وام اجاره مسکن ۹۸ ؛ جزئیاتی از نرخ سود و شرایط پرداخت اقساط

0 4,805

نداشتن سرمایه کافی مثل ابر تیره و تاری است که همیشه بالای سر شما در حرکت است و این مسئله در همه تصمیمات شما تاثیرگذار خواهد بود؛ از خرید مایحتاج روزانه گرفته تا اجاره خانه و آپارتمانی برای زندگی. خبر بد اینکه، متاسفانه این موقعیت گذرا نیست و بازار مسکن نوسان زیادی را در حال حاضر سپری می‌کند طوری که تعداد مستاجران با قیمت‌ها رشد صعودی به همراه دارد و راه‌کارهایی که برای حل این معضل پیش روی خانواده‌ها قرار دارد در بسیاری موارد چاره کار نیست.

از این بگذریم که خانه کوچکتری انتخاب کنید یا بسراغ محله‌ای پایینتر بروید، چون اگر پول کافی نداشته باشید راه به جایی نخواهید داشت و حتی آپارتمانی نقلی هم نیاز به پول رهن و اجاره دارد. پس چه باید کرد یا بهتر بگوییم دولت برای اینکه این موضوع را به شیوه‌ای حل و فصل کند چه کرده است و آیا بودجه‌ای به اینکار اختصاص داده شده است؟

تسهیلات یا وام اجاره مسکن ۹۸

پیش از این اعلام شده بود که به دو روش می‌توان اقداماتی برای کمک به مستاجرین در اجاره آپارتمان انجام داد که یکی ایجاد صندوق قرض الحسنه ای برای این کار و دیگری ارائه وامی برای اجاره است. تا بالاخره وام اجاره مسکن در ۹۸ بالاخره پس از مدتها مطرح شد.

بیشتر بخوانید
ایده هایی کاربردی برای انتخاب رنگ سیسمونی پسرانه

اقساط وام اجاره مسکن ۹۸ چقدر است؟

دی ماه ۹۸ محمد علی دهقان دهنوی معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد که بانک عامل حوزه مسکن بر روی این طرح – وام اجاره مسکن ۹۸ – فعالیت خود را آغاز کرده است و فعلا نرخ سود ۱۸ درصدی برای آن در نظر گرفته‌اند.

مطمئنا شما هم این سوال به ذهنتان خطور کرده است که این سود فشار زیادی را بخصوص با وضعیت اقتصادی موجود بر روی مستاجرین ایجاد خواهد کرد و در واقع عدد تعیین شده کمی بالا است.

وی در پاسخ به این سوال بیان کردند که از این مسئله اطلاع دارند و به هرحال “ کاچی به از هیچی است” !

با در نظرگرفتن اینکه نرخ تبدیل اجاره به رهن بین ۳۰ تا ۳۶ درصد است یا به عبارتی به ازای هر یک میلیون تومان ۳۰ هزار تومان باید توسط مستاجران پرداخت شود در کل باید ۳۶۰ هزار تومان پرداخت کنند که با نرخ ۱۸ درصد سود وام اجاره مسکن ۹۸ به صورت سالانه مبلغ کمتری پرداخت می‌شود.

البته ایشان با تاکید بر اینکه در صورت قرض الحسنه بودن وام و یا تامین منابع ارزان قیمت طرح بسیار خوبی می‌شود اما با توجه به وجود منابع کافی برای تامین بودجه راهی جز نرخ بالای سود امکان نداشت.

بیشتر بخوانید
زمان به زیان کیست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید