اجاره خانه: چه مقدار از درآمدمان را صرف اجاره خانه کنیم؟

0 216

بیشتر کسانی که مدت زیادی است اجاره‌نشین هستند، از جزئیات و قوانین بازار رهن و اجاره اطلاع دارند و بر اساس تجربه یاد گرفته‌اند که چطور هزینه‌هایشان را مدیریت کنند و چه میزان از درآمدشان را به اجاره خانه اختصاص دهند. بااین‌حال خیلی وقت‌ها این سؤال برای افراد پیش می‌آید که آیا درصد درستی از درآمدشان را به اجاره خانه اختصاص می‌دهند یا خیر؟
مثلاً اگر شما در حال حاضر ۷۰ درصد حقوقتان را به اجاره خانه اختصاص می‌دهید احتمالاً در آینده‌ای نزدیک برای مدیریت هزینه‌هایتان به مشکل بر خواهید خورد. در ادامه این مطلب بررسی می‌کنیم که بر اساس آمار و ارقام کشورهای مختلف دنیا، بهتر است چه درصدی از حقوقمان را به اجاره خانه اختصاص دهیم.

قانون ۵۰/۳۰/۲۰

قانون ۵۰/۳۰/۲۰ قانونی است که در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته (به‌خصوص کشورهای حوزه اسکاندیناوی) برای مدیریت درآمد و هزینه‌ها استفاده می‌شود. بر اساس این قانون هر فرد باید ۵۰ درصد از درآمدش را صرف اجاره خانه، هزینه‌ی ماشین و قبض آب و برق و گاز و تلفن و… کند. ۳۰ درصد به هزینه‌های روزمره اختصاص دارد و ۲۰ درصد باقی‌مانده را باید برای پس‌انداز کنار گذاشت.

در ایالات متحده درصد اختصاص یافته به اجاره خانه بین ۳۵ تا ۴۵ درصد است و هزینه‌ی ماشین به صورت جداگانه بین ۱۵ تا ۲۵ درصد در نظر گرفته می‌شود؛ اما توجه کنیم که سهم هزینه‌های روزانه در این کشور چیزی حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد است که می‌توان گفت به تناسب کشورهای دیگر عددی قابل‌قبول است.

آیا قانون ۲۰/۳۰/۵۰ در ایران قابل اجراست؟

این قوانین در حالت کلی برای ما ایرانی‌ها قابل اجرا نیست. به این دلیل که اولاً هزینه‌های مربوط به خرید خانه، رهن و اجاره آپارتمان در ایران بسیار زیاد است؛ و دوماً هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی و زندگی روزانه برای محله‌های مختلف و افراد مختلف اختلاف بسیار زیادی دارد تا جایی که برای بسیاری از افراد امکان پس‌انداز یا وجود ندارد، یا بسیار کم است.

بااین‌حال بهتر است سعی کنید که در حالت میانگین حدود ۴۰ تا ۳۰ درصد از درآمدتان را به اجاره خانه اختصاص دهید. کم یا زیاد کردن این مبلغ به شرایط شما وابسته است اما با رعایت کردن این نسبت کنترل هزینه‌های دیگر زندگی برایتان راحت‌تر خواهد بود. ضمن این که هزینه کردن بخش زیادی از درآمدتان برای کرایه خانه، تبعات مختلفی برای شما دارد. مثل این که خیلی دیر صاحب خانه می‌شوید و در بعضی موارد حتی ممکن است هیچ‌وقت نتوانید خانه‌ای بخرید. مشکل دیگر این است که باید از تفریحات و لذت‌هایتان کم کنید یا مثلاً نتوانید پس‌انداز مناسبی داشته باشید و در صورت بروز حوادث پیش‌بینی نشده یا بیماری، دچار مشکل شوید.

بیشتر بخوانید
صرفه جویی و مدیریت هزینه ؛ پس‌اندازهایی از داخل خانه

نکته مهم دیگر این است که اگر بابت پول رهن خانه‌تان وام گرفته‌اید یا پولی قرض کردید، باید قسط آن را جزء سهم اجاره‌تان در نظر بگیرید؛ یعنی مثلاً اگر ماهیانه ۳ میلیون تومان درآمد دارید، ۳۰ درصد آن می‌شود حدود ۱ میلیون تومان؛ بنابراین مبلغ قسط‌های خانه (دقت کنید فقط قسط‌های مربوط به خانه نه سایر قسط‌ها) به اضافه اجاره خانه شما باید برابر یک میلیون تومان شود و این مبلغ نهایتاً می‌تواند تا یک میلیون و نیم افزایش یابد.

اجاره خانه

عوامل مؤثر بر نسبت اجاره خانه به درآمد

از آن جایی که عوامل مختلفی بر تعیین مقدار اجاره‌ای که می‌پردازیم مؤثر است، نمی‌توانیم حکم کلی برای سهم اجاره از درآمد در نظر بگیریم. بااین‌حال اگر با این عوامل آشنا باشیم، راحت‌تر تشخیص می‌دهیم که مثلاً پرداخت کردن ۲ میلیون اجاره ماهانه برای ما کار درستی است یا نه؟

چقدر پس‌انداز دارید؟

اگر به هر دلیلی تصمیم به اجاره خانه گرفته‌اید، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید میزان پس‌اندازتان است. به‌خصوص اگر حقوق مشخصی ندارید یا میزان حقوقتان آن‌قدر زیاد نیست که خیالتان از بابت اجاره خانه راحت باشد. دلیل این موضوع این است که شما می‌توانید با افزایش مبلغ رهن خانه، اجاره را کاهش دهید. علاوه بر این، آن بخش از پول شما به‌صورت پس‌انداز ذخیره می‌شود و از بین نخواهد رفت.

اما اگر به هر دلیل پس‌انداز کافی ندارید، لازم است بدانید که نمی‌توانید مبلغ اجاره را تا هر اندازه که می‌خواهید زیاد کنید. دلیل این موضوع این است که شما باید سهم مشخصی از درآمدتان را به اجاره خانه اختصاص بدهید. در غیر این صورت برای سایر هزینه‌های زندگی‌تان دچار مشکل خواهید شد؛ بنابراین در اولین قدم پس‌اندازتان را محاسبه کنید و سعی کنید از راه‌های مختلف مثل گرفتن وام یا قرض گرفتن از نزدیکان، آن را افزایش دهید.

هزینه‌های روزمره‌تان چقدر است؟

بر اساس آماری که از تعدادی از کشورهای مختلف دنیا به دست‌ آمده، نسبت اجاره‌ی خانه به هزینه‌های روزانه در هر کشور متفاوت است. این نسبت در ایران چیزی حدودی ۲۲۵% است؛ یعنی شما به عنوان یک ایرانی باید حدود ۲٫۵ برابر هزینه‌های روزانه‌تان برای اجاره خانه کنار بگذارید.

بیشتر بخوانید
مرتب کردن فریزر را چطور به بهترین شکل ممکن انجام دهیم؟

در کدام محله‌ها قصد اجاره خانه دارید؟

تعیین محله نقش مهمی در میزان اجاره‌ای که پرداخت می‌کنید دارد. بعد از محاسبه‌ی مقدار پس‌انداز و درآمدتان، باید محله‌های موردنظرتان را انتخاب کرده و بعد بررسی کنید که قیمت رهن و اجاره در این محله‌ها چقدر است. برای این کار می‌توانید از سایت‌ها و اپلیکیشن‌های حوزه‌ی ملک استفاده کنید یا به بنگاه‌های معاملات املاک این محله‌ها سر بزنید.

چه متراژ خانه‌ای مدنظرتان است؟

متراژ خانه تقریباً برای همه مهم است؛ اما برای خانواده‌ای که صاحب دو یا چند فرزند هستند این مسئله اهمیت بیشتری دارد؛ بنابراین در نظر داشته باشید که بسته به شرایطتان چه خانه‌ای برای شما مناسب است. نکته‌ی مهمی که باید بدانید این است که اگرچه با افزایش متراژ خانه مبلغ رهن و اجاره افزایش می‌یابد اما به علت این که ممکن است اغلب مردم توانایی اجاره‌ی خانه‌های متراژ بالا را نداشته باشند، نرخ افزایش مبلغ اجاره آن‌قدرها زیاد نیست. در حقیقت خیلی وقت‌ها با اضافه کردن مبلغ به نسبت کمی به اجاره‌تان می‌توانید به‌جای یک خانه‌ی ۷۰ متری در خیابان آزادی، یک خانه‌ی صد متری در همان محله اجاره کنید! بنابراین خوب است یک محدوده برای متراژ موردنظرتان در نظر بگیرید؛ یعنی بگویید خانه‌های ۷۰ تا ۱۰۰ متری و بعد مقدار اجاره و رهن آن‌ها را باهم مقایسه کنید.

چه مقدار هزینه‌ی رفت‌وآمد می‌کنید؟

خیلی وقت‌ها به دلیل فاصله‌ی زیاد بین خانه و محل کارتان، هزینه‌ی زیادی را به رفت‌وآمد اختصاص می‎دهید. حتی شاید گاهی وقت‌ها متوجه مقدار این هزینه‌ها نباشید؛ اما به طور مثال اگر خانه‌ی شما در محله ستارخان قرار دارد و محل کارتان در تجریش، احتمالا‌ً چیزی حدود ۳۰۰ هزار تومان در ماه را صرف هزینه‌ی رفت‌وآمد می‌کنید. اگر از تاکسی‌های آنلاین و یا آژانس استفاده کنید این مبلغ به ۵۰۰ هزارتویمان در ماه هم می‌رسد. در این صورت آیا نمی‌توانید با اضافه کردن این مبلغ به اجاره خانه‌تان، خانه‌ای را در محله‌ی تجریش اجاره کنید؟

در پایان بهتر است قبل از انتخاب خانه موردنظرتان برای رهن و اجاره، تمام جوانب را بررسی کنید و با یک دودوتاچهارتای منطقی تصمیم بگیرید که بهتر است چه میزان از حقوقتان را به اجاره خانه اختصاص دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید