نظافت منزل خود را چطور انجام دهیم و بخش‌هایی که معمولاً فراموش می‌کنیم کدامند؟

0 218

همه ما سعی می‌کنیم تا جایی که امکان دارد نظافت‌ منزل خود را روزانه انجام دهیم و خانه و فضای درون آن را تمیز و مرتب نگه داریم. البته که اکثر این کارها، شامل فضاها و وسایلی می‌شوند که جلوی چشم ما هستند و به همین خاطر، ممکن است نظافت برخی چیزهایی را که در دیدمان نیستند فراموش کنیم.

از سوی دیگر وقتی که وارد اتاقی می‌شویم، معمولاً به راحتی می‌توانیم تشخیص دهیم که کدام بخش از آن نیاز به نظافت و مرتب کردن دارد. ممکن است کپه‌ای از لباس‌های کثیف داشته باشیم که باید هر چه سریع‌تر تمیز شوند، یا ظرف‌های کثیف درون سینک را می‌بینیم و به شست‌وشوی آن‌ها مشغول می‌شویم. اما وقتی که همه این کارها را انجام دادیم، آیا چیزها و محل‌هایی که خیلی دم‌دست نیستند را هم نظافت می‌کنیم؟

در این مطلب، قصد داریم نگاهی بیندازیم به برخی نظافت‌کاری‌های فراموش‌شده و ببینیم که بهترین روش برای انجام آن‌ها چیست.

۱٫ اتو را تمیز کنیم

شاید همه ما ندانیم که سطح صاف اتو ممکن است گرد و خاک و کثیفی را به خود جذب کند. وقتی که از قابلیت بخار اتو استفاده می‌کنیم، احتمال روی دادن چنین اتفاقی چندین برابر می‌شود. برای نظافت سطح اتو، باید از سرکه و جوش شیرین استفاده کنیم. یک پارچه خشک را به مدت پنج دقیقه در سرکه قرار دهیم. سپس روی همان پارچه یا حوله، جوش شیرین پخش کنیم و آن را روی سطح اتو بکشیم تا کثیفی روی آن از بین برود.

۲٫ سری دوش حمام را در نظافت منزل جدا کنیم

ممکن است هنگام نظافت منزل در حمام، دوش را با یک دستمال کشیدن ساده تمیز کنیم، اما کثیفی و باکتری‌های آن از بین نخواهند رفت. یک راه بسیار ساده برای نظافت سری دوش حمام، این است که یک پاکت پر از سرکه سفید را برای چند ساعت روی آن بیاویزیم. سپس روی حمام آب بکشیم. در این صورت، تمام چرک و کثیفی درون آن نیز از بین خواهد رفت.

۳٫ داخل اجاق گاز را ضدعفونی کنیم

نظافت داخل اجاق گاز بسیار مهم است و متاسفانه کاری است که شاید خیلی از ما انجام ندهیم. فراموش نکنیم که برخی اجاق گازها، ممکن است گازهای سمی را پخش کنند. برای نظافت کامل داخل اجاق گاز، باید محلول خاصی درست کنیم. این محلول از صابون، جوش شیرین، سرکه و آبلیمو تشکیل شده است. با استفاده از یک دستمال، فضای داخل اجاق گاز را با این محلول دستمال بکشیم و بگذاریم که برای چند ساعت، درون آن باقی بماند. پس از گذشتن چند ساعت، یک دستمال خشک و تمیز برداریم و دوباره داخل اجاق را دستمال بکشیم. اجاق گاز ما اکنون تمیز و بدون هیچ بو یا گاز سمی است.

۴٫ پنکه‌های سقفی را گردگیری کنیم

در صورت عدم گردگیری پنکه‌های سقفی، ممکن است با هر بار روشن کردن آن با حجم زیادی گرد و خاک مواجه شویم. برای نظافت آن‌ها، از داخل روبالشی برای تمیز کردن هر پره پنکه استفاده کنیم. در این حالت، گرد و خاک درون روبالشی باقی می‌ماند و می‌توانیم پس از اتمام کار، آن را درون کیسه زباله یا ظرف آشغال‌ها خالی کنیم. ممکن است برای دسترسی راحت‌تر به پنکه سقفی، مجبور به استفاده از یک نردبان شویم که در این صورت، حتماً باید یک نفر دیگر هم برای نگه داشتن نردبان و حفظ تعادل آن در هنگام نظافت منزل حضور داشته باشد.

۵٫ داخل ماشین لباسشویی را در نظافت منزل تمیز کنیم

ماشین‌های لباسشویی همانند بقیه لوازم خانگی، کثیفی و آلودگی زیادی را به خود جذب می‌کنند. البته برای نظافت آن، لازم نیست که خودمان دست به کار شویم. بهترین روش این است که داخل آن را پر از آب داغ کنیم و طولانی‌ترین برنامه ماشین برای شست و شو را انتخاب کنیم. هم‌زمان با پر شدن ماشین، چهار لیوان مایع سفید‌کننده به آن اضافه کنیم. اجازه بدهیم که ماشین یک ساعت در این وضعیت بماند و سپس، برنامه شست و شو را کامل کنیم. قدم بعدی این است که همین فرآیند را دوباره تکرار کنیم، اما این بار به جای مایع سفیدکننده، از سرکه استفاده کنیم.

اگر پس از انجام این فرآیند لکه‌ای روی دیواره ماشین باقی مانده است، می‌توانیم از یک دستمال آغشته در سرکه برای از بین بردن این لکه‌ها استفاده کنیم. ترکیب سرکه و مایع تمیزکننده علاوه بر نظافت داخل ماشین، داخل شلنگ‌های آب متصل به آن را هم تمیز می‌کنند.

۶٫ جرم‌گیری کتری را  در نظافت‌ منزل انجام دهیم

وقتی صحبت از نظافت کتری می‌شود، باید به یاد داشته باشیم که سابیدن آن هرگز روش درستی نیست. با سابیدن، فضای رشد بهتری برای سنگ آهک یا کربنات کلسیمی که درون کتری جمع می‌شود، ایجاد می‌کنیم. پس برای از بین بردن آن‌ها به یک محلول شیمیایی نیاز داریم. نیمی از کتری را با آب و نیم دیگر را با سرکه پر کنیم. سپس اجازه بدهیم که این محلول، درون کتری جوش بیاید و پس از به نقطه جوش رسیدن، کتری را خاموش کنیم و اجازه دهیم که باقی‌مانده محلول بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن باقی بماند. سپس درون کتری را چندین بار آب بکشیم تا بتوانیم دوباره از آن استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید
رنگ آمیزی درب حیاط و آموزش نقاشی در چند گام ساده

۷٫ کاشی‌ها را تمیز کنیم

بر خلاف کتری‌ها، سابیدن کاشی‌ها کار بسیار مناسبی است و آن‌ها را درخشان نشان می‌دهد. فضای مرطوب آشپزخانه و سرویس‌های دست‌شویی باعث می‌شود که فضای مناسبی برای رشد قارچ و انگل بین کاشی‌ها فراهم شود. برای تمیزکاری کاشی‌ها و نظافت سرویس بهداشتی نیز باید یک محلول مخصوص درست کنیم. سه چهارم لیوان جوش شیرین، یک چهارم هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) و یک قاشق غذاخوری صابون مایع درون یک ظرف بریزیم. جوش‌شیرین یک صیقل‌دهنده مناسب برای بین کاشی‌ها محسوب می‌شود. آب اکسیژنه نیز پس از ترکیب با جوش‌شیرین، کمک می‌کند که یون‌های سفیدکننده اکسیژن آزاد شوند. صابون مایع هم برای از بین بردن چربی‌ها و گرد و خاک بین کاشی‌ها بسیار مناسب است.

تمیز کردن و شستشوی خانه

۸٫ دیوارها را گردگیری کنیم

گرد و خاک علاوه بر سطوح افقی، ممکن است روی سطوح عمودی هم انباشته شوند. پرده‌ها را باز کنیم و تمام چراغ‌های خانه را روشن کنیم تا متوجه کثیفی و سیاه بودن بخش‌هایی از دیوار خانه‌مان شویم. اگر از کاغذ دیواری استفاده کرده‌ایم، حجم گرد و خاک ممکن است حتی بیشتر هم باشد. از بالای دیوار به سمت پایین شروع کنیم و از گردگیر یا دستمالی استفاده کنیم که به خوبی این کثیفی‌ها را جمع کند. اگر لکه یا گرده اضافی دیگری روی دیوار مانده، آن‌ها را هم تمیز کنیم.

بعضی دیوارها، لبه یا تخته چوبی در قسمت پایینی خود دارند. نظافت آن‌ها را هم فراموش نکنیم چون ممکن است گرد و خاک زیادی در بین آن‌ها جمع شود. در آشپزخانه و حمام یا هر قسمت دیگری از خانه که رطوبت وجود دارد، بهتر است که این لبه‌ها را با استفاده از پارچه‌ای نمناک تمیز کنیم چون رطوبت این اتاق‌ها باعث شده است که بخشی از گرد جمع‌شده روی آن‌ها، به خاک تبدیل شوند.

 برای برق‌انداختن دیوارها چه کار کنیم؟

دیوارهای تمیز و براق، یک راه بسیار ساده برای بهبود ظاهر کلی خانه‌مان است. نظافت آن‌ها نیز بسیار راحت است و فقط به یک تی با سری میکروفیبر و سطل پر از ترکیب آب گرم و صابون نیاز داریم. قبل از نظافت کل دیوار، این ترکیب را روی بخش کوچکی امتحان کنیم تا از صدمه نزدن آن به سطح دیوار مطمئن شویم. سپس نظافت را از سمت چپ به راست و از بالا به پایین و با شکل یک W انجام دهیم. پس از اتمام نظافت منزل می‌توانیم بگذاریم دیوار خشک شود یا با استفاده از یک پارچه میکروفیبر خشک، خودمان آن را خشک کنیم.

برای جاهای کوچک‌تر، از یک پارچه و مایع بی‌کربنات استفاده کنیم. لکه‌ها یا بخش‌های کثیف را شناسایی کنیم و دستمال را درون مایع فرو ببریم و آن را روی بخش‌های کثیف به آهستگی بکشیم. برای از بین بردن لکه‌های چربی نیز می‌توانیم روی آن، گچ سفید بریزیم. گچ باعث جذب شدن چربی می‌شود. پس از چند دقیقه، محلی که گچ‌ریزی شده است را با یک دستمال تمیز و خشک، پاک کنیم.

۹٫ توستر را تمیز کنیم

خرده‌های نان خیلی سریع درون توستر جمع می‌شوند و جمع کردن آن‌ها به خاطر فضای کمی که درون این دستگاه قرار دارد، کار بسیار سختی است. در قدم اول، سینی توستر را جدا و محتویات آن را خالی کنیم و البته فراموش نکنیم که دستگاه را خاموش کنیم. سپس توستر را برگردانیم و از یک فرچه کوچک یا مسواک، برای جدا کردن خرده نان‌های چسبیده شده به درون دستگاه استفاده کنیم. برای شستن سطح خارجی توستر نیز از یک دستمال مرطوب با صابون مایع استفاده کنیم.

می‌توانیم با دستمالی که به سرکه سفید آغشته شده است، سطح توستر را هم دستمال بکشیم تا درخشندگی بیشتری به آن ببخشیم. برای از بین بردن لکه‌های سوختگی روی بخشی که نان را قرار می‌دهیم نیز از جوش شیرین استفاده کنیم تا بتوانیم بدون استفاده از هیچ نوع ماده شیمیایی، نظافت منزل و این بخش را هم انجام داده باشیم.

۱۰٫ دز نظافت منزل بوی بد درون مایکروفر را از بین ببریم

لکه‌ها و بوی بد درون مایکروفری که مدت‌ها است از آن استفاده کرده‌ایم، به راحتی و با جوش شیرین از بین خواهند رفت. درون یک کاسه مقاوم در برابر اشعه‌های مایکروفر، دو قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک فنجان آب بریزیم و بگذاریم در مایکروفر، به مدت ۳ دقیقه حرارت ببیند. جوش شیرین باعث از بین رفتن بوی نامطبوع درون دستگاه می‌شود و آب نیز به از بین بردن لکه‌ها کمک خواهد کرد. پس از اتمام این سه دقیقه، یک دستمال خشک و تمیز برداریم و درون مایکروفر را دستمال بکشیم.

بیشتر بخوانید
آشنایی با سبک های دکوراسیون داخلی و معرفی انواع آن

۱۱٫ زیر مبلمان و تخت خواب را چک کنیم

وقتی که زیر یک مبل یا تخت خواب را می‌بینیم، احتمالاً شاهد انباشته شدن گرد و خاک می‌شویم و سعی می‌کنیم که آن را سریعاً با یک جارو، تی یا جاروبرقی تمیز کنیم. اما آیا تا به حال به زیر خود مبلمان و تخت خوابمان نگاه کرده‌ایم؟ شاید حتی با دیدن زیر قاب تخت خواب، صندلی‌ها و میزهای خانه‌مان وحشت کنیم! در هر صورت خوب است نگاهی به این قسمت‌ها در هنگام نظافت منزل بیندازیم و از جارو و خاک‌انداز برای خلاص شدن از دست تار‌های عنکبوت و دیگر کثیفی‌های بخش زیرین و پایینی مبلمان استفاده کنیم.

۱۲٫ بالای کابینت‌ها، درها و قاب‌های عکس را تمیز کنیم

برخی از ما عادت کرده‌ایم آن چه که در محدوده دیدمان نیست را کنار بگذاریم. فراموش نکنیم که گرد و خاک ممکن است در بالای هر وسیله‌ای که دستمان بهش نمی‌رسد هم جمع شود. بالای قاب درها، کابینت‌ها، هر محفظه بلند، قاب‌های عکس و گوشه‌های سقف را هم دستمال بکشیم. وقتی که آن بالا هستیم، می‌توانیم پنکه‌های سقفی یا لوسترها را هم تمیز کنیم. یک گردگیر با قابلیت تنظیم ارتفاع می‌تواند بهترین وسیله برای نظافت این مکان‌ها باشد.

۱۳٫ فیلترها و ورودی‌های هوا را تعویض کنیم

اگر از سیستم تهویه مطبوع یا گرمایش مرکزی در خانه‌مان بهره می‌بریم، باید بدانیم که لوله‌کشی‌های زیادی برای اتصال سیستم مرکزی به فضای خانه وجود دارد که هوای سرد یا گرم محیط منزلمان از طریق آن خارج شده و به سیستم تهویه باز می‌گردد. اگر ورودی‌های هوا را به فیلترهای بازدارنده گرد و غبار مجهز نکنیم، ممکن است هوای نامطبوع دوباره به فضای خانه بازگردد.

از هر نوع فیلتری که استفاده می‌کنیم، باید نظافت مرتب آن را هم در دستور کارهایمان قرار دهیم. خود فیلترها هم باید هر چند وقت یک بار عوض شوند. می‌توانیم هنگام تعویض فیلترها، فضای داخلی ورودی‌های هوا را هم تمیز کنیم. در این صورت، هم راحت‌تر هوای مطبوع خانه را تنفس می‌کنیم و هم گردو خاک کم‌تری روی اجسام قرار می‌گیرد.

۱۴٫ کف کمدها را بشوییم

با باز کردن در هر کمد یا کمد دیواری، می‌توانیم تشخیص دهیم که کی زمان نظافت آن‌ها رسیده است. ممکن است لباس‌ها یک گوشه جمع شده باشند و با باز کردن در کمد، وسایلی به بیرون انداخته شوند. البته همان قدر که تمیز و مرتب نگه داشتن داخل کمد‌ها مهم است، باید حواسمان از تمیز نگه داشتن کف آن‌ها غافل نشود.

اگر کف کمدهای دیواری موکت شده است، اهمیت نظافت آن‌ها چند برابر می‌شود. موکت می‌تواند محل جمع شدن حشراتی شود که ممکن است به لباس‌های محبوبمان هم حمله کنند و آن‌ها را بجوند! بهتر است که حداقل به صورت فصلی، لباس‌ها و تمام وسایل درون کمدها را بیرون بریزیم و فضای داخلی خود کمد از جمله دیواره و کف آن را تمیز کنیم. این کار همچنین بهترین زمان برای کنار گذاشتن و اهدا کردن لباس‌ها و لوازمی است که دیگر نمی‌خواهیم و از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم.

۱۵٫ جاروبرقی و لوازم نظافت را نیز در نظافت منزل فراموش نکنیم

اگر تمام ابزار و لوازم نظافت ما کثیف هستند، با هر بار استفاده از آن‌ها نه تنها باعث تمیز شدن خانه نمی‌شویم، بلکه در حال پخش و گسترش کثیفی‌ها هستیم. فراموش نکنیم که هر چند وقت یک بار، نگاه دقیقی به جاروبرقی، تی، فرچه‌ها و دستمال‌های گردگیری بیندازیم و آن‌ها را تمیز کنیم.

البته که کیسه نگه‌دارنده زباله درون جاروبرقی را دور می‌اندازیم، اما آیا می‌دانیم که باید ماهی یک بار، باید فضای داخلی جاروبرقی را هم تمیز کنیم؟ می‌توانیم آن را در آب داغ و پر از کف تمیز کنیم و بگذاریم خشک شود. جاروبرقی ما احتمالاً چندین فیلتر هم دارد که می‌توانیم آن‌ها را هم تمیز یا در صورت نیاز، عوض کنیم. سری‌های مختلف جاروبرقی را بشوییم یا اگر تکه آشغال یا مو به آن گیر کرده است، آن‌ها را برداریم و نظافت بهتری در خانه داشته باشیم.

 

نکتهتمام اسفنج‌ها، دستمال‌ها و فرچه‌ها و سر تی‌ها را هم با استفاده از آب داغ و مایع تمیزکننده، بشوییم. اسفنج‌های آشپزخانه ممکن است ناقل باکتری‌های خطرناکی باشند. تمیز کردن آن‌ها را فراموش نکنیم.

 

۱۶٫ گیاهان خانگی را در هنگام نظافت منزل دستمال بکشیم

ظروف گل و گیاهی که در داخل خانه نگه می‌داریم، فارغ از این که طبیعی یا مصنوعی هستند، می‌توانند حجم زیادی گرد و خاک را به خود جذب کنند. گیاهان طبیعی را می‌توانیم زیر شیر آب بگیریم و اگر آن‌ها خیلی بزرگ هستند، از یک دستمال مرطوب برای تمیز کردن هر شاخ و برگ استفاده کنیم.
گیاهان مصنوعی را هم در نظافت منزل می‌توانیم با همین فرآیند تمیز کنیم. البته امکان استفاده از یک سشوار و وزیدن باد خنک روی آن‌ها برای حذف گرد و خاک هم راه خوبی به نظر می‌رسد.

 

منبع: spruce

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید