نگهداری از کاغذدیواری: چهار قانون طلایی که باید بدانید

0 321

نگهداری از کاغذدیواری تقریبا دغدغه همه کسانی است که بخشی از خانه‌شان را کاغذدیواری کرده‌اند. چه کاغذدیواری‌ها پارچه‌ای باشند چه از جنس الیاف یا نی یا … مهم است که اصول نگهداری از آن‌ها را بدانید. چون در غیر این صورت ممکن است به آسانی به آن‌ها آسیب بزنید و با توجه به هزینه بالای تعویض و نصب مجدد کاغذدیواری‌ها هیچ کس دلش نمی‌خواهد که با چنین اتفاقی روبه‌رو شود. البته نگهداری از کاغذدیواری آنقدرها که به نظر می‌رسد هم سخت نیست. کافی است چهار قانون طلایی که در این مطلب بیان می‌کنیم را رعایت کنید.

چهار قانون طلایی برای نگهداری از کاغذدیواری

قانون اول

کاغذدیواری‌تان را جارو کنید. بهترین و آسان‌ترین راه برای اینکه کاغذدیواری‌تان را مانند روز اولش نگه دارید، کشیدن جاروبرقی روی آن است. اگر یک سری نرم روی جاروبرقی بکشید، جارو بهتر عمل می‌کند و اگر کاغذدیواری‌تان مخملی یا پارچه‌ای باشد این کار ضروری است. باید از بالا به پایین چارو بکشید و با این روش هر بار قسمت زیادی از کاغذ را تمیز کنید.

نگهداری از موکت

در حین کار باید حواستان به تار عنکبوت‌ها هم باشد؛ تار عنکبوت‌ها را باید با مکش جارو به داخل بکشید و اگر جارو را روی آن حرکت دهید ممکن است روی دیوار خط بیندازند. فاصله بین هر بار جارو کردن به این بستگی دارد که خانه‌تان چقدر خاک می‌گیرد اما معمولاً هر چند ماه یکبار باید این کار را انجام دهید. برای کاغذدیواری‌های صاف و بدون برجستگی که بافت پارچه‌ای نداشته باشند، می‌توانید یک تکه پارچه سفید و تمیز میکروفیبری روی یک جاروی دسته دار بکشید و آن را تمیز کنید.

بیشتر بخوانید
سبزیجات و صیفی‌جاتی که می‌توانیم در خانه بکاریم کدامند؟

قانون دوم

کاغذدیواری‌های حساس و ظریف را با خمیر تمیز کنید. اگر کاغذدیواری‌تان از جنس الیاف یا نی باشد و لکه‌ای روی آن بیفتد، می‌توانید آن را با محصول خاصی به نام خمیر کاغذدیواری تمیز کنید. این خمیرها را می‌توانید در مراکز محصولات خانگی یا فروشگاه رنگ دیوار پیدا کنید. بعد از اینکه آن را خریدید، یک مشت خمیر از داخل ظرف برمی دارید، آن را به شکل توپ در می‌آورید و سپس به‌صورت چرخشی روی دیوار می‌کشید تا لایه‌های کثیفی و لکه‌ها را به خود جذب کند. وقتی خمیر خیلی کثیف شد، اطراف توپ را به داخل فرو می‌برید تا سطح تمیز داخلی آن بیرون بیاید و دوباره شروع به تمیز کردن دیوار می‌کنید.

قانون سوم

قبل شستن کاغذدیواری‌های پارچه‌ای، برجسته و خاص باید ابتدا قسمت کوچکی را امتحان کنید. کاغذدیواری‌هایی که جنس لایه رویی‌شان طبیعی است و در ساختار آن‌ها از چمن، نی، چرم، الیاف یا چوب‌پنبه استفاده شده و همچنین کاغذدیواری‌هایی که روکش ندارند، خیلی آسیب‌پذیرند و نمی‌توان آن‌ها را با آب شست.

برای اینکه ببینید کاغذدیواری‌مان قابل شست‌وشو است یا نه، باید مقداری مایع ظرفشویی را با کمی آب مخلوط کنید و با ابر کمی از آن را روی یکی از لکه‌هایی از دیوار که داخل دید نیست امتحان کنید. اگر رنگ کاغذدیورای تیره شد، آب را به خود جذب کرد یا قسمتی از رنگ آن رفت، بعنی کاغذدیورای غیر قابل شست‌وشوست و باید آن را با خمیر تمیز کنید.

بیشتر بخوانید
رنگ آمیزی و کاغذدیواری خانه چه مزایا و معایبی دارد؟

قانون چهارم

کاغذدیواری آشپزخانه را باید گاه به گاه تمیز کنیم. در اتاق‌هایی که دیوار در معرض چربی، بخار یا شیطنت بچه‌ها قرار دارد، جارو کشیدن و پاک کردن خاک روی کاغذدیواری کافی نیست و باید هر چند ماه یکبار کاغذ را شست‌وشو دهیم. خوشبختانه، کاغذدیواری‌هایی که در این گونه مکان‌های استفاده می‌کنند معمولاً قابل شست‌وشو و از جنس وینیل است.

کافی است یک ابر را با محلول آب و مایع ظرفشویی خیس کنید و آن را روی دیوار بکشید. البته باید حواستان را جمع کنید تا ابر بیش از حد خیس نباشد، وگرنه وارد درزها می‌شود و چسبندگی زیر کاغذ را از بین می‌برد و باعث می‌شود کاغذ از روی دیوار جدا شود. همچنین باید حتماً دیوار را از بالا به پایین تمیز کنید؛ این‎گونه آب کثیف روی قسمت‌هایی که تمیز کرده‌اید نمی‌ریزد و همچنین درزهای کاغذدیواری آسیب نمی‌بینند.

حتی اگر روی جلد کاغذدیواری نوشته بود قابل ساییدن است، باز هم بهتر است از اسکاچ‌های زبر استفاده نکنید و با ابر را خیلی محکم روی آن نکشید. بعد از شستن دیوارها باید سطح آن‌ها را با پارچه‌ای آغشته با آب خالی تمیز کنید و سپس با یک حوله خشک آن را خشک کنید. اگر کاغذدیواری نیاز به شست‌وشوی مجدد داشت، باید بگذارید ابتدا کاملاً خشک شود و بعد از آن فرایند شست‌وشو را تکرار کنید.

منبع: آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید