هزینه تعمیر پمپ آب بر عهده ی مالک است یا مستاجر

0 50

این روزها هزینه‌ها بسیار زیاد هستند و شاید برای تعمیرات بسیار کوچکی در داخل خانه مجبور باشید نصف حقوق ماهانه‌ی خود را صرف کنید، لذا برای کسی که اجاره‌نشین است و هزینه‌ی زیادی را صرف پرداخت اجاره می‌کند، این اتفاق یک معضل بزرگ محسوب می‌شود.

همین موضوع می‌تواند باعث درگیری شما با مالک خانه شود و شما به عنوان مستاجر معتقد باشید که مالک باید از هزینه‌ای که بابت پرداخت اجاره از شما دریافت می‌کند، مبالغ تعمیرات را کم کند. از طرف دیگر، مالک خانه به احتمال زیاد بر این عقیده باشد که شما در حال حاضر در آن خانه زندگی می‌کنید و او مسئول خرابی‌هایی که شما باعث آن‌ها شده‌اید، نیست و خانه را همان‌طوری از شما تحویل خواهد گرفت که به شما تحویل داده است.

اگر بی‌طرفانه به موضوع نگاه کنیم، هر دوی شما تا حدودی درست می‌گویید و نمی‌توان تمام هزینه‌ها را بر عهده‌ی یکی از شما قرار داد. در قانون اساسی برای چنین مشکلاتی تمهیداتی اندیشیده شده که ما در ادامه به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت.

به عنوان مستاجر یا موجر بهترین راه برای جلوگیری از متحمل شدن هزینه‌های غیرمعقول، بررسی و شناخت کامل از حقوق خودتان است، بنابراین در ادامه‌ی این متن ما تلاش می‌کنیم به یکی از رایج‌ترین سوالات کاربران در مورد هزینه‌ی تعمیر پمپ آب پاسخ دهیم. به نظر شما هزینه تعمیر پمپ آب با مالک یا مستاجر ؟

قبل از هر چیزی بیایید ماده‌ی ۴۸۶ قانون مدنی را با هم مرور کنیم:

تعمیرات و کلیه مخارجی که در عین مستاجره برای امکان انتفاع از آن لازم است به عهده مالک است مگر آنکه شرط خلاف شده یا‌ عرف بلد بر خلاف آن جاری باشد و همچنین است آلات و ادواتی که برای امکان انتفاع از عین مستاجره لازم است.

این ماده می‌گوید مالک باید ملک خود را کاملا سالم و بدون هیچ ایرادی در اختیار مستاجر قرار دهد و باید هزینه‌ی تمامی تعمیرات و مخارج را بپردازد، مگر این‌که در ابتدای برخلاف این قضیه توافق کرده باشند. در واقع، موجر موظف است برای حفظ ملک خود همانند روز اول بکوشد و هر عیب و نقصی را برطرف کند و اگر چنین نکند، مستاجر حق فسخ قرارداد را دارد.
اما این مورد فقط شامل تعمیرات اساسی و کلی ساختمان می‌شود و انجام تعمیرات جزئی ساختمان که شامل پمپ هم می‌شود، بر عهده‌ی مستاجر است.

بیشتر بخوانید
تزیین انواع تخت خواب‌های زیبا و جذاب حجله ای

ماده ۲۰ قانون روابط موجر و مستاجر ۱۳۵۶

تعمیرات کلی و اساسی مورد اجاره که مربوط به اصل بنا یا تاسیسات عمده منصوبه در آن از قبیل دستگاههای حرارت مرکزی و تهویه و‌آسانسور باشد به عهده موجر است و تعمیرات جزئی و همچنین تزئین و تعمیری که مربوط به استفاده بهتر از مورد اجاره باشد با مستاجر خواهد بود.

بنابراین، مالک خانه مسئولیت ارائه‌ی یک خانه‌ی مسکونی با استانداردهای بهداشتی و ایمنی را بر عهده دارد، به طوری که مستاجر بتواند به راحتی در آن ملک زندگی کند.
تاسیسات و لوله‌کشی: تعویض لوله‌ها، نشتی آب، خرابی پمپ و … .
سیستم‌های گرمایشی: تعمیر رادیاتورها و … .
آفات: وجود سوسک، موش و …
سیستم‌های الکتریکی: سیم‌کشی معیوب و … .

پمپ آب چیست؟‌

در این قسمت می‌خواهیم راجع به این موضوع صحبت کنیم که پمپ ساختمان چیست؟ چه کاری انجام می‌دهد و جزو کدام‌یک از دسته‌بندی‌های بالا محسوب می‌شود؟
پمپ ساختمان یک دستگاه مکانیکی است که نیروی برق را به نیروی محرکه تبدیل کرده و آن را به سیالی که در آن در حال عبور است، منتقل می‌کند. در نتیجه سیال انرژی بیشتری پیدا کرده و با سرعت و فشار بیشتری پمپاژ می‌شود. بدین ترتیب می‌توان پمپ را جزو اصل بنا یا تاسیسات ساختمان مطرح ساخت و طبق قانون روابط و مستاجر هزینه‌ی تعمیرات این بخش از ساختمان بر عهده‌ی مالک یا موجر است.

هزینه تعمیر پمپ آب با مالک یا مستاجر
هزینه تعمیر پمپ آب با مالک یا مستاجر ؟

هزینه هایی که مستاجر باید پرداخت کند

پرداخت هزینه های آب، برق، گاز و تلفن مربوط به هر واحد ، به عهده مستاجر همان واحد است.

تمامی هزینه های جزئی که پس از اقامت مستاجر بوجود آید و هزینه های جاری ساختمان بر عهده مستاجر است، مانند چکه کردن شیر آب که نیاز به تعویض برخی قطعات است، یا هزینه سرویس آسانسور و هزینه شارژ ساختمان. مقاله ” حق شارژ ساختمان چیست ” را ببینید.

بیشتر بخوانید
معرفی انواع رنگ پاستیلی دیوار و استفاده از آن در دکوراسیون داخلی منزل

خسارتی که توسط مستاجر به وجود آید ، مسلما مستاجر خود باید نسبت به پرداخت هزینه ی آن اقدام کند.

هزینه هایی که موجر باید پرداخت کند

تمامی هزینه های کلی و تعمیرات اساسی بر عهده ی مالک است. مانند خرابی آسانسور ، تعمیرات اساسی موتورخانه، عایق بندی پشت بام، هزینه های عمرانی در دیگر نقاط خانه اعم از فضای مشترک و فضای اختصاصی، هزینه رفع مشکل فاضلاب در بدو ورود مستاجر به محل و هزینه عوارض نوسازی شهرداری نیز به عهده صاحبخانه خواهد بود.

تعمیرات ترکیدگی لوله یا مشکلاتی از این دست هم باید توسط مالک پرداخت شود و مسئولیتی به عهده مستاجر نیست.

اگر موجر از پرداخت هزینه‌ی تعمیر پمپ امتناع کند، چه کار کنیم؟

همان‌طور که گفتیم وظیفه‌ی حل مشکلات مربوط به پمپ آب در ساختمان‌ها بر عهده‌ی مالک یا موجر است و در چنین شرایطی تنها کاری مستاجر باید انجام دهد، اینست که خرابی را به مالک اطلاع دهد و تقاضای حل مشکل نماید. بدون اجازه و اطلاع مالک، مستاجر نباید در این رابطه اقدامی انجام دهد.

طبق ماده ۵۰۲ قانون مدنی، اگر مستاجر بدون اطلاع مالک هزینه‌ای را برای چنین تعمیراتی پرداخت کند، حق طلب آن‌ها را نخواهد داشت، لذا به جای عجله کردن برای حل مشکل، با مالک تماس بگیرید و شرایط را به او توضیح دهید، در صورتی که او رضایت داشته باشد، تعمیرات را انجام دهید و سپس هزینه را با وی در میان بگذارید، اما اگر او موافق این کار نباشد، نباید هیچ اقدامی انجام دهید و می‌بایست منتظر او باشید.

اگر مستاجر خرابی پمپ را به مالک اطلاع دهد، اما مالک حاضر به حل مشگل نباشد، مستاجر می‌تواند درخواست انجام تعمیرات توسط مالک را به دادگاه ارائه کند. دادگاه فرصتی را در اختیار موجر قرار می‌دهد تا مشکل را برطرف کند، اگر او در مدت زمان تعیین شده قادر به حل مشکل نبود، مستاجر حق فسخ قرارداد را خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید