر، شما باید چهار میلیون تومان پرداخت کرده و این میزان اوراق را تهیه کنید.

اقساط وام تعمیرات مسکن سال ۹۹ چقدر است؟

بازپرداخت وام تعمیرات خانه، به دو روش ساده و پلکانی امکان‌پذیر است. در روش اول، بازپرداخت به صورت ۶۰ ماهه و در اقساط یک میلیون و پانزده هزار تومانی انجام می‌شود. این به معنای آن است که در صورت تخصیص ۴۰ میلیون تومان، سود وام، چیزی در حدود بیست و یک میلیون تومان خواهد بود. به عبارت دیگر، در انتهای موعد مقرر، یعنی پس از گذشت ۶۰ ماه، شما در حدود ۶۱ میلیون تومان به بانک پرداخت کرده‌اید.

بازپرداخت پلکانی اقساط وام جعاله ۴۰ میلیون تومانی، در سال نخست، ماهیانه ۹۶۶ هزار تومان، در سال دوم، ماهیانه ۹۹۵ هزار تومان و در سال سوم، هر ماه، یک میلیون و بیست و پنج هزار تومان است.

این در حالی است که دریافت کننده وام، در سال چهارم باید ماهیانه در حدود یک میلیون و پنجاه و شش هزار تومان و در سال پنجم، در حدود ماهی یک میلیون و هشتاد و هفت هزار تومان پرداخت کند. در روش پلکانی، سود بانک برای تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی، ۲۱ میلیون و ۵۸۴ هزار و ۴۴۰ تومان خواهد بود. به این ترتیب، در طول پنج سال، متقاضی مجموعا مبلغ ۶۱ میلیون و ۵۸۴ هزار و ۴۴۰ تومان پرداخت خواهد کرد.

سخن آخر

ممکن است متقاضیان، پیش از این نیز وام تعمیرات مسکن را دریافت کرده باشند. لازم است بدانید، این امر محدودیتی برای درخواست مجدد وام ایجاد نمی‌کند. یعنی، در صورت تسویه حساب با بانک می‌توانید به طور مجدد برای اخذ این تسهیلات اقدام کرده و ملک خود را تکمیل یا بازسازی کنید.

در صورتی که خانه شما نیاز به تعمیرات جزئی داشته باشد، پست “تعمیرات خانه با سرعت بیشتر و هزینه کمتر” می‌تواند برای شما مفید باشد.

اگر شما هم در این زمینه تجربه، پرسش یا نظری دارید، لطفا آن را با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید