سبک مینیمالیسم در دکوراسیون داخلی

سبک مینیمالیسم در دکوراسیون داخلی را بیشتر بشناسیم

نوشته  |  ۳ تیر ۱۳۹۹
۲۵۰۳
۲

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon

مینیمال واژه‌ای است که این روزها زیاد به گوشمان می‌خورد. شعر مینیمال، داستان مینیمال، معماری مینیمال و بسیاری واژه‌های دیگر. این مفهوم سرفصل جدیدی در زندگی افراد باز کرده ‌است. مینیمال (Minimal) در لغت به معنای حداقل و کم ‌بودن به‌کار می‌رود. در زبان فارسی آن ‌را کمینه‌گرایی ترجمه کرده‌اند. در معماری منظور از سبک مینیمالیسم در دکوراسیون داخلی ایجاد سادگی و خلوت‌کردن فضا در هر قسمت از ساختمان و پرهیز از تزیینات اضافه است. در این سبک از حداقل وسایل برای دکور‌ کردن خانه استفاده می‌کنند. شاید در نگاه اول با خواندن چنین توضیحی این تصور پیش بیاید که با کم‌ کردن وسایل خانه و خلوت کردن اتاق‌ها در واقع سبک مینیمالیسم را در خانه پیاده کرده‌ایم. اما حقیقت چیزی فرای این موضوع است.

سبک مینیمالیسم در دکوراسیون داخلی مانند سایر سبک‌های طراحی داخلی، قوانین و شرایط خاص خودش را دارد. در صورت توجه ‌نکردن به این اصول نه تنها به سبک مورد نظر نرسیده‌ایم بلکه از آن فاصله زیادی هم می‌گیریم.

سبک مینیمالیسم چه ویژگی‌هایی دارد؟ برای یافتن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

طرح های مینیمالیستی مدرن در معماری

مینیمالیسم از کجا وارد زندگی ما شد؟

به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی در دنیای مدرن، کم‌کم تغییراتی در تمامی بخش‌های زندگی افراد به‌وجود آمد. پیش از این در طراحی ساختمان‌ها و دکوراسیون داخلی، عناصر بسیاری دخیل بودند. استفاده از تزیینات مختلف در نمای یک ساختمان نشان‌دهنده متفاوت‌ و لوکس بودن آن ساختمان بود. این اتفاق در داخل بناها هم دیده ‌می‌شد.

قبل از مینیمالیسم

حتما گچبری‌ها و انواع آینه‌کاری و آرک‌های بزرگ و کوچک در ساختمان‌های دهه‌ ۷۰ شمسی را به‌خاطر می‌آورید. هر چه میزان گل‌ و بلبل و رنگ‌های گچبری‌ها بیشتر بود، ارزش آن کار بالاتر بود. این شلوغی باعث میشد خانه زیباتر و گران‌تر به نظر برسد.

خانه‌ها پر بودند از آرک‌بندی‌ها و دیوارهای اضافه که جز ایجاد فضاهای اضافی و بی‌استفاده کارکرد دیگری نداشتند. این شلوغی در چیدمان و دکوراسیون خانه هم دیده می‌شد. مبلمان بزرگ با کلاف‌های چوبی پر نقش و نگار و پارچه‌های پرزرق و برق و کوسن‌های بزرگ و کوچک. حتی لوسترهای بزرگ با کریستال‌های آویزان و پرده‌های چند‌طبقه نشانه‌ها‌ی یک خانه لوکس بود! در گوشه و کنار هر خانه‌ای چندین میز و ویترین به چشم می‌خورد که انواع و اقسام ظروف کریستال و چینی در آن‌ها خودنمایی می‌کرد. تابلوهای فرش و نقاشی با قاب‌های چوبی پهن و سنگین از دیگر عناصر یک خانه مجلل و شیک محسوب می‌شدند.

به مرور زمان اما سلیقه بسیاری از مردم تغییر کرد. این تغییر سلیقه هم به دلیل کوچک‌تر شدن خانه‌ها بود و هم تغییراتی که به واسطه رسانه در ذهن افراد به‌وجود آمد. مردم کم‌کم از شلوغی در هر زمینه‌ای فراری شدند. ابتدا این سادگی در فرم ساختار بناها به وجود آمد. طراحان معماری ایده‌های مینیمالیستی را وارد طراحی‌های خود کردند. این اتفاق بسیار هم با استقبال روبه‌رو شد. خلوت کردن و سادگی به مرور وارد خانه‌ها شد و استفاده از سبک مینیمالیسم در دکوراسیون داخلی بیش از پیش رواج پیدا کرد.

پنجره‌های بدون پرده در طراحی مینیمالیسم از شاخصه‌های این سبک است.

امروزه در کمتر خانه‌ای اثری از ویترین‌های پر از کریستال و یا قاب‌های بزرگ و گچبری‌های رنگی می‌بینیم. در واقع سبک مینیمال ابتدا در ذهن افراد وارد شد. بعد کم‌کم بدون این که بدانند کارشان پیرو یک سبک بسیار معروف و مهم معماری است، با خلوت کردن اطرافشان، مینیمالیسم را در خانه‌هایشان اجرا کردند. ولی آیا لزوما هر خلوت کردنی به معنای مینیمالیسم است؟ طبیعتا

نه. مینیمالیسم هم مانند هر سبک هنری اصول خاص خودش را دارد. در ادامه با اصول اساسی آن آشنا می‌شویم.

اصول سبک مینیمالیسم در دکوراسیون داخلی

تفکر مینیمالیسم و نفوذ آن به معماری و دکوراسیون داخلی از سال ۱۹۲۰ میلادی در دنیا آغاز شد و به تدریج مورد استقبال قرار‌گرفت. ایده‌های مینیمالیستی نه فقط در معماری و دکوراسیون که در سایر شاخه‌های هنری، شغلی و حتی سبک زندگی هم واردشد.‌ رواج این تفکر باعث تغییرات جالبی در سبک زندگی افراد در سر‌تاسر دنیا شد. مینیمالیسم هم مانند سبک‌های دیگر هنری قوانین و اصول خاص خودش را دارد.

سادگی در فرم و عملکرد از اولین اصول سبک مینیمالیستی است. یکی دیگر اصول مینیمالیسم در طراحی داخلی استفاده از رنگ‌های خنثی است. در کنار انتخاب رنگ، نورپردازی مناسب، استفاده از منابع نوری طبیعی و یا مصنوعی هم یکی دیگر از قوانین این روش است. پنجره‌های بزرگ، ساده و بدون پرده برای تامین نور فضا یکی از مهمترین گزینه‌هاست. در حقیقت به زبان ساده می‌توان گفت: سبک مینیمالیسم در دکوراسیون داخلی فضاهایی تمیز، دلباز و پر از نور را پیش چشم مخاطب قرار می‌دهد.

کفپوش‌ و دیوارها در سبک مینیمال ساده و به دور از تزیینات اضافی هستند.

استفاده از مواد خام، طبیعی و متریالی که کمتر در آن دست برده‌ شده باشد ضروری است. کفپوش و دیوارها باید در ساده‌ترین و خلوت‌ترین حالت خود باشند. در این نوع طراحی از فرش‌ و قالیچه‌های بزرگ استفاده نمی‌شود.  هر چیزی که کمتر مورد استفاده قرار بگیرد باید از فضا حذف شود.

سبک مینیمالیسم در دک.راسیون داخلی چه ویژگی‌هایی دارد؟

در هر سبکی در کنار اصول اولیه‌ی آن ، به مرور زمان و با ترکیب با سبک‌های دیگر، ویژگی‌های جدیدی هم به آن اضافه شده که به مرور زمان جزیی از آن سبک محسوب می‌شود. مینیمالیسم فقط این نیست که وسایل اضافی را کنار گذاشته و مبلمان و دکوراسیون مدرن جایگزین آن کنیم. برای اجرای این سبک باید به نکات آن توجه کرد. در ادامه به تعدادی از نکات اصلی برای داشتن یک خانه‌ی مینیمالیستی اشاره می‌کنیم.

اصول اولیه مینیمالیسم

 • انتخاب و چیدمان مبلمان: در سبک مینیمالیسم تیروتخته‌های اضافی جایی ندارند. مبلمان فقط در حدی است که مورد نیاز فرد باشد. مبل‌ها در ساده ترین شکل و با رنگ‌های عموما خنثی و مات در زمینه‌ای معمولا سفید و یا بژ قرار می‌‌گیرند. میزهای اضافی جمع شده و فضاهای خالی بیشتر می‌شوند. آباژورهای بزرگ و مجلل جایشان را به نمونه‌های کوچکتر می‌دهند.

مبلمان در سبک مینیمالیسم عموما ساده و درها کشویی هستند.

 • دیوارها عموما به رنگ‌های سفید، بژ و خاکستری رنگ‌آمیزی می‌شوند. وقتی از دور به یک فضای مینیمالیستی نگاه می‌کنید، آنچه که پیش روی شماست پر از روشنایی و نور و شفافیت است. حس آرامشی که از این فضا به بیننده منتقل می‌شود باعث کشش افراد به سمت سبک مینیمالیسم  است. البته می‌توان از وسایلی با رنگ‌های تند و درخشان برای تزیین اتاق‌ها استفاده کرد که جذابیت خاصی به دکوراسیون خانه می‌دهد.

رنگ‌های خاکستری و سفید بیشترین کاربرد را در این سبک دارند.

 • نور یکی از مهمترین ویژگی‌های سبک مینیمالیسم در دکوراسیون داخلی است. به همین دلیل متخصصان معماری برای پیاده کردن این سبک، پنجره‌های بزرگ و یا نورگیرهای سقفی در ساختمان طراحی می‌کنند. پنجره‌های بزرگی که هیچ پرده‌ای ندارند. نور آزادانه وارد منزل شده و فضا را روشن می‌کند. در صورتی که فضای مورد نظر امکان ورود نور طبیعی نداشته باشد، برای اجرای سبک مینیمالیسم در طراحی داخلی باید از نور‌پردازی‌های حرفه‌ای استفاده کرد.
 • یکی دیگر از ویژگی‌های سبک مینیمالیسم استفاده از خطوط و اشکال هندسی است. این داستان هم در معماری خارجی و داخلی و هم در ترکیب و چیدمان وسایل در طراحی دکوراسیون به چشم می‌خورد. آنچه که در سبک مینیمالیسم بیشتر به چشم می‌آید اجزایی با اشکال مستطیل و مربع و خطوط صاف و مستقیم با انحنای کم است.

اتاق‌خواب مینیمالیستی معمولا روشن، سفید و با حداقل تزیینات است.

 • بیشتر کردن سطوح صاف و ساده از نکات قابل توجه یک منزل مینیمالیستی است. به همین دلیل در این موارد از کمترین میزان کلید، دستگیره، چراغ و کمد دیواری‌های برجسته استفاده می‌شود. درب کمدها معمولا ریلی و دستگیره ها یا مخفی است و یا درها به صورت فشاری باز می‌شوند. این موضوع در اتاق خواب‌ها و آشپزخانه‌ها بیشتر دیده می‌شوند. قرار گرفتن وسایل آشپرخانه در داخل کابینت‌هایی که دستگیره ندارند و از بیرون فقط سطحی صاف و مستطیل شکل دیده‌ می‌شوند. کمدها و کابینت‌ها باید جوری قفسه بندی شوند که بیشترین استفاده را از کمترین فضا داشته باشیم. در این صورت لازم نیست که بسیاری وسایل در گوشه کنار اتاق و یا آشپزخانه قرار بگیرد.

کابینت‌های  خلوت، ساده و بدون دستگیره از مشخصه‌های سبک مینیمالیسم در دکورایون داخلی است.

چرا از سبک مینیمالیسم در دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟

سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا سبک مینیمالیسم در دکوراسیون داخلی پیشنهاد می‌شود؟ در جواب این سوال می‌توان مزیت‌های این سبک را برشمرد. اگر اصول مینیمالیسم را به‌درستی در طراحی و دکوراسیون منزل رعایت کنیم، فضاهای کوچک، بزرگتر به نظر می‌رسند. کم کردن تزیینات و شلوغی‌ها درکنار رنگ‌های سفید و نور، فضا را بزرگتر نشان می‌دهند.

مزیت دیگر این است که وجود سادگی دردکوراسیون مینیمال، خانه را مدرن و شیک نشان می‌دهد. جذابیت خانه‌هایی که طراحی مینیمال دارند غیر‌قابل انکار است. با کمتر کردن وسایل اضافی از لحاظ مادی هم می‌توان صرفه‌جویی کرد. در عین‌حال به جای خرید وسایل تزیینی اضافی، می‌توان همان هزینه را برای بالاتر بردن کیفیت وسایل اصلی منزل صرف کرد. اگر در ابتدای راه خرید وسایل خانه هستید، میتوانید از اینجا لیست لوازم خانگی ضروری برای آغاز زندگی را ببینید.

در این سبک به دلیل ساده‌بودن وسایل، چیدمان و هماهنگ‌کردن آنها هم راحت‌تر انجام می‌شوند. کم‌کردن وسایل اضافی باعث می‌شود که یادبگیریم از بسیاری قیدوبندهای اضافی که فقط ذهن و جسم ما را درگیر خود کرده‌اند، خلاص شویم. آرامشی که به دنبال این رهایی برای فرد حاصل می‌شود، همان کیمیایی است که در دنیای شلوغ و پر از دغدغه‌ی امروز، درپی یافتن آنیم.

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon
دیدگاه‌ها (۲)
 1. نرگس گفت:

  سلام روزتون بخیر
  اگر کسی سالها از تحصیلش گذشته باشه و تصمیم به شرکت در این رشته داشته باشه از کجا و چطور باید شروع کن
  ممنون میشم اگر در این زمینه راهنمایی کنید

  • هنگامه شیرازیان گفت:

   سلام، روز شما هم بخیر
   نظر شما رو منتشر می‌کنیم تا دوستانی که تجربه این موضوع رو دارن، راهنماییتون کنن.

به آسانی رزرو هتل، خانه اجاره کنید