hazineye vame maskan

هزینه وام مسکن برای ساکنین شهرهای مختلف چقدر است؟

نوشته  |  ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
۲۹۱۲
۰

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon

خرید خانه تقریبا همیشه با چالش‌ها و سختی‌های زیادی روبه رو بوده است. از سالیان دور وام‌ها و تسهیلات مسکن با هدف تسهیل و تامین مالی بخشی از این هزینه‌ها در اختیار متقاضیان خرید خانه قرار می‌گرفته است. به مرور زمان و متناسب با نیاز مخاطبان تسهیلات مسکن در طرح‌های جدید که شرایط آن با قبل متفاوت بود به متقاضیان ارائه شد. البته واضح است که هزینه وام مسکن هم در هر یک از این طرح‌ها متفاوت با سایرین بوده است.

در شیوه سنتی دریافت وام مسکن در سال ۹۸ متقاضی باید مبلغی را سپرده‌گذاری می‌کرد تا بتواند متناسب با آن وامی دریافت کند و به همین دلیل دغدغه همیشگی افراد نداشتن پس‌انداز مناسب برای سپرده‌گذاری بود. این مشکل در شیوه‌های جدید ارائه وام و تسهیلات مسکن تغییر کرد. به طور مثال طرح وام اوراق مسکن شرایطی را فراهم می‌کند که متقاضی به جای سپرده‌گذاری بتواند با خرید تعدادی اوراق بهادار وام دریافت کند.

نکته مهم در مورد این شیوه هزینه وام مسکن است که متقاضی باید متقبل شود. در واقع خرید اوراق بهادار متناسب با قیمت روز اوراق هزینه‌ای را به گردن متقاضی می‌گذارد که مبلغ آن برای خیلی‌ها اهمیت زیادی دارد. در این مطلب قصد داریم هزینه وام مسکن اوراق را را برای متقاضیان مختلف بررسی کنیم.

وام مسکن اوراق

وام مسکن اوراق شیوه جدیدی برای دریافت وام مسکن است که برای آن متقاضیان باید تعداد مشخصی اوراق تسه خریداری کنند. تعداد این اوراق با توجه به محل زندگی (سقف تسهیلات) و زوج یا غیر زوج بودن متقاضیان متغیر است. برای زوج‌های تهرانی (سقف وام دریافتی ۱۰۰ میلیون تومان) تعداد این برگه‌ها ۲۰۰ عدد و برای زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند ۱۶۰ برگ (سقف وام ۸۰ میلیون توامن) و زوج‌های ساکن در سایر شهرها ۱۲۰ برگ (سقف وام ۶۰ میلیون تومان) است.

هزینه وام مسکن

ضمن این که دریافت این وام برای مجردها هم امکان‌پذیر است. مجردهای ساکن تهران (سقف ۶۰ میلیون) شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر (سقف ۵۰ میلیون) و سایر شهرها (سقف ۴۰ میلیون) باید به ترتیب ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ اوراق تهیه کنند. اوراق تسه توسط بانک مسکن ارائه می‌شود و قابلیت معامله در بازار فرا بورس را دارد. قیمت اسمی هر برگ اوراق تسه در بازار فرا بورس ۵ میلیون ریال است. اعتبار این برگه‌ها تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است و در حقیقت قیمت این اوراق با توجه به مدت اعتبار آن‌ها تعیین می‌شود.

هزینه وام مسکن اوراق

هزینه وام مسکن هم بسته به این که زوج باشید یا نه و این که در کدام شهر زندگی می‌کنید متفاوت است. اگر میانگین قیمت هر برگ اوراق تسه را ۵۰ هزار تومان در نظر بگیریم ( معاملات اخیر این اوراق از قیمت ۴۸ هزار تومان تا ۵۱ هزار تومان انجام شده و به طور میانگین ۵۰ هزار تومان بوده است) یک زوج تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیونی باید حدود ۱۰ میلیون تومان هزینه کنند. و با در نظر گرفتن این ۱۰ میلیون وام دریافتی آن‌ها عملا ۹۰ میلیون خواهد بود. هزینه مربوط به سایر متقاضیان عبارت است از:

  • زوج‌های ساکن شهرهایی با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر ( سقف وام ۸۰ میلیون) : ۸ میلیون تومان هزینه
  • زوج‌های ساکن سایر شهرها( سقف وام ۶۰ میلیون) : ۶ میلیون تومان هزینه
  • مجردهای ساکن تهران ( سقف وام ۶۰ میلیون) : ۶ میلیون تومان هزینه
  • مجردهای ساکن شهرهایی با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر ( سقف وام ۵۰ میلیون) : ۵ میلیون تومان هزینه
  • مجردهای ساکن سایر شهرها ( سقف وام ۴۰ میلیون) : ۴ میلیون تومان هزینه

علاوه بر این تمامی متقاضیان می‌توانند برای دریافت وام جعاله در کنار وام مسکن که مبلغ آن ۲۰ میلیون تومان است اقدام کنند. هزینه این وام هم چیزی حدود ۲ میلیون تومان خواهد بود.

نکته‌ای که باید تکرار کنیم این است که کلیه این هزینه‌ها با در نظر گرفتن مبلغ ۵۰ هزار تومان فعلی برای هر برگ اوراق است و در صورتی که نرخ معامله اوراق تسه تغییر کند بالتبع کلیه هزینه‌ها متناسب با آن تغییر خواهد کرد.

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon
مقالات مرتبط
مراحل خرید خانه و نکات حقوقی ملک

مراحل خرید خانه و نکات حقوقی ملک

شاه‌نشین

خرید خانه یکی از مهمترین تصمیم و خریدهای هر شخص در زندگی‌اش است. تصمیمی که برای […]

هنگامه شیرازیان
|
۴ ماه قبل
میز سفید

استفاده از میز سفید ایده جذاب و شیک برای خانه های مدرن امروزی

شاه‌نشین

با این‌که به نظر خیلی از ماها فکر رنگ سفید، رنگ بی‌رنگی است، اما این رنگ […]

هنگامه شیرازیان
|
۱۰ ماه قبل
رنگ سیسمونی پسرانه - چیدمان

ایده هایی کاربردی برای انتخاب رنگ سیسمونی پسرانه

شاه‌نشین

همان‌طور که می‌دانید سیسمونی یک جشن در دوران بارداری است که طی آن خانواده‌های عروس و […]

هنگامه شیرازیان
|
۱۰ ماه قبل
محاسبه کمیسیون املاک سال ۹۹

درباره محاسبه کمیسیون املاک سال ۹۹ بیشتر بدانید

شاه‌نشین

به سبب رونق یافتن شهرها و افزایش جمعیت و نیاز به خرید و فروش یا رهن […]

هنگامه شیرازیان
|
۱۰ ماه قبل
انواع وام مسکن

با شرایط انواع وام مسکن در سال ۹۹ بیشتر آشنا شوید

شاه‌نشین

خرید مسکن و وام مسکن، مسئله بسیاری از افراد، به‌خصوص جوانان است. انواع وام مسکن وجود […]

هنگامه شیرازیان
|
۱۱ ماه قبل
به آسانی رزرو هتل، خانه اجاره کنید