1 4

نمای رومی ساختمان دو طبقه و زیباترین طرح‌هایی که وجود دارند

نوشته  |  ۱۶ آذر ۱۳۹۸
۸۴۱۶۹
۰

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon

نمای رومی که هم اکنون در بسیاری از ساختمان‌های دو طبقه و چند طبقه کشور مشاهده می‌شود، الهام گرفته از بناهای تاریخی روم باستان است. در حالی که ساختمانهای امروزی ایده اصلی خود را از معماری روم گرفته‌اند، با این حال شکل ظاهری نمای بیرونی ساختمان را در ایران تغییر دادند.

این رویکرد که همان حرکت از نمای سنتی به نمای جدید اساساً مدرن سازی نام دارد، با اینکه از عناصر معماری روم الهام گرفته است ولی تا حدودی ناپخته و غیر کارشناسانه نشان داده می‌شود. با این حال، بیایید کمی درباره نمای رومی ساختمان دو طبقه صحبت کنیم؛ با وبلاگ آدرس همراه باشید.

نمای رومی ساختمان دو طبقه

نمای رومی ساختمان دو طبقه و زیباترین طرح‌هایی که وجود دارند

آیا تاکنون به نمای یک ساختمان ریزبینانه توجه کرده‌اید؟ استقبال کننده، سنتی و یا لوکس بود؟ احتمالاً شما در مورد نوع طراحی نمای آن واکنش نشان داده‌اید. وقتی به انواع مختلف ساختمان نگاه می‌کنیم، ممکن است واکنش‌های بسیار متفاوتی نسبت به آن‌ها داشته باشیم. بعضی از آن‌ها بلند و تحمیل کننده هستند، با درهای قوسی عظیم و طاق های بلند، برخی دیگر نیز استقبال کننده بودن و با ایوان بزرگ یا پنجره های گسترده خودنمائی می‌کنند.

وقتی معمار یک نما را طراحی می‌کند، عناصر زیادی را در نظر می‌گیرد. ورودی به چه صورت خواهد بود؟ از چه نوع مصالح ساختمانی مانند سنگ، چوب یا آجر استفاده خواهد شد؟ آن‌ها همچنین باید نسبت به محل قرار دادن پنجره ها نیز دقت کنند.

در طول تاریخ، سبک های معماری به وفور تغییر کرده است و امروز نیز همچنان تغییر می‌کنند. معماران دوره‌های مختلف سبک‌های بسیار متفاوتی از نما را ترجیح داده‌اند. در حالی که کلمه «نما» می‌تواند هر دیوار خارجی ساختمان با یک عنصر طراحی را نشان دهد، اغلب به دیوار جلو با ورودی اشاره دارد. اغلب، نمای جلویی از معماری پیچیده تر یا خاص تر از بقیه سازه است. یک نما می‌تواند تزئینی یا بسیار ساده باشد.

ستون ها، گنبدها و قوس ها راه خود را به درون ساختمان‌های دوطبقه با نمای رومی باز کرده‌اند. قوس‌های طرح رومی شاید مهم‌ترین بخش از نمای ساختمان‌های امروزی ایران هستند که در درب ورودی و پنجره ها ظاهر می شوند. همچنین حضور ستون ها که یکی از مهم‌ترین المان های طرح رومی است که خود رومیان از یونانیان تقلید کرده بودند، از عناصر اصلی نمای رومی ساختمان دو طبقه هستند.

این ستون‌ها اغلب به صورت کشیده در دو طرف در ورودی و حتی در میانه‌های نما نیز ظاهر می‌شوند. سپس وجود ستونهای کوچک برای ساخت دست انداز بالکن خانه ها در نمای اصلی نیز ظاهری رومی دارند. همچنین برجستگی‌های نما که بیشتر نقش جدا کننده هر طبقه را ایفا می‌کنند نیز به عنوان المان مهم دیگر شناخته می‌شود. بسیاری از ساختمان‌های مسکونی، اداری و ویلایی در کشور که تنها دو طبقه دارند از نمای رومی استفاده می‌کنند.

نمای رومی ساختمان دو طبقه

استفاده گسترده از سنگ (به ویژه تراورتن) در اشکال گوناگون در نمای رومی ساختمان دو طبقه می‌تواند به شکلی لوکس و لاکچری ساخته شود. این فقط ساختمانهای زیبا با طراحی‌های لوکس نبودند که به این شکل، معماری رومی را نماینده‌ای از ساختمان‌های دو طبقه یا چند طبقه با نمای مدرن بدل ساختند، بساز بفروش ها اولین کسانی بودند که این نمای کلاسیک را به شکلی که امروز وجود دارند تبدیل کردند.

اما سبک معماری این روزهای ساختمان‌های ایران که تقلیدی ناپخته از روم باستان است، نه به دستان معماران بلکه از طریق کارفرمایان بی دانش سلیقه پسند به وجود آمده است. با این حال، بسته به سبک معماری (اگر آن را اصلاً معماری بدانیم!) این عناصر در ترکیب با یکدیگر نماینده سبک خاصی شده‌اند.

همچنین، در اجرای نمای ساختمانها می‌توان از سیمان سفید نیز بهره برد. اگرچه اجرای این گونه نماهای نیاز به مهارت خاصی دارد، اما به دلیل هزینه کمتر نسبت به سنگ، از نظر اقتصادی به صرفه تر هستند. استفاده از نمای سیمانی برای منازل ویلایی مناسب تر می‌باشد.

امروزه، نمای رومی ساختمان دو طبقه برای ساکنین، مالک و هر بیننده‌ای از خارج، حسی از ابهت، شکوه و مرفه بودن را القاء می‌کند. استفاده از مصالح سنگی در کنار تجهیزات نورپردازی‌های وسیع در نمای بیرونی ساختمان، بنا هم چون تکه‌ای الماس شکلی درخشان و نورانی به خود می‌گیرد؛ اما پوشش و ظاهر هر نمایی بیانگر هویت درونی آن ساختمان است. از ساختمان اداری باید انتظار نمای اداری داشت، در مورد نمای مسکونی نیز چنین انتظار می‌رود.

برای ساختمان‌های دوطبقه که بیشتر ویلایی هستند، استفاده از نمای رومی یا کلاسیک بسیار مناسب است. ولی برای ساختمان‌های مسکونی چند طبقه داخل شهر، نمای رومی تداعی کننده زدگی جمعی نیست، بلکه نماینده غنی و فقیر است. ماهیت سلطنتی این نما جای انکار نیست، بلکه مهم استفاده از نمای رومی در مکان مناسب و نوع کاربری ساختمان است.

از نظر مقدار هزینه نیز باید گفت: «نمای رومی به دلیل وجود جزئیات و استفاده زیاد از سنگ، دارای قیمت ساخت بالایی است.» این مورد برعکس نمای سیمانی یا نمای ساخته شده از آجر است که بسیار ارزان تر تمام می‌شود. ولی سازنده به خوبی می‌داند که نمای رومی برای ساختمان‌های دو طبقه که اغلب ویلایی هستند، در نزد خریداران بهتر به فروش می‌رسند.

نمای رومی ساختمان دو طبقه و زیباترین طرح‌هایی که وجود دارند

به طور کلی، در سبک نمای رومی اصولاً ترکیب عناصر زیر به کار می‌رود:

  • ستون‌های کوتاه و مدور در ورودی‌ها
  • سر ستون‌ها و اشکال هندسی در قسمت‌های مختلف سازه
  • قوس‌های بزرگ و نقش برجسته‌های ریز در اطراف پنجره یا درب ورودی

نمای سنگ ساختمان یک طبقه

ساختمانهای یک طبقه که اغلب ویلایی و حیاط دار هستند، می‌توانند دارای نمای سنگی باشند. استفاده از انواع سنگ های ساختمانی مانند مرمر، گرانیت و یا تراورتن در ساخت نمای ساختمان یک طبقه به وفور دیده می‌شود. به هر روی، سنگ به دلیل ظاهر لوکس می‌تواند نمایی بی بدیل به ساختمان بدهد و هر بیننده‌ای را به سمت خود جلب کند. نمای سنگی می‌تواند از سبک معماری کلاسیک یا مدرن تبعیت کند، اما برای افزودن جلال و شکوه بیشتر استفاده از نمای رومی برای نشان دادن جلوه بی همتا و زیبای سنگ، گزینه‌ای مناسبتر است.

کلام آخر

نمای رومی ساختمان دو طبقه به‌ عنوان نمایی پر زرق و برق، لاکچری، پر تزیینات و حتی سلطنتی شناخته می‌شود. زیاد بودن جزئیات به ایجاد طرحی پر نقش و نگار در کل نما منجر شده است. داشتن المان‌هایی مانند کتیبه، قوس، ستون و موارد دیگر، باعث شده است تا نمای رومی هر چند اگر ناپخته نشان دهد ولی مردم به دلیل جدید بودنشان، از آن‌ها استقبال می‌کنند. به هر حال اگر به این نما علاقه دارید، سعی کنید زیباترین نماهای رومی ساختمان دو طبقه را ایجاد کنید.

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon
به آسانی رزرو هتل، خانه اجاره کنید