نورپردازی و روشنایی هر اتاق را در خانه‌مان چطور انجام دهیم؟

0 1,056

مهم نیست خانه‌ مان چه قدر بزرگ است آنچه کاربرد آن را تغییر می‌دهد نورپردازی و میزان روشنایی آن است. در ادامه یاد می‌گیریم که چطور به نقاشی موردعلا‌قه‌مان روی دیوار نور بدهیم و از شر سایه‌های تاریک خانه خلاص شویم.

یک استایل ثابت برای نورپردازی انتخاب کنیم

آیا مطمئن نیستیم که خانه‌های سنتی را دوست داریم یا استایل مدرن را ترجیح می‌دهیم؟ برای شروع یکی از جزئیات خانه که خیلی دوستش داریم را در نظر بگیریم و به دنبال اثاث ثابتی بگردیم که مکمل آن باشد. اگر مبل اتاقمان مدرن است، لامپ‌هایی انتخاب کنیم که نورشان مرز مشخصی دارد.
همچنین می‌توانیم از تعلقات وسایل دیگر ایده بگیریم. مثلاً اگر دسته‌های در و کابینت آشپزخانه مدرن و فلزی است، وسایل روشنایی و چراغ‌ها را نیز فلزی انتخاب کنیم تا مکمل آن‌ها باشند.

از اینکه کمی وسایل براق استفاده کنیم نترسیم. خیلی از وسایل روشنایی با مهره‌های رنگی، کریستال یا شیشه‌های دکوری تزئین شده‌اند. خیلی راحت زیورآلات را با هم ترکیب کنیم و یک ظاهر منحصربفرد برای خانه بسازیم.

خوب است بدانیم که اگر در سیستم روشنایی‌مان بتوانیم نور را تنظیم کنیم و در واقع قابلیتی برای کم یا زیاد کردنش داشته باشیم به بهتر شدن فضای اتاق کمک می‌کند. می‌توانیم قبل از خرید چراغ نوشته روی بسته‌بندی را بخوانیم تا ببینیم این قابلیت را دارد یا خیر و یا پرده‌هایی داشته باشیم از طریق آنها این کار را انجام دهیم و با بستن یا باز کردنشان نور اتاق را کم و زیاد کنیم.

لایه‌های نورپردازی

روشنایی را به سه شیوه می‌توانیم در اتاقمان پیاده‌سازی کنیم: روشنایی محیطی، روشنایی مستقیم و روشنایی کاربردی. اتخاب این لایه‌ها بستگی به اندازه اتاق و نوع آن دارد اما در کل برای روشن‌سازی یک اتاق حداقل به دو تا از این لایه‌ها احتیاج داریم. بعضی وقت‌ها فقط با اضافه کردن یکی از این موارد، کیفیت روشنایی خانه را چندین برابر می‌کنیم که در ادامه بیشتر راجع به آن توضیح داده‌ایم.

روشنایی محیطی یا معمولی

وجود این لایه از روشنایی در هر اتاقی ضروری است. این نور یک روشنایی کلی به اتاق‌ها می‌دهد تا بتوانیم راحت اطراف را ببینیم. این نوع روشنایی معمولاً با چراغ‌های آویزی در وسط اتاق ایجاد می‌شود؛ جایی که بهترین و رایج‌ترین مکان برای نصب چراغ است.

چراغ‌هایی که می‌توانیم برای روشنایی محیطی از آن استفاده کنیم شامل این موارد می‌شوند: پنکه‌های سقفی چراغ‌دار، لوستر، آباژورهای ایستاده، لامپ‌های هالوژنی، چراغ‌های آویزی و چسبیده به سقف، چراغ‌های خطی، مهتابی و چراغ‌های دیوارکوب.

روشنایی کاربردی

همانطور که از اسمش پیداست، این نوع نورپردازی و روشنایی برای انجام یک کار بخصوص استغاده می‌شود. این نوع چراغ‌ها، نور لازم برای انجام کارهای دقیق مانند مطالعه، آشپزی، آرایش کردن و آماده شدن را ایجاد می‌کنند و  برای نورپردازی سقف آشپزخانه، حمام یا دفتر کار نصب می‌شوند.

چراغ‌هایی که می‌توانیم برای روشنایی کاربردی از آن استفاده کنیم شامل این موارد می‌شوند: چراغ‌های مطالعه رو میزی، چراغ‌های آویزی بلند و کوچک، چراغ‌های خطی، لامپ‌های زیر کابینت، چراغ‌های دیوارکوب و چراغ کار.

نورپردازی

روشنایی مستقیم

این نوع نورپردازی برای آن است که به بعضی از اشیاء تزئینی خانه مثل یک نقاشی یا شومینه نور بتابانیم. همچنین می‌تواند یک سیستم روشنایی کمکی برای نور محیطی خانه باشد. روشنایی محیطی نور کلی خانه را مهیا می‌کند و روشنایی مستقیم قسمت‌هایی از خانه که با نور محیطی روشن نشده‌اند را روشن می‌کند.
چراغ‌هایی که می‌توانیم برای روشنایی مستقیم از آن استفاده کنیم شامل این موارد می‌شوند: لامپ‌های خطی، لامپ‌های هالوژنی و چراغ‌های دیوارکوب.

بیشتر بخوانید
زیبایی دیوار از نو؛ راهنمای کامل نصب کاغذ دیواری

نورپردازی خانه

فعالیت‌های معمول داخل خانه را در نظر بگیریم. برای مثال در دفتر کارمان نسبت به اتاق خواب روشنایی کاربردی بیشتری نیاز داریم و در اتاق پذیرایی برای اینکه قاب عکس‌ها یا آثار هنری دیگر بیشتر به چشم بیایند به روشنایی مستقیم نیاز داریم.

برای اینکه سیستم روشنایی انعطاف‌پذیر باشد باید قابلیت کم‌نور کردن را به آن اضافه کنیم. با این کار می‌توانیم مثلاً وقتی بچه‌ها روی میز ناهارخوری تکالیفشان را انجام می‌دهند نور آن را بیشتر کنیم و وقتی برای شام مهمان داریم نورش را کم کنیم.

در هر اتاق از چه نورپردازی استفاده کنیم؟

سالن ورودی

سالن ورودی خانه اولین جایی است که افراد هنگام آمدن به خانه ما را می‌بینند پس بهتر است برای آنکه دید اولیه‌شان بهتر شود علاوه بر نور محیطی یک یا چند مورد نور مستقیم هم به آن اضافه کنیم. استفاده از چراغ‌های آویزی برای این مکان اشتباه محض است. اگر سالن ورودی‌تان سقف طاقی شکل داشته باشد، لوستر یا فانوس‌های آویزی را انتخاب کنیم تا ورودی خانه‌تان رؤیایی به نظر برسد. اگر در کنار دیوار میزی قرار داده‌ایم هم می‌توانیم روی آن یک آباژور رومیزی بگذاریم یا بالای آن لامپ اضافه‌ای نصب کنیم.

اتاق نشیمن

اتاق نشیمن مکانی برای صحبت، ریلکس کردن و لم دادن پای تلویزیون یا کتاب خواندن است. بهتر است بگوییم در این قسمت خانه کارهای زیادی انجام می‌دهیم و به همین خاطر به نورپردازی‌های مختلفی احتیاج داریم. اگر در بعضی قسمت‌های اتاق نشیمن نور کافی نداریم یا چراغی را به کار برده‌ایم که بعضی جاها سایه می‌اندازد، باید بگوییم به نور محیطی و نور مستقیم بیشتری احتیاج داریم. برای روشنایی محیطی لامپ‌های آویزی، لامپ‌های چسبیده به سقف و هالوژنی گزینه‌های مناسبی هستند. لامپ‌های خطی هم روشنایی مستقیم ایجاد می‌کنند و به گلدان‌های شیشه‌ای، نقاشی‌ها و هر کدام از وسایلی که می‌خواهیم به نمایش بگذاریم نور می‌تابانند. اگر در خانه یک نقطه کانونی مثل شومینه داریم، در هر دو سمت آن لامپ دیواری نصب کنیم تا نور مستقیم بیشتری داشته باشیم. اگر از ظاهر لامپ‌های خطی خوشمان می‌آید اما حوصله دردسر سیم کشی آن را نداریم، می‌توانیم به جای آن از دو جفت لامپ معمولی استفاده کنیم.

از گزینه‌های انتخابی دیگر برای روشنایی محیطی پنکه‌های سقفی چراغ‌دار، لوستر، چراغ‌های آویزی محفظه‌دار و لامپ‌های ایستاده هستند. چراغ‌های ایستاده سقف خانه را غرق در نور می‌کنند. پس اگر دوست نداریم لامپ‌های دائمی نصب کنیم یا برای نورپردازی مکان‌های کوچکی مثل آپارتمان و سوئیت پول خرج کنیم، چراغ ایستاده برایمان مناسبتر است.

خوب است بدانیم که اگر چراغ‌های بالای سرمان امکان کم‌نور شدن را داشته باشند بهتر است زیرا خیلی راحت می‌توانیم نور آن را به دلخواه عوض کنیم. یادمان باشد هیچ‌کس دوست ندارد موقع تماشای تلویزیون نور در چشمش بیافتد.

آشپزخانه

آشپزخانه فقط برای آشپزی نیست و کارهای خیلی بیشتری در آن انجام می‌دهیم، پس باید لایه‌های روشنایی مختلفی در آن به کار ببریم. لامپ‌های هالوژنی هم برای آشپزخانه‌های کوچک و هم بزرگ گزینه‌های مناسبی هستند. اگر زمانی که آشپزی می‌کنیم بچه‌ها هم روی میز آشپزخانه تکالیفشان را انجام می‌دهند، در بالای میز یک ردیف چراغ آویزی کوچک هم نصب کنیم تا نور مستقیم هم داشته باشیم. چراغ‌هایی که زیر کابینت می‌گذاریم هم کمی نور کاربردی به آن اضافه می‌کند و بخشی از فضا را روشن می‌کند. همچنین برای تعطیلات آخر هفته که چند نفر آشپزی می‌کنیم هم مناسب است. در هنگام صرف صبحانه که به نور کمی احتیاج است، می‌توانیم از یک لوستر یا چراغ آویزی برعکس استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید فرش دستباف

سالن ناهارخوری

سالن ناهارخوری علاوه بر صرف وعده‌های غذایی برای درست کردن کاردستی، گذراندن وقت و بازی‌های خانوادگی هم کاربرد دارد پس باید بسته به نوع استفاده نور مناسبی هم داشته باشد. از قدیم برای این مکان‌ها لوستر انتخاب همیشگی افراد بوده‌است که نور محیطی به حساب می‌آید. اگر می‌خواهیم بالای سرمان چراغی داشته باشیم که کمی خاص‌تر باشد یک چراغ آویزی نصب کنیم و چند چراغ کمکی دیگر، مثل چراغ‌های شیشه‌ای به کار ببریم. روی میز ناهارخوری چراغ بگذاریم یا دورتادور آن را با چراغ‌های ایستاده پر کنیم تا نور محیطی و مستقیم بیشتری داشته باشیم.

بد نیست بدانیم که اگر بالای میز غذاخوری از لامپ‌هایی که قابلیت کم‌نور شدن دارند استفاده کنیم، برای مهمانی‌های شبانه نیز فضای بهتری ایجاد می‌شود.

اتاق خواب

نورپردازی اتاق باید حس آرامش را تداعی کند. در این مکان هم به یک روشنایی محیطی مثل چراغ‌های آویزی و پنکه‌های سقفی چراغ‌دار احتیاج داریم. علاوه بر آن می‌توانیم با یک چراغ دیوارکوب بالای تخت یا یک چراغ رومیزی روی پاتختی برای مطالعه روی تخت خواب روشنایی کاربردی خوبی ایجاد کنیم. برای اتاق‌های کوچک یا اتاق مهمان که معمولاً فضای کمتر دارد، چراغ دیوارکوب انتخاب هوشمندانه‌ای است اما اگر در اتاق خوابمان مبل، صندلی یا مکانی برای نشستن داریم، لامپ رو میزی بهتر است.

حمام و توالت

نورپردازی حمام و توالت از گذشته تا به امروز خیلی تغییر کرده و با اینکه بعضی‌ها هنوز مثل قدیم بالای آینه دستشویی لامپ دیواری نصب می‌کنند، بسیاری از صاحب‌خانه‌ها لوستر را انتخاب می‌کنند تا حس کنند در یک اتاق ماساژ رؤیایی هستند. اگر در دستشویی پنکه چراغ‌دار بگذاریم هم بالای سرتان نور خواهید داشت و هم به سیستم تهویه کمک می‌کند. نصب چراغ دیوارکوب در هر دو طرف آینه همراه با یک چراغ آویزی بالای سر، ترکیب خوبی از نور محیطی و کاربردی است. وقتی در هر دو طرف آینه چراغ بگذاریم، نور دوبرابر می‌شود و انجام کارهایی مثل مسواک زدن، شیو کردن و آرایش کردن را راحت‌ترمی کند. برای نورپردازی دوش حمام یا اتاق رخت‌‎کن حمام هم می‌توانید از لامپ‌های هالوژنی استفاده کنیم.

دفتر کار

در دفتر کار معمولاً نیاز به تمرکز داریم. اگر عینکی نیستیم اما برای دیدن صفحه کامپیوتر سرمان را نزدیک کامپیوتر می‌بریم و به آن خیره می‌شویم، باید بگوییم احتمالا نور کمی در این اتاق دارید. یک چراغ رومیزی قابل تنظیم بخریم تا یک عالمه نورکاربردی داشته باشیم. برای ایجاد نور محیطی می‌توانیم لامپ‌های هالوژنی نصب و نور آن ها را کمتر کنیم. اگر میز کارمان به سمت دیوار است، دو چراغ دیواری در هر دو طرف میز نصب کنیم تا روشنایی محل کارمان چندبرابر شود.

نکتهخود لامپ را فرموش نکنیم و چیزهایی مثل دما، رنگ، ولتاژ و فشار نور همگی عواملی هستند که بر کیفیت روشنایی چراغ‌هایمان تأثیر دارند. مثلاً برای آشپزخانه و محیط کار نور سفید و برای مطالعه نور زرد مناسب است.

 

منبع: وبلاگ آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید