هزینه خرید خانه یا اجاره را چطور پیش‌بینی کنید تا با مشکلی مواجه نشوید

0 363

اغلب موقع در هنگام پرداخت هزینه خرید خانه یا اجاره، به خاطر اهمیت و بزرگی رقم قراردادتان و هیجانی که در چنین روزهایی درگیرش هستید، از بعضی جزئیات غافل می‌شوید. یکی از جزئیات مهم در فرآیند اسباب‌کشی، هزینه‌های نهفته خرید، رهن یا اجاره خانه است که گاهی خیلی دیر به چشمتان می‌آیند.

حالا سؤال این‌جاست که خرج‌های نهفته دقیقاً چه مواردی هستند؟

هزینه‌های نهفته خرید یا اجاره خانه به خرج‌هایی گفته می‌شوند که جزء اصلی هزینه خرید خانه یا اجاره‌ محسوب نمی‌شوند و در مراحل قبل و بعد از خرید یا اجاره‌ آپارتمان قرار می‌گیرند. اطلاع از این هزینه‌ها کمکتان می‌کند هوشمندانه رفتار کنید، غافلگیر نشوید و تا جای ممکن به برنامه‌ریزی‌های مالی‌تان وفادار بمانید. در این قسمت به مهم‌ترین هزینه‌های پیش‌بینی نشده‌ای که برای بیشترمان پیش می‌آید اشاره می‌کنیم:

در پیش‌بینی هزینه خرید خانه یا اجاره چه مواردی نهفته هستند؟

قبل از استقرار در خانه‌ جدید

هزینه کمیسیون بنگاه

یکی از مهم‌ترین و چشم‌گیرترین مبالغی که در هنگام هزینه‌ خرید خانه یا اجاره‌ آن باید بپردازید، هزینه‌ کمیسیون مشاور املاک است که اغلب در حین جست‌وجو و بازدید خانه فراموش می‌شود. خوب است پیش از امضای قرارداد، بر اساس فرمولی از پیش تعیین‌شده، مقدار تقریبی این مبلغ را به دست آورید تا آمادگی لازم برای پرداختش را داشته باشید.

هزینه بازرسی از خانه

در صورتی که بخواهید خانه‌ جدیدتان را بازرسی کنید باید علاوه بر هزینه خرید خانه یا اجاره آن هزینه‌ای برای استخدام کارشناس بپردازید. علاوه بر آن، در صورت نیاز به بازرسی تخصصی بخش‌های مختلف خانه مثل لوله‌کشی یا برق‌کشی، هزینه‌ هرکدام از این موارد باید از قبل محاسبه و در نظر گرفته شود.

هزینه اسباب‌کشی

پلی که شما را از خانه‌ قدیمی‌تان به آدرس جدید وصل می‌کند، مرحله‌ اسباب کشی است که هزینه‌هایی برایتان به وجود می‌آورد. مهم‌ترین این هزینه‌ها استخدام نیروی اسباب‌کشی است. با کمی بررسی و تحقیق می‌توانید شرکتی استخدام کنید که در عین قیمت مناسب، خدمات قابل‌قبولی ارائه می‌دهد.

بیشتر بخوانید
درباره دکوتکس و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی چه می‌دانید؟

نکتهاز موارد دیگری که باید در نظر داشت این است که در حین اسباب‌کشی احتمال صدمه‌دیدن وسایل افزایش پیدا می‌کند. می‌گویند هر سه بار اسباب‌کشی معادل یک آتش‌سوزی است! با در نظر گرفتن این نکته باید قبل از هرگونه هزینه برای خرید یا اجاره خانه به فکر راهکارهایی برای کم کردن صدمات و خسارات اسباب‌کشی هم باشید.

هزینه نظافت منزل جدید

یکی از کارهای ضروری قبل از اسباب‌کشی به خانه‌ جدید، تمیز کردن کامل خانه است. در واقع بی‌راه نیست اگر بگوییم قبل از اسباب‌کشی نیاز به یک خانه‌تکانی حسابی دارید. از آن‌جایی که معمولا همه در طول هفته وقتی برای تمیز کردن خانه‌ جدید ندارند، بد نیست این کار را هم بر عهده‌ شرکت‌های نظافتی بگذارید. بهتر است برای انتخاب این شرکت‌ها، مانند انتخاب شرکت اسباب‌کشی، تمام گزینه‌ها را بررسی کرده و از پیشنهادات دوستان و آشنایان استفاده کنید. گاهی قبل از ورود به خانه‌ جدید تصمیم به رنگ‌آمیزی دیوارها، نوسازی کابینت‌ها و دیگر بخش‌های خانه می‌گیرید که این هزینه‌ها باید قبل از اقدام به خرید یا اجاره‌ خانه بررسی و برآورد شوند.

بعد از استقرار در خانه‌ جدید

شارژ آپارتمان

یکی از هزینه‌هایی که هر ماه با آن روبه‌رو هستید پرداخت هزینه شارژ ساختمان است که به علت دائمی بودنش، قابل‌چشم‌پوشی نیست. به همین دلیل بهتر است از قبل، از مقدار شارژ خانه مطلع شوید و آن را به عنوان هزینه‌ای همیشگی در نظر بگیرید. ممکن است قبل از امضای قرارداد مبلغی قطعی برای قیمت شارژ در اختیارتان قرار نگیرد، اما خوب است مقدار نسبی آن را به دست بیاورید تا آمادگی لازم برای پرداختش را داشته باشید.

بیشتر بخوانید
آلوده ترین مناطق تهران کجاست؟

نیازهای اولیه در هزینه خرید خانه جدید

وقتی وارد خانه‌ جدید می‌شوید به وسایلی نیاز دارید تا خانه را به جایی برای زندگی تبدیل کنید، از انواع مواد شوینده گرفته تا مواد غذایی که در ظاهر اهمیت کمی دارند ولی نمی‌توان از هزینه‌ای که باید برایشان پرداخت چشم‌‌پوشی کرد. حتی گاهی پیش می‌آید که روزهای اول و در اوج شلوغی جابه‌جایی، نتوانید غذایی درست کنید و مجبور شوید مدام از بیرون غذا بگیرید که این مسئله در صورت تکرار هزینه‌ زیادی بر دوشتان خواهد گذاشت.

تجهیزات خانه جدید

هر خانه‌ای، هرچقدر هم که مجهز باشد، با توجه به نیازهای ساکنانش کمبودهایی خواهد داشت، از نصب آینه، جالباسی و تجهیزات بزرگ‌تر مثل اسپلیت گرفته تا نوسازی و بازسازی قسمت‌های مختلف خانه. یکی از مهم‌ترین هزینه‌هایی که در این قسمت باید در نظر داشته باشید، هزینه‌ خرید و نصب پرده است. به خاطر ابعاد متفاوت پنجره‌ها، اغلب باید به فکر تهیه‌ پرده‌های جدیدی برای خانه باشید یا پرده‌های قدیمی را برای استفاده در خانه‌ جدید آماده کنید.

این‌ها تنها مواردی نیستند که در لیست هزینه خرید خانه یا اجاره قرار می‌گیرند. یکی از هزینه‌هایی که شاید در نگاه اول توجه زیادی به خود جلب نکند، هزینه‌ای است که برای رفت‌وآمد از خانه به مقصدهای روزمره‌تان می‌پردازید. گاهی با تغییر محل زندگی، هزینه‌های رفت‌وآمدتان طوری تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند که قابل‌چشم‌پوشی نخواهند بود. با اطلاع و پیش‌بینی هزینه خرید خانه می‌توانید در مرحله‌ بررسی و انتخاب، هوشیارانه‌تر عمل کنید و هزینه‌هایتان را با برنامه‌ریزی و آگاهانه مدیریت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید