کاربرد نردبان در دکوراسیون داخلی

روش‌های جذاب و خیره‌کننده برای استفاده از نردبان تزیینی چوبی در دکوراسیون خانه

نوشته  |  ۳ تیر ۱۳۹۹
۴۰۴۹
۰

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon

نردبان تزیینی این روزها به یکی از عناصر دکوراتیو تبدیل شده است. برای بسیاری از افراد که به دنبال زیباسازی محیط زندگی خود هستند، نردبان تزیینی یک عنصر زیبا است که قدرت مانور بالایی در اجرای ایده‌های خلاقانه در دکوراسیون داخلی خانه دارد. بسیاری از وسایل را می‌توان بر روی آن قرار داد و انواع مختلفی از دکورها را می‌توان بر روی آن اجرا کرد. وسیله‌ای که می‌توان به کمک آن جلوه‌های زیبایی به محیط اطراف داد. چه در محیط کار یا در منزل می‌توان از آن استفاده کرد. در هر مکانی با توجه به نوع کاربری آن، وسایلی مختلفی می‌توان روی آن قرار داد.

انواع مدل نردبان تزیینی چوبی

امروزه نردبان تزیینی به عنوان یکی از عناصر زیباسازی محیط اطراف مورد توجه قرار گرفته است. این وسیله که معمولا نردبان تاشو با سه پله یا بیشتر است، در انواع مختلفی در بازار موجود است. به عنوان استند گلدان‌ها را روی آن قرار می‌گیرد. یا به عنوان شلف از آن استفاده می‌شود.

 نردبان در دکوراسیون

در بسیاری از فضاهایی که تمایل به ایجاد خلاقیت وجود دارد، از نردبان‌های چوبی قدیمی برای تبدیل به قفسه یا بسیاری از عنصر دکوراتیو استفاده می‌شود. اگر در طراحی دکور محیط اطراف خود خلاقیت و به خرج دهید می‌توانید یک محیط زیبا و منحصربه‌فرد را طراحی و اثر متفاوتی را خلق کنید.

قرار دادن گلدان‌ها بر روی نردبان تزیینی

نردبان تزیینی را می‌توان در گوشه‌ای از اتاق یا پذیرایی قرار داد و گلدان‌های کوچک و متناسب با اندازه و ارتفاع نردبان روی آن چید و منظره‌ای زیبا پدید آورد. این نردبان به خصوص مناسب گلدان‌هایی است که گل‌هایی با شاخه‌های افشان دارند. شاخه‌ها از طبقات بالایی آن آویزان شده و منظره زیبایی پدید می‌آورد. اگر گیاهان شما نیاز به نور دارند، می‌توانید نردبان تزیینی را در قسمت نورگیر اتاق قرار داده و به شادابی و رشد گیاهان خود کمک کنید.

قفسه گل جذاب در دکوراسیون داخلی

پیچیدن ریسه‌های نور روی نردبان تزیینی

گاهی پیچیدن ریسه‌های روشنایی به روی پایه‌های نردبان تزیینی می‌تواند ایده خوبی برای تزیین اتاق خواب باشد. همچنین می‌توانید این نردبان را در گوشه‌ای از منزل که نور کمی دارد، قرار دهید.

ایجاد فضای مطالعه

می‌توانید روزنامه‌ها و مجلات را روی نردبان تزیینی قرار دهید. یک صندلی یا مبل راحتی کنار آن قرار داده و یک فضای دنج و زیبا برای مطالعه فراهم کنید.

استفاده از نردبان تزیینی در آشپزخانه

در آشپزخانه‌های کوچک می‌توان با قرار دادن یک نردبان تزیینی، یک فضای عمودی برای جای دادن وسایل خود ایجاد کنید. قابلمه‌ها، ماهیتابه‌ها و سبدها را از آن آویزان کنید. این ایده برای آشپزخانه‌های کوچک کاربرد دارد.

استفاده از نردبان چوبی قدیمی در دکوراسیون خانه

امروزه نردبان تزیینی در ابعاد مختلف وجود دارد. اما اگر شاید به هر دلیل نخواهید از آن استفاده کنید. پس می‌توانید نردبان‌های قدیمی و رنگ و رو رفته را از انباری بیاورید و آن را رنگ کنید. در گوشه‌ای از خانه بگذارید و از آن به عنوان یک عنصر دکوراتیو استفاده کنید. به کاربردن یک نردبان چوبی قدیمی به فضای خانه حالت روستیک (روستایی) می‌دهد.

در ادامه به شما ایده‌های خلاقانه‌ای را توضیح می‌دهیم تا بتوانید نردبان‌های چوبی قدیمی را تغییر کاربری داده و استفاده‌های بهتری از آن‌ها بکنید.

قفسه تزیینی

تبدیل نردبان چوبی قدیمی به قفسه، کار بسیار راحتی است. می‌توانید با چند تخته از جنس چوب یا mdf این قفسه‌ها را درست کرده و روی پله‌های نردبان تاشو، سوار کنید. پس از محکم کردن، وسایل دکوری خود را روی آن بچینید.

قفسه تزیینی با نردبان چوبی

اگر نردبان شما تاشو نیست، می‌توانید دو نردبان هم شکل را به هم متصل کرده و یک نردبان تاشو درست کنید. سپس موارد یاد شده را روی آن پیاده کنید. در قدم بعدی برای این که قفسه حالت زیبا و تزیینی به خود بگیرد، می‌توانید آن را هماهنگ با دکوراسیون محیط رنگ‌آمیزی کنید. یا اگر دوست دارید با رنگ‌های زنده و شاد نردبان تزیینی چوبی قدیمی را رنگ کرده و به عنوان یک عنصر مستقل در گوشه‌ی منزل یا محل کار خود قرار دهید. از این قفسه می‌توانید به عنوان کتابخانه یا ویترینی برای وسایل تزیینی استفاده کنید. حتی می‌توانید آن را در گاراژ قرار داده و ابزارآلات خود را روی آن بچینید.

نصب سبد فلزی

می‌توانید نردبان چوبی قدیمی را به دیوار تکیه داده و روی پله‌های آن سبدهای فلزی با سایز مناسب را نصب کنید و وسایل خود را داخل این سبدها قرار دهید. با این کار نردبان بلااستفاده، به یک کمد عمودی تبدیل می‌شود. علاوه برجادادن وسایل شما بسیار کم‌جا است و فضای زیادی از محیط را اشغال نمی‌کند. از این ایده می‌توانید در حمام دستشویی یا آشپزخانه استفاده کنید.

نردبان به عنوان قفسه فلزی

نردبان به عنوان آویز

شاید از این راه کمتر استفاده شود چرا که بسیار خلاقانه است. نردبان را به صورت افقی از سقف آویزان کرده و از آن لامپ آویزان کنید. می‌توانید اشیایی سبک مانند گل‌های خشک، دسته گل و لامپ‌های نصب شده در شیشه مربا از آن آویزان کنید. البته باید به نکات ایمنی توجه کافی داشته باشید.

آویز چراغ خلاقانه

استفاده به عنوان قاب عکس

یک کاربرد خلاقانه دیگر برای نردبان تزیینی چوبی قدیمی می‌تواند ایجاد یک گالری دیواری برای طراحی یک اتاق هنری باشد. در این حالت، نردبان به صورت افقی روی دیوار نصب می‌شود و قاب عکس‌ها در میان فضای آن نصب می‌شوند.

به صورت عمودی نیز می‌توان این نردبان را استفاده کرد. در صورت محکم بودن نردبان، می‌توان اشیای سنگین را نیز از آن آویزان کرد. یا اگر محکم نیست وسایل دکوری سبک را از آن آویزان کنید. نصب نردبان باریک به صورت افقی در بالای کاناپه، فضای خالی بالای آن را پوشانده و تعادل بصری ایجاد می‌کند.

 عنوان قاب عکس خلاقانه

استفاده در کتابخانه‌های خانگی

اگر کتابخانه بزرگ و مرتفعی دارید و دستتان به طبقات بالا نمی‌رسد، بهتر است از کنج انباری نردبان چوبی قدیمی را بیاورید و دستی به سرو روی آن بکشید.

اگر کتابخانه ندارید یا در خانه فضای کافی برای ایجاد آن ندارید، می‌توانید فضای بالای کمدها را با استفاده از قرار دادن چند شلف، به کتابخانه تبدیل کرده و کتاب‌هایتان را داخل آن بچینید و از یک نردبان برای دسترسی به طبقات کتابخانه استفاده کنید.

می‌توانید با استفاده از نصب دو عدد چرخ به نردبان و یک ریل به دیوار، نردبانی متحرک درست کنید که برای دسترسی به طبقات بالا از آن استفاده کنید.

استفاده از نردبان برای ساخت کمد باز

اگر کمد کوچکی دارید و لباس‌هایتان بیرون می‌ماند، می‌توانید یک نردبان تزیینی چوبی قدیمی را به کمد باز تبدیل کنید. به این صورت که دو نردبان را با نصب یک اتصال از بالا، به رخت آویز و کمد تبدیل کنید. علاوه بر آن می‌توانید صفحاتی از mdf را مابین طبقات قرار دهید و قفسه‌هایی برای قرار دادن کفش‌هایتان ایجاد کنید. این کار به راحتی و با چند میخ و اتصالاتی کم خرج قابل اجرا است.

استفاده از نردبان برای ساخت کمد باز

این ایده به راحتی قابل اجرا است. یک یک نردبان چوبی قدیمی را به دیوار تکیه داده و وسایل خود را از آن آویزان کنید. اگر می‌یخواهید وسایل سنگین از آن آویزان کنید باید مطمئن شوید که نردبان به شکل محکم به دیوار و کف زمین چسبیده است. همچنین از یک نردبان چوبی قدیمی می‌توان برای آویزان کردن حوله، پتو، پارچه و حتی مجلات و روزنامه‌ها نیز استفاده کرد.

نردبان تزیینی به عنوان آویز حوله

آویزان کردن حلقه‌ی گل روی نردبان تزیینی

تقریبا هر چیزی را می‌توان از یک نردبان تزیینی چوبی قدیمی آویزان کرد. این بستگی به نوع استفاده‌ی شما دارد. یک ایده می‌تواند این باشد که نردبان چوبی قدیمی را به دیوار تکیه داده و حلقه‌ی گل از آن بیاویزید. حتی می‌توانید با تغییر فصل‌ها رنگ این حلقه‌ی گل را عوض کنید و از عناصر طبیعت آن فصل استفاده کنید. مثلا در بهار گل‌ها و برگ‌های سبز را داخل شیشه‌های رنگارنگ گذاشته و از نردبان آویزان کنید و در پاییز از برگ‌های زیبای قرمز و نارنجی و زرد استفاده کنید.

تبدیل نردبان به میز

می‌توانید از یک نردبان چوبی قدیمی را به چهار قسمت مساوی تقسیم کرده و با پیچ و مهره آن قطعات را به هم وصل کنید. به این ترتیب، پایه‌های میز ساخته می‌شود. یک صفحه چوبی یا mdf به عنوان روی میز به آن متصل کنید. میز شما آماده است.

ساخت محصول جدید از نردبان چوبی قدیمی

شاید در فروشگاه‌ها و جاهایی که دکوراسیون خلاقانه‌ای دارند، قفسه‌های نردبانی را دیده باشید. قفسه‌هایی که در ساخت آن‌ها از ساختار نردبان الهام گرفته شده است.

می‌توانید یک نردبان چوبی قدیمی و خاک خورده را از کنج انباری بیرون بیاورید و دستی به سرو روی آن بکشید. ترمیم کنید، سمباده کشیده و صاف کنید و سپس رنگ‌آمیزی زیبایی انجام دهید و آن را به دکوراسیون خانه یا حتی محل کار برگردانید. می‌توانید از بیش از دو نردبان استفاده کنید و یک محصول جدید بسازید. که کاربری لازم را برای شما داشته باشد. یک میز، قفسه یا کتابخانه مواردی است که می‌توانید با انجام تغییرات در یک نردبان چوبی قدیمی انجام دهید.

سخن آخر

راه‌های خلاقانه‌ی زیادی برای استفاده از یک نردبان قدیمی به عنوان نردبان تزیینی وجود دارد. کافی است به نیاز و کاربری خود فکر کنید. آن وقت هزاران ایده ناب به ذهنتان خواهد رسید که تنها با یک نردبان چوبی قادر به انجام آن خواهید بود.

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon
به آسانی رزرو هتل، خانه اجاره کنید