مقررات خانه دانشجویی

اگر جز آن دسته از دانشجویان باشید که برای ادامه تحصیل، شهری غیر از شهر خودشان را انتخاب کرده‌اند، احتمالا تا به حال بارها زندگی در خوابگاه یا خانه دانشجویی را تصور کرده‌اید. شاید هم چیزهایی راجع به مقررات خوابگاه دانشجویی و تبصره‌های متفاوت و بعضا عجیب آن‌ها شنیده باشید. البته خیلی از این موارد ممکن است درست نباشند و قوانین هر دانشگاه هم ممکن است با سایر دانشگاه‌ها متفاوت باشد. در این مطلب قصد داریم نگاهی کلی به مقررات خوابگاه دانشجویی بیندازیم.

نکته اول

قبل از هر چیز باید بدانید که خوابگاه قسمتی از دانشگاه محسوب می‌شود و بنابراین رعایت مقررات خوابگاه دانشجویی که از سمت دانشگاه تعیین شده، برای همه دانشجویان الزامی است.

شماره یک: کارت دانشجویی

از همان روز اول ورود به دانشگاه، به شما گفته خواهد شد که برای عبور و مرور به داخل دانشگاه، کارت دانشجوییتان را لازم دارید. همین موضوع در مورد خوابگاه هم صدق می‌کند. یعنی برای ورود به خوابگاه، نشان دادن کارت دانشجویی به مسئول مربوطه لازم است. البته بعد از مدتی که مسئولین شما را بشناسند سخت‌گیری چندانی در این مورد انجام نخواهد شد.

شماره دو : تمدید سکونت

همانطور که لازم است در ابتدای هر ترم و برای اخذ واحدهای جدید ثبت نام کنید، برای دریافت تسهیلات اقامت در خوابگاه نیز ثبت‌نام لازم است. البته در بعضی خوابگاه‌ها ثبت‌نام به صورت سالانه انجام می‌شود.

شماره سه: جعل یا انتقال کارت سکونت

خوابگاه هر دانشجو متعلق به شخص دانشجوست و نه هیچ کس دیگر. شما نمی‌توانید کارت خودتان یا اقامت در خوابگاه را که به نام شما ثبت شده، در اختیار شخص دیگری قرار دهید. ضمن اینکه مدت زمانی که هر دانشجو می‌تواند از خوابگاه دانشجویی استفاده کند، در تمام مقاطع مشخص است. در صورتی که با پایان یافتن این مدت اقدام به جعل کارت سکونت کنید، مطابق با مقررات خوابگاه دانشجویی با شما رفتار خواهد شد.

بیشتر بخوانید
زندگی دانشجویی راحت ؛ خرده‌ریزهای به دردبخور خانه دانشجویی

شماره چهار: مسئولیت تحویل اثاثیه

کلیه خوابگاه‌ها در ابتدای هر ترم یا سال تحصیلی اثاثیه‌ای را در اختیار دانشجویان ساکن می‌گذارند. لیست این اثاثیه موجود است و بر همین اساس، در پایان سال تحصیلی دانشجو ملزم به تحویل آن‌ها خواهد بود. در صورتی که خسارتی به اثاثیه وارد شده باشد، دانشجو مسئولیت جبران خسارت را به عهده دارد.

شماره پنج: حفظ امنیت

در خوابگاه مسئولیت حفظ امنیت وسایل شما با خودتان است و خوابگاه وظیفه‌ای در قبال نگهداری از وسایل شما ندارد. بنابراین در صورتی که وسیله‌ای از امول شما گم شود یا آسیب ببیند، خوابگاه مسئولیت آن را نمی‌پذیرد. اما اگر شما متوجه بروز سرقت در اتاق خود یا خوابگاه شوید، لازم است این مورد را به مسئول خوابگاه گزارش کنید تا به آن رسیدگی شود.

مقررات خوابگاه دانشجویی

شماره شش: لوازم عمومی خوابگاه

در خوابگاه وسایلی برای استفاده عمومی وجود دارد که معمولا تعداد آن‌ها کم است و در یک محل عمومی نگهداری می‌شود. به طور مثال اتو یا جاروبرقی. طبق مقررات خوابگاه دانشجویی، هیچ کس حق نگهداری از این وسایل را در اتاق مسکونی خود ندارد و پس از استفاده باید لوازم را به محل نگهداری بازگرداند.

شماره هفت: تعمیرات

تعمیرات به عهده مسئولین خوابگاه است. شما به عنوان یک دانشجو، به هیچ عنوان وظیفه‌ای برای انجام تعمیرات آب، برق، گاز، تلویزیون و … ندارید. اما در صورتی که بدون اطلاع مسئولین خوابگاه در تعمیر این موارد دخالت کنید و خسارتی به آن‌ها وارد شود، مسئولیت جبران خسارت به عهده شماست.

بیشتر بخوانید
اسباب کشی دانشجویی ; نکاتی که باید بدانید

شماره هشت: بهداشت و دخانیات

رعایت بهداشت در اتاق و نظافت آن به عهده ساکنین آن است و خوابگاه مسئولیتی در قبال نظافت اتاق شما ندارد. در کنار موضوع به یاد داشته باشید که طبق مقررات خوابگاه دانشجویی مصرف هرگونه دخانیات در تمام بخش‌های خوابگاه (اتاق شما یا فضاهای عمومی) ممنوع است.

شماره نه: ساعت ورود و خروج

مهم‌ترین مورد در بین مقررات خوابگاه دانشجویی ساعت ورود و خروج است. کلیه خوابگاه‌ها ساعت مشخصی را برای ورود و خروج در نظر می‌گیرند و درب خوابگاه در همان ساعات باز یا بسته خواهد شد. این ساعت در فصول مختلف و برای خوابگاه‌های مختلف متفاوت بوده و خوابگاه موظف است زمان دقیق آن را اطلاع رسانی کند.

شماره ده: مهمان

داشتن مهمان در خوابگاه در شرایط کلی ممنوع است. به خصوص این که مهمان شما بخواهد شب را هم بماند. در موارد خاص که خانواده یا بستگاه نزدیک یک دانشجو مجبورند در خوابگاه بمانند، باید فرم مهمان را پر کنند و با اخذ مجوز از امور دانشجویی، می‌توانند مدت زمان مشخصی را در خوابگاه اقامت داشته باشند.

مقررات خوابگاه دانشجویی دارای جزئیات و تبصره‌های زیادی است که در مورد هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است. برای اطلاع دقیق از این مقررات لازم است به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کرده و منشور حقوقی خوابگاه مورد نظر را مطالعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*