بازدید از پارکینگ: نکات مهمی که باید به آن‌ها دقت کنیم کدام‌اند؟

0 498

از آن‌‌جایی که پارکینگ خانه نقش مهمی در انتخاب آن دارد، لازم است که در زمان بازدید از پارکینگ نکاتی را در نظر بگیریم. البته شهرداری با اعمال قوانین خاصی وضعیت کلی پارکینگ خانه‌ها را در زمان ساخت کنترل می‌کند. با وجود این همیشه این امکان وجود دارد که بعضی خانه‌ها به دلالیل مختلف از این قوانین پیروی نکنند. بنابراین بهتر است با این نکات آشنا باشیم و در بازدید از پارکینگ به آن‌ها توجه کنیم.

نکات مهم در بازدید از پارکینگ

در نظر گرفتن میزان امنیت در بازدید از پارکینگ

امنیت محل عبور و مرور ماشین به داخل پارکینگ اهمیت زیادی دارد. باید بررسی کنیم که محل قرارگیری در پارکینگ و زاویه‌ی ورود و خروج ماشین‌ها از آن به شکلی نباشد که بخشی از خیابان در نقطه‌ی کور قراربگیرد و موجب بروز حوادث شود.
علاوه بر این باید امنیت قفل در ورودی را هم بررسی کنیم. نکته‌ی دیگر این است که اگر پارکینگ به حیاط هم راه دارد، یا ساختمان در دیگری هم دارد باید وضعیت امنیت آن را هم چک کنیم.

آرامش و آسایش

عبور و مرور ماشین‌ها در پارکینگ باید طوری باشد که برای سایر فضاهای مشاع مثل ورودی راه‌پله‌ها و یا انباری مزاحمتی ایجاد نکند. هم‌چنین باید فاصله‌ای بین ورودی راه‌پله و پارکینگ وجود داشته باشد (اگر این فاصله با در جدا شود بهتر است) تا سروصدای ماشین‌ها باعث مزاحمت برای ساکنین طبقات نشود.

بررسی تهویه در بازدید از پارکینگ

در زمان بازدید از پارکینگ حتماً دقت کنیم که دارای سیستم تهویه‌ی مناسب باشد تا دود ماشین‌ها باعث آلودگی خود پارکینگ، راه‌پله‌ها و حتی خانه‌ها، و مزاحمت برای ساکنین نشود.

بیشتر بخوانید
انواع مدل گلیم فرش آشپزخانه

تجهیزات کنترل حریق

دقت کنیم که حتماً تجهیزات کنترل حریق مثل کپسول آتش‌نشانی در پارکینگ موجود باشد. ضمن این‌که وضعیت اسکلت ستون‌ها و دیوارها، و سیم‌کشی پارکینگ باید بررسی شود.

بازدید از پارکینگ

فضای استاندارد

طبق قوانین شهرداری حداقل عرض پارکینگ برای یک ماشین ۲٫۵ متر، و حداقل طول لازم ۵ متر است. به طور تقریبی مساحت لازم برای پارک یک خودرو ۲٫۵×۵=۱۲٫۵ متر است. هم‌چنین ارتفاع پارکینگ باید حداقل۱٫۸۰متر باشد.

شیب

به طور کلی هرچقدر شیب پارکینگ کمتر باشد، ورود و خروج راحت‌تر خواهد بود و این یک مزیت به حساب می‌آید. اما طبق قانون
شیب رمپ پارکینگ، حتی در پارکینگ‌های چندطبقه نباید بیشتر از ۱۵ درصد باشد.

دقت به وضعیت پارکینگ مزاحم در بازدید از پارکینگ

طبق قوانین شهرداری، هیچ خودرویی نباید مانع از ورود و خروج سایر خودروها باشد. با وجود این، در ساختمان‌های کوچک و معمولی، در صورتی که پارکینگ به تعداد کافی تأمین نشود، پارکینگ مزاحم تعریف می‌کنند. به این شکل که شهرداری اجازه‌ی پارک دو خودرو پشت سر هم را می‌دهد. البته سهم قیمت پارکینگ مزاحم در قیمت خانه کمتر از پارکینگ معمولی است.

جنس کف‌پوش

جنس پوشش کف باید از مصالح قابل شست‌وشو باشد. چون امکان آلوده شدن کف پارکینگ با مواد مختلف مثل بنزنین و روغن‌موتور ماشین و.. وجود دارد و باید امکان پاکسازی این مواد از پوشش کف وجود داشته باشد.

در ورودی

حدقل عرض در ورودی پارکینگ ۳ متر است. هم‌چنین یادمان باشد حتماً وضعیت دم در ورودی را (چه در داخل و چه در خارج ساختمان) در زمان بازدید از پارکینگ بررسی کنیم. اگر این قسمت دارای پوشش سنگ یا سرامیک باشد، در زمستان برای عبور و مرور به مشکل برخواهیم خورد.

بیشتر بخوانید
محله گردی در محله جدید در هنگام بازدید خانه چه مزایایی دارد؟

دورهمییکی از مزیت‌هایی که یکی خانه می‌تواند داشته باشد، داشتن پارکینگ اضافه یا مهمان است که به ندرت اتفاق می‌افتد. در هرصورت ا خوب است وضعیت کوچه و خیابان را برای پارک خودروی اضافه در نظر بگیریم.

 

ثبت پارکینگ با موقعیت دقیق در سند یا قرارداد

دقت کنیم که موقعیت دقیق پارکینگ واحد موردنظرمان در سند ثبت شده باشد. در غیر این صورت در زمان عقد قرارداد آن را در قرارداد قید کرده و به امضای صاحب‌ملک برسانیم.

تعداد پارکینگ

در قوانین شهرداری تعداد پارکینگ تعلق گرفته به هر واحد مسکونی کمتر از ۱۵۰ متر یک عدد، ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر یک و نیم عدد و بیش از ۲۰۰ متر دو عدد است. و زمانی که قصد خرید خانهای را داریم در صورتی که این تعداد تأمین نشود باید بر سر آن با صاحب‌ملک به توافق برسیم.

یادمان باشد که گرچه پارکینگ بخشی از ملکی است که ما قصد خرید آن را داریم اما باید برای آن هزینه‌ای را پرداخت کنیم. بنابراین لازم است در زمان بازدید از پارکینگ تمام نکات و جزئیات آن را بررسی کنیم تا خیالمان از داشتن معامله‌ای ایمن و بدون ضرر راحت باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید