نورپردازی اتاق خواب کوچک و نکات مربوط به آن

0 422

اتاق خواب بخش حیاتی هر خانه است. چون محلی برای آرامش و به دست آوردن مجدد نیروی از دست رفته در طول روز است. به همین دلیل دکوراسیون اتاق خواب اهمیت ویژه ای دارد؛ اما آن چیزی که باعث جذاب شدن دکوراسیون اتاق خواب خواهد شد، نورپردازی درست و اصولی اتاق خواب است. اتاق خوابهای کوچک قدرت مانور استفاده از وسایل جانبی را کم می‌کنند. به همین دلیل نقش نورپردازی اتاق خواب کوچک در زیبایی بیشتر دکوراسیون، پررنگ تر خواهد بود.

نورپردازی اتاق خواب کوچک

برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک باید ابتدا وسایلی مثل تخت، فرش، پرده و سایر لوازم مورد نیاز را انتخاب کرد و در اتاق خواب چید. بهتر است وسایل را متناسب با اندازه اتاق خواب بخرید.

انتخاب نوع چراغ، زنگ نور چراغ، زاویه تابش نور، محل نصب چراغ ها و شدت پخش نور در نورپردازی اتاق خواب کوچک اهمیت خاصی دارد. اتاق خواب نیازمند نوری است که علاوه بر روشنایی، آرامش را هم به افراد منتقل کند.

انواع نورپردازی اتاق خواب کوچک

نورپردازی عمومی‌اتاق خواب

یکی از متداول ترین نوع نورپردازی برای اتاق خواب، نورپردازی عمومی‌و کلی اتاق است که برای روشن شدن همه اتاق لازم است. این نور که می‌تواند با استفاده از یک لامپ بزرگ و پر نور در اتاق تأمین شود برای کارهای روزمره، تمیز کردن اتاق و کارهای جزئی تر استفاده می‌شود.

نورپردازی اتاق خواب کوچک و نکات مربوط به آن

نورپردازی تأکیدی اتاق خواب

این نوع نورپردازی برای تأکید و نمایان کردن وسایل خاصی مانند آثار هنری، ویژگی‌های خاص معماری در منزل و یا تابلوهای هنری به کار می‌رود که باعث معطوف کردن توجه افراد به این آثار می‌شود.

نورپردازی دکوراتیو اتاق خواب

این نوع نورپردازی خود به عنوان یک نقطه خاص و کانونی در دکوراسیون به کار می‌رود و می‌تواند مانند یک وسیله تزئینی در دکوراسیون به کار برود.

منابع روشنایی برای نورپردازی اتاق خواب کوچک

معمول ترین نوع روشنایی که در اتاق خواب کوچک استفاده می‌شود. چراغ‌های سقفی هستند. امروزه نوع دیواری هم کاربرد زیادی پیدا کرده است. می‌توانید در کنار نور اصلی از نور آباژور استفاده کنید چون نور ملایمی‌را در اتاق پخش می‌کند. علاوه بر این اگر از اتاق خواب برای مطالعه یا کار هم استفاده می‌کنید، بهتر است برای تأمین نور مورد نیازتان از چراغ مطالعه استفاده کنید.

نورپردازی اتاق خواب کوچک و نکات مربوط به آن

بهترین رنگ لامپ برای نورپردازی اتاق خواب کوچک

هر چه رنگ نور لامپ اصلی به رنگ نور خورشید نزدیک تر باشد، برای نورپردازی اتاق خواب کوچک بهتر است. برای چراغ خواب بهتر است از رنگ آبی استفاده شود که آرامش را فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید
چگونه میز عسلی مناسب خانه‌ خود را انتخاب کنیم؟

جهت نورپردازی اتاق خواب کوچک

استفاده از لامپ‌های قوی با زاویه تابش مستقیم، انتخاب مناسبی برای اتاق خواب نیستند. اگر نور به سمت دیوار یا سقف منعکس شوند، تابش ملایم خواهد شد و برای نورپردازی اتاق خواب کوچک مناسب تر است.

نکات نورپردازی اتاق خواب کوچک

 • اگر اتاق خواب با وسایل ساده و تزیینات دیواری ساده دارید؛ با نورپردازی دیوار اتاق خواب می‌توانید آن را از حالت بی روح و ساده خارج کنید. می‌توانید از روشنایی‌های دیوارکوب استفاده کنید. با استفاده از لوستر برای نورپردازی اتاق خواب کوچک علاوه بر تأمین نور اتاق خوابی لوکس خواهید داشت.
 • با ریسه‌های ال ای دی می‌توانید با هزینه کم اتاق خواب رؤیایی برای خودتان بسازید. این نوع لامپ ها اتاق را گرم نمی‌کنند و ایمنی بالایی دارند.

نورپردازی اتاق خواب کوچک و نکات مربوط به آن

 • استفاده از نورهای روشن می‌توان اتاق خواب را بزرگ تر جلوه داد. برای نورپردازی اتاق خواب کوچک می‌توان از لامپ‌های کم صرف، آباژور و لوسترهای ظریف و زیبا با نور روشن استفاده کرد.
 • می‌توانید برای نورپردازی اتاق خواب کوچک، تخت را نور پردازی کنید. در دو طرف اتاق خواب یک روشنایی قرار دهید تا اتاق با نورپردازی چشم نواز داشته باشید.
 • برای نورپردازی اتاق خواب کوچک با سقف کاذب یا کناف، از نور مخفی استفاده کنید. این روش جدید نورپردازی مورد استقبال طراحان و دکوراتورهای است و سبب به وجود آمدن فضایی شیک و لوکس می‌شود. در نورپردازی اتاق خواب کوچک، لامپ‌های مخفی هالوژن، نور را به طور مساوی پخش می‌کنند و به آسانی با هر دکوراسیونی هماهنگ می‌شوند.
 • بهترین نوع نورپردازی در اتاق خواب کوچک، نورپردازی انعطاف پذیر و قابل کنترل با استفاده از دیمر است. با این وسیله می‌توانید متناسب با شرایط و زمان‌های مختلف، میزان نور مورد نیاز خود را در اتاق به وجود آورید. بیشتر طراحان حرفه ای در بخش نورپردازی سقف و دیوار انتخاب نور ملایم را برای شب توصیه می‌کنند این در حالی است که وجود نور قوی برای طول روز هم در بخش مهم ها قرار دارد.
 • قرار گرفتن آینه روبروی منبع نور در اتاق‌های کوچک‌تر باعث دو چندان شدن میزان روشنایی می‌شود. در اتاق‌هایی که سقف کوتاهی دارند می‌توان از یک آینه بزرگ استفاده کنید و آن را طوری نصب کنید که به سقف نزدیک باشد. برای آینه دقت داشته باشید که نور در هر دو سمت آینه باید به یک میزان باشد تا روی صورت سایه ایجاد نکند.
 • چرا غ‌های کودکانه یا چراغ‌هایی که سبک و مدلی خاص و جالب توجه برای کودکان دارند راهی مناسب برای ایجاد سبک و جذابیت در نورپردازی اتاق خواب کوچک بچه ها هستند. این نوع چراغ ها و وسایل روشنایی را متناسب با سلیقه و علاقه فرزند خود انتخاب کنید.
 • در نظر داشته باشید که چندین منبع نور با ولتاژ پایین مناسب تر از یک منبع نور خیلی روشن است.
بیشتر بخوانید
محاسبه متراژ ساختمان را چطور بدون استفاده از متر انجام دهید؟

نورپردازی اتاق خواب کوچک و نکات مربوط به آن

 • از قدرت نورهای مات غافل نشوید چرا که استفاده از آن‌ها می‌تواند به ایجاد حس خوب در استراحت آخر روز به شما کمک کند.
 • از نورهای طبیعی برای نورپردازی اتاق خواب کوچک استفاده کنید. اگر در اتاق خواب خود یک یا دو پنجره کوچک دارید از این نور طبیعی هرچند بسیار کم بهره ببرید، روشنایی طبیعی باعث می‌شود که چراغ ها، کمدهای لباس، آینه ها و دیگر وسایل موجود در اتاق زیباتر به نظر برسد و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی شود.
 • اگر می‌خواهید در نورپردازی اتاق خواب کوچک از چراغ دیواری استفاده کنید می‌توانید از چراغ دیواری‌هایی که قابلیت تنظیم و جهت دهی به نور را دارند بهره ببرید.

نورپردازی اتاق خواب کوچک و نکات مربوط به آن

 • درخشش از زیر تخت یا زیر میز کنار تخت طراحی اتاق خواب عروس و داماد را مدرن تر می‌کند.
 • اگر در اتاق خواب کمد داشته باشید؛ ایده بسیار زیبایی است که با استفاده از نور مخفی در بالا یا اطراف کمد زیبایی نورپردازی اتاق خواب کوچک را دوچندان کنید.

سخن پایانی

همۀ به دنبال یک مکان خوب و آرام برای استراحت هستند. خواب آرام و مناسب در طول شب تأثیر زیادی در سلامتی دارد. نورپردازی اتاق خواب کوچک نقش مهمی‌در ایجاد یک فضای آرام و شیک دارد. برای انتخاب نور مناسب اتاق خواب به کمی‌آگاهی از اصول اولیۀ هنر نورپردازی و ترکیب آن با طرح اتاق و رنگ‌های به کار رفته در اتاق نیاز است که امیدواریم این مطلب در این امر به شما کمک کرده باشد.

اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید