نمونه فسخ قرارداد به صورت کامل به همراه نکات کلیدی آن‌ها

0 501

پیش از هر چیزی باید اطلاعاتی در رابطه با قرارداد در اختیار شما قرار گیرد تا سپس بتوانید با نمونه فسخ قرارداد نیز آشنا شوید. قرارداد یک توافقنامه به‌حساب می‌آید که میان افراد گوناگون تنظیم می‌شود و در آن حقوق و وظایفی که افراد باید آن‌ها را انجام دهند، ذکر می‌شود. در چنین توافق‌هایی دو طرف باید در کمال رضایت به وظایف خود بپردازند و امور لازم را به‌درستی انجام دهند؛ اما نکته‌ای که در رابطه با قراردادها وجود دارد امکان فسخ است که این موضوع با توجه به شرایطی انجام می‌شود. از همین جهت تصمیم داریم درباره‌ی نمونه فسخ قرارداد اطلاعاتی را در اختیار شما بگذاریم تا اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، بدانید که چه‌کاری انجام دهید.

فسخ قولنامه و قرارداد به چه معناست؟

در ابتدا نگاهی به معنی کلمه فسخ داشته باشیم. این واژه به معنی تباه، نقض و باطل کردن بوده و زمانی که آن را برای یک قرارداد مورد استفاده قرار می‌دهیم، به معنی منحل کردن آن به‌صورت ارادی توسط یکی از طرفین معامله و با توجه به برخی از شرایط است. برای مثال زمانی که شما تصمیم به تنظیم یک قرارداد برای خرید، فروش و اجاره یک ملک می‌گیرید، در قرارداد بندی مربوط به فسخ آن نیز تنظیم می‌کنید، اما این موضوع باید با توجه به نکات و شرایط خاصی انجام شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

در یک نمونه فسخ قرارداد باید چه شرایطی دیده شود تا فسخ قرارداد معتبر باشد؟

اولین موضوعی که باید در یک نمونه فسخ قرارداد مورد توجه قرار بگیرد، رضایت طرفین است؛ به‌طوری‌که اگر طرف فسخ کننده متوجه اکراه و بی‌تمایلی موقت طرف مقابل برای فسخ قرارداد شود، باید دست از فسخ بکشد و در ابتدا رضایت طرف دیگر قرارداد را به دست آورد، چرا که بدون چنین رضایتی فسخ قرارداد از لحاظ قانونی اعتبار نخواهد داشت.

چه نکاتی را باید در هنگام تنظیم سند رعایت کنیم؟

  1. در هنگام تنظیم سند، توجه داشته باشید که در آن شرایط مربوط به اسقاط کافه خیارات درج نشده باشد. چرا که اگر این جمله در بند قرارداد به ثبت برسد، شما هیچ‌گونه حقی در جهت فسخ قرارداد نخواهید داشت. اما اگر این نوشته در متن ذکر نشده باشد، می‌توانید با توجه به دلایل موجهی اقدام به فسخ قرارداد فی مابین بکنید.
  2. حق فسخ قرارداد باید در متن قرارداد نوشته شود و طرفین معامله آن را امضا کنند. برای مثال در نمونه فسخ قرارداد مشارکت در ساخت باید دو طرف در ابتدا حق فسخ را به یکدیگر بدهند و آن را امضا کنند. دقت داشته باشید که اگر به این موضوع توجه کافی نشود امکان فسخ قرارداد وجود نخواهد داشت.
  3. اگر قراردادی که در حال ثبت آن هستید یک قرارداد ملکی محسوب می‌شود، باید بدانید که حق فسخ قرارداد به‌صورت یک‌طرفه را نخواهید داشت و برای این کار به‌طور حتم به رضایت طرف دیگر معامله نیاز دارید. این موضوع در رابطه با هر نوع معامله‌ی مربوط به ملک یعنی خرید، فروش و اجاره صدق می‌کند.
  4.  زمانی که شما یک ملک را از خریدار تهیه کردید و مبلغی از پول را به او پرداخته‌اید، اما زمان بررسی، متوجه مشکلاتی اعم از کم بودن متراژ و موارد این‌چنینی شدید، در این شرایط می‌توانید قرارداد را به‌صورت یک‌طرفه فسخ کنید؛ اما اگر تمام هزینه‌ی تعیین‌شده را پرداخته‌اید باید به دادگاه بروید و مابه‌التفاوت قیمت را پس از بررسی‌های لازم درخواست کنید.
  5. اگر در قالب مالک. تصمیم به فسخ قولنامه با مستاجر گرفتید. توجه داشته باشید که شما تنها در صورتی می‌توانید این کار را انجام دهید که در قرارداد ثبتی این موضوع ذکر و توسط مستاجر به امضا رسیده باشد، در غیر این صورت شما حق چنین فسخی را نخواهید داشت.

نکات فسخ قرارداد اجاره ملک

با توجه به موضوعی که ذکر شد، شاید برای شما این سوال مطرح شود که چگونه می‌توانید به نمونه فسخ قرارداد اجاره ملک بپردازید؟ باید گفت برای چنین موضوعی نیز شرایطی وجود دارد که باید به آن‌ها نیز توجه شود تا مشکلی در روند کار پیش نیاید؛ که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم داشت. اما بهتر است پیش از آن، پست “فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد” را مطالعه کنید.

  • اولین نکته‌ای که در این نمونه فسخ قرارداد باید مورد توجه قرار بگیرد این است که اگر هر یک از طرفین تصمیم به فسخ قرارداد به‌صورت یک‌طرفه دارد، باید پیش از اقدام به این کار یعنی حداقل یک تا دو ماه قبل، این موضوع را با طرف دیگر معامله در میان بگذارد تا شرایط لازم برای فسخ فراهم شود.
  • اگر شما فردی هستید که یک ملک را اجاره کردید و زمانی که به ملک رفته‌اید، متوجه ایراداتی در آن شده‌اید که صاحب ملک در زمان بازدید به آن‌ها اشاره‌ای نداشته، می‌توانید به‌صورت یک‌طرفه قرارداد بسته شده را فسخ کنید.
  • اگر شما مالک یک ملک که آن را اجاره داده‌اید، محسوب می‌شوید و مستاجر شما در پرداخت کرایه‌ی تعیین‌شده تاخیر طولانی داشته، می‌توانید قرارداد را فسخ و سپس حکم تخلیه ملک خود را با مراجعه به مراجع قانونی دریافت کنید.
بیشتر بخوانید
ماشین اسباب کشی مناسب برای ما کدام است و چطور آن را انتخاب کنیم؟

حکم فسخ قرارداد در معاملات خرید و فروش چگونه است؟

از دیگر نمونه فسخ قرارداد می‌توان به زمانی اشاره کرد که شما تصمیم به فسخ قرارداد ملکی دارید که آن ملک به خرید یا فروش رسیده است. یعنی شما خریدار ملک یا فروشنده‌ی آن به حساب می‌آیید. باید گفت در چنین معامله‌ای شما حق هیچ‌گونه فسخ یک‌طرفه‌ای را ندارید و تنها زمانی مجاز خواهید بود که در قولنامه این موضوع ذکر شده باشد. درست مانند نمونه فسخ قرارداد اجاره یک ملک؛ توجه داشته باشید که منظور از ملک، تنها ملک مسکونی نیست و می‌توان این ملک را مغازه، زمین یا… نیز در نظر گرفت.

بیایید موقعیت دیگری را بررسی کنیم. فرض کنید شما بدون اجازه و رضایت یک فرد، ملک او را مورد معامله قرار داده اید، اما فرد متوجه این موضوع شده است. اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که چنین معامله‌ای را معامله فضولی می‌نامند و اگر چنین معامله‌ای اتفاق افتاد فرد می‌تواند با مراجعه به مراکز قانونی دادخواست تنفیذ فسخ را دریافت و معامله فضولی را برهم بزند یا اینکه می‌توانید اجرت المثل (مبلغی با توجه به ارزش ملک، مغازه یا هر چیزی که مورد معامله قرار گرفته) را به صاحب حقیقی بپردازید و از فسخ قرارداد جلوگیری کنید.

یا می‌توان به نمونه فسخ قرارداد مشارکت در ساخت که میان کارفرما، کارگر و پیمانکار بسته می‌شود نیز اشاره داشت. در چنین قراردادی نیز امکان فسخ وجود دارد. برای مثال پیمانکاری را در نظر بگیرید که شرایط ساخت‌وساز و مدیریت از طرف کارفرما برایش مهیا نشده یا دستمزد خود را با تاخیر دریافت می‌کند. این موضوعات اگر در یک تایم طولانی وجود داشته باشد می‌تواند منجر به فسخ قرارداد شود. بنابراین در یک نمونه فسخ قرارداد همکاری، مسائل گوناگون را در نظر بگیرید و آن‌ها در قرارداد بنویسید تا در صورت بروز مشکل بتوانید آن را فسخ کنید.

آیا زمانی که فسخ قولنامه اتفاق می‌افتد، خسارتی باید پرداخت شود؟

یکی از مواردی که در بندهای اکثر قراردادها به ثبت می‌رسد، در رابطه با فسخ قرارداد و پرداخت خسارت‌های مربوط به آن است؛ به طوری که در قولنامه‌های خرید، فروش و اجاره یک ملک ذکر می‌شود که اشاره به پرداخت خسارت توسط فرد فسخ کننده دارد. در چنین شرایطی طرف فسخ کننده باید مبلغی را در جهت ضرر و زیانی که امکان دارد با فسخ قرارداد برای طرف دیگر معامله به وجود آورده باشد، بپردازد.

آشنایی با دو مفهوم حقوقی مربوط به نمونه فسخ قرارداد

در رابطه با موضوع نمونه فسخ قرارداد دو موضوع مطرح می‌شود که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید. این دو موضوع حقوقی عقود لازم و عقود جایز هستند که هر کدام شرایطی را برای طرفین معامله ایجاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید
هنگام ﺧﺮﯾﺪ ﮐﺎﻻی ﺧﻮاب به ﻧﮑﺎت زﯾﺮ ﺗﻮجه ﮐﻨﯿﺪ

عقود لازم

برخی از قراردادها به‌گونه‌ای هستند که هیچ یک از طرفین نمی‌توانند آن را فسخ کنند، مگر در موارد خاص و با توجه به شرایط مشخص. در این نوع از قراردادها طرفین تا پایان زمان قرارداد موظف به انجام وظایفی که بر عهده‌ی آن‌ها قرار گرفته هستند.

عقود جایز

این نوع از نمونه فسخ قرارداد برخلاف قراردادهای لازم بوده و شما امکان فسخ قرارداد بدون هیچ تشریفات خاصی را دارید. برای مثال قراردادی که بین یک وکیل و موکل تنظیم می‌شود از نوع جایز است و هر یک از طرفین می‌توانند برای فسخ قرارداد اقدام کنند.

فسخ قرارداد کاری
۳-۵

خیاراتی که در زمان فسخ قرارداد با آن‌ها مواجه می‌شوید

در میان اصطلاحات حقوقی یک اصطلاح به چشم می‌خورد که خیار یا خیار فسخ است که به همان حق فسخ قرارداد گفته می‌شود و معنای اختیار را می‌دهد. اختیاری که به یک فرد برای فسخ قرارداد تعلق می‌گیرد؛ یعنی حقی به طرفین داده می‌شود که بتوانند با وجود شرایط مشخصی به فسخ اقدام کنند. برای مثال اگر در یک قرارداد خیار عیب به ثبت رسیده باشد، فرد می‌تواند به‌صورت یک‌طرفه قرارداد را فسخ کند. از همین جهت در ادامه توضیحی در رابطه با خیارات گفته می‌شود تا در هنگام معامله اطلاعات لازم را داشته باشید.

شرط خیار

شرایطی را تصور کنید که قصد خرید یک ماشین را دارید و در زمان خرید و ثبت قرارداد به شما گفته می‌شود که می‌توانید ماشین را پس از یک هفته (مدت‌زمان معلوم) در صورت عدم رضایت برگردانید. این موضوع در قرارداد شما تحت شرط خیار یا خیار شرط به ثبت می‌رسد. این شرط می‌تواند برای هر یک از طرفین تنظیم شود. اما توجه داشته باشید که باید در این خیار حتما زمان محدودی مشخص شود.

خیار غبن

معامله‌ای را در نظر بگیرید که یکی از طرفین به دلیل عدم آگاهی یا اجباراتی که وجود داشته، متضرر و پس از ثبت قرارداد متوجه چنین موضوعی شده است. برای مثال شما ملک یا مغازه‌ای را خریداری کردید و بابت آن صد میلیون تومان پرداخته‌اید اما پس از پرداخت هزینه متوجه می‌شوید که ارزش ملک و مغازه‌ی خریداری‌شده پنجاه میلیون تومان بوده؛ در چنین شرایطی شما به اصلاح فرد مغبون یعنی فردی که ضرر دیده به‌حساب می‌آیید و حق فسخ قولنامه و قرارداد را دارید. اما به این نکته توجه داشته باشید که این خیار در رابطه با ضررهای فاحش مطرح می‌شود.

خیار عیب

نمونه فسخ قرارداد اجاره را در نظر بگیرید که گفتیم اگر ملک عیبی داشته باشد ولی شما در زمان بازدید متوجه آن عیب در ملک نشوید و صاحب ملک نیز به آن اشاره‌ای نکند، می‌توانید پس از فهمیدن قرارداد را فسخ کنید؛ خیار عیب مربوط به این موضوع می‌شود و چنین اجازه‌ای را به شما می‌دهد.

خیار تدلیس

تدلیس در معنای پنهان کردن واقعیت است. برای مثال نمونه فسخ قرارداد شراکت و همکاری را در نظر بگیرید که طرف دیگر معامله با دادن اطلاعات غلط و پنهان کردن تمام حقایق، شما را مجاب به انجام همکاری و شراکت می‌کند. درصورتی‌که شاید اگر شما واقعیت را می‌دانستید آن شراکت و همکاری را قبول نمی‌کردید؛ اگر چنین موضوعی برای شما پیش آمد، بدانید که حق فسخ قرارداد را دارید و می‌توانید در جهت آن اقدامات لازم را انجام دهید.

بدون شک همه‌ی ما تابه‌حال با چنین موضوعاتی درگیر شده‌ایم و به دلیل عدم آگاهی ممکن است ضررهای گوناگونی نیز دیده باشیم. از همین جهت این متن را در اختیار شما قرار دادیم تا اگر با چنین مواردی روبرو شدید، برای آن راه‌حل مناسبی را انتخاب کنید. برای شما کدام یک از موقعیت‌های ذکر شده پیش‌آمده و چه اقداماتی را در راستای آن‌ها انجام داده‌اید؟ تجربیات و سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید تا از آن‌ها استفاده‌ی لازم را ببریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید