نورپردازی سقف با کناف جلوه‌ای دوچندان به ساختمان می‌دهد!

0 816

تزئین خانه و محیط‌های اداری یا انواع سالن‌ها همواره موردتوجه افراد بوده‌است. تزئین یک محیط علاوه بر دکوراسیون، به طرح و رنگ دیوارها و سقف نیز بستگی دارد. در گذشته از انواع گچ‌بری‌ها جهت زیباسازی قسمت‌های مختلف خانه مانند آشپزخانه، سالن پذیرایی وغیره استفاده می‌کرده‌اند. افراد بسیاری تمایل دارند که از جدیدترین شیوه‌های نورپردازی در منازل یا محیط‌های اداری استفاده کنند. امروزه استفاده از کناف کاری در طراحی دکوراسیون‌های سقف و دیوارهای مختلف کاربرد گسترده‌ای دارد. امروزه تقریباً تمامی ساختمان‌ها به این شیوه در سقف و دیوار نورپردازی می‌شوند.

اما با گسترش روزافزون فناوری‌ها، دنیا به سمت استفاده حداکثری از تکنولوژی‌ها رفته‌است. بحث نور در زیباشناسی محیط نیز بسیار مهم است و تأثیر شگرفی در ظاهر محیط دارد. چه بسا فضاهای بسیار ساده‌ای که با یک نورپردازی حرفه‌ای، چشم‌نواز و فوق‌العاده می‌شوند.

جلوه و شکوهی که از چنین معماری مدرنی به خانه و دفتر کار بخشیده می‌شود؛ بی‌حد و حصر خواهد بود. امروزه طراحان دکورهای جذاب عقیده دارند که نورپردازی سقف به این شکل و همچنین استفاده از این مصالح در طراحی دیوارها به‌اندازه‌ای اهمیت دارد که نیازی به پرداختن به سایر عناصر دکوراتیو مانند مبلمان باشکوه، دکورهای تزئینی گران‌قیمت وغیره نیست! در این مقاله از وبلاگ آدرس با مطالعه موضوعات زیر همراه ما باشید.

  • تعریف کناف ساختمانی
  • تشریح کناف مسقف
  • استفاده از آن در دیوارها
  • نصب آن در ساختمان
  • انواع طرح‌ها

کناف کاری چیست؟

این تیغه انواعی از مصالح ساختمانی نوین است که در طراحی‌های مدرن و امروزی جهت نورپردازی انواع سالن‌ها کاربرد دارد. محصول بر پایه گچ است و نمونه مدرن‌شده‌ای از آن محسوب می‌شود. درواقع کناف سقف به‌نوعی سقف کاذبی است که جهت نورپردازی‌های مختلف به‌کار می‌رود. اما چرا از آن استفاده می‌شود؟

جنس این ماده به‌گونه‌ای است که به‌خوبی نور را منعکس می‌کند و اگر به طراحی نورهای مخفی علاقه‌مند باشید؛ در رساندن شما به الگوهای موردنظر کمک ویژه‌ای می‌کند. همچنین میزان سبکی آن مثال‌زدنی است. همین مسئله به‌کارگیری آن مخصوصاً در نورپردازی سقف را توجیه می‌کند.

اگرچه استفاده از این محصول در سقف رواج بیشتری دارد؛ اما در تمام سطوحی که امکان اجرای آن وجود داشته‌باشد؛ کاربرد دارد.

نور پردازی سطوح
انواع سطوحی که کناف کاری به‌راحتی در زیباسازی آن مؤثر است؛ عبارتند از:

  • نورپردازی سقف
  • اجرای نور مخفی در سقف
  • طراحی دکورهای دیوار

استفاده از مصالح ساختمانی مانند کناف خام مخصوصاً در سقف مزایای بسیاری دارد. قرارگیری بسیاری از امکانات در این قسمت از مزیت‌های چنین سبک کاری در سقف است. زیرا تمام کثیف‌کاری‌ها در پشت نما مخفی می‌شوند و شما تنها بخش جذاب و زیبای کار را می‌بینید.

گاهی افراد بسیاری سیستم‌های صوتی را در این بخش تقسیم می‌کنند. در این‌صورت صدای باکیفیت و استریو در محیط پخش می‌شود. از طرفی میزان نور در خانه و محیط‌های مختلف بسیار اهمیت دارد. هر محیط باید با توجه به کاربردی که دارد؛ نور به‌اندازه و مناسبی داشته باشد.

به‌عنوان مثال باید نور پذیرایی بسیار بیشتر باشد و نور اتاق‌های خواب نسبت به پذیرایی کمتر باشد. تنظیم میزان نور به اجرای کناف و سیستم نورپردازی سپرده می‌شود.

کناف مسقف

منظور از آن درواقع به‌کارگیری کناف سقف در دکوراتیو است. همچنین در بسیاری از امور زمانی‌که به سقف کاذب نیاز است؛ از آن استفاده می‌شود. این محصولات همچنین باعث به‌وجود آمدن شرایط اکوستیکی می‌شوند که مدنظر بسیاری از طراحی‌های داخلی ساختمان‌ها است.

بیشتر بخوانید
چگونه میز عسلی مناسب خانه‌ خود را انتخاب کنیم؟

این محصول که رایج‌ترین نوع استفاده از آن محسوب می‌شود؛ به‌اندازه‌ای متنوع است که تقریباً با هر نوع سلیقه و نیاز مشتریان سازگار است. درواقع وقتی شما جهت خرید محصولاتی از این دست به فروشگاه مراجعه می‌کنید؛ با هیچ محدودیتی در خصوص طرح و رنگ مواجه نیستید. در این‌صورت باید به هماهنگی و تناسب نورپردازی موردعلاقه خود و دکوراسیون منزل یا محیط کار توجه ویژه‌ای داشته‌باشید.

نورپردازی خیره‌کننده

اگرچه از محصول جهت امور زیادی استفاده می‌شود؛ اما مهم‌ترین علت به‌کارگیری آن دقیقاً مبحث نورپردازی در سقف است. اجرای انواع نورپردازی‌ها در سقف‌های ساده کمی سخت است. بنابراین معمولاً طراحان و سازندگان از نمونه‌ای از سقف‌های کاذب استفاده می‌کنند که به سقف و طراحی‌های خود ابعاد جدیدی را بیفزایند.

به‌کارگیری لامپ‌های متنوع و ترکیب نورهای رنگی، تصویر خیره‌کننده‌ای را در محیط ایجاد می‌کند. درواقع نورپردازی توسط کناف کاری از روی طرح‌های جذاب و مدرنی انجام می‌شود که به ابعاد خانه، ارتفاع سقف، نوع کارایی محیط و بسیاری از عوامل دیگر توجه می‌کنند.

پانل سقف

ایجاد باکس نور

از جمله مزیت‌های این نوع از طراحی دکوراسیون، طراحی و ساخت نورهای مخفی است. نور مخفی به‌طور گسترده‌ای در بخشیدن جلوه‌ای زیبا به محیط مؤثر است. باکس نور طراحی خاصی است که روی سقف تشکیل می‌شود و زیبایی فوق‌العاده‌ای را ایجاد می‌کند.

استفاده از باکس نور امروزه رواج بسیاری دارد و عمده افراد خواهان استفاده از این روش هستند. زیرا تمایل دارند که چنین طراحی‌هایی را اجرایی کنند. از طرفی کناف خام بافت و ظاهری دارد که به‌خوبی نورهای منعکس‌شده را نشان می‌دهد.

دیوار کاذب

کناف از انواع دیوارهای کاذب به‌حساب می‌آید که در طراحی دکوراسیون‌های داخلی کاربرد فراوانی دارد. درواقع اگر پانل‌های کناف خام تولید و روانه بازار نمی‌شدند؛ شاید در طراحی‌های داخلی ساختمان‌ها و محیط‌های مختلف تا این اندازه پیشرفت صورت نمی‌گرفت! حتی نورپردازی در دیواره‌های کاذب نیز از طریق آن امکان‌پذیر است.

ماهیت دیوار کناف

اگر بخواهیم خیلی تخصصی درباره این دسته از محصولات صحبت کنیم؛ باید بگوییم که دیواره‌های کاذب در حقیقت یک پانل فلزی بسیار سبک هستند. پانل‌ها در نهایت به‌وسیله لایه‌های مختلفی از کناف‌های امروزی پوشیده می‌شوند که به‌نوعی دیواره آن را تشکیل می‌دهند.

محصولات اگرچه دارای چندلایه از جنس‌های مختلف هستند؛ اما به‌گونه‌ای به یکدیگر متصل شده‌اند که به‌هیچ عنوان امکان جداسازی آن‌ها وجود ندارد. در این‌صورت نتیجه کار یک محصول مستقل و منحصربه‌فرد است که به‌عنوان مصالح ساختمانی مدرن در طراحی فضاهای داخلی به‌وفور کاربرد دارد.

دیوار کاذب چه مزیت‌هایی دارد؟

از آن‌جایی که هزینه‌های زیادی صرف ساخت و نصب چنین دیوارهای کاذبی می‌شود؛ استفاده از آن‌ها کمی گران‌قیمت است. اما وجود قابلیت ویژه‌ای سبب شده‌است که به‌کارگیری دیواره‌ها توجیه اقتصادی مناسبی داشته‌باشد. دیوارهای کناف به‌راحتی قابلیت جداسازی از دیوارهای پشتی و جابجایی به محیط دیگری را دارند. بنابراین استفاده از آن‌ها حتی اگر گران‌قیمت باشد؛ طول عمر و دوام بالایی دارد.

از دیوارها جهت جداسازی و قسمت‌بندی کردن یک محیط نیز استفاده می‌شود. درواقع دیوار نوعی پارتیشن‌بندی نیز به‌حساب می‌آید. حتی با وجود لوکس و گران‌قیمت بودن چنین دیواره‌هایی همچنان از اجرای یک دیوار آجری یا بتنی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

همچنین چنین دیواره‌هایی قابلیت آکوستیک نیز دارند. زمانی‌که جهت جداسازی فضاهای مختلف استفاده می‌شوند؛ ایجاد مزاحمت برای سایرین را به حداقل ممکن می‌رسانند. درنتیجه افراد در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند و درنهایت بازدهی و عملکرد خوبی خواهند داشت.

بیشتر بخوانید
نکات مهمی که باید درباره خرید چمن مصنوعی بدانید

نصب کناف

شیوه‌های نصب کناف دیوار و سقف در ساختمان

پس از انتخاب طرح کناف خام متناسب با دکوراسیون خود، نوبت به اجرا و نصب آن در ساختمان می‌رسد. توجه داشته باشید که این مسئله کاری نیست که به‌تنهایی از عهده آن برآیید. کار با پانل‌های آن نیازمند ابزارآلات تخصصی و مهارت ویژه‌ای است.

درنتیجه کار را به طراحان داخلی ساختمان بسپارید. هر مهارت، تخصص، ابزار و تجهیزاتی که در نصب پانل در ساختمان و دکوراسیون موردنیاز باشد؛ در اختیار طراحان یا دکوراتیوها است. پس از انتخاب نهایی طرح و مدل موردنظر، ادامه کار را به اهل فن بسپارید.

با توجه به انواع مختلف دیوارهای کنافی، معمولاً شیوه‌های مختلفی جهت نصب وجود دارد که توسط پرسنل حرفه‌ای و مجرب اجرایی می‌شود. از طرفی روش نصب آن به‌صورت دیوار و تیغه‌های کنافی مسقف کاملاً متفاوت است. همچنین اضافه‌کردن نورپردازی در چنین شرایطی نیاز به تخصص زیادی دارد.

چگونه کناف مسقف را نصب کنیم؟

در مرحله ابتدایی و جهت زیرسازی مناسب، چارچوب‌های فلزی شبکه مانندی را در سقف نصب می‌کنیم. حالا نوبت به نصب پانل‌ها می‌رسد. معمولاً از چسب‌های مخصوصی جهت چسباندن آن‌ها به چارچوب فلزی استفاده می‌شود.

پس از پایان یافتن تمام مراحل زیرسازی، حالا نوبت به اجرای دکورهای مختلف می‌رسد. از شیوه‌ها و طراحی‌های مدرن جهت پیاده‌سازی طرح موردنظر متقاضی استفاده می‌شود. درنهایت لایه‌ای را جهت یک‌دست کردن سطوح مختلف روی کار اجرایی می‌کنند که قسمت‌های ناقص را به‌خوبی می‌پوشاند. سپس مرحله نورپردازی و اجرایی کردن آن آغاز می‌شود.

طرح‌های کناف کاری

دنیای طرح‌ها بسیار گسترده و وسیع هستند؛ به‌گونه‌ای که همه سلیقه‌ها را پوشش می‌دهند. معمولاً طراحی‌های خاصی در سال مد می‌شوند و افراد بسیاری تمایل به پیاده‌سازی آن‌ها دارند. تقریباً با گسترش و پیشرفت هر روزه تکنولوژی‌، طراحی‌ها مدرن‌تر و باشکوه‌تر می‌شوند.

همچنین افزودن برخی نکات جانبی به طراحی‌ها، باعث افزایش محبوبیت آن‌ها می‌شود. به‌عنوان مثال افزودن قابلیتی مانند نور مخفی یا جای‌گذاری سیستم‌های صوتی در نمونه مسقف یا نورپردازی مدرن و جذاب در دیواره‌های کنافی با استقبال مناسبی مواجه شده‌است.

کناف کاری

همچنین طرح‌های دیوار کناف باید به‌گونه‌ای باشند که محل عبور تأسیسات مختلف را در نظر داشته‌باشند. وجود امکانات کامل در اجرای نمونه مسقف یا دیوار باعث افزایش قیمت آن می‌شوند. بنابراین هنگام انتخاب طرح‌های مختلف و سفارش محصولات حتماً به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته‌باشید که هر چقدر بهای بیشتری در ازای اجرای آن پرداخت کنید؛ نتیجه نهایی کار زیباتر و مجلل‌تر خواهد‌بود.

همه چیز درباره نورپردازی سقف با کناف کاری

در طول این مقاله با کناف کاری و انواع مختلف اجرای آن آشنا شدیم. چنین طراحی‌هایی معمولاً در سقف و دیوار اجرایی می‌شوند و امکان پیاده‌سازی آن‌ها در فضاهای متفاوت همچون آشپزخانه، اتاق‌خواب و البته پذیرایی وجود دارد.

نصب کناف دیوار یا سقف به‌اندازه‌ای آسان است که یکی از مزیت‌های چنین نورپردازی به‌حساب می‌آید. شما فرصت دارید که طرح مورد علاقه‌ای که با دکوراسیون محیط مدنظرتان هماهنگی دارد را انتخاب کنید. اجرایی‌شدن طرح در کیفیت مناسب، تا حد زیادی به مواد اولیه باکیفیت و مهارت طراح اجراکننده بستگی دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید