کجاها باید نور بالا بزنیم؟

0 312

همه ما می‌خواهیم که خانه‌ای گرم و دوست داشتنی داشته باشیم و یکی از راه‌هایی که می‌توانیم به وسیله آن اینکار را انجام دهیم نورپردازی است. روشنایی خوب فضای دنج و راحتی می‌سازد که در آن می‌توانیم احساس آرامش و امنیت کنیم. برخلاف تصور عموم مردم درباره این مسئله، بسیاری از ما توجهی به داشتن نور مناسب در اتاق‌هایمان نداریم و اغلب اشتباهاتی در انتخاب و نصب لامپ اتاق‌ها مرتکب می‌شویم و با وجودی که همه‌مان از تاثیرات عاطفی و رفتاری روشنایی بر خودمان مطلع هستیم به کیفیت نورپردازی خانه اهمیت کمی می‌دهیم. کنتراست زیاد باعث تیره به نظر رسیدن خانه خواهد شد؛ درحالی که نور استاندارد نیز خسته کننده و یکنواخت است. هرچیزی در حالت تعادل خود زیبا می‌شود.

زمانی که تاره برای رهن یا اجاره خانه اقدام کرده‌اید و قصد دارید خانه‌تان را بچینید باید به دنبال ایده‌های باحال و خلاقانه امروزی باشید و بسته به دکوراسیون اتاق‌ها باید نور مناسب انتخاب کنید. در کنار چراغ‌های معمولی که از همه جا می‌توانید آنها را بخرید، به سراغ لامپ‌هایی بروید که جو اتاق را تغییر می‌دهند و آنرا به محیطی خاص و دلنشین برای بودن در کنار عزیزانتان تبدیل می‌کنند.

یکی از این راه‌ها استفاده از روشنایی‌هایی است که بر روی زمین نصب می‌شوند و در واقع لامپ‌هایی با نور رو به بالا هستند. این لامپ‌ها علاوه بر اینکه سایه‌های جالبی روی دیوارها ایجاد می‌کنند فضا را زیباتر و دلپذیرتر نشان می‌دهند که در ادامه بیشتر راجع به آنها توضیح می‌دهیم.

نور بالا

این چراغ‌ها با نور رو با بالا غالبا بدون اینکه حتی سعی کنید که وسیله یا تابلویی را در مرکز توجه قرار دهید این کار را برایتان انجام می‌دهند. برجسته کردن ویژگی‌های معماری خانه، مسیرها و ایجاد یک نقطه کانونی هوشمند با درخشندگی دراماتیک در چراغ‌های رو به بالا همه جا را به یک فضای جذاب و دوست‌داشتنی تبدیل می کند. شاید بیشترین کاربردی که از این مدل لامپ‌ها دیده‌ایم فضای باغ‌ها یا محیط‌های باز بوده اما بکار بردن آنها در داخل خانه نیز همان چشم‌نواز بودن را تداعی می‌کند.

بیشتر بخوانید
خرید خانه: چه زمانی باید به فکر انتخاب خانه جدید باشیم؟

مزیت‌های استفاده از لامپ‌هایی با نور رو به بالا

عمر طولانی

اغلب این لامپ‌ها با نور رو به بالا معمولا به صورت LED هستند و همانطور که می‌دانید این دسته از روشنایی‌ها عمر مفیدی معادل ۱۱ سال دارند که نسبت به لامپ‌های معمولی (دارای ۱۰۰۰ ساعت عمر مفید هستند) عملکرد بسیار بالاتری از خود نشان می‌دهند.

گرما

این چراغ‌ها برخلاف لامپ‌های رشته‌ای، تابش نور را به شکل پرتو مادون قرمز انجام نمی‌دهند به همین دلیل گرمای ناچیزی تولید می‌کنند و این گرما نیز غالبا در داخل دستگاه ایجاد می‌شود. به طور مثال اگر در لامپ‌های معمولی ۶۰ تا ۹۵ درصد از ورودی به صورت گرما از دست می‌رود این عدد در لامپ‌های رو به بالا بین ۵ تا ۴۰ درصد است.

رنگ

یکی دیگر از مسائلی که این لامپ‌های رو به بالا را به گزینه‌ای مناسب برای خانه تبدیل می‌کند طیف گسترده رنگ‌های درخشان مختلف و سفید هستند. این ماژول‌ها که بطور معمول در رنگ‌های قرمز، سبز و آبی هستند وسعت مکانی بیشتری را نسبت به سایر منابع نور سنتی پوشش می‌دهند.

هزینه

در نظر عموم مردم قیمت بالای این لامپ‌ها مقرون به صرفه نیست اما اگر هزینه‌های مصرفی ماهیانه برق خود را بررسی کنید متوجه می‌شوید که مصرف پایین انرژی آنها در طول زمان، مبلغ اولیه‌ را جبران خواهد کرد.

در چه جاهایی می‌توان از این لامپ‌هایی با نور رو به بالا استفاده کرد؟

اگر در اینترنت بگردید کم نیستند عکس‌ها و تصاویری که برای دکوراسیون اتاق‌های مختلف از این مدل لامپ‌ها استفاده کرده‌اند. گاهی اوقات قصد دارید که روی وسیله تزئینی خاصی تمرکز کنید یا می‌خواهید پرتو باریکی از نور روی سطحی داشته باشید اینجاست که می‌توانید این لامپ‌ها را بکار ببرید. اینکه لایه‌ای از نور و گرما به جسمی بتابانید راحتی محیط اطرافتان را بیشتر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
چند کوسن جذاب، نمایی جذاب و متفاوت به خانه شما می‌بخشد

نور رو به بالا در شلف‌ها و طبقات

برای برجسته‌تر نشان دادن قفسه کتاب‌ها یا گلدان‌ها می‌توانید از این شیوه استفاده کنید. با نورهایی که از پایین به وسایل روی شلف می‌تابد عمق زیبایی بر روی وسایل ایجاد می‌شود که هر آیتم را به طور جداگانه شکیل‌تر نشان خواهید داد و رنگ و لعابی جذاب به قفسه‌ای تکراری می‌بخشد.

لامپ‌های رو به بالا در شلف

چراغ‌هایی با نور رو به بالا در تراس و بالکن

اگر می‌خواهید علاوه بر امنیت، نور خیره کننده‌ای داشته باشید و ویژگی‌های یک فضای باز را به بالکن خانه‌تان ببرید لامپ‌هایی با نور رو به بالا برای شما ساخته شده‌اند. حتی اگر گل و گیاه آپارتمانی هم نداشته باشید باز هم استفاده از این سبک از روشنایی جلوه‌ای زیبا به منظره روبرویتان خواهد داد.

چراغ‌های رو به بالا در تراس

نور از کف به سرویس بهداشتی و حمام

با وجودی که از نظر همه ما بعید میرسد که این محیطی باشد که بخواهیم در دست‌شویی محیطی جذاب داشته باشیم استفاده از این لامپ‌ها نظرتان را عوض خواهد کرد. با این کار تمام توجه را به بالای سطح جلب می‌کنید و آن وقت است که می‌توانید از تابلوها و شلف‌های زیبا در آن آویزان کنید. اگر قصد دارید خانه‌ای شیک و امروزی داشته باشید بد نیست که این مدل روشنایی را به خانه ببرید.

حمام و سرویس بهداشتی

روشنایی به سمت بالا در اتاق پذیرایی

ممکن است تصور کنید که روشنایی که از کف بتابد تاثیر چندانی روی فضای اتاق نخواهد داشت و بهتر است تنها در جاهای تاریک از آن استفاده کنید اما با ترکیبی خوب از بالا و پایین می‌توانید هم اتاق را بزرگتر نشان دهید و هم از جهات مختلف نور داشته باشید. اشتباه رایجی که معمولا همه در این اتاق انجام می‌دهند استفاده از لوسترها و چراغ‌های بیشمار برای روشن کردن محیط است اما اگر می‌خواهید اتاق نشیمنی دوست‌داشتنی داشته باشید که همه از بودن در آن لذت می‌برند باید از نور کمتر استفاده بهتر کنید.نور اتاق نشیمن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید