معماری و فضای شهری بعد از کرونا؛ آیا کرونا معماری و فضای شهری را تغییر می‌دهد؟

0 355

در حال حاضر جهان درگیر بیماری کرونا است و کارشناسان معتقدند که زندگی بعد از این بیماری، دیگر مثل قبل نخواهد شد و جهان باید در انتظار یک زندگی جدید باشد. یعنی رفتار اجتماعی، اقتصاد، سبک زندگی و حتی معماری و فضای شهری بعد از کرونا هم شروعی جدید و متفاوت‌ از قبل پیدا می‌کند.

در زمان‌های گذشته و در طول تاریخ اتفاق‌هایی مانند کرونا باعث تغییر در زندگی انسان‌ها شده است ولی هیچ‌کدام از آن‌ها مانند این بیماری سرعت زیادی در تغییر شرایط زندگی بشر نداشتند. می‌توانیم این‌گونه فکر کنیم که خیلی از زیرساخت‌های امروزه نتیجه چنین اتفاقاتی درگذشته بوده است و هر زمان که اتفاقی می‌افتد، معماران برای ایجاد طرح‌های جدید به تکاپو می‌افتند. یعنی باید انتظار داشته باشیم که معماری و فضای شهری بعد از کرونا هم حتما دستخوش تغییرات زیادی می‌شود که دلیل این تغییرات هم این است که معماران می‌خواهند با این تغییرات باعث شوند که اگر باز هم بحرانی دیگر اتفاق افتاد، افراد آسیب و ضرر کمتری ببینند و باید بدانید که با توجه به وسعتی که ویروس کرونا در جهان پیدا کرده، باید پذیرفت که تمام ابعاد زندگی بعد از کرونا تحت تاثیر این اپیدمی جهانی قرار خواهد گرفت.

معماری و فضای شهری بعد از کرونا به چه صورت خواهد بود؟

بعد از رهایی از این ویروس جهانی قطعا همه ‌چیز تغییر می‌یابد، که از آن جمله نحوه‌ زندگی مردم و شهرنشینی خواهد بود.

طراحی شهری بعد از کرونا

تغییر طراحی خانه‌ها از آپارتمان به خانه‌ی ویلایی

یکی از اولین تغییرات معماری و فضای شهری بعد از کرونا تغییر طراحی خانه ها از آپارتمان به خانه ویلایی است. امروزه معماران به دلیل مواجه ‌شدن با کمبود فضای شهری، می‌خواهند از هر قسمت زمین مسکونی هرچند بسیار کوچک، استفاده نمایند و به همین دلیل برج‌ها و آپارتمان‌های بلند در شهرها بسیار زیاد شده است که در این ساختمان‌ها افراد بسیار زیادی زندگی می‌کنند.

ساختمان‌هایی که در دهه‌های اخیر ساخته ‌شده‌اند، اکثرا حتی بالکن هم ندارند و کارشناسان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که با گسترش کرونا، تعداد افرادی که به آن مبتلا می‌شوند هم افزایش می‌یابد و برای جلوگیری از افزایش آمار این بیماری افراد باید تماس بسیار کمتری با هم داشته باشند و باید معماری و فضای شهری بعد از کرونا را تغییر دهند. برای همه دغدغه شده که در آپارتمان‌هایی که حتی بالکن هم ندارند چطور باید خود را قرنطینه کنند.

با توجه به این موارد، محققان پیش‌بینی می‌کنند که  مردم به سمت خانه‌های ویلایی با فضایی بسته روی می‌آورند و این موضوع باعث می‌شود که اگر بشر بعد از ویروس کرونا دچار ویروس یا بیماری دیگری شد، مردم می‌توانند در منازل ویلایی و شخصی خود با خیال راحت‌تری قرنطینه شوند و دیگر نگران برخورد و تماس با همسایه‌های خود در مجتمع‌های مسکونی نباشند و این نکته در معماری و فضای شهری بعد از کرونا به افراد کمک بسیاری خواهد کرد.

معماری بعد از دوران همه گیری

آسانسورهای زیاد و خصوصی در ساختمان‌ها

یکی دیگر از تغییرات احتمالی، ساخت آسانسورهای زیاد و خصوصی در ساختمان‌ها است. اگر در آینده ساختمان‌های بلند و برج‌ها هنوز طرفدار داشته باشند و معماران در معماری و فضای شهری بعد از کرونا مجبور به ساخت این مدل از ساختمان‌ها شوند، باید ابعاد آسانسورها را کوچک‌تر و تعدادشان را بیشتر کنند و آسانسورها شکل خصوصی به خود بگیرد یا مثلا بهتر است که هر واحد برای خودش آسانسور جداگانه‌ای داشته باشد و از حالت عمومی با بقیه‌ ساکنین ساختمان دربیاید. علاوه بر این آسانسورهای نسل جدید دیگر نباید با دکمه کار کنند و بهتر است با برنامه‌ای از موبایل و یا دستورات صوتی کار کنند و هر وقت افراد از آن خارج شدند، به‌صورت هوشمند و اتوماتیک فضای داخل خود را ضدعفونی کنند واین امکان وجود دارد که معماری بعد از کرونا هوشمندتر شود.

بیشتر بخوانید
رنگ خاکستری در دکوراسیون خانه و ترکیب آن با سایر رنگ‌ها

پرورش سبزیجات در خانه

معماری و فضای شهری بعد از کرونا، امکان پروش سبزیجات در خانه را زیاد می‌کند. با گسترش کرونا یکی از این ترس‌ها و استرس‌هایی که ذهن افراد را بیشتر درگیر می کند، تهیه و ضدعفونی مواد غذایی است، مخصوصا سبزیجات و محصولاتی که بسته‌بندی ‌شده به دستشان نمی‌رسد. همین موضوع دلیلی برای نخریدن این محصولات توسط مردم شده است یا حتی مردم نان را که یکی از اصلی‌ترین مواد خوراکی مصرفی در سفره روزانه آن‌ها محسوب می‌شود را هم تا جایی که امکان دارد نمی‌خرند و اکثرا به پختن نان در منزل خود روی آورده‌اند.

طراحی خانه بعد از کرونا

در حال حاضر در اکثر شهرهای جهان، پرورش مزارع سبز در منزل وجود دارد ولی با توجه به همه‌گیر نبودن این موضوع، بر اساس پیش‌بینی‌ها بعد از ویروس کرونا تقریبا همه مردم جهان از بالکن‌ها و حیاط‌هایی که در دسترس دارند، برای پرورش سبزی‌ها استفاده می‌کنند تا با خیالی آسوده بدون نگرانی نسبت به آلوده بودن به هر گونه ویروس از این خوراکی‌ها مصرف کنند. علاوه بر تراس یا حیاط، می‌شود از پشت‌بام خانه‌ها برای پرورش سبزیجات استفاده کرد. پس معماری و فضای شهری بعد از کرونا برای این شکل از زندگی مردم هم باید چاره‌ای بی اندیشد.

فضای شهری بعد از کرونا

تغییر سیستم‌های تصفیه‌ی هوا و آب

یکی دیگر از مواردی که در معماری و فضای شهری بعد از کرونا مهم به شمار می‌رود تغییر سیستم های تصفیه ی هوا و آب است. از زمانی که ویروس کرونا در جهان شیوع پیدا کرده است، مردم در سرتاسر جهان دچار استری و نگرانی‌های شدیدی شده‌اند، یعنی خیلی از آن‌ها می‌ترسند که اگر ویروس کرونا توسط آب به منازل آن‌ها راه یابد یا اگر این ویروس در هوا معلق باشد و از بیرون به داخل خانه‌های آن‌ها راه پیدا کند و بسیاری سوال و نگرانی‌های دیگر که دراین‌‌باره برای آن‌ها وجود دارد. تمام این موارد و مشکلات باعث شده پیش‌بینی شود که امکان دارد مردم بعد از بیماری کرونا در خانه‌های خود از سیستم‌های تصفیه آب تا بتوانند بدون نگرانی آبی که لازم دارند را استفاده کنند؛ یا حتی وجود سیستم‌های تهویه و فیلتر هوا نیز در آینده با استقبال مواجه خواهد شد.

و در آخر باید به این موضوع هم‌ فکر کنیم که ویروس کرونا آسیب‌های خیلی زیادی به مردم جهان وارد کرده ولی اگر بخواهیم مثبت اندیش باشیم، می‌توانیم به این فکر کنیم که با تجربه‌هایی که بشر در این زمان به دست آورده می‌تواند در آینده زندگی سالم‌تری را در پیش بگیرد و معماری و فضای شهری بعد از کرونا سمت و سویی دیگر به خود می‌گیرد.

مصالح مصرفی در خانه‌ها و معماری و فضای شهری بعد از کرونا

یکی دیگر از مسائلی که بعد از کرونا مهم تلقی می‌شود، مصالح مصرفی در ساخت خانه است. یعنی معماران باید توجه داشته باشند که ویروس‌ها بر روی چه نوع مصالحی بیشتر زنده می‌مانند و یا اینکه چه مصالحی در برابر ویروس مقاوم‌تر هستند و باعث می‌شوند که مدت زیادی بر روی آن‌ها دوام نیاورد تا این مصالح وارد بازار شوند تا اگر با ویروس یا مشکل دیگری مواجه شدیم، از این بابت خیالمان راحت باشد.

بیشتر بخوانید
آمادگی خرید خانه: چطور برای خرید خانه جدید آماده شویم؟

معماری بعد از پاندمی

پس بعد از تحقیقات بسیار زیادی که توسط کارشناسان این حرفه انجام‌ شده، مس و برنج نسبت به مواد دیگر در مقابل ویروس مقاوم هستند و بهتر است که به صنعت ساختمان‌سازی وارد شوند؛ مثلا می‌توان از آن‌ها برای دستگیره‌های در یا سطوح دیگری که در حال حاضر از فلزهای دیگر طراحی و ساخته می‌شوند استفاده کرد. پس در کل بهترین گزینه این است که از مواد و مصالحی که در برابر انواع ویروس و باکتری مقاوم هستند در صنعت معماری و فضای شهری بعد از کرونا استفاده کرد.

تبدیل قسمت‌هایی از خانه‌ها به اتاق‌های اداری

تبدیل قسمت‌هایی از خانه‌ها به اتاق‌های اداری یکی دیگر از تغییراتی است که بعد از کرونا رخ می‌دهد. در زمانی که ویروس کرونا به بالاترین حد خود رسید، بسیاری از کارخانه‌ها، شرکت‌ها و مشاغل مختلف تعطیل شدند و مردم بسیار زیادی کار خود را از دست دادند. خیلی از مردم هم به‌صورت دورکاری، کار خود را پیش گرفتند که این اتفاق مشکلاتی را برای آن‌ها به همراه داشته است.

مثلا خانه‌هایی که در دهه‌های اخیر ساخته‌ شده‌اند فضایی برای انجام کارهای اداری ندارند و یا حتی اگر هم فضایی باشد، فرد در کنار خانواده نمی‌تواند به ‌راحتی و به‌صورت درست، کار خود را انجام دهد و همین موارد باعث شده که پیش‌بینی‌ها بر این اساس باشد که امکان دارد طراحان و معماران در آینده خانه‌هایی بسازند که یک فضایی را به محل کار ضروری آن ساختمان اختصاص دهند و یا اگر ساختمان‌های مسکونی به خانه‌های ویلایی تبدیل شوند، معماران قسمت کوچکی از حیاط آن را برای کار کردن و یا دورکاری آن‌ها اختصاص دهند. اگر هم به این صورت نباشد و خانه‌ها به شکل آپارتمان و برج باقی بمانند، از زیرپله‌ها یا بخشی از بالکن هم می‌شود به‌عنوان محیط کار ضروری استفاده کرد که این مورد یکی از بزرگترین تغییرات معماری و فضای شهری بعد از کرونا است.

آیا معماری و فضای شهری بعد از کرونا نقشه‌های شهرسازان را تغییر می‌دهد؟

در پی گزارش‌هایی که می‌شنویم و می‌بینیم برای اینکه فاصله‌ ایمن را رعایت کنیم مثلا در پارک‌ها یا پیاده‌روها نیاز به فضاهای بیشتری داریم یا اگر بخواهیم در وسیله‌های حمل‌ونقل عمومی هم فاصله‌ ایمن را رعایت کنیم باید اتوبوس‌ها و متروهای بیشتری داشته باشیم پس اگر کرونا به‌ زودی قصد رفتن نداشته باشد، ما باید به شهرنشینی بعد از کرونا فکر کنیم که بتوانیم از آن به بعد شهری داشته باشیم که در مقابل ویروس‌های ناشناس آینده آمادگی لازم را داشته باشد.

فضای شهری بعد از کرونا

بحران ویروس کرونا بر همه‌ چیز تاثیرات مخربی گذاشته است ولی در ابتدا بر روی مسائل بهداشتی و بعد فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات هم موثر بوده ولی قطعا بر روی معماری و شهرسازی هم تاثیرگذار است و ما شاهد تغییرات زیادی در معماری و شهرسازی بعد از کرونا خواهیم بود؛ و دلیل اصلی آن‌ هم می‌تواند این باشد که ساختمان‌های ما برای قرنطینه بلند مدت ساخته نشده‌اند.

در نهایت باید بدانیم که معماری و فضای شهری بعد از کرونا به شکل دیگری می‌شود و امکان دارد که استانداردهای جهانی تغییر پیدا کند و کاربری اکثر فضاهایی که در حال حاضر داریم، کاملا تغییر کنند و یا حتی به تاریخ بپیوندند. پس یادمان باشد که زندگی بعد از کرونا قطعا تغییرات خیلی زیادی خواهد داشت و ما قبل از معماران باید از همه لحاظ آمادگی ذهنی نسبت به این موضوع داشته باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید