متراژ خانه را چطور تعیین کنیم و چه معیارهایی را باید در نظر بگیریم؟

0 397

زمانی که تصمیم به جابجایی و انتخاب خانه‌ای جدید می‌گیریم شاید اولین گزینه‌ای که به آن فکر می‌کنیم متراژ خانه باشد؛ ولی معمولاً نزدیکی به یکی از اعضای خانواده برایمان اولویت بیشتری پیدا میکند و تمام تلاشمان برای این است که انتخابهایمان را محدود به محله موردنظرمان که آشنایی بیشتری با آن داریم کنیم، اما هرچه می‌گذرد می‌بینیم که باید پروسه سپردن ملک برای فروش و جستجوی برای خانه جدید را طی کنیم و مواردی که باید برای اینکار در نظر بگیریم براساس شرایط زندگی، شغلی و مالی هرکس فرق دارد.

با شروع جستجو به دنبال خانه باید گزینه‌هایمان را یکی پس از دیگری حذف کنیم تا بتوانیم بر مبنای درست‌ترین ویژگی‌ها انتخابمان را محدود کنیم. اولین معیاری که به ذهن همه می‌رسد موقعیت مکانی است که برای هرکس متفاوت است. برای مثال من علاقه مندم خانه‌ام در نزدیکی منزل محل کارم باشد اما یکی از دوستانم نزدیکی به مدرسه فرزندش برایش اهمیت بیشتری دارد؛ موارد بعدی نیز ابعاد و قیمت خانه است که در ادامه بیشتر راجع به آن توضیح خواهیم داد.

چه مبلغی برای خرید خانه در نظر گرفته‌ایم؟

برای پیداکردن آپارتمان مناسب اولین سوالی که باید از خود بپرسیم این است که از پس هزینه‌های چه خانه‌ای بر می‌آییم؟ البته جواب به این سؤال برای هر خانواده‌ای مختص خودش است به این صورت که قصد داریم متراژ خانه را بزرگتر کنیم یا اینکه برنامه‌ای طولانی مدت برای قرارداد کاریمان داریم. برخی اوقات نیز می‌خواهیم به دلایل مختلف خانه‌مان را کوچکتر کنیم برای مثال اگر خانه ۸۰ متری در تهران داریم ممکن است با مشکل مالی مواجه شده باشیم و بخواهیم آپارتمانی ۵۰ تا ۶۰ متری بخریم و یا سالمندانی که با داشتن خانه ای ۲۰۰ متری با ازدواج فرزندانشان ترجیح می‌دهند برای خرید آپارتمان ۷۵ متری در تهران اقدام کنند.

بیشتر بخوانید
سهم قیمت پارکینگ در قیمت مسکن چقدر است و چطور محاسبه می‌شود؟

به چه تعداد اتاق احتیاج داریم؟

هنگامی که می‌خواهیم خانه بخریم باید کلیه نیازهایمان را در نظر بگیریم مثلاً پیش بینی کردیم که به ۳ اتاق خواب نیاز داریم: یکی برای فرزندمان، یک اتاق خواب مستر و همچنین اتاقی برای کار یا کتابخانه. برای اینکار باید تعداد اتاق خواب‌ها را براساس نیازهای فوری یا آینده طبقه‌بندی کنیم تا در آینده دچار مشکل نشویم.

برای برنامه ریزی خرید خانه چه قصد داریم خانه‌مان را بزرگ کنیم و چه کوچک باید حتماً تعدادی را انتخاب کنیم که علاوه بر حفظ حریم شخصی همه اعضای خانواده، تمام احتیاجات خانواده‌مان نیز تأمین شود.

متراژ خانه

بر اساس متراژ خانه جستجو کنیم

همه‌مان دوست داریم خانه‌ای بزرگ داشته باشیم تا هم کودکانمان فضای بازی کافی داشته باشند و هم جای بزرگتری برای چیدن وسایل منزل داشته باشیم اما باید به هزینه‌هایی که خانه بزرگ به همراه دارد هم توجه کنیم مثلاً قیمت برق و آبی که برای سرمایش و گرمایش میپردازیم گرانتر خواهد بود و یا مالیاتی که پرداخت می‌کنیم هم بیشتر می‌شود. گاهی هم چون فضای زیادی در اختیارمان است سعی داریم به هر روش ممکن آن را پر کنیم و وسایلی می‌خریم که شاید خیلی نیازی به آنها نداشته باشیم.

گاهی تصمیم داریم به خرید آپارتمان تا ۶۵ متر دست بزنیم اما به دلیل پیداکردن آپارتمان ۹۰ متری در منطقه ۲۲ که خیلی ارزان‌تر بوده خانه‌ای خریده‌ایم که ما را با مشکلات مالی بسیار درگیر کرده است.

بیشتر بخوانید
تمدید اجاره نامه را چطور خودمان انجام دهیم؟

البته داشتن فرزند و یا حیوان خانگی نیز تاحدی می‌تواند تعیین کننده باشد و اینکه می‌خواهیم حیاط داشته باشیم یا نه. این مسائل را تنها خودمان می‌توانیم مشخص کنیم و هیچ کس به اندازه ما اطلاعات کافی از شرایط خانوادگی و یا برنامه ریزی‌مان برای سالهای آینده را نخواهد داشت.

 

نکتهدرنهایت تصمیمی که برای ابعاد یا متراژ خانه یا تعداد اتاق‌هایمان می‌گیریم بسته به بودجه‌ای است که در اختیار داریم، البته با گرفتن وام مسکن می‌توانیم با پول بیشتر انتخاب‌های بهتری داشته باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید