نگهداری از کاغذ دیواری ؛ شیوه‌هایی برای دوام بیشتر کاغذدیواری

0 248

زمانی که قصد دارید رنگ و لعابی به دیوارهای خانه‌تان بدهید کاغذدیواری گزینه‌ای است که انتخاب‌های بسیاری پیش رویتان می‌گذارد تا بتوانید از میانشان بر اساس سلیقه خود طرح دلخواهتان را به دیوار بزنید. اما چیزی که باعث می‌شود ظاهر زیبای کاغذدیواری حفظ شود و همچنان مانند روز اول شیک و لوکس بنظر برسد شیوه نگهداری از کاغذ دیواری است.

اگر تمیز ماندن و حفظ شکل اولیه کاغذدیواری‌ها برایتان اهمیت دارد باید به خوبی از آن مراقبت کنید. برای اینکه فضای اطرافتان سرزنده و شاداب بماند، می‌توانید نکات اصلی نگهداری از کاغذدیواری را رعایت کنید. این نکات عمر کاغذدیواری‌ها و دکوراسیون خانه شما را تضمین می‌کنند.

انواع مختلفی از کاغذدیواری در بازار موجود است. هر کاغذدیواری یک لایه رویی و یک لایه پشتی دارد. بسته به موادی که در ساختار این دو لایه استفاده شده، نحوه نگهداری از آن‌ها هم متفاوت است. با وجود این، برای اینکه کاغذدیواری‌تان نو و براق به نظر برسند، باید هر دو تا سه هفته یکبار برنامه‌ای برای نظافت از آن‌ها داشته باشید.

البته، نگهداری از کاغذ دیواری به حرف ساده است و وقتی نوبت به عمل می‌رسد، معمولا بعد از گذشت یک سال و وقتی بچه‌ها کاملا کثیفش کردند، تازه به فکر مراقبت از آن می‌افتید. کاغذدیواری‌ها حجم زیادی از گردوخاک را به خود می‌گیرند، بنابراین باید هر چند وقت یکبار آن‌ها را بشویید.

بسته به نوع کثیفی کاغذدیواری، باید لکه‌های آن را پاک و گردوخاک روی سطحش را تمیز کنید. خوشبختانه این بخش آسان ماجراست و با یک روش صحیح و مناسب می‌توانید کاغذدیواری را درست مانند روز اولش در بیاورید که در ادامه راه‌های مختلف برای این کار را آورده‌ایم.

تمیزکردن کاغذ دیواری

۱٫ برای نگهداری از کاغذ دیواری جنس آن را بدانید

قبل از اینکه تمیزکردن را شروع کنید، باید اول از همه جنس کاغذ دیواری را بدانید و روش شست‌وشوی مختص به آن را به کار ببرید.
مثلاً شستن کاغذدیواری‌های وینیلی خیلی راحت است و می‌توانید با آب یا مواد شوینده این کار را انجام دهید. هنگام تمیز کردن کاغذدیواری‌های ابریشمی باید محتاط‌تر باشید؛ کافی است یک پارچه‌تر روی آن بکشید ولی باید حواستان را خیلی جمع کنید. در حالی که کاغذدیواری‌های ساده را نباید با آب تمیز کنید.

برای تمیز کردن این کاغذدیواری‌ها باید از یک دستمال خشک استفاده کنیم. با این روش خیلی راحت آلودگی‌های روی کاغذ از بین می‌رود. در عین حال باید حواستان باشد که با اشیاء سفت روی سطح کاغذدیواری نکشید زیرا باعث می‌شود خش‌هایی روی آن بیفتد که اثرشان تا ابد باقی می‌ماند.

۲٫ با استفاده از مواد شوینده کاغذدیواری را تمیز کنید

برای این کار کمی مایع‌ظرفشویی (یک و نیم قاشق غذاخوری) را با آب داخل یک سطل مخلوط کنید. البته استفاده بیش از اندازه نیز درست نیست زیرا لکه‌هایی روی دیوار به جا می‌گذارند و باعث می‌شوند کثیفی به کاغذدیواری بچسبد.

همچنین باید دقت کنید که همیشه از یک پارچه تمیز استفاده کنید تا لک رنگی روی کاغذ باقی نماند. همچنین استفاده از اسکاچ توصیه نمی‌شود زیرا سطح آن‌ها بیش از اندازه برای کاغذدیواری زبر است و به آن آسیب می‌زند. در عوض بهتر است از یک ابر، اسفنج یا پارچه تمیز استفاده کنید.

بعد از اینکه ابر را داخل محلول آب و شوینده فرو بردید باید آن را فشار دهید تا مواد اضافه از آن خارج شود و بیش از حد دیوارها را خیس نکند. بهتر است برای آزمایش اول فقط قسمت کوچکی از دیوار را تمیز کنید تا در صورتی که کاغذ آسیب دید، کل دیوارها صدمه نبینند. قسمت پایین کاغذدیواری، بالای قرنیزها معمولاً بهترین نقطه برای آزمایش مواد شوینده است.

بیشتر بخوانید
هزینه خرید خانه یا اجاره را چطور پیش‌بینی کنید تا با مشکلی مواجه نشوید

اگر بعد از این مرحله کاغذدیواری هیچ آسیبی ندید، مرحله تمیزکاری را شروع کنید. باید از بالا به پایین و در خطوط عمودی دیوار را بشویید. روی هر قسمت از این ستون‌های عمودی به‌صورت دورانی ابر را کشیده و تا پایین این روش را ادامه دهید.

۳٫ کاغذدیواری را خشک کنید

در این مرحله از نگهداری کاغذ دیواری باید حتماً از یک ظرف یا سطل دیگر استفاده کنید و در آن فقط آب بریزید. سپس با یک ابر یا اسفنج دیگر تمام نواحی کاغذدیواری را تمیز کنید. بعد از آن دوباره باید با یک پارچه خشک روی آن بکشید تا کاملاً خشک شود.

حتماً باید حواستان باشد که بیش از اندازه به دیوارها آب نزنید تا خیس و مرطوب نشوند. قبل از اینکه کاغذدیواری رطوبت را به خودش جذب کند باید با یک حوله نخی تمیز به‌سرعت آن را خشک کنید.ط

گردگیری در نگهداری از کاغذ دیواری

۱٫ استفاده از جاروبرقی

بهترین روش برای پاک کردن گردوغبار از روی کاغذدیواری استفاده از جاروبرقی است. برای این کار سری مخصوص کاغذدیواری را به جاروبرقی وصل کنید. احتمالاً باید در این مرحله از نردبان استفاده کنید تا دستتان به قسمت‌های بالایی کاغذدیواری برسد ولی این بستگی به طول دسته جاروبرقی‌تان دارد.

وقتی از یک شیء بلند استفاده کنید احتمال خش انداختن روی کاغذها کمتر می‌شود. باید جارو را از بالا یه پایین روی سطح دیوار بکشید و با یک حرکت قسمت زیادی از آن را تمیز کنید. اگر با دقت این کار را انجام دهید، می‌توانید هر نوع کاغذدیواری را با این روش خاک‌گیری کنید.

۲٫ گردگیری با جاروی دستی

اگر جاروبرقی ندارید هم اشکالی ندارد؛ می‌توانید به جای آن از وسیله‌ای آسان‌تر و ارزان‌تر استفاده کنید. کافی است یک تکه پارچه سر جاروی دستی‌تان بکشید و دیوار را از راست به چپ تمیز کنید. با این روش می‌توانید خاک گوشه‌های را نیز تمیز کنید.

بعد از آن باید یک دور دیگر جارو را از بالا به پایین روی دیوار بکشید تا مطمئن شوید دیگر هیچ خاکی روی آن باقی نمانده‌است.

۳٫ گردگیری با پارچه تمیز

یک راه آسان دیگر برای گرفتن خاک کاغذدیواری استفاده از یک تکه پارچه تمیز است. اگر دیوارها بلند است و دستتان به سقف نمی‌رسد، از نردبان استفاده کنید. در این روش دیوار را از بالا به پایین تمیز کنید و اول از همه خاک گوشه‌های دیوار را بگیرید.

باید حواستان باشد هر بار که پارچه را از بالا به پایین می‌کشید آن را چک کنید تا بیش از حد کثیف نباشد. اگر پارچه کثیف روی دیوار بکشید، کاغذدیواری‌ها لک می‌گیرند، پس بهتر است بین کار چند بار پارچه را تعویض کنید.

لکه‌بری در نگهداری از کاغذ دیواری

۱٫ پاک کردن جای مداد شمعی

با استفاده از چاقو یا کاردک‌های مخصوص می‌توانید لکه مداد شمعی که کودکتان روی دیوار کشیده‌است را پاک کنید. با این روش معمولاً تمام لکه‌ها پاک می‌شوند. فقط کافی است بعد از آن یک حوله سفید روی لکه بگذارید و سپس اتو را روی آن بگذارید. برای این کار اتو را روی درجه کم بگذارید و کمی آن را روی حوله نگه دارید تا رنگ مدادشمعی روی دیوار برطرف شود. برای اینکه مطمئن شوید لکه از بین رفته حوله را بردارید و زیر آن را نگاه کنید؛ اگر اثر آن صد در صد از بین نرفته بود یک بار دیگر همین کار را تکرار کنید تا دیوار کاملاً تمیز شود.

بیشتر بخوانید
نورهای رنگی چه تأثیراتی دارند و کدام نور رنگی برای کدام اتاق مناسب است؟

اگر مدل کاغذدیواریتان قابل شست‌وشو باشد می‌توانید برای اینکار از روش تمیز کردن هم استفاده کنید. بعد از آن کافی است آهسته لکه‌ها را پاک کنید تا به نتیجه دلخواهتان برسید.

۲٫ پاک کردن جای اثر انگشت

برای پاک کردن اثر انگشت می‌توانید از آدامس استفاده کنید؛ کافی است آن را به آرامی روی دیوار بکشید تا چربی‌ها و کثیفی‌های جای دست از روی دیوار پاک شوند. اگر جنس کاغذدیواری از وینیل بود، می‌توانید از آب و مواد شوینده برای این کار استفاده کنید.

برای درست کردن محلول تمیزکننده، آب و مایع ظرفشویی را با هم مخلوط کنید و خوب هم بزنید. پارچه یا ابر را برای پنج دقیقه داخلش بگذارید و سپس از آن برای پاک کردن جای دست و اثر انگشت روی دیوار استفاده کنید.

حتی می‌توانید از یک تکه نان برای تمیز کردن کاغذدیواری استفاده کنید؛ خیلی راحت یک تکه نان بردارید و روی دیوار بکشید تا جای دست از روی دیوار پاک شود.

۳٫ از بین بردن لکه‌های چربی

اول از همه باید یک تکه کاغذ روی دیوار بگذارید و با استفاده از اتو گرم روی آن بکشید. کاغذ، چربی را به خود جذب کرده و آن را از روی کاغذدیواری پاک می‌کند.
همچنین می‌توانید از پنکیک صورت برای تمیز کردن لکه چربی استفاده کنید. کافی است کمی پنکیک روی یک تکه پارچه بزنید و سپس آن را روی لکه چربی گذاشته و تا ده دقیقه روی دیوار نگه دارید. بعد از آن با یک براش یا اسفنج پنکیک را از روی دیوار پاک کنید.

اما کارهایی که باید در نگهداری از کاغذ دیواری باید انجام دهید:

 • برای تمیزکردن کاغذدیواری باید پارچه را از بالا به پایین بکشید تا تمام نقاط آن تمیز شوند.
 • جهت تمیز کردن باید همیشه به صورت ستون‌های عمودی باشد.
 • خاک خشک باید با استفاده از یک پارچه خشک و تمیز از روی سطح کاغذدیواری پاک شود.
 • اول یک قسمت از دیوار را تمیز کنید، آن را خشک کنید و سپس به سراغ قسمت بعدی بروید.
 • حتماً باید طوری برنامه‌ریزی کنید که هر دو هفته یکبار کاغذدیواری‌ها تمیز شوند. اگر کودکی در خانه دارید، باید فاصله آن را به هفته‌ای یکبار کاهش دهید.
 • اگر لکی روی دیوار ایجاد شد تا جایی که می‌شود زود آن را برطرف کنید.

کارهایی که نباید در نگهداری از کاغذ دیواری انجام دهید:

 • از شوینده‌های قوی استفاده نکنید زیرا ممکن است به کاغذدیواری آسیب بزنند.
 • برای تمیزکاری از وسایل سخت و تیز استفاده نکنید.
 • از شوینده‌های حلال، مواد شیمیایی و لاک پاک‌کن استفاده نکنید زیرا ممکن است آثار سوختگی روی کاغذدیواری به جا بگذارند.
 • از مواد سفیدکننده استفاده نکنید زیرا رنگ و روکش کاغذدیواری را از بین می‌برند.
 • از اسکاچ‌های زبر که ممکن کاغذدیواری را از شکل بیندازند استفاده نکنید.
 • کاغذدیواری را بیش از حد خیس نکنید.

با این نکات ساده برای نگهداری از کاغذ دیواری ظاهر آنها فوق‌العاده خواهند شد و دوام بیشتری هم پیدا می‌کنند. مخصوصا در کاغذ دیواری سه بعدی که اگر بخشی از آن از بین برود شکل آن اصلا به زیبایی قبل نخواهد بود.

منبع: address

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید