تبدیل اجاره به رهن ; مظنه تبدیل رهن به اجاره دستتان هست؟

0 2,351

صاحب‌خانه‌ها کی چرتکه می‌اندازند؟خیلی وقت‌ها. اما یکی از مهم‌ترین زمان‌ها, وقتی است که قرار است مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنند. مستأجرها کی چانه می‌زنند؟ تقریبا همیشه. اما نتیجه بخش‌ترین زمان وقتی است که قرار است مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنند. اساسا نقطه عطف مذاکره برای قرارداد اجاره خانه که ورق را به سمت صاحب‌خانه یا مستأجر برمی‌گرداند همین تبدیل رهن به اجاره یا بر عکس است. می‌پرسید چرا؟جواب شما ساده است. چون هیچ قاعده نوشته شده‌ای برای تبدیل اجاره به رهن وجود ندارد!

هر یک میلیون تومان رهن؛ ۱۰, ۲۰, ۳۰, ۴۰ … اصلا هر چقدر کرمتان بود اجاره!

حتما شما هم شنیده‌اید که تبدیل اجاره به رهن با قاعده ۱ میلیون تومان, ۳۰هزار تومان حساب می‌شود. طبق این قاعده هر یک میلیون پول رهن معادل ۳۰ هزار تومان اجاره است. خب نکته اینجاست که این قاعده هیچ کجا به صورت رسمی ثبت نشده و صرفا یک قاعده عرفی است. و این به این معنی است که هر کسی می‌تواند این قاعده را هر جور که خواست تغییر بدهد. چه مستأجر و چه صاحب‌خانه.

مثلا خانه‌ای که با قیمت ۱۰۰ میلیون رهن و ۲ میلیون اجاره آگهی شده است, در نگاه اول برای شمایی که فقط ۶۰ میلیون پس‌انداز دارید مناسب نیست. اما مشاور املاک به شما می‌گوید که می‌تواند صاحب‌خانه را به اجاره بیشتر و پول پیش کمتر قانع کند. نهایتا چه اتفاقی می‌افتد؟ خیلی وقت‌ها همین اتفاقی که مشاور املاک ادعا می‌کند. اما ممکن است این وسط‌ها اوضاع طور دیگری پیش برود. مثلا اگر بخواهیم ۴۰ میلیون از ۱۰۰ میلیون پول پیش کم کنیم و به اجاره اصافه کنیم, طبق قاعده یک میلیون تومان سی هزار تومان,۴۰ میلیون پول رهن می‌شود ۴۰ ضربدر ۳۰۰۰۰ هزار تومان, یعنی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اجاره. یعنی شما اگر بخواهید به جای ۱۰۰ میلیون, ۶۰ میلیون پول پیش بدهید, در ازای آن باید ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اجاره پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید
فک رهن چیست و چطور می‌توان خانه را از رهن بانک خارج کرد؟

اما در عمل همیشه این اتفاق نمی‌افتد. چرا؟ چون ممکن است شما توانایی پرداخت این مقدار اجاره را نداشته باشید و با کمی و چک و چانه این مبلغ را کم کنید. یا مثلا ممکن است صاحب‌خانه مدعی این باشد که پول پیشی که یک‌باره دریافت می‌کند ارزش بیشتری دارد پس تبدیل اجاره به رهن را با مقیاس بیشتری انجام بدهد.

علاوه بر این قاعده یک میلیون تومان ۳۰ هزار تومان برای تمام خانه‌ها و تمام محله‌ها و منطقه‌ها درست به نظر نمی‌رسد و با توجه به این که قیمت خرید و فروش خانه‌ها متفاوت است قاعدتا قیمت اجاره آن‌ها هم باید متفاوت باشد. با در نظر گرفتن همه این نکات ابزارهایی برای تبدیل پول پیش خانه به اجاره و بالعکس وجود دارد که در ادامه برایتان توضیح می‌دهیم.

تبدیل رهن به اجاره را با انگشت حساب نکنید

مهم نیست معلم‌های دبستان چقدر تلاش کنند چون همیشه هستند کسانی که جمع و تفریق را تا آخر عمرشان با انگشت حساب می‌کنند. اما حتی اگر شما آنقدر خبره باشید که بتوانید مجموع قیمت تخم‌مرغ و پنیر و ماست و باقی خریدهای سوپر مارکت را بانگشت جمع بزنید واضح است که  نمی‌توانید تبدیل رهن به اجاره را با انگشت انجام بدهید.

ماشین حساب به نظر گزینه مناسبی می‌رسد. اما نکته اینجاست که ماشین حساب شما از اطلاعات مبلغ رهن و اجاره واحد طبقه بالایی, و همسایه روبه‌رویی, و دو تا کوچه آن طرف‌تر خبر ندارد. پس نمی‌تواند به شما بگوید که آیا قاعده یک میلیون تومان ۳۰ هزار تومان برای خانه شما هم درست است, یا مثلا در مورد خانه شما هر یک میلیون تومان معادل ۳۵ هزار تومان است؟

بیشتر بخوانید
نمونه قرارداد مشارکت در ساخت و مواردی که در یک معامله باید رعایت شوند

برای تبدیل رهن و اجاره خانه‌تان باید مسائل مختلفی مانند محله، متراژ و عمر ساختمان را بررسی کنید و با در نظر گرفتن قیمت عرفی محله, رقمی را در نظر بگیرید. یکی از ابزارهایی که می‌توانید استفاده کنید ابزار تبدیل رهن به اجاره آدرس است که به صورت هوشمند طراحی شده و بخش زیادی از کارها را به جای شما انجام می‌دهد.

متری چند هزار تومان اجاره بیشتر تقصیر صاحب‌خانه نیست

قبل از این که بخواهید به سراغ تبدیل پول پیش یک خانه و محاسبه اجاره آن بروید باید بدانید که قیمت رهن کامل آن چقدر است. قیمت اجاره بر اساس یک چهارم تا یک ششم قیمت خانه محاسبه می‌شود که در صورت نوساز بودن خانه حدود یک چهارم و هرچه از عمر ساختمان گذشته باشد به یک ششم نزدیک‌تر خواهد شد. اگر متراژ را ضربدر قیمت خانه کرده و آن را تقسیم بر۴ یا ۶ کنید (یک چهارم در صورت نوساز بودن و یک ششم در صورت چند سال ساخت بودن)؛ به این روش می‌توانید رهن کامل خانه را محاسبه کنید. برای مثال رهن خانه با ۱۰ میلیون با شرط نوساز بودن معادل ۲ میلیون و پانصدهزار تومان خواهد شد.

نوسانات قیمت خانه و همچنین سود بانکی از عوامل بسیار تأثیرگذار در نرخ تبدیل رهن به اجاره هستند. بنابراین اگر خانه مناسبی پیدا کردید که به نظرتان قیمتش کمی بیشتر از استاندارد آن خانه بود, بدانید که همه تقصیرها گردن صاحب‌خانه نیست. سعی کنید تمام عوامل را در نظر بگیرید و سخت‌گیری نکنید. پیدا کردن خانه مناسب ارزش  پرداخت متری چند هزار تومان بیشتر را  دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید